Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt sie 17, 2018 3:56 am

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 184 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Następna strona
 Trójca Święta 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Post Trójca Święta
Ostatnio zastanawiałem się nad tym jak to jest w końcu u protestantów. Czy wierzą w dogmat o Trójcy Świętej? Jeśli wierzą to dlaczego? Jeśli nie wierzą, to podobnie jak ŚJ mogą się troche pogubić w tym czy jest jeden Bóg, czy kilku (Ojciec, Jezus Chrystus). Gdzie zasada Solo Scriptura, skoro w Piśmie Świętym nie ma ani słowa o Trójcy Świętej?

N cze 26, 2011 10:20 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Post Re: Trójca Święta
Tomasz24 napisał(a):
Ostatnio zastanawiałem się nad tym jak to jest w końcu u protestantów. Czy wierzą w dogmat o Trójcy Świętej? Jeśli wierzą to dlaczego? Jeśli nie wierzą, to podobnie jak ŚJ mogą się troche pogubić w tym czy jest jeden Bóg, czy kilku (Ojciec, Jezus Chrystus). Gdzie zasada Solo Scriptura, skoro w Piśmie Świętym nie ma ani słowa o Trójcy Świętej?

Drogi Tomaszu w Pismie Swietym wyraznie jest napisane kim jest Trojca Swieta i kto nia jest, czytaj uwaznie a znajdziesz :) Protestanci wierza w Boga Ojca,syna Jezusa Chrystusa i Ducha Swietego :)

N cze 26, 2011 10:25 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Tomasz24 napisał(a):

Jak już pewnie zauważyłeś protestantyzm nie jedno ma imię. Są tego plusy, a są i minusy. Większość protestantów wierzy w Trójcę bardzo podobnie jak KRK.
Według mnie to pogubić się mogą właśnie trynitarze. Jeden a trzech, to już zaprzeczenie samo w sobie.
Słowo mówi wyraźnie A to jest życie wieczne: aby znali Ciebie, jedynego prawdziwego Boga, oraz Tego, którego posłałeś, Jezusa Chrystusa. (Jn 17:3)
To nie ten wątek, ale o zależności Syna od Ojca czytaj (tak pokrótce) (1Ko 15:24-28), który kończy się ​A gdy mu wszystko zostanie poddane, wtedy też i sam Syn będzie poddany temu, który mu poddał wszystko, aby Bóg był wszystkim we wszystkim. Jeżeli czytałeś moje wypowiedzi, to wiesz też Co to takiego Duch Święty. Sprzeczności tu żadnych nie ma (oczywiście według mnie i antytrynitarzy).

N cze 26, 2011 10:44 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

amadeus35 napisał(a):
Drogi Tomaszu w Pismie Swietym wyraznie jest napisane kim jest Trojca Swieta i kto nia jest

No tego akurat, to nie udało mi się wyczytać. Może jakieś konkrety?

N cze 26, 2011 10:47 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

protestujący napisał(a):
Większość protestantów wierzy w Trójcę bardzo podobnie jak KRK.
Według mnie to pogubić się mogą właśnie trynitarze. Jeden a trzech, to już zaprzeczenie samo w sobie.

Co zaprzecza? Przecież w wierze nie da się kierować logiką. Jak to możliwe, że Maryja urodziła Jezusa, skoro nie odbył się stosunek z Józefem? I naturalnie przypadków, jak to nazywa się w literaturze - fantastycznych w Biblii jest dużo. Nie zaprzeczają one racjonalnemu podejściu do świata? Zaprzeczają. Ale co z tego? Fides to nie ratio. Gdyby tak było to w co tu wierzyć? Przecież w coś co jest logiczne, możliwe do objęcia zmysłami nie trzeba wierzyć. To po prostu jest fakt. Jeden Bóg w trzech osobach. To dla nas dość dziwne, ale poniekąd nawet logiczne. Oczywiście kierując się logiką "transcendencyjną". Czy antytrynitarze nie mają problemu z tym:
"Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga i Bogiem było Słowo". (J 1;1)
No to pytam o zasadę solo scriptura, albo dowód na wzmianki o Trójcy Świętej w Piśmie Świętym (dosłowne - katolikom zarzuca się, że rozumieją Biblię na opak i źle interpretują Słowo Boże ).

PS. Powiedz mi jak nazywa się związek wyznaniowy do którego należysz. Intryguje mnie to od pewnego czasu.

N cze 26, 2011 11:12 pm
Milczek
Milczek

W samych Ewangeliach jest mowa o Ojcu, Syny i Duchu Świętym. Bóg zawsze działa w trzech osobach. Stanowią one Jedność, Pełnię Bożej chwały i miłości.

Ojciec dał Swojego Syna
"16 Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne. 17 Albowiem Bóg nie posłał swego Syna na świat po to, aby świat potępił, ale po to, by świat został przez Niego zbawiony." (Jana 3:16-17)

Syn dał swoje życie dowbrowolnie - został ukrzyżowany
"17 Dlatego miłuje Mnie Ojciec, bo Ja życie moje oddaję, aby je [potem] znów odzyskać. 18 Nikt Mi go nie zabiera, lecz Ja od siebie je oddaję. Mam moc je oddać i mam moc je znów odzyskać. Taki nakaz otrzymałem od mojego Ojca». " (Jana 10:17-18)

Duch Święty wskrzesił Go z umarłych
"11 A jeżeli mieszka w was Duch Tego, który Jezusa wskrzesił z martwych, to Ten, co wskrzesił Chrystusa Jezusa z martwych, przywróci do życia wasze śmiertelne ciała mocą mieszkającego w was swego Ducha" (Rzymian 8:11)

Jest to jedno dzieło zbawienia, przez Boga w Trójcy Jedynego

Sam Jezus powiedział " ja i Ojciec jedno jesteśmy" (Jana 10:30)

Jezus o Duchu Świętym:
15 Jeżeli Mnie miłujecie, będziecie zachowywać moje przykazania. 16 Ja zaś będę prosił Ojca, a innego Pocieszyciela* da wam, aby z wami był na zawsze - 17 Ducha Prawdy, którego świat przyjąć nie może, ponieważ Go nie widzi ani nie zna. Ale wy Go znacie, ponieważ u was przebywa i w was będzie. 18 Nie zostawię was sierotami: Przyjdę do was. 19 Jeszcze chwila, a świat nie będzie już Mnie oglądał. Ale wy Mnie widzicie, ponieważ Ja żyję i wy żyć będziecie. 20 W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." ( Jana 14:15:20)

Mogłabym podać wiele więcej cytatów.
Trójca jest w Biblii.

N cze 26, 2011 11:16 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

amadeus35 napisał(a):
Drogi Tomaszu w Pismie Swietym wyraznie jest napisane kim jest Trojca Swieta i kto nia jest, czytaj uwaznie a znajdziesz :) Protestanci wierza w Boga Ojca,syna Jezusa Chrystusa i Ducha Swietego :)
a może amadeuszu podasz namiary na ten fragment. Wiele lat czytam już Pismo Święte i jakoś nie trafiłem na ten fragment

N cze 26, 2011 11:18 pm
Milczek
Milczek

Jockey - to nie jest fragment, a Nowy Testament.
Pozdrawiam.

N cze 26, 2011 11:22 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Tomasz24 napisał(a):
Czy antytrynitarze nie mają problemu z tym:
"Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga i Bogiem było Słowo". (J 1;1)

Co do tego wersetu trzeba by poruszyć wiele wątków, ale te najważniejsze, to
  • słowo Bóg może również być podporządkowane hierarchii
  • nawet Mojżesz miał być jakby Bogiem dla Aarona Zamiast ciebie on będzie mówić do ludu, on będzie dla ciebie ustami, a ty będziesz dla niego jakby Bogiem. (Wj 4:16)
  • mógłbym spytać o werset Słuchaj, Izraelu, Jahwe jest naszym Bogiem - Jahwe jedyny. (Pwt 6:4)

N cze 26, 2011 11:30 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

IdącZaPrawdą podałeś luźne wersety, które jak dla mnie się nie łączą. Gdzie ta Trójca? Piszesz Jockeyowi, że Cały NT. Zastanów się, czy Żydzi wierzyli może nie tyle w Trójcę, ale w Boga Trójjedynego? Co ze ST. Czy on zaprzecza Nowemu?

N cze 26, 2011 11:34 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

IdacZaPrawda napisał(a):
Jockey - to nie jest fragment, a Nowy Testament.
Pozdrawiam.
pięknie ale amadeusz twierdzi że jest konkretny fragment który jasno mówi. Amadeusz dosłownie każe interpretować więc pytam się gdzie?
Fragmenty które podałeś nie mówią wprost, ale chrześcijanie tak interpretują te fragmenty. O tym że Bóg jest Jeden w Trzech Osobach mówi tradycja chrześcijańska, ale amadeusz jak i protestanci odrzucają TRADYCJĘ więc ona nie może być argumentem w dyskusji.

N cze 26, 2011 11:43 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

amadeus35 napisał(a):
Protestanci wierza w Boga Ojca,syna Jezusa Chrystusa i Ducha Swietego :)
no to wychodzi na to, ze ty amadeusie nie jestes protestantem, bo ty wierzysz, ze...
amadeus35 napisał(a):
Duch Swiety to Jezus Chrystus
wiec jak to jest z Toba ... :D

Pn cze 27, 2011 12:14 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Przedstawione zostały wersety łączące Boga z Jezusem - mamy już dwójcę. Pytam dlaczego protestanci wierzą w Trójcę Świętą skoro w Biblii nie ma nawet takiego słowa. Konkret... Katolicy i Prawosławni nie mają z tym problemu. Protestanci... dajcie mi werset:
"Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty tworzą Trójcę Świętą".
Do tego proszę o dokładne umiejscowienie wersetu i przekład Biblii.
Czy może protestanci uznają tradycje? Hmmm...
I jeszcze jedno - Amadeusz... te Twoje demagogiczne stwierdzenia wciskaj kolegom... jeśli nie masz konkretów to nie pisz wcale. To piszę do każdego kto podobnie jak Amadi nie dysponuje faktami tylko wciska jakieś bzdury.

Pn cze 27, 2011 12:17 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

protestujący napisał(a):
  • mógłbym spytać o werset Słuchaj, Izraelu, Jahwe jest naszym Bogiem - Jahwe jedyny. (Pwt 6:4)

No... zgadza się wszystko. Jeden Bóg w trzech osobach. Jahwe jedyny...
Antytrynitarze nie zwalczają tego, że ktoś mówi o trzech bogach (politeizm), tylko dogmat o Trójcy. Dlaczego, skoro mówi o jednym Bogu?
To tak btw. bo nie związane ściśle z tematem.

Pn cze 27, 2011 12:24 am
Milczek
Milczek

Protestujący

Nie rozumiem w jakim sensie są to luźne wersety. W takim razie proszę przeczytaj całą Ewangelię Jana, aby nie były luźne. Podkreśl może słowa Ojciec, Syn, Duch.
Tutaj nasz ludzki język nas zawodzi. Nie ma słowa "trójca" w Biblii.

Bóg jest Jeden.

Bóg to nie jest kategoria, albo "klub" ani "rodzina" do której należą trzy osoby.
"Bóg" to imię, jak i "Ojciec," "Syn," "Duch Święty"
Nie nazywamy Boga jako Ojca, dlatego, że ma Syna, ale dlatego, że Jezus Go tak nazywał.
Nie nazywamy Jezusa Synem dlatego, że Bóg go począł, czy stworzył, ale dlatego, że Bóg tak Go nazwał. "On jest moim synem"

Także jako Chrześcijanie, naszym punktem wyjścia jest to, co Bóg o sobie objawił. Herezja rodzi się, kiedy ludzkimi środkami próbujemy wyjaśnić Boże objawienie. Skoro Jezus jest Synem, to Ojciec był pierwszy, czyli Jezus nie mógł współistnieć razem z Ojcem, itd, itp. To jest droga do herezji.
Mamy objawienie Boga, takie, jakie dał nam sam Bóg w Swoim Słowie.
Chciał, byśmy nazywali Go Ojcem, Synem, Duchem Świętym. Jest jeden Bóg, który w ten sposób nam się objawił. Nie muszę wiedzieć dlaczego Syn nazwał Boga Ojcem, ani dlaczego Syn powiedział, że będzie z nami i w nas a my w Ojcu przez Ducha Świętego. To, że tak powiedział wystarczy, bym w to wierzyła.

Oczywiście, że Stary Testament nie zaprzecza Nowemu.

"1 Wielokrotnie i na różne sposoby przemawiał niegdyś Bóg do ojców przez proroków, 2 a w tych ostatecznych dniach przemówił do nas przez Syna. (Hebrajczyków 1:1)

W ST Bóg objawiał się jednorazowo i tylko wybranym ludziom. Nazywa się to teofanią. Przemawiał przez ludzi (proroków).
W NT Bóg ojawił się w Jezusie Chrystusie. Sam Bóg, osobiście, wszystkim i mówił bezpośrednio. Stał się widzialnym na 33 lata. Stał się namacalnym. W tymże Synu była, jest i będzie pełnia Boga. Syn jest Bogiem.

Żydzi wierzyli w Jedynego i Prawdziwego Boga. Odrzucili właśnie tego Boga, kiedy się nam objawił w Jezusie Chrystusie. Zbawieni zostali Żydzi (ST), którzy uwierzyli w obietnicę Mesjasza.

"56 Abraham, ojciec wasz, rozradował się z tego, że ujrzał mój dzień - ujrzał [go] i ucieszył się»*. 57 Na to rzekli do Niego Żydzi: «Pięćdziesięciu lat jeszcze nie masz, a Abrahama widziałeś?» 58 Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Zanim Abraham stał się, JA JESTEM»*" (Jana 8:56-58)

"6 Odpowiedział mu Jezus: «Ja jestem drogą i prawdą, i życiem*. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie. 7 Gdybyście Mnie poznali, znalibyście i mojego Ojca. Ale teraz już Go znacie i zobaczyliście». 8 Rzekł do Niego Filip: «Panie, pokaż nam Ojca, a to nam wystarczy». 9 Odpowiedział mu Jezus: «Filipie, tak długo jestem z wami, a jeszcze Mnie nie poznałeś? Kto Mnie zobaczył, zobaczył także i Ojca. Dlaczego więc mówisz: "Pokaż nam Ojca?" 10 Czy nie wierzysz, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie? Słów tych, które wam mówię, nie wypowiadam od siebie. Ojciec, który trwa we Mnie, On sam dokonuje tych* dzieł. 11 Wierzcie Mi, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie. Jeżeli zaś nie - wierzcie przynajmniej ze względu na same dzieła!" (Jana 14:6-11)

" 22 Któż zaś jest kłamcą, jeśli nie ten,
kto zaprzecza, że Jezus jest Mesjaszem?
Ten właśnie jest Antychrystem,
który nie uznaje Ojca i Syna.
23 Każdy, kto nie uznaje Syna,
nie ma też i Ojca,
kto zaś uznaje Syna, ten ma i Ojca". (1 Jana 2:22-23)

"23 A On rzekł do nich: «Wy jesteście z niskości, a Ja jestem z wysoka. Wy jesteście z tego świata, Ja nie jestem z tego świata. 24 Powiedziałem wam, że pomrzecie w grzechach swoich. Tak, jeżeli nie uwierzycie, że JA JESTEM, pomrzecie w grzechach swoich». 25 Powiedzieli do Niego: «Kimże Ty jesteś?» Odpowiedział im Jezus: «Przede wszystkim po cóż jeszcze do was mówię?* " (Jana 8:23-25)

Przepraszam za tak długą odpowiedź.
Bóg Ojciec, Bóg Syn, Bóg Duch Święty = JA JESTEM (Alfa i Omega)
Trzy Imiona, Jeden Bóg. Zawsze działa w Pełni i Jedności. Nie da się ich rozdzielić.

Jockey
To właśnie najbardziej mnie frustruje. Słowo interpretacja. Ja nie interpretuje tych fragmentów. Bóg powiedział o sobie / nazwał siebie Ojcem, Synem i Duchem Świętym - ja wierzę w Jego słowa i w Jego wolę. Chciał się tak objawic i nazwać - ja to z pokorą przyjmuję. Powiedział, że Bóg jest jeden? Powiedział. wierzę w to. Powiedział, że Jezus jest Synem Bożym? Powiedział - wierzę w to. Jezus nazwał Boga Ojcem? Nazwał. Wierzę w to. Tu nie ma nic do interpretowania. Jest Słowo Boże, w które wierzę. Ja sobie "nie interpretuje." O Duchu Świętym mówi sam Jezus - wierzę w Jego słowa. Tak nazwał siebie, Boga, który w nas mieszka. Wielokrotnie też mówi, że On będzie w nas a my w Nim i w Ojcu. W to też wierzę.

Apostołowie też nazywali Boga Ojcem, Synem i Duchem Świętym. Nie jest to tradycja rzymsko-katolicka. Wyznali to zanim powstał "dogmat". Jest to zapisane w Słowie Bożym. Jeżeli przeszkadza ci to, że używam słowa Trójca, bo to należy do kościoła rzymskokatolickiego, to będę mówiła biblijnie - Bóg Ojciec, Bóg Syn i Bóg Duch Święty, czyli Jeden Bóg.

Pozdrawiam.

Pn cze 27, 2011 12:57 am
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 184 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Następna strona