Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr gru 12, 2018 2:40 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 321 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 22  Następna strona
 Czy potrzebujemy jedności w jednym Kościele ? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy potrzebujemy jedności w jednym Kościele ?
Jozek napisał(a):
- interesuje mnie opinia osób widzących zagrożenie w podejmowanych próbach prowadzących do jedności Kościoła i opisujących to jako działanie antychrysta.

Wczoraj, w trakcie jazdy samochodem posłyszałem wypowiedź księdza w jakimś radiu katolickim mniej więcej takie słowa, że teraz to nie mówi się już innowierca czy heretyk, lecz inne kościoły to nasi bracia i siostry. Owszem istnieją jakieś różnice, ale wynikają one z interpretacji, itp. itd. Nie potrafię dokładnie powtórzyć wszystkiego, ale jako katolik poczułem się wtedy lekko sponiewierany. Pomyślałem wtedy, że skoro wszystko jest interpretacją a nie prawdą lub fałszem, to mogę wyrzucić Brevarium Fidei do pieca, a encykliki traktować z przymrużeniem oka. Po co się starać, po co słuchać nauk Kościoła Katolickiego skoro ksiądz mówi, że ekumenizm posoborowy w formie rozmywania nauki Kościoła Katolickiego i pobłażania protestantyzmowi jest ok? Po co spowiedź, po co Eucharystia? Niedługo będzie spowiedź wewnętrzna, a Komunia św. będzie tylko symbolem ostatniej wieczerzy. Można zwątpić.

Cz paź 11, 2018 1:23 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
A gdzie odpowiedź na resztę mojego posta?

Odniosłem się do tego co było wg mnie istotne. - bez urazy.

G... prawda. Odniosłeś się do tego, na co miałeś "odpowiedź".

Gregor napisał(a):
Ciekawa teza, ale nie znajdująca potwierdzenia w Biblii. Tam wielkie efekty w postaci niesamowitych przeżyć duchowych jakoś nie towarzyszyły narodzeniu na nowo. Zwłaszcza, że sam Chrystus powiedział, iż człowiek rodzi się na nowo "z wody i Ducha", a nie na drodze jakichś niesamowitych przeżyć. Dlatego też, wbrew tezom osób podobnych Tobie, narodzenie na nowo odbywa się przez chrzest i nie musi być pamiętane.

Tu nie chodzi o jakieś mistyczne/ezoteryczne przeżycia , bo Bóg działa w duchu łagodności.
To co Ty tu opisujesz w kontekście chrztu nie ma nic wspólnego z nowym narodzeniem, ale uważaj jak chcesz.
Gregor:Odsyłam więc do listów apostolskich.
Yarpen:Niczego nie zmieniają.

Zmieniają wszystko, ale uważaj jak chcesz.

Czyli w tych dwóch kwestiach nie masz niczego na obronę swoich tez, więc uciekasz z dyskusji pod pretekstem "uważaj jak chcesz", bo do przyznania się do błędu nie jesteś zdolny.

Cytuj:
Kościół Chrystusa jest jeden, a nie "niedenominacyjny". O Kościele "ponad denominacjami" głoszą Ci, którzy są sami sobie sterem, żeglarzem i okrętem, przez co nie chcą się zgodzić na to, iż ktoś inny ma prawo im powiedzieć, że mają błędne poglądy.

Lepiej stać samotnie w prawdzie niż błądzić w tłumie.

A skąd ty wiesz co to jest prawda? Prawda jest taka, że porzuciłeś Kościół Chrystusa, który jest "filarem i podporą prawdy", a poszedłeś za sobą samym i tym, co uważasz za słuszne.

Cz paź 11, 2018 1:54 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Odpowiedz z cytatem
G... prawda. Odniosłeś się do tego, na co miałeś "odpowiedź".

Do tego też mam się odnieść? :dokitu:
Szorujesz po dnie Yarpen - żenada.
Czyli w tych dwóch kwestiach nie masz niczego na obronę swoich tez, więc uciekasz z dyskusji pod pretekstem "uważaj jak chcesz", bo do przyznania się do błędu nie jesteś zdolny.

Ja wcale nie muszę bronić swoich tez. Nie pasuje Ci co mówię, to napisz i po sprawie.
A skąd ty wiesz co to jest prawda? Prawda jest taka, że porzuciłeś Kościół Chrystusa, który jest "filarem i podporą prawdy", a poszedłeś za sobą samym i tym, co uważasz za słuszne.

Wiem co to jest prawda, bo w Biblii mogę o tym przeczytać [Jana 14.6]:Odpowiedział mu Jezus: Ja jestem droga i prawda i żywot, nikt nie przychodzi do Ojca, tylko przeze mnie.

[Ef.4.21]: Jeśliście tylko słyszeli o nim i w nim pouczeni zostali, gdyż prawda jest w Jezusie.
Ot i wszystko w temacie.

A w kwestii jedności powtórzę Ci to co powiedziałem Barneyowi:
A to, że Kościół jest niedenominacyjny i jedność można osiągnąć tylko w Jezusie, odkładając na bok swoje teologie, doktryny, obrzędy, dogmaty itd. wynika wprost ze słów Jezusa [ Mt.18.20]:Albowiem gdzie są dwaj lub trzej zgromadzeni w imię moje, tam jestem pośród nich.

Do jedności nic więcej nie trzeba.
Tylko czy Was na to stać?

Cz paź 11, 2018 2:17 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
A to, że Kościół jest niedenominacyjny i jedność można osiągnąć tylko w Jezusie, odkładając na bok swoje teologie, doktryny, obrzędy, dogmaty itd. wynika wprost ze słów Jezusa [ Mt.18.20]:Albowiem gdzie są dwaj lub trzej zgromadzeni w imię moje, tam jestem pośród nich.

Ale nie uważasz, że oprócz tej jedności o której wspomniałeś, potrzebna jest także jedność głoszonej nauki? Chyba właśnie tego zdania byli apostołowie zgromadzeni na tzw. Soborze Jerozolimskim:

"Ponieważ dowiedzieliśmy się, że niektórzy bez naszego upoważnienia wyszli od nas i zaniepokoili was naukami, siejąc zamęt w waszych duszach, postanowiliśmy jednomyślnie wybrać mężów i wysłać razem z naszymi drogimi: Barnabą i Pawłem, którzy dla imienia Pana naszego Jezusa Chrystusa poświęcili swe życie. Wysyłamy więc Judę i Sylasa, którzy powtórzą wam ustnie to samo." (Dz 15, 22-27)

A przecież Jezus wyraźnie powiedział:

"Kto was słucha, Mnie słucha, a kto wami gardzi, Mną gardzi; lecz kto Mną gardzi, gardzi Tym, który Mnie posłał" (Łk 10, 16)

Z kolei apostołowie głosili posłuszeństwo przełożonym:

"Bądźcie posłuszni waszym przełożonym i bądźcie im ulegli, ponieważ oni czuwają nad duszami waszymi i muszą zdać sprawę z tego."
(Hbr 13, 17)

Cz paź 11, 2018 3:07 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):

Ja wcale nie muszę bronić swoich tez. Nie pasuje Ci co mówię, to napisz i po sprawie.

Tak, tak... Za każdym razem, kiedy nie masz argumentów, zaczytasz pisać takie teksty. Nic nowego.
Cytuj:

Wiem co to jest prawda, bo w Biblii mogę o tym przeczytać [Jana 14.6]:Odpowiedział mu Jezus: Ja jestem droga i prawda i żywot, nikt nie przychodzi do Ojca, tylko przeze mnie.

[Ef.4.21]: Jeśliście tylko słyszeli o nim i w nim pouczeni zostali, gdyż prawda jest w Jezusie.
Ot i wszystko w temacie.

Jak zwykle wybierasz Biblii to, co Ci "pasuje", a niewygodne fragmenty omijasz wzrokiem:

1 Tm 3:15
15. Gdybym zaś się opóźniał, [piszę], byś wiedział, jak należy postępować w domu Bożym, który jest Kościołem Boga żywego, filarem i podporą prawdy.
(BT)

Cytuj:

A teraz zerknijmy dla pewności do Apostołów jak ma być jednością w Kościele:

Ef 4:3-6
3. Usiłujcie zachować jedność Ducha dzięki więzi, jaką jest pokój.
4. Jedno jest Ciało i jeden Duch, bo też zostaliście wezwani do jednej nadziei, jaką daje wasze powołanie.
5. Jeden jest Pan, jedna wiara, jeden chrzest.
6. Jeden jest Bóg i Ojciec wszystkich, który [jest i działa] ponad wszystkimi, przez wszystkich i we wszystkich.
(BT)

Czaisz, protestancie? W Kościele Chrystusa jest jedna wiara, a nie tyle wersji, ilu wierzących.

Cz paź 11, 2018 3:22 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
feelek napisał(a):
Ale nie uważasz, że oprócz tej jedności o której wspomniałeś, potrzebna jest także jedność głoszonej nauki?

Gregor. Czy moglbys odpowiedziec na pytanie Feelka?

Cz paź 11, 2018 4:37 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Pan Jezus powiedział że nie każdy kto mówi Panie, Panie wejdzie do królestwa Bożego ale ten kto pełni wolę Ojca który jest w niebie. Czyli wyznacznikiem jest Wola Ojca a ta wynika zarówno ze ST jak i z NT. Dalej mówi żeby odeszli od Niego Ci co dopuszczają się nieprawości chociaż prorokowali wyrzucali złe duchy i czynili cuda ale nie Wolę Ojca. Żeby była jedność każdy musi z czegoś zrezygnować a głównie z własnych ambicji. Papież Franciszek różne rzeczy mówi. Czasem mówi do mnie a często przeciwko mnie oczywiście w moim odczuciu. A generalnie bardzo dużo mówi o Jezusie znacznie więcej niż protestanci i więcej osób dzięki temu jest zgromadzonych w kościele katolickim nawet w sensie duchowym niż w protestanckim to można od razu wnioski wyciągnąć że jest lepszy. Jeśli ktoś już jest pewien że on napewno zna prawdę to gratuluję bo ja nie jestem taka pewna właśnie jak jestem jedną nogą poza kościołem bo mnie w nim pewne rzeczy denerwują szczególnie teraz gdy nauka jest właśnie w protestanckim stylu a protestantom nawet to nie pasuje. Oni by chcieli nagiąć wszystko do siebie. Obawiam się że niestety wszystkiego mieć nie można.

Cz paź 11, 2018 4:39 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):
Nie było chętnych gdyż twoja propozycja pochodzi od człowieka, który stał się rozbitkiem w wierze, a tym samych jest innego ducha...

Z pewnością nie jestem ducha katolickiego.
Skoro nie jesteś tego samego ducha ani co katolicy, ani co protestanci, a tym bardziej co prawosławni, to czego oczekiwałeś...?
Cytuj:
Jednak pamiętaj sahcim o pewnej prawdzie [II Tym.2.19]: (...) Zna Pan tych, którzy są jego
Owszem...Pan zna tych, którzy są jego, ale ty ani nie znasz którzy są Jego, ani masz nikogo nad sobą(prezbitera/biskupa), kto mógłby cię pouczyć/wykazać błąd...

Cz paź 11, 2018 5:44 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
A filmik ktoś oglądał ? Tak z ciekawości pytam. Fajne perełki z historii. Np. 15 w. i komentarz Włodkowica (przy okazji warto googlnąć kim był i jakie miał poglądy) do J 10, 16 Mam także inne owce, które nie są z tej owczarni. I te muszę przyprowadzić i będą słuchać głosu mego, i nastanie jedna owczarnia, jeden pasterz. Włodkowic komentując nie mówił np. o prawosławnych, ale o poganach. O tych którzy nie mają bladego pojęcia kto to jest Jezus Chrystus.

"To są owce, które nie należą do owczarni Kościoła, ale z całą pewnością należą do owczarni Chrystusa"

Prowokacyjnie zapytam: można tak myśleć ?

Cz paź 11, 2018 6:37 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
feelek napisał(a):
Ale nie uważasz, że oprócz tej jedności o której wspomniałeś, potrzebna jest także jedność głoszonej nauki?

Oczywiście zgadzam się z Tobą.
Jedność nauki jest naturalną konsekwencją bycia w jedności duchowej.
To zaś jest możliwe tylko przy spełnieniu jednego warunku, o którym mówił Jezus [Jana 15.4]:Trwajcie we mnie, a Ja w was. Jak latorośl sama z siebie nie może wydawać owocu, jeśli nie trwa w krzewie winnym, tak i wy, jeśli we mnie trwać nie będziecie.
To jest sedno chrześcijaństwa i czerpania zdrowej nauki z czystego źródła - trwać w Nim osobiście.
Nie ma tu mowy o byciu w taki czy innym kościele czy wspólnocie.
feelek napisał(a):
A przecież Jezus wyraźnie powiedział:
"Kto was słucha, Mnie słucha, a kto wami gardzi, Mną gardzi; lecz kto Mną gardzi, gardzi Tym, który Mnie posłał" (Łk 10, 16)

Zwróć uwagę na kontekst. Jezus mówił o głoszeniu Dobrej Nowiny, a nie o nauczaniu w ogóle - to zasadnicza różnica.
feelek napisał(a):
Z kolei apostołowie głosili posłuszeństwo przełożonym:
"Bądźcie posłuszni waszym przełożonym i bądźcie im ulegli, ponieważ oni czuwają nad duszami waszymi i muszą zdać sprawę z tego." (Hbr 13, 17)

Ale czy głosili ślepe posłuszeństwo? Ślepe posłuszeństwo istnieje w sektach.
Biblia wskazuje, że jest granica posłuszeństwa względem przełożonych i trzeba zdawać sobie z tego sprawę, bo każdy za samego siebie zda sprawę przed Bogiem.
Warto więc zainteresować się, czy to czego Cię nauczają jest zgodne z prawdą Słowa Bożego?
Bo konsekwencje ślepego posłuszeństwa mają wymiar wieczności.

Cz paź 11, 2018 7:11 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jak zwykle wybierasz Biblii to, co Ci "pasuje", a niewygodne fragmenty omijasz wzrokiem:
1 Tm 3:15
15. Gdybym zaś się opóźniał, [piszę], byś wiedział, jak należy postępować w domu Bożym, który jest Kościołem Boga żywego, filarem i podporą prawdy.

Wyrwany z kontekstu werset czemu ma służyć? Może wyjaśnij?

Jezus jest odwieczną Prawdą, która istniała zanim powstał świat i zanim pojawił się Kościół na ziemi.
To jest Prawda, którą chrześcijanin powinien poznawać - osobiście poznawać Jezusa Chrystusa.
Czaisz, protestancie? W Kościele Chrystusa jest jedna wiara, a nie tyle wersji, ilu wierzących.

Tak chrześcijaństwo opiera się na wierze w dwa konkretne wydarzenia wskazane np. przez Ap. Pawła odnośnie Pana Jezusa [Rzym.4.25]:Który został wydany za grzechy nasze i wzbudzony z martwych dla usprawiedliwienia naszego.
Mało tego, bez wiary w zmartwychwstanie chrześcijaństwo nie ma sensu i o tym też pisał Ap.Paweł.

A ty Yarpen w co wierzysz - o jakiej jednej wierze mówisz?

Cz paź 11, 2018 7:33 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Być może nie na tym polega jedność aby wszyscy myśleli tak samo ale by każdy odnalazł miejsce swoje w kościele Jezusa. Takie czasy że pogan już prawie wcale nie ma i większość słyszała już o Jezusie. Kościół tak bardzo otwarty jak jeszcze nigdy nie był a papież najbardziej miłosierny ze wszystkich papieży. Ciągnie na siłę nawet najbardziej pogańskie owieczki ganiąc po drodze tych co są dla nich surowi. Nie rozumiem dlaczego tylu jeszcze ludziom się kościół nie podoba. Nie musimy być tacy jednomyślni. Każdy niech szuka swojego miejsca w jednym kościele. Ja np. będę Ewangelię w kościele wypełniać wobec tych co nie umieją tak szybko i pod naciskiem przebaczać oraz tych słabych grzeszników którzy by chcieli z grzechu wyjść i mają szczere chęci ale przez ten wyścig do miłosierdzia nie mogą bo ciągle są pod presją że lepiej być grzesznikiem i mieć więcej przebaczone. Takich zamierzam bronić i stać po ich stronie gdy ich będą uciskać nawet wtedy gdy nigdy z grzechu nie wyjdą. Sama im nie mogę nic dać ale wyproszę u Jezusa wszelkie łaski dla nich oferując właśnie swoje uczynki. Wyproszę im też miłosierdzie do którego teraz nie mają dostępu przez innych cwanych grzeszników. Tak ja rozumiem wspólny jeden kościół gdzie każdy ma swoje miejsce.

Cz paź 11, 2018 7:42 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
Skoro nie jesteś tego samego ducha ani co katolicy, ani co protestanci, a tym bardziej co prawosławni, to czego oczekiwałeś...?

Tego, że bez względu na przynależność kościelną, dla wszystkich Jezus jest najważniejszy i można zgromadzić się w Jego Imieniu, ale jak widać ważniejsze są doktryny kościelne, ale każdy ma Jezusa na ustach. Smutny obraz nominalnego chrześcijaństwa, które na tym forum tak prostej próby nie przeszło. :(
Dlatego prawdziwej jedności duchowej w tym chrześcijaństwie nie będzie. Co najwyżej ekumeniczny kompromis, który przygotuje jedną religię dla potrzeb antychrysta.
sahcim napisał(a):
Owszem...Pan zna tych, którzy są jego, ale ty ani nie znasz którzy są Jego, ani masz nikogo nad sobą(prezbitera/biskupa), kto mógłby cię pouczyć/wykazać błąd...

A skąd Ci to przyszło do głowy?

Cz paź 11, 2018 7:48 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):
Tego, że bez względu na przynależność kościelną, dla wszystkich Jezus jest najważniejszy i można zgromadzić się w Jego Imieniu
Jest wątek Maria-Magdalena Najpiękniejsze modlitwy i cytaty świętych w którym gromadzą się w Imię Jezusa zarówno protestanci jak i katolicy i prawosławni ale ciebie tam jakoś nie było widać...(a może się mylę ?)
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):
A skąd Ci to przyszło do głowy?
Bo już o tym z tobą rozmawiałem na innym wątku i do tej pory jeszcze nie podałeś kto jest twoim prezbiterem czy biskupem...no ale może jednak się mylę i podasz jakieś dane o swoim biskupie czy prezbiterze...

Cz paź 11, 2018 8:12 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
To jest sedno chrześcijaństwa i czerpania zdrowej nauki z czystego źródła - trwać w Nim osobiście.

Tylko w jaki sposób czerpać naukę z tego źródła, przecież Jezus nie chodzi dzisiaj po świecie?

Cz paź 11, 2018 8:30 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 321 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 22  Następna strona