Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn wrz 24, 2018 4:41 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 80 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Niewiara w dogmaty a bycie członkiem KK 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Niewiara w dogmaty a bycie członkiem KK
Nie otwiera się? Może to: http://www.vatican.va/roman_curia/congregations/cfaith/cti_documents/rc_con_cfaith_doc_20070419_un-baptised-infants_pl.pdf

Wt maja 01, 2018 12:35 am
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem

Dzięki. Ale co to w ogóle za tekst ? Jest to oficjalny dokument Stolicy Apostolskiej ?

Marku!
Chyba jednak zrobiłeś poważną gafę lub nie orientujesz się w temacie. Dogmatem Kościoła katolickiego jest:
Cytuj:
"Dusze zaś tych, którzy umierają bądź w uczynkowym grzechu śmiertelnym lub w samym grzechu pierworodnym, natychmiast zstępują do piekła, gdzie jednak nierównym podlegają karom."

Mógłbyś także swoją tezę, że nie było i nie ma nauki KRzk na temat dzieci zmarłych bez chrztu poprzeć jakimiś oficjalnymi źródłami ? Czy KKK § 1261 nie jest aktualną nauką KRzk dotyczącą tych dzieci ?

Wt maja 01, 2018 9:33 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jaromir napisał(a):
Barney napisał(a):
Nie było. Tak jak i nie ma teraz.

Czyli można było nauczać dowolnie np. że te dzieci są zbawione, tak ?
Nie, nie można. Wtedy znaczyłoby że jest wiążąca nauka.

Jaromir napisał(a):

Dzięki. Ale co to w ogóle za tekst ? Jest to oficjalny dokument Stolicy Apostolskiej ?
Tak. Dużo wazniejszy niż Twoje osobiste mniemanie.

Cytuj:
Czy KKK § 1261 nie jest aktualną nauką KRzk dotyczącą tych dzieci ?
Jest. Jakbyś przeczytał to co zalinkowałem wczesniej http://zapytaj.wiara.pl/pytanie/pokaz/85f15 to byś nie musiał pytać.

Wt maja 01, 2018 11:05 am
Zobacz profil WWW
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
To analogicznie. Można było nauczać, że te dzieci są potępione ?
Barney napisał(a):
Jaromir napisał(a):
Ale co to w ogóle za tekst ? Jest to oficjalny dokument Stolicy Apostolskiej ?
Tak. Dużo wazniejszy niż Twoje osobiste mniemanie.

Skoro jest to oficjalny dokument, to proszę mi pokazać w którym AAS ten dokument się znajduje, ok ?
Barney napisał(a):
Cytuj:
Czy KKK § 1261 nie jest aktualną nauką KRzk dotyczącą tych dzieci ?
Jest. Jakbyś przeczytał to co zalinkowałem wczesniej http://zapytaj.wiara.pl/pytanie/pokaz/85f15 to byś nie musiał pytać.
Przeczytałem :-) I to ze zrozumieniem.
Marku, dyskusja z Tobą jest trudna, bo sam sobie przeczysz. Zdecyduj się! Na początku piszesz, że "nie było" i "nie ma" nauki KRzk dotyczącej tych dzieci, a teraz piszesz, że KKK § 1261 to jednak aktualna nauka.
No i najważniejsze. Zaprzeczyłeś, że dogmatem KRzk jest
Cytuj:
"Dusze zaś tych, którzy umierają bądź w uczynkowym grzechu śmiertelnym lub w samym grzechu pierworodnym, natychmiast zstępują do piekła, gdzie jednak nierównym podlegają karom."

Dlaczego przeczysz dogmatom katolickim, masz jakiś ważny powód ?
I jeszcze raz Ciebie poproszę, o źródła oficjalnych dokumentów KRzk, mówiących o tym, że nie było i nie ma nauki KRzk na temat dzieci zmarłych bez chrztu ?

Wt maja 01, 2018 11:27 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jaromirze, nie przeczę dogmatom. Po prostu nie umiesz czytać tekstów katechizmowych utożsamiając według swoich mniemań umieranie w grzechu pierworodnym bezpośrednio z brakiem chrztu.
Przeczytaj linki jakie Ci dałem i nie nudź nas tu swoimi autorskimi interpretacjami.

Wt maja 01, 2018 12:02 pm
Zobacz profil WWW
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Jaromirze, nie przeczę dogmatom...

Jak nie przeczysz jak w sposób oczywisty przeczysz, a przynajmniej przeczyłeś !!
Po prostu co chwila zmieniasz zdanie i tak właściwie nie wiadomo w co wierzysz. Niewygodne dla Ciebie pytania omijasz, kręcisz i de facto hołdujesz zasadzie, że jeśli fakty nie zgadzają się z Twoją opinią to tym gorzej dla faktów.
Ale spójrzmy na to co rzeczywiście zostało napisane. W poście z 30 IV z godziny 19:42 napisałem, że:
Cytuj:
Czyż Kościół nie zdefiniował dogmatycznie (o czym od wielu lat byłem przekonany), że osoby, które umarły z samym grzechem pierworodnym są ukarane piekłem ? ?"

A Ty odpowiedziałeś na to pytanie w poście z 30 IV o godzinie 22:55:
Cytuj:
Nie

Tym samym zaprzeczyłeś dogmatowi z Soboru Florenckiego !!
Ponadto mam dwie prośby:
Znajdziesz mi odpowiednie wydanie AAS, w którym znajduje się zlinkowany przez Ciebie dokument ?
Potwierdzisz mi - podając odpowiednie dokumenty, nauczanie katechetyczne, oficjalne modlitwy - że Kościół wierzył w taki sposób w jaki podaje to KKK § 1261 przed XX-stym wiekiem ?

Wt maja 01, 2018 12:28 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jak wyżej. Przeczytaj to, co Ci zalinkowałem i nie nudź czymś, czego nie rozumiesz. Spróbuj zrozumieć.

Wt maja 01, 2018 1:09 pm
Zobacz profil WWW
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Jak wyżej. Przeczytaj to, co Ci zalinkowałem i nie nudź czymś, czego nie rozumiesz. Spróbuj zrozumieć.

Twój brak merytoryki jest powalający. Potrafisz tylko napisać: "nie nudź", "nie rozumiesz". Konkretów zero.
1) Odniosłem się do Twoich wczorajszych wpisów, w których przeczysz dogmatowi. Ty to przemilczasz, bo...nie mam pojęcia.
2) Poprosiłem Ciebie o znalezienie w AAS zalinkowanego przez Ciebie dokumentu. Niestety, przekracza to Twoje umiejętności, chęci, możliwości czy cokolwiek.
3) Poprosiłem byś podał nauczanie KRzk sprzed XX-ego wieku popierające Twoje poglądy ? Jednak też tego nie potrafisz, nie chcesz, czy cokolwiek.

Fakty Cię nie interesują, nie rozumiesz poruszanego dogmatu i nie zdajesz sobie sprawy z fatalnej jego konsekwencji.

Wt maja 01, 2018 1:40 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Jaromir
Po pierwsze dokument jest zamieszczony na watykańskim serwerze, po drugie zainteresuj się listą "Dokumenty Międzynarodowej Komisji Teologicznej", na stronie.. hm.. watykańskiej. A w samym dokumencie tu już cytowanym jakbyś raczył go przeczytać, zamiast robić jakąś dziką wojenkę masz:

Cytuj:
Dyskusja ogólna odbyła się przy okazji sesji plenarnych MKT, mających miejsce w Rzymie w grudniu 2005 i październiku 2006r. Niniejszy tekst został zatwierdzony „w formie szczególnej” przez MKT, a następnie został przedłożony jej przewodniczącemu – kard. Williamowi J. Levadzie, który po otrzymaniu zgody Ojca Świętego w czasie audiencji w dniu 19 stycznia 2007r. zatwierdził jego publikację.

Wt maja 01, 2018 1:57 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
PeterW napisał(a):
Jaromir
Po pierwsze dokument jest zamieszczony na watykańskim serwerze, po drugie zainteresuj się listą "Dokumenty Międzynarodowej Komisji Teologicznej", na stronie.. hm.. watykańskiej.

To, że jest na serwerze o niczym nie świadczy. Dzisiaj jest jutro go może nie być. Tak było np. z fragmentem encykliki "Evangelium Vitae".... Dlatego pytam o oficjalne dokumenty Stolicy Apostolskiej, które znajdują się w AAS. Dobrze myślę, czy gdzieś robię błąd metodologiczny ? Poza tym MKT może się mylić tak jak np. KNW czy jej poprzedniczka Inkwizycja.
PeterW napisał(a):
A w samym dokumencie tu już cytowanym jakbyś raczył go przeczytać, zamiast robić jakąś dziką wojenkę...

Jaką dziką wojenkę? Czy domaganie się prawdy i faktów to...dzika wojenka ?
Zaprzeczył Marek dogmatowi czy nie zaprzeczył? Potrafił znaleźć dokument w AAS czy nie potrafił ? Potrafi udowodnić swą tezę na podstawie nauczania KRzk sprzed XX-ego wieku czy nie ?

Ps: W którym wątku mogę zadać pytanie Szanownej Moderacji ?

Wt maja 01, 2018 2:17 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Jaromir napisał(a):

Jaką dziką wojenkę? Czy domaganie się prawdy i faktów to...dzika wojenka ?

Skoro w zacytowanym przeze mnie fragmencie napisano, że ten tekst jest opublikowany za zgodą papieża, to.. w czym ty widzisz problem? Bo nie znalazł się w konkretnym papieskim biuletynie? Czy papież zanegował ten (cytowany) dokument?

Cytuj:
Ps: W którym wątku mogę zadać pytanie Szanownej Moderacji ?

Skoro wg metryki jesteś tu od ponad 10 lat, nie wiesz gdzie jest regulamin? Sorry za złośliwość, ale taki purysta prawny powinien wiedzieć.. ;-)
UWAGI DO OBSŁUGI FORUM

Wt maja 01, 2018 3:41 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jaromir napisał(a):
To, że jest na serwerze o niczym nie świadczy. Dzisiaj jest jutro go może nie być. Tak było np. z fragmentem encykliki "Evangelium Vitae"....

Z czystej ciekawości... O jakim fragmencie tej encykliki piszesz, skoro na stronie Watykanu jest kompletny tekst?

Wt maja 01, 2018 3:49 pm
Zobacz profil WWW
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Yarpen Zirgin napisał(a):
Jaromir napisał(a):
To, że jest na serwerze o niczym nie świadczy. Dzisiaj jest jutro go może nie być. Tak było np. z fragmentem encykliki "Evangelium Vitae"....

Z czystej ciekawości... O jakim fragmencie tej encykliki piszesz, skoro na stronie Watykanu jest kompletny tekst?

Kompletny tekst ? A z którego roku ? 1995 ? Czy późniejszy ?
A tak z czystej przyzwoitości - jeśli śledzisz ten wątek - zaprzeczył Marek dogmatowi z Soboru Florenckiego, czy nie ?

Wt maja 01, 2018 3:56 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jaromir napisał(a):
Jaromir napisał(a):

Kompletny tekst ? A z którego roku ? 1995 ? Czy późniejszy ?

Mnie pytasz? To Ty stwierdziłeś, że jakiś fragment tej encykliki usunięto, więc to Ty powinieneś odpowiedzieć na moje pytanie o co Ci dokładnie w tym zdaniu chodzi. Tak więc powtórzę:

O jakim fragmencie tej encykliki piszesz, skoro na stronie Watykanu jest kompletny tekst?

Wt maja 01, 2018 3:59 pm
Zobacz profil WWW
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Na początku powtórzę pytanie:
"A tak z czystej przyzwoitości - jeśli śledzisz ten wątek - zaprzeczył Marek dogmatowi z Soboru Florenckiego, czy nie ?"

Tak więc powtórzę: O jakim fragmencie tej encykliki piszesz, skoro na stronie Watykanu jest...

Na stronie Watykanu jest wersja, która została zmieniona po śmierci Jana Pawła II jednak bez stosownej adnotacji. Chodzi o fragment z 99. rozdziału.

PeterW napisał(a):
Skoro w zacytowanym przeze mnie fragmencie napisano, że ten tekst jest opublikowany za zgodą papieża, to.. w czym ty widzisz problem?
Zasadniczo oficjalna nauka Kościoła rzymskokatolickiego znajduje się w AAS. To co papież np. napisze prywatnie czy opublikuje niekoniecznie jest od razu nauczaniem KRzk. Natomiast publikacja w AAS już tak. Stąd moja prośba.

Wt maja 01, 2018 4:13 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 80 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona