Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So sie 18, 2018 6:20 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 181 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Następna strona
 Kościół Katolicki 
Autor Wiadomość
Zagadywacz
Zagadywacz

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Kościół Katolicki
Ależ wątpliwości mam co do KK. Prawdopodobnie Jezus nie założył KK tylko Konstantyn Wielki, natomiast Jezus niewątpliwie założył Kościół tylko, że nie jako instytucje. Nie chodzi mi o KK ani KER tylko o Kościół złożony z ludzi bez żadnej hierarchii.
Co do doktryn KK to nie wiem po co w ogóle jest bierzmowanie? Czyżby chrzest nie wystarczał, który zanurza w Chrystusie?(Sam miałem nie dawno bierzmowanie)

Modlitwa za zmarłych to druga sprawa. Pokazuje, że ofiara Jezusa nie jest wystarczalna. Sadze, że Bóg tego nie chce abyśmy modlili się za zmarłych tylko za żywych. Biblia mówi wiele na temat modlitwy za żywych, ale za zmarlych? Nie za bardzo. Wiem, że będziecie mi teraz cytować Księgę Machabejską, ale ta Księga jest deuterokanoniczna i do tego pochodzi z czasów przed Jezusem czyli jeszcze wtedy nie dokonała się ofiara Jezusa, więc modlitwa za zmarłych mogła wtedy być sensowna.

Są jeszcze inne sprawy, ale to nie teraz...
Nie wiem czy w jasny sposób to napisałem, ale myślę, że wiadomo o co chodzi.

Cz maja 10, 2018 9:41 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościół Katolicki
Astro33 napisał(a):
Ależ wątpliwości mam co do KK. Prawdopodobnie Jezus nie założył KK tylko Konstantyn Wielki, natomiast Jezus niewątpliwie założył Kościół tylko, że nie jako instytucje. Nie chodzi mi o KK ani KER tylko o Kościół złożony z ludzi bez żadnej hierarchii.

Powiadasz że hierarchii nie było? Nie ma w Piśmie nic o Apostołach, starszych, prezbiterach?? No nie gadaj. To jak przystąpiłeś do Bierzmowania? Nie czytając w ogóle Pisma? Polecam i Dzieje Apostolskie i Listy Apostolskie.

Owszem - Chrystus założył jeden Kościół. Początkowo Kościół Zachodni (Rzymsko-Katolicki) i Kościół Wschodni (Prawosławny) były razem - w sensie jednego całego Kościoła, potem (jakiś X czy XI wiek) oddzieliły się.

Cz maja 10, 2018 9:55 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Astro33 napisał(a):
Ależ wątpliwości mam co do KK. Prawdopodobnie Jezus nie założył KK tylko Konstantyn Wielki,

To niezły był ten Konstantyn. Założył Kościół katolicki i Prawosławie :D
A tak poważnie: Kościół założył Jezus na wierze Piotra Apostoła i jego następców.
Astro33 napisał(a):
natomiast Jezus niewątpliwie założył Kościół tylko, że nie jako instytucje.

No ale Nowy Testament mówi o biskupach i prezbiterach - więc jak to pogodzisz?
Astro33 napisał(a):
Co do doktryn KK to nie wiem po co w ogóle jest bierzmowanie? Czyżby chrzest nie wystarczał, który zanurza w Chrystusie?(Sam miałem nie dawno bierzmowanie)

Bierzmowanie to takie dopełnienie chrztu. Pan Jezus ustanowił 7 sakramentów.Chrzest i wiara w Jezusa jako Mesjasza -to minimum konieczne do zbawienia, jak wiemy z zakończenia Ewangelii wg.św.Marka.
Astro33 napisał(a):
Modlitwa za zmarłych to druga sprawa.

Pokazuje, że ofiara Jezusa nie jest wystarczalna.

Czyli doktryna czyśćca wg. Ciebie neguje ofiarę Chrystusa ? Tak nie jest.
Astro33 napisał(a):
Sadze, że Bóg tego nie chce abyśmy modlili się za zmarłych tylko za żywych.

A może za jednych i drugich?
Astro33 napisał(a):
Biblia mówi wiele na temat modlitwy za żywych, ale za zmarlych?

A czytałeś 2 księgę Machabejską ?
Astro33 napisał(a):
Nie za bardzo. Wiem, że będziecie mi teraz cytować Księgę Machabejską, ale ta Księga jest deuterokanoniczna i do tego pochodzi z czasów przed Jezusem czyli jeszcze wtedy nie dokonała się ofiara Jezusa, więc modlitwa za zmarłych mogła wtedy być sensowna.

A na jakiej podstawie formułujesz taki wnioski ? Z świadectw świętych Kościoła wiemy,że taka modlitwa ma sens, a Nowy Testament nie spadł z nieba , ale napisali go święci. Jezus nic nie pisał.
Pozdrawiam!

Cz maja 10, 2018 10:08 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Mi to trąci prowokacją. Nie pasuje. Katolik w łączności z papieżem, który właśnie miał bierzmowanie, a pyta o sens tego sakramentu?
Coś tu nie gra.

Cz maja 10, 2018 10:30 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Yarpen Zirgin napisał(a):
Mi to trąci prowokacją. Nie pasuje. Katolik w łączności z papieżem, który właśnie miał bierzmowanie, a pyta o sens tego sakramentu?
Coś tu nie gra.

Istnieje coś takiego jak katolicyzm kulturowy. Katolicyzm jako forma kultury czy tradycji , nieprzeżywany osobiście. Można być katolikiem ,ale być w Kościele ciałem, ale nie duchem. Podobno św. Augustyn wyrzekł słowa: "Bóg ma ludzi których nie ma Kościół ; Kościół ma ludzi, których nie ma Bóg". Pozdrawiam

Cz maja 10, 2018 10:33 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Istnieje też coś takiego jak elementarna wiedza, którą się posiada na poziomie przyjmowania Sakramentu Bierzmowania. Tych podstaw mi tu brak, a zadawane pytania świadczą (po co bierzmowanie, kto założył Kościół, de facto negowanie Ksiąg Machabejskich) raczej o protestanckich poglądach.

Cz maja 10, 2018 10:36 pm
Zobacz profil WWW
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Jaka prowokacja? Ja szukam prawdy. Wiem o co chodzi w bierzmowaniu, chodzi tu o umocnienie w wierze. Ja wiedziałem o tym(jakbym nie miał wiedzy na ten temat to bym nie był dopuszczony do bierzmowania). Czy tak trudno to zrozumiec, że szukam prawdziwej nauki Jezusa Chrystusa? Gdy przyjmowalem bierzmowanie nie miałem tych wątpliwości co mam teraz. Tak jak wspomniałem wyżej chrzest powinien wystarczyć, w Ewangeliach wszystko ładnie piszę. Sadzicie, że osoba która nie została obierzmowana nie może doznać łask i darów Ducha Św? Skoro tak nie uwazacie to po co jest bierzmowanie??Co do pogladow to nie mam protestanckich pogladow to co robił Luter nie zasługuje na pochwale. Jego zasady m.in tylko wiara i tylko Biblia nie mają potwierdzenia nawet w samej Biblii, więc protestanckich pogladow nie mam, choć w niektórych sprawach mają sporo racji.

Mały książę nic nie wytlumaczyles, napisałeś w co Ty wierzysz.

Cz maja 10, 2018 11:14 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
@Astro33
Poruszyłeś parę spraw naraz:
  1. wątpliwość czy Kosciół powinien mieć hierarchię
  2. wątpliwość czy Kosciół powinien "być instytucją"
  3. stary mit o Konstantynie rzekomo zakładającym Kościół
  4. po co jest bierzmowanie
  5. modlitwa za zmarłych i jej rzekony związek z "niewystarczalnością ofiary Jezusa"
  6. sprawę ksiąg deuterokanonicznych

Dochodzenie prawdy jest OK - to jest uczciwe i katolickie (wątpliwości, jak sądzę, zostały zasiane w Tobie przez jakiegoś harcownika antykatolickiego, ale wątpliwości wyjaśnione umacniają wiarę, robisz słusznie je artykułując). Co prawda naturalniej byłoby założyć ten temat w dziale "katolicyzm" (co proponuję rozważyć).

Nie da się jednak rozmawiać sensownie naraz na kilka tematów. Dlatego proponuję porozmawiać po kolei: jeden temat, po skończeniu następny temat itd.

Weźmy pierwsze zagadnienie: duchowni. Myślę, że dość wyczerpująco opisałem je biblijnie tu http://analizy.biz/marek1962/duchowni.pdf
Przeczytaj proszę i napisz, czy Cię to przekonuje (a jesli nie- to dlaczego).

Pt maja 11, 2018 12:46 am
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Astro33 napisał(a):
Ależ wątpliwości mam co do KK. Prawdopodobnie Jezus nie założył KK tylko Konstantyn Wielki

A czy mógłbyś napisać, skąd wytrzasnąłeś tą tezę ?

Astro33 napisał(a):
Nie chodzi mi o KK ani KER tylko o Kościół złożony z ludzi bez żadnej hierarchii.

Nie istnieje coś takiego jak "Kościół bez hierarchii" Jezus ustanawiając Kościół, nadał mu strukturę hierarchiczną.

Astro33 napisał(a):
Modlitwa za zmarłych to druga sprawa. Pokazuje, że ofiara Jezusa nie jest wystarczalna.

W jaki sposób modlitwa za zmarłych pokazuje, że ofiara Chrystusa nie jest wystarczalna ? Modlitwa za zmarłych jest dla nich pomocą w celu skrócenia ich mąk czyśćcowych.A jeśli można skrócić ich cierpienie, to jest to również nasz obowiązek wynikający z miłości bliźniego.

Astro33 napisał(a):
Sadze, że Bóg tego nie chce abyśmy modlili się za zmarłych tylko za żywych.

Nie ważne jest co Ty sobie sądzisz, ale to, jakie jest nauczanie Pisma świętego i odwieczna praktyka Kościoła w tej kwestii.Autor natchniony pochwala modlitwę za zmarłych, i nazywa ja myślą świętą i pobożną (2 Mch 12:45)

W Księdze Syracha czytamy: "Obdzielaj darem każdego z żyjących, a miłosierdzia nie odmawiaj także umarłemu" (Syr 7,33)

Nie tylko Pismo święte mówi o modlitwie za zmarłych.Setki chrześcijańskich nagrobków z II - III w. mają napisy zawierające prośby o modlitwy za zmarłych.Dla przykładu:

"To ja sam Abercjusz w mojej obecności kazałem tu wypisać: Niech każdy, który te słowa rozumie, pomodli się za Abercjusza".

"Eucharis jest moją matką, Pius ojcem. Proszę was, o bracia kiedy tu przyjdziecie o modlitwę. Aby Wszechmogący Bóg zachował Agapę na wieki"

O modlitwie za zmarłych mówią także Ojcowie Kościoła: Cyprian, Klemens Aleksandryjski, św. Augustyn.Również Sobory wypowiadały się na ten temat.Sobór Lyoński II mówi, że Kościół zawsze czcił zmarłych i ofiarował im pomoc poprzez modlitwę.Tę samą naukę głosi Sobór Florencki i Sobór Trydencki.

Astro33 napisał(a):
Biblia mówi wiele na temat modlitwy za żywych, ale za zmarlych? Nie za bardzo.

Na temat modlitwy za zmarłych również mówi, choćby wspomniany przeze mnie wcześniej fragment 2 Księgi Machabejskiej.Również na kartach Nowego Testamentu św. Paweł w Drugim Liście do Tymoteusza (Tm 1:16, 18) prosi Boga o miłosierdzie dla zmarłego Onezyfora.

Astro33 napisał(a):
Wiem, że będziecie mi teraz cytować Księgę Machabejską, ale ta Księga jest deuterokanoniczna

Przepraszam bardzo, ale czego ma dowodzić, to, że 2 Księga Machabejska jest księgą deuterokanoniczną ? mam wrażenie że uważasz, że nazwa "deuterokanoniczna" oznacza, jako by ta księga była "gorsza" od pozostałych.Jeśli tak uważasz, to jesteś w błędzie.

Nazwa "deuterokanoniczne" została wymyślona dopiero przez, żyjącego w XVI wieku Sykstusa ze Sieny, który oparł się na istniejącej w tamtym czasie teorii dwóch kanonach:

a) Pierwszym, który istniał na terenie Palestyny, a który zawierał wyłącznie księgi uznawane za natchnione przez faryzeuszów.

b) Drugim, istniejącym w Diasporze, który zawierał między innymi te siedem ksiąg które odrzucają protestanci, a które są obecne w Septuagincie.

I tak księgi, które znajdowały się w pierwszym jak również w drugim kanonie Sykstus ze Sieny nazwał protokanoniczymi od greckiego słowa protos czyli pierwszy, a te, które były tylko w drugim kanonie, nazwał deuterokanonicznymi od słowa deuteros czyli drugi.

Astro33 napisał(a):
i do tego pochodzi z czasów przed Jezusem czyli jeszcze wtedy nie dokonała się ofiara Jezusa, więc modlitwa za zmarłych mogła wtedy być sensowna

Jest również sensowna także teraz, gdyż modląc się za zmarłych, skracamy ich cierpienie.

Pt maja 11, 2018 12:51 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Astro33 napisał(a):

Jeżeli jesteś katolikiem w pełnej łączności z papieżem, to powinieneś zaglądnąć do Katechizmu.

Jezus Chrystus powołał nas do życia w Kościele. Włączenie w lud Boży, czyli w Kościół, dokonuje się w sakramencie chrztu. Dzięki temu sakramentowi jednoczymy się z Jezusem Chrystusem i stajemy się Jego Mistycznym Ciałem.

W dzień Pięćdziesiątnicy Chrystus - który wstąpił do nieba i zasiadł po prawicy Ojca - posłał od Niego Ducha Świętego swoim uczniom, aby ich oświecił i umocnił (por. Dz 4,1-22). Duch Święty stanowi moc Kościoła i fundament Jego jedności. Umocniony przez Niego Kościół ma budować królestwo Boże, czyli rzeczywistość podporządkowaną całkowicie Bogu i Jego prawu miłości.

W sakramencie bierzmowania otrzymujemy, podobnie jak pierwsi uczniowie Chrystusa, Ducha Świętego i Jego dary, aby budować Kościół, a tym samym przekształcać skłócony świat w królestwo Boże, czyli we wspólnotę miłości żyjącą prawdą. Zbawiciel ustawicznie wzywa wszystkich chrześcijan do tego, aby dążyli do pełnej jedności z Bogiem, a także do wzajemnej miłości, wzywa do budowania nowej społeczności, w której zakróluje pokój i szczęście.

http://www.teologia.pl/m_k/zag05-01.htm#5

So maja 12, 2018 4:33 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Astro33 napisał(a):
Mały książę nic nie wytlumaczyles, napisałeś w co Ty wierzysz.

Bardzo możliwe. A czy masz jakieś konkretne pytanie do mnie ? Czy słyszałeś o serwisie jezuici rozmawiamy ? Tam można zadać pytanie jezuicie. Dobrej niedzieli! :) Z Panem Bogiem. Pozdrawiam

N maja 13, 2018 10:53 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wygląda na to, że Astro33 nie ma wśród nas...

N maja 13, 2018 11:45 am
Zobacz profil WWW
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Jestem znowu...
Barney'u przeczytałem sporą część Twojego artykulu i tak, nie miałem racji, hierarchia już była od samego początku w sensie Biskupi itd. Ale nadal mam stek wątpliwości co do KK.

Co do bierzmowania to ostatnio znalazłem pewne wersety:

Dz 8, 14-17 – Kiedy Apostołowie w Jerozolimie dowiedzieli się, że Samaria przyjęła słowo Boże, wysłali do niej Piotra i Jana, którzy przyszli i modlili się za nich, aby mogli otrzymać Ducha Świętego. Bo na żadnego z nich jeszcze nie zstąpił. Byli jedynie ochrzczeni w imię Pana Jezusa. Wtedy więc wkładali [Apostołowie] na nich ręce, a oni otrzymywali Ducha Świętego.

Dz 9, 17 – Wtedy Ananiasz poszedł. Wszedł do domu, położył na nim ręce i powiedział: «Szawle, bracie, Pan Jezus, który ukazał ci się na drodze, którą szedłeś, przysłał mnie, abyś przejrzał i został napełniony Duchem Świętym».

Dz 19, 5-6 – Gdy to usłyszeli, przyjęli chrzest w imię Pana Jezusa. A kiedy Paweł włożył na nich ręce, Duch Święty zstąpił na nich. Mówili też językami i prorokowali.

Według tychże wersetów bierzmowanie ma sens, ale co wiadomo o chrzcie:

„A Piotr do nich: Upamiętajcie się i niechaj się każdy z was da ochrzcić w imię Jezusa Chrystusa na odpuszczenie grzechów waszych, a otrzymacie dar Ducha Świętego.” DZ. AP. 2,38

„A gdy Jezus został ochrzczony, wnet wystąpił z wody, i oto otworzyły się niebiosa, i ujrzał Ducha Bożego, który zstąpił w postaci gołębicy i spoczął na Nim..."MAT 3 16-17

„A gdy tak jechali drogą, przybyli nad jakąś wodę, a eunuch rzekł: Oto woda; cóż stoi na przeszkodzie, abym został ochrzczony? Filip zaś powiedział mu: Jeśli wierzysz z całego serca, możesz. A odpowiadając, rzekł: Wierzę, że Jezus Chrystus jest Synem Bożym. I kazał zatrzymać wóz, zeszli obaj, Filip i eunuch, do wody, i ochrzcił go. Gdy zaś wyszli z wody, Duch Pański porwał Filipa i eunuch nie ujrzał go więcej, lecz radując się jechał dalej swoją drogą.” DZ. AP. 8,36-39

Chodzi mi mianowicie o Ducha Świetego, który zsyła Swe łaski.

Barney czyli Twojego autorstwa są te książki m.in "Dlaczego ufam kosciolowi?" itd?Posiadam tę jedną i jest dobra i fajna, ale nie rozwiała wszystkich moich wątpliwości, ale sporą ich część tak. Dowiedziałem się o tej książce na kanale "Hioba" na yt. Na pewno Go znasz :)

Pn maja 14, 2018 4:32 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Kolejne pytanie: Czy chrześcijanin powinien mieć pewność zbawienia?

Pn maja 21, 2018 10:56 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Astro33 napisał(a):
Kolejne pytanie: Czy chrześcijanin powinien mieć pewność zbawienia?

- Nie.
"A przeto, umiłowani moi, skoro zawsze byliście posłuszni, zabiegajcie o własne zbawienie z bojaźnią i drżeniem nie tylko w mojej obecności, lecz jeszcze bardziej teraz, gdy mnie nie ma." (Flp 2,12)

List do Galatów jest zbudowany na założeniu,że utrata zbawienia jest możliwa,a zatem nie powinniśmy być pewni.

"Zerwaliście więzy z Chrystusem; wszyscy, którzy szukacie usprawiedliwienia w Prawie, wypadliście z łaski." (Ga 5,4)

Z Panem Bogiem
Pozdrawiam

Pn maja 21, 2018 11:14 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 181 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Następna strona