Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt sie 21, 2018 5:38 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 734 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44 ... 49  Następna strona
 Pytania do protestantów 
Autor Wiadomość
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania do protestantów
P524
Podałem nie artykulik a wpis w ENCYKLOPEDII PWN online.
To, że odchodzących od Kościoła katolickiego u uznają się oni za protestantów i my za nimi nazywamy ich protestantami to jedno a to że zbory protestanckie dzielą się jak króliki to całkiem inny temat. Można powiedzieć że protestantyzm dzieli się i między sobą i z byłych katolików i oba stwierdzenia są prawdziwe.

Cz sty 18, 2018 1:25 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Odpowiedz z cytatem
lajkonik.2 napisał(a):
P524 napisał(a):
a co mają do tego protestanci?

Co maja do tego protestanci, to zobacz powyżej na posty Gregora.

Pokaż mi wypowiedzi naszych Kościołów. Ja nie twierdzę, że stanowisko mojej rzymskokatolickiej sąsiadki, nawet jeśli jest bardzo pobożna, to to jest to, co "mają rzymskokatolicy". A Gregor - jak sam pisze, i jak wskazują jego wyrażane przekonania, poglądy i wierzenia -protestantem nie jest. Ani z deklaracji ani z przekonań.

Cytuj:
Są wyznania protestanckie, których przedstawiciele twierdzą, że nakaz "Nie będziesz miał bogów cudzych oprócz Mnie" stanowi I przykazanie, zaś słowa "Nie uczynisz sobie posągu ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko albo na ziemi nisko, lub w wodzie poniżej ziemi. Nie będziesz oddawał im pokłonu ani służył (...)- to przykazanie drugie, a nie komentarz i rozwinięcie I- ego przykazania.

To sprawa tradycji w sposobie komputacji przykazań Dekalogu, o którym piszę. Ta tradycja wywodzi się od ojców greckich i jest podzielana nie tylko przez reformowany nurt w Kościołach protestanckich, ale też Kościoły orientalne i prawosławne. I co z tego?

P524 napisał(a):
To sprawa tradycji, a jak uczy Konfesja "Dla prawdziwej tedy jedności Kościoła wystarczy zgodność w nauce Ewangelii i udzielaniu sakramentów. Nie jest to konieczne, aby wszędzie były jednakowe tradycje ludzkie albo obrzędy czy ceremonie ustanowione przez ludzi, wedle słów Pawła:

To poco się czepia nawet tego że dzieci uczą się na pamięć skróconej wersji, gdy przygotowują się do I komunii.[/quote]

A skąd ja mam wiedzieć? Może np. jest rzymskimkatolikiem, nawet jeśli dysydenckim, zbuntowanym i a rebours, uformowanym w Waszej tradycji, z wyniesionym od Was bagażem pytań, perspektyw i doświadczeń. Ale to moja fantazja na ten temat, po lekturze jego postów.

Cz sty 18, 2018 1:57 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
P524 napisał(a):
Pokaż mi wypowiedzi naszych Kościołów. Ja nie twierdzę, że stanowisko mojej rzymskokatolickiej sąsiadki, nawet jeśli jest bardzo pobożna, to to jest to, co "mają rzymskokatolicy". A Gregor - jak sam pisze, i jak wskazują jego wyrażane przekonania, poglądy i wierzenia -protestantem nie jest. Ani z deklaracji ani z przekonań.

Połapać się w protestantyzmie nie jest prosto. I które stanowisko jest oficjalne dane koscioła a które nie. Widziałem już stanowiska różnych pastorów baptystów nawzajem sprzeczne.
A tak wracając do Gregora. To kim według ciebie on jest i gdzie się mieści. Bo katolikiem nie jest, prawosławnym również, a z tego co słyszę to nie jest również protestantem. Tylko że sam protestantyzm to taki worek bez dna i wlatują tam wszyscy którzy odrzucają katolicyzm i przyjmują niebiblijną zasadę tylko biblia.

Cz sty 18, 2018 3:48 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
P524 napisał(a):
A skąd ja mam wiedzieć? Może np. jest rzymskimkatolikiem, nawet jeśli dysydenckim, zbuntowanym i a rebours, uformowanym w Waszej tradycji, z wyniesionym od Was bagażem pytań, perspektyw i doświadczeń. Ale to moja fantazja na ten temat, po lekturze jego postów.

Gregor. Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm

Zobaczmy co znaczy słowo protestantyzm.Protestantyzm – jedna z głównych gałęzi chrześcijaństwa, obok katolicyzmu i prawosławia, na którą składają się wspólnoty religijne powstałe na skutek ruchów reformacyjnych wewnątrz Kościoła rzymskokatolickiego rozpoczętych wystąpieniem Marcina Lutra w XVI wieku oraz ruchów przebudzeniowych w łonie macierzystych wyznań protestanckich w kolejnych stuleciach.W łonie Kościołów protestanckich wyróżnić można kilka wiodących wyznań, z czego główne to: luteranizm, kalwinizm (w tym kalwinizm kontynentalny, prezbiterianizm i kongregacjonalizm), anglikanizm (kościół niski w całości, częściowo kościół szeroki), baptyzm, metodyzm, adwentyzm i pentekostalizm.

A teraz zobaczmy czym się różni protestantyzm, od katolicyzmu i prawosławia.

https://proteologia.com/2009/02/27/czym ... olickiego/

Cz sty 18, 2018 7:02 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Yarpen Zirgin napisał(a):
Gregor napisał(a):
Gdybyś poczytał całą Biblię, a nie jedynie wskazane przez szatana fragmenty, które mają "potwierdzać" protestanckie tezy, to zauważyłbyś w Biblii sporo miejsc, gdzie jest mowa o wykonywaniu obrazów i rzeźb na potrzeby kultu Jahwe (także takich, w których Bóg nie tylko się temu nie sprzeciwia, ale zwyczajnie to nakazuje). Wiemy zaś, że Bóg nie postępuje wbrew swoim przykazaniom i nie nakazuje nikomu, aby je złamał.

Przykłady poproszę.

Wj 25,17-21
Lb 21,6-9
1 Krl 6,21-35

Wystarczy?

Jasne.
W tych wszystkich tekstach mamy jasno pokazane, że to Pan Bóg kazał uczynić te rzeczy - to nie człowiek decydował.
W przypadku chrześcijaństwa Pan Bóg niczego takiego nie nakazał.
To człowiek sam sobie zadecydował, że będzie sobie robił obrazy, posągi, będzie się im kłaniał, czcił cudowne figury, padał przed nimi na kolana, koronował je itd.
W ten sposób chrześcijaństwo zostało sprowadzone do poziomu innych pogańskich religii czczących cudowne, święte obrazy, posągi itp.

So sty 20, 2018 2:08 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
lajkonik.2 napisał(a):
Niesłuszny jest zarzut, że utworzyliśmy bez podstaw biblijnych osobne przykazanie, tzn. "nie pożądaj (...) żadnej rzeczy, która jego jest". Katolicki podział przykazań ma podstawę w Księdze Powtórzonego Prawa, w której zakazy pożądania żony i innych rzeczy funkcjonują osobno (Pwt 5, 21). Zestawienie (w jednym zdaniu) kobiety ze zwierzętami (takimi jak wół czy osioł), czyni z kobiety jedną z pozycji inwentarza, bedącego własnością mężczyzny. Mozna powiedzieć, że podział katolicki, sugerując się układem z Pwt, bardziej docenia kobiecą godność. Zakaz pożądania cudzej żony nie jest tym samym co pożądanie, aby mieć na własność osła, należącego do bliźniego.

Czyli "podział" katolicki bardziej docenia godność kobiety niż Bóg?
Zwyczajnie ostanie przykazania podzielone zostało tak, że w Waszym dziesiątym nie ma nawet orzeczenia i zwyczajnie jest bez sensu.
Każde przykazanie stanowi integralną całość i samo w sobie niesie pełną treść. Wyjątek to katolickie ostatnie przykazanie.
Gdyby KRK uznawał biblijny dekalog, to nie majstrowałby przy nim i nie tworzył rożnych wersji - patrz KKK.
I takie mam zdanie w tym temacie.

So sty 20, 2018 2:21 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
A teraz weź do ręki Biblię i porównaj dekalogi z księgi Wyjścia i z Kaiegi Powtórzonego Prawa.

So sty 20, 2018 2:54 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):
A tak wracając do Gregora.

Panowie, a Wy koniecznie musicie szufladkować i przypinać etykietki kościelne?
Dla kogoś Gregor jest protestantem, dla kogoś nie. :mrgreen:
Nie identyfikuję się z żadną teologią kościelną i żadnym kościołem protestanckim, gdyż uważam, że nie to jest istotne.
Może powinienem przyjąć podpis "trynitarny/biblijny", ale skoro już się podpisałem inaczej to nie będę tego zmieniał.

Uważam się jedynie za chrześcijanina.

I to możecie przyjąć do wiadomości.

So sty 20, 2018 3:00 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
Czyli "podział" katolicki bardziej docenia godność kobiety niż Bóg?

Podział katolicki docenia godność kobiety dokładnie tak jak Bóg nakazał w Dekalogu. Można to sprawdzić w każdej katolickiej Biblii , i Katechizmie Kościoła Katolickiego.

Gregor napisał(a):
Zwyczajnie ostanie przykazania podzielone zostało tak, że w Waszym dziesiątym nie ma nawet orzeczenia i zwyczajnie jest bez sensu.

A które to jest ostanie przykazanie ? Co zostało podzielone bez sensu? Jakiego orzeczenia nie ma ? Możesz się jaśniej wyrazić o co Tobie chodzi?

Gregor napisał(a):
Gdyby KRK uznawał biblijny dekalog, to nie majstrowałby przy nim i nie tworzył rożnych wersji - patrz KKK.

Bądź tak dobry i oświeć nas, pokaż co zostało zmajstrowane ,z Dekalogu Biblijnego, w Dekalogu Katechizmie KK.

So sty 20, 2018 4:30 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
Jockey napisał(a):
A tak wracając do Gregora.

Panowie, a Wy koniecznie musicie szufladkować i przypinać etykietki kościelne?
Dla kogoś Gregor jest protestantem, dla kogoś nie. :mrgreen:
Nie identyfikuję się z żadną teologią kościelną i żadnym kościołem protestanckim, gdyż uważam, że nie to jest istotne.
Może powinienem przyjąć podpis "trynitarny/biblijny", ale skoro już się podpisałem inaczej to nie będę tego zmieniał.

Uważam się jedynie za chrześcijanina.

I to możecie przyjąć do wiadomości.

Bardzo wygodna postawa. W razie czego to do niczego nie należałem i nikt nie ma możliwości napomnień takiego agresora chrześcijanina biblijnego który stosuje zasadę niebiblijnych tylko biblia jak i nie jest w żadnej wspólnocie ludzi wierzących a biblia mówi o nie opuszczaniu wspólnych zebrań. I jak zwykle tylko biblia okazała się tylko przykrywka do życia na swoją modlę.

So sty 20, 2018 5:07 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):
Bardzo wygodna postawa. W razie czego to do niczego nie należałem i nikt nie ma możliwości napomnień takiego agresora chrześcijanina biblijnego który stosuje zasadę niebiblijnych tylko biblia jak i nie jest w żadnej wspólnocie ludzi wierzących a biblia mówi o nie opuszczaniu wspólnych zebrań. I jak zwykle tylko biblia okazała się tylko przykrywka do życia na swoją modlę.

I niestety Twoja interpretacja mojej wypowiedzi jest błędna. Nie napisałem bowiem, że nie jestem w żadnej wspólnocie. Owszem jestem w konkretnej, lokalnej wspólnocie kościoła od dziesięcioleci oficjalnie zarejestrowanego w RP.
To jednak nie ma wpływu na moje zdanie odnośnie identyfikowania się z konkretną teologią kościelną.
To ,że "nie zapisałem się" do kościoła i nie jestem formalnym członkiem nie ma żadnego wpływu na moje zaangażowanie w życie tej wspólnoty.

Może zadaj sobie Jockey pytanie: kim bardziej jesteś: katolikiem czy chrześcijaninem?
Bo dla mnie chrześcijanin, a członek jakiegoś kościoła to zasadnicza różnica.

So sty 20, 2018 6:31 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
lajkonik.2 napisał(a):
Bądź tak dobry i oświeć nas, pokaż co zostało zmajstrowane ,z Dekalogu Biblijnego, w Dekalogu Katechizmie KK.

Porównaj sobie podział jaki zastosowany jest w KKK str.389.
Każde przykazanie jest oddzielone linią, aby można było się połapać.
Już na pierwszy rzut oka widać, że KRK uznaje za pierwsze przykazanie coś co żadnym przykazaniem nie jest, więc dalszy podział jest już błędny i degradacja dekalogu postępuje aż do formy katechetycznej/szczątkowej.

Nawet jeśli podział byłby inny, to znaczenie ma fakt, że macie stworzoną wymówkę, aby czynić to, co się robi (KKK 2131).
Ale to tylko moje zdanie.

So sty 20, 2018 9:01 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
Gregor napisał(a):
Przykłady poproszę.

Wj 25,17-21
Lb 21,6-9
1 Krl 6,21-35

Wystarczy?

Jasne.
W tych wszystkich tekstach mamy jasno pokazane, że to Pan Bóg kazał uczynić te rzeczy - to nie człowiek decydował.

Według Ciebie (pominę, że rzeźby w Świątyni to prywatna inicjatywa Salomona), Bóg może nakazać człowiekowi coś, co jest sprzeczne z przykazaniami, które sam dał?

A propos, to tu masz jeszcze jeden nakaz Boga:

Kpł 26,2
2 Strzec będziecie moich szabatów, czcić będziecie mój święty przybytek.

Ewidentnie nakazuje czcić budowlę.

Cytuj:
W przypadku chrześcijaństwa Pan Bóg niczego takiego nie nakazał.

I nie zabronił.

Cytuj:
To człowiek sam sobie zadecydował, że będzie sobie robił obrazy, posągi, będzie się im kłaniał, czcił cudowne figury, padał przed nimi na kolana, koronował je itd.

Oczywiście, jak każdy pseudoapologeta, ignorujesz fakt, że przez uczczenie obrazu czy rzeźby oddajemy cześć osobie, którą on/ona przedstawia, a nie obrazowi jako takiemu.

Cytuj:
W ten sposób chrześcijaństwo zostało sprowadzone do poziomu innych pogańskich religii czczących cudowne, święte obrazy, posągi itp.

W Twoich oczach. Co jednak nie dziwi, skoro patrzysz na to, co sobie wyobrażasz, a nie rzeczywistość.

So sty 20, 2018 9:52 pm
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Jak nosisz zdjęcie swojej żony w portffelu to czcisz jej zdjęcie czy żonę?

N sty 21, 2018 1:31 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
lajkonik.2 napisał(a):

Porównaj sobie podział jaki zastosowany jest w KKK str.389.
Każde przykazanie jest oddzielone linią, aby można było się połapać.
Już na pierwszy rzut oka widać, że KRK uznaje za pierwsze przykazanie coś co żadnym przykazaniem nie jest, więc dalszy podział jest już błędny i degradacja dekalogu postępuje aż do formy katechetycznej/szczątkowej.

Nawet jeśli podział byłby inny, to znaczenie ma fakt, że macie stworzoną wymówkę, aby czynić to, co się robi (KKK 2131).
Ale to tylko moje zdanie.

I to jest to zmajstrowanie z Dekalogu Biblijnego? Postawiłeś poważny zarzut przypomnę.

Gregor napisał(a):
I takie mam zdanie w tym temacie

Nie podałeś tych różnych wersji. I nie podasz, bo nic takiego nie istnieje.
Poczytaj sobie.

http://www.teologia.pl/m_k/00-d.htm

N sty 21, 2018 3:49 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 734 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44 ... 49  Następna strona