Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn lut 19, 2018 6:08 pm

Rodowód Jezusa 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Rodowód Jezusa
Mam pewien problem związany z rodowodem Jezusa. Nie chodzi mi jednak o sprzeczności między wersjami Łukasza a Mateusza, bo to osobny temat. Interesuje mnie to ujęcie w perspektywie historii świata, stworzenia człowieka i tak dalej.

Zazwyczaj przyjmuje się, że pierwsze rozdziały Księgi Rodzaju należy traktować jako poetycką opowieść o stworzeniu świata, w której zawarte są pewne istotne prawdy (o monogenizmie, o grzechu pierworodnym, itd.), ale trzeba podchodzić do tego z dużą rezerwą. Stanowiska jakoby ziemia miała ~6000 lat to niebezpieczny fundamentalizm, często wskazuje się już zdania Ojców Kościoła mówiące o tym, że nie należy tego traktować jak szczegółowego zapisu historii.
Ok, przyjmijmy takie założenia.
Uważam jednak, że taką opcję rozbija stanowczo wspomniany rodowód Jezusa. Często podnosi się, że Ewangelie są już pisanie jako rzetelne sprawozdania i można je traktować jako źródła historyczne. Św. Łukasz jest nawet czasem określany pierwszym "historykiem Kościoła" - w naszym rozumieniu. Co więc z rodowodami, które jasno wskazują na to, że od Adama do Jezusa jest właśnie około 50 pokoleń? Czy argument mówiący o tym, że "pominięto" pewne szczeble nie jest straszliwie naciągany i stanowi podciąganie faktów pod przyjęte założenia? Od jakiegoś czasu kiedy się nad tym zastanawiam nie potrafię sobie tego wytłumaczyć.

Bardzo proszę o wyjaśnienie bądź o wskazanie mi takiego wyjaśnienia.

PS. Przed napisaniem posta używałem opcji "szukaj" i nie znalazłem satysfakcjonującej mnie odpowiedzi. Jeśli jednak gdzieś już istnieje taki wątek to przepraszam i proszę o wskazanie mi go.

Pn gru 19, 2016 3:30 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rodowód Jezusa
Haytham napisał(a):
Uważam jednak, że taką opcję rozbija stanowczo wspomniany rodowód Jezusa. Często podnosi się, że Ewangelie są już pisanie jako rzetelne sprawozdania i można je traktować jako źródła historyczne. Św. Łukasz jest nawet czasem określany pierwszym "historykiem Kościoła" - w naszym rozumieniu. Co więc z rodowodami, które jasno wskazują na to, że od Adama do Jezusa jest właśnie około 50 pokoleń? Czy argument mówiący o tym, że "pominięto" pewne szczeble nie jest straszliwie naciągany i stanowi podciąganie faktów pod przyjęte założenia? Od jakiegoś czasu kiedy się nad tym zastanawiam nie potrafię sobie tego wytłumaczyć.

A nie jest tak, że te rodowody mają wykazać, że Jezus jest potomkiem króla Dawida? Że po prostu ma rodowód królewski..

Pn gru 19, 2016 4:25 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Jeśli tak, to po co rozciąganie ich na czasy przed Dawidem?

Wt gru 20, 2016 12:42 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Może trochę rozjaśni Ci to?

Wt gru 20, 2016 8:58 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Proponuję pomodlić się o zrozumienie tego z silną wiarą, że w Słowie Bożym nie ma żadnego błędu. Być może runie wieża Babel Twoich dotychczasowych przekonań, ale jeżeli za tę cenę Bóg udzieli Ci zrozumienia, to czy nie warto zostawić wszystkiego innego?

Wielu z tych, którzy po ludzku byli głupi i niewykształceni, poznało wielkie Tajemnice Boże. Nie dzięki sile własnego rozumu, ale dzięki Łasce i wierze.

Wt gru 20, 2016 9:14 pm