Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N paź 21, 2018 2:24 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 Relikwie znane i nieznane Nam... 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Relikwie znane i nieznane Nam...
koteczek napisał(a):
Dla mnie te zwłoki sa okropne. Nie widzę w tym nic pięknego, a już tym bardziej nie, zeby padać na kolana.
To kwestia kulturowa, estetyczna, nie etyczna.
Nasza kultura boi się śmierci, usiłuje o niej zapomnieć.

Reagowałem jak Ty - ale przyznam, że po objeździe Kaukazu w tym roku zmieniłem zdanie.
Tam relikwie są wszędzie w monastyrach - normalnie leżą na półce czaszki mnichów, którzy tu zyli.
i wiesz co? Tam na miejscu okazuje się, że ma to sens.

hen napisał(a):
Jest to trochę niespójne z tym co było w Starym Zakonie,
tam chyba tylko krewni mogli oglądać zmarłego,
inni zaciągali nieczystość.
Ale nie wiem dokładnie, proszę mnie poprawić.
I tak, i nie.
Tak - to juz wyłuszczyłeś.
Nie - bo mamy np takie fragmenty:
„Elizeusz umarł i pochowano go. Oddziały zaś Moabitów wpadały do kraju każdego roku. Zdarzyło się, że grzebiący człowieka ujrzeli jeden oddział [nieprzyjacielski]. Wrzucili więc tego człowieka do grobu Elizeusza i oddalili się. Człowiek ten dotknął kości Elizeusza, ożył i stanął na nogi.” /2Krl 13;20-21/
W ogóle kult Elizeusza był bardzo podobny do kultu relikwii. Przykładem może być poniższy tekst:
„Gdy Eliasza zakrył wir powietrzny, Elizeusz został napełniony jego duchem. Za dni swoich nie lękał się [żadnego] władcy i nikt nie osiągnął nad nim przewagi. Nic nie było zbyt wielkie dla niego i w grobowym spoczynku ciało jego prorokowało. Za życia czynił cuda i przy śmierci jego działy się rzeczy przedziwne.” /Syr 49:12-14/

Ostatnio edytowano Pn gru 18, 2017 8:41 pm przez PeterW, łącznie edytowano 1 raz

podwójne to samo

Pn gru 18, 2017 7:00 pm
Zobacz profil WWW
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3