Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N maja 27, 2018 7:14 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 734 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43 ... 49  Następna strona
 Pytania do protestantów 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania do protestantów
Gregor napisał(a):
Ostatnie przykazania w wersji katolickiej brzmi:Ani żadnej rzeczy, która jego jest.
Tak sformułowane "przykazanie" nie ma sensu.
W co Ty wierzysz i uznajesz to Twój wybór.

Ostanie przykazanie w wersji katolickiej brzmi: Nie będziesz pożądał).. żadnej rzeczy, która należy do bliźniego twego (Wj 20, 17). Nie będziesz pragnął domu swojego bliźniego ani jego pola, ani jego niewolnika, ani jego niewolnicy, ani jego wołu, ani jego osła, ani żadnej rzeczy, która należy do twojego bliźniego (Pwt 5, 21).
I do tego przykazana (jak do każdego przykazania) są kanony. Więc proszę nie kłamać w żywe oczy, bo każdy kto ma tylko trochę dobrej woli może sprawdzić jak a jest prawda. Jak wiadomo dekalog został nam przekazany w dwóch wersjach (Wj 20 i Pwt 5), które różnią się nieco od siebie, jeśli chodzi o wyeksponowanie pewnych kwestii. I tutaj należy wyjaśnić, że tradycyjny układ katolicki oparty jest nie na Księdze Wyjścia 20, ale na Księdze Powtórzonego Prawa 5, która zawiera bardziej dojrzałą i przemyślaną teologicznie wersję dekalogu.

Niesłuszny jest zarzut, że utworzyliśmy bez podstaw biblijnych osobne przykazanie, tzn. "nie pożądaj (...) żadnej rzeczy, która jego jest". Katolicki podział przykazań ma podstawę w Księdze Powtórzonego Prawa, w której zakazy pożądania żony i innych rzeczy funkcjonują osobno (Pwt 5, 21). Zestawienie (w jednym zdaniu) kobiety ze zwierzętami (takimi jak wół czy osioł), czyni z kobiety jedną z pozycji inwentarza, bedącego własnością mężczyzny. Mozna powiedzieć, że podział katolicki, sugerując się układem z Pwt, bardziej docenia kobiecą godność. Zakaz pożądania cudzej żony nie jest tym samym co pożądanie, aby mieć na własność osła, należącego do bliźniego.

N sty 14, 2018 8:51 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Widzisz, jednym z antykatolickich dogmatów jest ten, że Kościół "usunął drugie, a dziesiąte podzielił na dwa". Nie ma znaczenia, co się przytoczy protestantowi, który w nie wierzy - i tak nie zmieni zdania.

N sty 14, 2018 8:54 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Yarpen Zirgin napisał(a):
Widzisz, jednym z antykatolickich dogmatów jest ten, że Kościół "usunął drugie, a dziesiąte podzielił na dwa". Nie ma znaczenia, co się przytoczy protestantowi, który w nie wierzy - i tak nie zmieni zdania.
Ale Gregor nie uważa się za protestanta :roll:

N sty 14, 2018 9:07 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
Ad1. Wyjaśniłem Ci dokładnie.
Ad2. Podałem Ci stronę w Katechizmie - 389. Poza tym pełny dekalog w Katechizmie to w praktyce martwy zapis, bo KRK naucza przerobionej wersji. Wystarczy zobaczyć jakich przykazań uczą się dzieci idące do I komunii.
Sajmon - życie pokazuje jaką wersję KRK stosuje w praktyce, więc o czym Ty mówisz?

Nic nie wyjaśniłeś nakłamałeś. Pełny Dekalog w Katechizmie niczym sie nieróżni od oryginalnej wersji Biblijnej . W katolickich tłumaczeniach Biblii znajdujemy pełną treść przykazań. Oczywiście dzieci uczą się na pamięć skróconej wersji, gdy przygotowują się do I komunii. Na przykład pierwsze przykazanie w wersji dla dzieci brzmi "Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie", podczas gdy w Biblii czytamy : "Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą. Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają moich przykazań" (Wj 20,3-6).
Uczymy dzieci na pamięć pewnej syntezy przykazań, czy raczej popularnego skrótu pamięciowego.

W Katechizmie Kościoła Katolickiego (przeznaczonego dla dorosłych) znajdujemy nie tylko pełny tekst I przykazania, ale i szczegółowe jego omówienie (65 kanonów od 2084-2141). W istocie dalsza część I przykazania (po słowach "Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie!") jest jedynie komentarzem do przykazania.

Jeżeli nie potrafisz otworzyć Katechizmu KK, to proszę bardzo.

http://www.teologia.pl/m_k/00-d.htm#p0

N sty 14, 2018 9:10 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):

Bo ja wiem...
Cytuj:
Gregor

wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm

Wychodzi na to, że sam sobie zaprzecza. :D

N sty 14, 2018 9:17 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem

Aby sprawdzić zasadność tych zarzutów, wystarczy otworzyć którekolwiek z katolickich tłumaczeń Pisma świętego i zajrzeć do obu miejsc, w których zamieszczono Dekalog (Wj 20,1-17 oraz Pwt 5,6-21). Czy tekst przykazań został zafałszowany w tych wydaniach Biblii? Każdy protestant musi uczciwie przyznać, że nic takiego się nie stało. A ni jedno słowo nie zostało pominięte tak w katolickich Bibliach jak i w Katechizmie KK.

Pismo Święte nie zawiera żadnej numeracji przykazań. Tekst hebrajski zapisywany był ciągiem, bez odstępów miedzy wyrazami, bez dużych i małych liter. Przykazania dekalogu nie są w Biblii ponumerowane. W tekście biblijnym nigdzie nie ma również żadnych wskazówek jak podzielić tekst dekalogu na przykazania, wiadomo tylko, że było ich dziesięć. Współczesne oznaczanie wersetów Biblii i ich numerację wprowadził dopiero w 1528 r. S. Pagnino.

Podział na wersety, jaki znajdujemy w wydaniach Biblii (katolickich czy protestanckich), nie ma więc żadnego znaczenia dla rozstrzygnięcia, jaki powinien być podział na przykazania.Celem tego ponumerowania było ułatwienie wyszukiwania fragmentów w Biblii i łatwość przedstawiania jednoznacznych odsyłaczy, a nie jakaś segregacja o charakterze teologicznym. Ponumerowane wersety służyły jako pomoc w znalezieniu poszczególnych tekstów, a nie do podziału przykazań.

N sty 14, 2018 9:24 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Po co mi to tłumaczysz? Dla mnie to nic nowego.

N sty 14, 2018 9:28 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Ja wiem że ty to doskonale wiesz, ale to jest forum publiczne, i na pewno są tacy czytający którzy o tym nie wiedzą.

N sty 14, 2018 9:34 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):

Bo ja wiem...

z pewnością Yarpen wie lepiej od Gregora ;)
Cytuj:
Gregor

Wychodzi na to, że sam sobie zaprzecza. :D[/quote]
Wielu wpisuje tu różne rzeczy przy rejestracji....

Pn sty 15, 2018 3:39 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
lajkonik.2 napisał(a):

Aby sprawdzić zasadność tych zarzutów, wystarczy otworzyć którekolwiek z katolickich tłumaczeń Pisma świętego i zajrzeć do obu miejsc, w których zamieszczono Dekalog (Wj 20,1-17 oraz Pwt 5,6-21). Czy tekst przykazań został zafałszowany w tych wydaniach Biblii? Każdy protestant musi uczciwie przyznać, że nic takiego się nie stało.

a co mają do tego protestanci? luteranie mają taki sam sposób komputacji Dekalogu jak rzymskokatolicy, opierający się na autorytecie Augustyna, choć używają raczej wersji z Exodusu a nie z Deuteronomium. Reformowani przejęli sposób komputacji za ojcami greckimi, razem z Kościołami orientalnymi i prawosławnymi. To sprawa tradycji, a jak uczy Konfesja "Dla prawdziwej tedy jedności Kościoła wystarczy zgodność w nauce Ewangelii i udzielaniu sakramentów. Nie jest to konieczne, aby wszędzie były jednakowe tradycje ludzkie albo obrzędy czy ceremonie ustanowione przez ludzi, wedle słów Pawła: "Jedna wiara, jeden chrzest, jeden Bóg i Ojciec wszystkich".

Pn sty 15, 2018 5:05 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
P524
Tylko, że protestantyzm to nie tylko luteranie.
Encyklopedia PWN mówi:
Cytuj:
Termin protestantyzm pochodzi od protestu, jaki stany ewangelickie przedłożyły 1529 na sejmie Rzeszy w Spirze wobec uchwał podjętych tam przez katolicką większość, żądającą położenia kresu dalszemu rozwojowi reformacji. Pod pojęciem protestantyzmu początkowo rozumiano ewangelickie Kościoły i wyznania powstałe w XVI w., zorganizowane w opozycji do Kościoła rzymskokatolickiego; z czasem pojęcie to rozszerzono na Kościoły i wyznania powstałe w wyniku tzw. drugiej reformacji (XVII–XVIII w.). Do protestantyzmu historycznego (z XVI w.) należą: luteranizm, kalwinizm, zwinglianizm (Ulrich Zwingli) i anglikanizm. Z tych wyznań, głównie z anglikanizmu, wyłoniły się następnie dalsze wspólnoty religijne: anabaptyści, mennonici, unitarianie (unitarianizm), kwakrzy, pietyści (pietyzm), baptyści, metodyści (metodyzm), adwentyści, purytanie, independenci i in. W XIX i XX w. pojawiły się, najpierw w USA, grupy na pograniczu chrześcijaństwa (mormoni, świadkowie Jehowy, łączenie chrześcijaństwa z religiami wschodnimi i afrykańskimi), a w XX w. liczne Kościoły ewangeliczne (np. Kościół Chrystusowy, ewangeliczni chrześcijanie) i zielonoświątkowe (zielonoświątkowcy), ponawiające właściwe początkom protestantyzmu hasło powrotu do Biblii i chrześcijaństwa pierwotnego

źródło: https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/prote ... 62869.html
Dlatego nie dziw się że tak postrzegamy protestantyzm. I że wszyscy którzy odchodzą z Kościoła katolickiego powtarzając błędy Lutra określamy jako protestantów. Zresztą oni również się za takich podają.

Pn sty 15, 2018 5:44 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
P524 napisał(a):
a co mają do tego protestanci?

Co maja do tego protestanci, to zobacz powyżej na posty Gregora. Są wyznania protestanckie, których przedstawiciele twierdzą, że nakaz "Nie będziesz miał bogów cudzych oprócz Mnie" stanowi I przykazanie, zaś słowa "Nie uczynisz sobie posągu ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko albo na ziemi nisko, lub w wodzie poniżej ziemi. Nie będziesz oddawał im pokłonu ani służył (...)- to przykazanie drugie, a nie komentarz i rozwinięcie I- ego przykazania.

P524 napisał(a):
To sprawa tradycji, a jak uczy Konfesja "Dla prawdziwej tedy jedności Kościoła wystarczy zgodność w nauce Ewangelii i udzielaniu sakramentów. Nie jest to konieczne, aby wszędzie były jednakowe tradycje ludzkie albo obrzędy czy ceremonie ustanowione przez ludzi, wedle słów Pawła:

To poco się czepia nawet tego że dzieci uczą się na pamięć skróconej wersji, gdy przygotowują się do I komunii.

Pn sty 15, 2018 7:15 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
lajkonik.2 napisał(a):
To poco się czepia nawet tego

Wolno mu.

Mam zastrzezenia do formy tej wypowiedzi

Pn sty 15, 2018 10:50 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
robaczek2 napisał(a):
Wolno mu.

Mam zastrzezenia do formy tej wypowiedzi

Wolo jest fałszywie oskarżać kościół, że uczy sfałszowanego Dekalogu ?
Nie sądzisz że taki poważne oskarżeni trzeba by było uzasadnić? Ja też mam zastrzeżenia do formy takiej odpowiedzi.

Wt sty 16, 2018 5:28 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):
P524
Tylko, że protestantyzm to nie tylko luteranie.
Encyklopedia PWN mówi:
Cytuj:
Termin protestantyzm pochodzi od protestu, jaki stany ewangelickie przedłożyły 1529 na sejmie Rzeszy w Spirze wobec uchwał podjętych tam przez katolicką większość, żądającą położenia kresu dalszemu rozwojowi reformacji. Pod pojęciem protestantyzmu początkowo rozumiano ewangelickie Kościoły i wyznania powstałe w XVI w., zorganizowane w opozycji do Kościoła rzymskokatolickiego; z czasem pojęcie to rozszerzono na Kościoły i wyznania powstałe w wyniku tzw. drugiej reformacji (XVII–XVIII w.). Do protestantyzmu historycznego (z XVI w.) należą: luteranizm, kalwinizm, zwinglianizm (Ulrich Zwingli) i anglikanizm. Z tych wyznań, głównie z anglikanizmu, wyłoniły się następnie dalsze wspólnoty religijne: anabaptyści, mennonici, unitarianie (unitarianizm), kwakrzy, pietyści (pietyzm), baptyści, metodyści (metodyzm), adwentyści, purytanie, independenci i in. W XIX i XX w. pojawiły się, najpierw w USA, grupy na pograniczu chrześcijaństwa (mormoni, świadkowie Jehowy, łączenie chrześcijaństwa z religiami wschodnimi i afrykańskimi), a w XX w. liczne Kościoły ewangeliczne (np. Kościół Chrystusowy, ewangeliczni chrześcijanie) i zielonoświątkowe (zielonoświątkowcy), ponawiające właściwe początkom protestantyzmu hasło powrotu do Biblii i chrześcijaństwa pierwotnego

źródło: https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/prote ... 62869.html

Artykulik, jak artykulik. Trochę stereotypów, trochę konfesyjnej historiozofii sprzed 100 lat i błędów więcej niż zdań.
Cytuj:
Dlatego nie dziw się że tak postrzegamy protestantyzm.

Dziwić to mnie mogłoby, że nie korzystacie ani z dorobku badań teologicznych i historycznych Waszej wspólnoty wyznaniowej, ani opartego na nim aktualnego stanowiska czy wypowiedzi Waszego nauczania kościelnego. Ale to rzecz jasna wasz wybór i wasza sprawa.

Cytuj:
I że wszyscy którzy odchodzą z Kościoła katolickiego powtarzając błędy Lutra określamy jako protestantów.

To odchodzą z Kościołów protestanckiej reformacji - jak twierdzi zapodany przez Ciebie artykuł - czy odchodzą z Kościoła rzymskokatolickiego, jak teraz twierdzisz?
Zapodajesz artykuł na potwierdzenie jakiejś tezy, po czym z nim polemizujesz?

Cytuj:
Zresztą oni również się za takich podają.

Bywa, że ludzie podają się też za Napoleona, Marsjan czy wnuczka, i co z tego?

Cz sty 18, 2018 1:15 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 734 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43 ... 49  Następna strona