Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N lis 19, 2017 4:10 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 341 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 19, 20, 21, 22, 23
 Pismo Święte o chrzcie 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pismo Święte o chrzcie
Gregor napisał(a):
Tylko którą księgę uważasz za ostateczny autorytet dla Ciebie :?

Całe Pismo Święte jest natchnione przez Boga, przez Ducha Świętego.
Gregor napisał(a):
Zdecydowanie tak [Rzym. 9.10]: Bo jeśli ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i uwierzysz w sercu swoim, że Bóg wzbudził go z martwych, zbawiony będziesz.10 Albowiem sercem wierzy się ku usprawiedliwieniu,a ustami wyznaje się ku zbawieniu.
Przyjmij tą Bożą prawdę, a stanie się w Twoim życiu to o czym ten teks mówi.

Ale św. Jakub Apostoł pisze,że człowiek zostaje usprawiedliwiony na podstawie uczynków, a nie samej wiary. Jak to wyjaśnisz?
Gregor napisał(a):
A Ty w świetle tego fragmentu:
- jesteś zbawiony?
- jesteś wierzącym?
pzdr

Jestem odkupiony Krwią Chrystusa, ale zbawiony będzie ten kto wytrwa do końca. Tak, jestem wierzącym w Chrystusa jako jedynego Zbawiciela świata :) .

Pozdrawiam!

Cz sie 10, 2017 1:38 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
na szczęście Prawda wyzwala. Polecam.

Moze byc rowniez - wolnosc rownosc, braterstwo. Na przestrzeni historii wielu glosilo wiele hasel. I sa na smietniku.
A takie osoby jak sw. Jan Maria Vianney, Jan Pawel II Wielki, Matka Teresa, Franciszek z Asyzu beda na oltarzach zawsze. Po owocach ich poznacie a nie po tym co mowia o sobie.

Cz sie 10, 2017 3:18 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Odpowiedz z cytatem
sapper napisał(a):
Widzisz Gregor, KRK wlasnie jest tym Kosciolem ktory Naucza, przygotowujac wiernych do poznania Boga i przyjecia DS, a Protestanci to po prostu ci ktorzy po przyjeciu DS odchodza od tego Kosciola ktory dal im te podstawy do przyjecia DS i Nauki.

Ja uważam, że podstawy mamy w Biblii i nie tylko podstawy.
A poz tym ile lat trzeba się przygotowywać do poznania Boga?
Poznanie Boga w Jezusie to osobiste doświadczenia każdego człowieka.
W każdej chwili każdy człowiek ,który usłyszał Ewangelię może rozpocząć poznawanie Boga przez wiarę w nią. Poznanie Boga to nie wiedza o Nim.
Poznać Go to doświadczyć Jego realnej obecności w taki sposób jak naucza Biblia.
sapper napisał(a):
W swietle wiary jest to po prostu zdrada wlasnej wiary, a tym samym odejscie od niej.

O jakiej wierze mówisz? Bo Biblia mówi tylko o jednej wierze w Jezusa Chrystusa.
sapper napisał(a):
Jak by tego bylo malo, odciagacie innych od zrodla Nauk i wiary, z ktorych sami czerpaliscie, zanim pycha was zwiodla.

Ależ wręcz przeciwnie. Osobiście zachęcam każdego, aby wziął do reki tekst źródłowy - Biblię i czytał, rozważał i wyciągał wnioski, bo prawdziwa wiara rodzi się ze Słowa Bożego, a nie teologii kościelnej.

Cz sie 10, 2017 6:26 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
robaczek2 napisał(a):
Moze byc rowniez - wolnosc rownosc, braterstwo. Na przestrzeni historii wielu glosilo wiele hasel. I sa na smietniku.

Tak się składa, że te słowa o wyzwalającej człowieka prawdzie powiedział Jezus. Jego też chcesz wysłać w to samo miejsce co innych?
robaczek2 napisał(a):
A takie osoby jak sw. Jan Maria Vianney, Jan Pawel II Wielki, Matka Teresa, Franciszek z Asyzu beda na oltarzach zawsze. Po owocach ich poznacie a nie po tym co mowia o sobie.

Biblia mówi, że nadejdzie dzień kiedy wszystkie dzieła ludzkie na ziemi rozlecą się w pył. Dotyczy to również Twoich kościołów, sanktuariów, ołtarzy - nic z tego nie zostanie.

Cz sie 10, 2017 6:32 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Mały Książę napisał(a):
Ale św. Jakub Apostoł pisze,że człowiek zostaje usprawiedliwiony na podstawie uczynków, a nie samej wiary. Jak to wyjaśnisz?

Ap. Jakub nawiązuje do historii Abrahama kiedy poszedł złożyć Izaaka w ofierze [I Mojż.22.1-12].
Kilkanaście lat wcześniej Abraham uwierzył Bogu, że będzie miał syna chociaż fizycznie było na to za późno. Bóg wypróbował go aby się okazało czy jego wiara do Boga jest nadal tak mocna jak kilkanaście lat wcześniej. Abraham pokazał, że jego wiara nadal była niezachwiana i była żywa.

Natomiast Abraham został usprawiedliwiony z wiary przed narodzeniem Izaaka [ I Mojż.15.5-6]:5. Potem wyprowadził go na dwór i rzekł: Spójrz ku niebu i policz gwiazdy, jeśli możesz je policzyć! I rzekł do niego: Tak liczne będzie potomstwo twoje.
6. Wtedy uwierzył Panu, a On poczytał mu to ku usprawiedliwieniu.
Nawiązuje do tego Ap. Paweł w [Rzym.4.1-25, Gal.3.1-9]
Tak więc Ap. Jakub i Ap. Paweł mówią o dwóch rożnych wydarzenia z życia Abrahama odległych od siebie o kilkanaście lat.

Cz sie 10, 2017 7:10 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Ja uważam, że podstawy mamy w Biblii i nie tylko podstawy.
Jakoś tego nie widać, byś tak uważał. Za każdym razem, gdy Biblia przeczy Twoim twierdzeniom, wykręcasz ją do granic niemożliwości :(
Może więc lepiej i uczciwiej będzie, jak nie bedziesz nas częstował co drugi-trzeci post podobnymi gołosławnymi deklaracjami.
To dokładnie jak z wiarą - musi mieć odbicie w czynach, samo gadanie nie wystarczy ;)

Jesli idzie o Abrahama, jest to świetny przykład żeby pokazać na czym polega zbawienie z wiary.

Szczególnie ciekawe jest zestawienie tekstów o Abrahamie z 4,3b-13 Listu do Rzymian (ew. z 3 rozdziału Listu do Galatów) z tekstem z 2,21-26 rozdziału Listu Jakuba.

List do Galatów:

Uwierzył Abraham Bogu i zostało mu to poczytane za sprawiedliwość.
Otóż temu, który pracuje, poczytuje się zapłatę nie tytułem łaski, lecz należności. Temu jednak, który nie wykonuje pracy, a wierzy w Tego, co usprawiedliwia grzesznika, wiarę jego poczytuje się za tytuł do usprawiedliwienia, zgodnie z pochwałą, jaką Dawid wypowiada o człowieku, którego Bóg usprawiedliwia niezależnie od uczynków: Błogosławieni ci, których nieprawości zostały odpuszczone i których grzechy zostały zakryte. Błogosławiony mąż, któremu Pan nie poczyta grzechu.(…) I otrzymał znak obrzezania jako pieczęć usprawiedliwienia osiągniętego z wiary posiadanej wtedy, gdy jeszcze nie był obrzezany. I tak stał się ojcem wszystkich tych, którzy nie mając obrzezania, wierzą, by i im poczytano to za tytuł do usprawiedliwienia, a także ojcem tych obrzezanych, którzy nie tylko na obrzezaniu się opierają, ale nadto kroczą śladami tej wiary, jaką ojciec nasz Abraham posiadał przed obrzezaniem.
Albowiem nie od [wypełnienia] Prawa została uzależniona obietnica dana Abrahamowi i jego potomstwu, że będzie dziedzicem świata, ale od usprawiedliwienia z wiary.”

List Jakuba:
Czy Abraham, ojciec nasz, nie z powodu uczynków został usprawiedliwiony, kiedy złożył syna Izaaka na ołtarzu ofiarnym?
Widzisz, że wiara współdziała z jego uczynkami i przez uczynki stała się doskonała. I tak wypełniło się Pismo, które mówi: Uwierzył przeto Abraham Bogu i poczytano mu to za sprawiedliwość, i został nazwany przyjacielem Boga.
Widzicie, że człowiek dostępuje usprawiedliwienia na podstawie uczynków, a nie samej tylko wiary. Podobnie też nierządnica Rachab, która przyjęła wysłanników i inną drogą odprawiła ich, czy nie dostąpiła usprawiedliwienia za swoje uczynki? Tak jak ciało bez ducha jest martwe, tak też jest martwa wiara bez uczynków.”

Wydawałoby się, że fragmenty są sprzeczne - jednak obydwaj autorzy natchnieni piszą o "uczynkach" w innym sensie.
Pierwszy, w Liście do Galatów pisze o uczynkach Prawa, zaś Jakub pisze o uczynkach wiary.

Dlatego właśnie ten sam czyn Abrahama zostaje w pierwszym fragmencie zinterpretowany jako "wiara" a w drugim jako "uczynek".

W Listach do Rzymian i do Galatów św.Paweł pisze o uczynkach Prawa właśnie (ofiarach i przepisach mojżeszowych) zaś Jakub pisze o dobrych czynach wynikających z wiary.

I rzeczywiście - nikogo nie zbawią "uczynki prawa" - te wszystkie obmycia, ofiary ST itd.
Natomiast nikogo też nie zbawi "sama wiara" (tj wiara, która nie wyraża się w uczynkach, tylko polega na gołosłownym "uwierzeniu").
Dlatego czytamy:
"Nie każdy, kto mówi Mi: „Panie, Panie!”, wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie.
Wielu powie Mi w owym dniu: „Panie, Panie, czy nie prorokowaliśmy mocą Twego imienia i nie wyrzucaliśmy złych duchów mocą Twego imienia, i nie czyniliśmy wielu cudów mocą Twego imienia?”
Wtedy oświadczę im:
„Nigdy was nie znałem. Odejdźcie ode Mnie wy, którzy dopuszczacie się nieprawości”."
/Mt 7,21-23/

Doskonale wyjaśnia to Paweł w Liście do Rzymian:
Najpierw pisze o uczynkach wiary:
"Oto przez swoją zatwardziałość i serce nieskłonne do nawrócenia zaskarbiasz sobie gniew na dzień gniewu i objawienia się sprawiedliwego sądu Boga, który odda każdemu według uczynków jego:
tym, którzy przez wytrwałość w dobrych uczynkach szukają chwały, czci i nieśmiertelności - życie wieczne;
tym zaś, którzy są przekorni, za prawdą pójść nie chcą, a oddają się nieprawości - gniew i oburzenie."/Rz 2:5-8/

Nie ma chrześcijańskiej wiary bez uczynków - to jedynie egzaltacja, w której "wierzący" krzyczą "Panie, Panie" i nic z tego nie wynika.
Dlatego jesteśmy zbawieni z wiary, ale chrześcijańska wiara nigdy nie jest "sama" (tj.bez uczynków).
Oczywiście co do zasady - o ile ktoś w ogóle jest w stanie coś czynić.

Nasze Zbawienie – jeśli je wykorzystamy – NIE JEST SPOWODOWANE naszymi uczynkami, ale JAK NAJBARDZIEJ OD NICH ZALEŻY. Tak mówi Pismo Święte o Bogu – że ODDA KAŻDEMU WEDŁUG UCZYNKÓW JEGO. Według nich będziemy sądzeni, choć nie dzięki nim zostaniemy zbawieni.

Pt sie 11, 2017 8:53 am
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
A czy wszystkie wskazane w tej zażartej dyskusji przykłady i interpretacje muszą iść ze sobą w sprzeczności? Od kilkudziesięciu postów zamknąłem się (przekonany otrzymanymi materiałami) obserwując do czego prowadzi dyskusja. Ona jednak nigdzie nie prowadzi. Mam wrażenie że jedni próbują bronić nauki kościoła katolickiego, a drudzy na siłę próbują wskazać na niedociągnięcia tej nauki, a w zasadzie wszyscy zapominają o głównej zasadzie zbawienia. Ona powoduje że w waszych rozważaniach nie musi być sprzeczności bowiem:

1. Tak! Bóg jest wszechmocny i może odkupić człowieka z chrztem, bez chrztu, w łonie matki, na krzyżu, przed narodzeniem Jezusa, w trakcie jego życia przed zmartwychwstaniem i po nim.
2. Tak Abraham może i był zbawiony jak otrzymywał obietnicę potomstwa. Niemniej jego uczynków i tak Bóg wymagał. I nie dlatego, że jak ktoś pisał, chciał go wystawić na próbę "by się przekonać". Ta próba była potrzebna nam. Ta historia przekazywana ustnie, a następnie spisana była dla potomstwa, bowiem Bóg wiedział że Abrahamowi się uda "zdać test", więc nie musiał go próbować.
3. Wynika z tego kolejna logiczna przesłanka. Jezus wchodzi do wody w celu przyjęcia chrztu Janowego i wskazuje że to musi się wydarzyć i że cieszy się że Janek wie więcej niż inni ale to musi się wypełnić i ludzie muszą to zobaczyć.
4. Z przytoczonych przez naszych forumowych reformatorów fragmentów wynika, że można być zbawionym bez chrztu (kościół też tego nie wyklucza) ale droga jest taka, że z wody i z ducha powinniśmy się odrodzić. Powinniśmy własnym przykładem tak jak Jezus się zanurzyć i dać znak widzialny wiary, ale też powinniśmy odnowić się w duchu i udowadniać to w uczynkach.
5. Nie dla nas, ale dla innych. Inni mają nas po owocach poznać i skojarzyć nasze uczynki z naszą wiarą, którą poznają dzięki sakramentom które będą znakiem widzialnym. Możemy bowiem wierzyć i nic z tym na zewnątrz nie robić, ale wtedy...
6. ...wiara się rozrzedzi i rozpłynie jeżeli nie będziemy umieli jej w logiczne ramy ogarnąć. Te kilka sakramentów, jakie Pan nam zostawił jest właśnie logiczne, znajduje się w piśmie i jest doskonałym świadectwem, które pozwala wierze trwać niezmienną.
7. Podejście do sakramentów w sposób taki, że już z samego ducha jestem zbawiony; z góry jestem zbawiony bo wierzę; wystarczy że raz przyjmę i jestem zbawiony i inne podobne koncepty spowoduje że każdy po swojemu zacznie interpretować czy już uwierzył, spełnił przesłanki czy też w inny sposób zagwarantował sobie zbawienie.
8. Trzymając się sakramentów pokazujemy, że nasza wiara jest żywa i pokazujemy to innym, by nie być czasem przyczyną ich grzechów (biada nam wtedy). Jednocześnie wierzymy że to przez te sakramenty na zasadzie wzajemności obdarzani jesteśmy duchem świętym, łaskami wszelakimi i wreszcie zabawieniem (chociaż nikt nie broni Trójcy działać w nas bez sakramentów żeby była jasność).
9. Nie znaczy to że mając chrzest, lub uczestnicząc w eucharystii już żeśmy jedną nogą w niebie. Do tego trzeba gorącej wiary, z której siłą rzeczy będą inne uczynki wynikały, albowiem Jezus chce byśmy bardziej gorliwi od innych byli.

Przyrównując to do małżeństwa mogę śmiało być przekonany o mojej miłości do innej kobiety, ale dla moich dzieci istotne jest bym poza tą miłością obdarzał ją czułością, pamiętał o rocznicach, dawał prezenty, komplementował (nawet wbrew prawdzie), zabierał na kolację, do kina, teatru itp. Czasem się nie chce. Przecież ona wie że ją kocham... ale jednak to coś innego. Po takim przykładzie dzieci będą znać taką dobrą miłość i w taki dobry sposób miłować swoich wybranków. nie znaczy to, że osoby wychowywane w patologicznych rodzinach nie będą umiały kochać... ale Jezus, a z nim my, chcemy ludziom ułatwiać zbawienie czy utrudniać? sakramenty według mnie mogą tylko pomóc, o ile są spełniane w wierze i potwierdzane innymi uczynkami.

Pt sie 11, 2017 10:51 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
robaczek2 napisał(a):

Tak się składa, że te słowa o wyzwalającej człowieka prawdzie powiedział Jezus. Jego też chcesz wysłać w to samo miejsce co innych.

Jeszcze tylko problem aby przyjac Jego slowa tak jak to robili swieci wymienieni wczesniej.

Pt sie 11, 2017 2:13 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
Ap. Jakub nawiązuje do historii Abrahama kiedy poszedł złożyć Izaaka w ofierze [I Mojż.22.1-12].
Kilkanaście lat wcześniej Abraham uwierzył Bogu, że będzie miał syna chociaż fizycznie było na to za późno. Bóg wypróbował go aby się okazało czy jego wiara do Boga jest nadal tak mocna jak kilkanaście lat wcześniej. Abraham pokazał, że jego wiara nadal była niezachwiana i była żywa.

Natomiast Abraham został usprawiedliwiony z wiary przed narodzeniem Izaaka [ I Mojż.15.5-6]:5. Potem wyprowadził go na dwór i rzekł: Spójrz ku niebu i policz gwiazdy, jeśli możesz je policzyć! I rzekł do niego: Tak liczne będzie potomstwo twoje.
6. Wtedy uwierzył Panu, a On poczytał mu to ku usprawiedliwieniu.
Nawiązuje do tego Ap. Paweł w [Rzym.4.1-25, Gal.3.1-9]
Tak więc Ap. Jakub i Ap. Paweł mówią o dwóch rożnych wydarzenia z życia Abrahama odległych od siebie o kilkanaście lat.

No to spójrzmy co pisze na ten temat św. Jakub :)
Jk 2,14nn
Wiara bez uczynków jest martwa

14 Jaki z tego pożytek, bracia moi, skoro ktoś będzie utrzymywał, że wierzy, a nie będzie spełniał uczynków? Czy [sama] wiara zdoła go zbawić?8 15 Jeśli na przykład brat lub siostra nie mają odzienia lub brak im codziennego chleba, 16 a ktoś z was powie im: «Idźcie w pokoju, ogrzejcie się i najedzcie do syta!» - a nie dacie im tego, czego koniecznie potrzebują dla ciała - to na co się to przyda? 17 Tak też i wiara, jeśli nie byłaby połączona z uczynkami, martwa jest sama w sobie. 18 Ale może ktoś powiedzieć: Ty masz wiarę, a ja spełniam uczynki. Pokaż mi wiarę swoją bez uczynków, to ja ci pokażę wiarę ze swoich uczynków. 19 Wierzysz, że jest jeden Bóg? Słusznie czynisz - lecz także i złe duchy wierzą i drżą.
20 Chcesz zaś zrozumieć, nierozumny człowieku, że wiara bez uczynków jest bezowocna? 21 Czy Abraham, ojciec nasz, nie z powodu uczynków został usprawiedliwiony, kiedy złożył syna Izaaka na ołtarzu ofiarnym?10 22 Widzisz, że wiara współdziałała z jego uczynkami i przez uczynki stała się doskonała. 23 I tak wypełniło się Pismo, które mówi: Uwierzył przeto Abraham Bogu i poczytano mu to za sprawiedliwość11, i został nazwany przyjacielem Boga. 24 Widzicie, że człowiek dostępuje usprawiedliwienia na podstawie uczynków, a nie samej tylko wiary. 25 Podobnie też nierządnica Rachab, która przyjęła wysłanników i inną drogą odprawiła ich, czy nie dostąpiła usprawiedliwienia za swoje uczynki? 26 Tak jak ciało bez ducha jest martwe, tak też jest martwa wiara bez uczynków.

Marcin Luter dał się porwać swojej osobistej egzegezie, oderwanej od tradycji Ojców Kościoła i pochylony nad Listem św. Pawła do Rzymian zaczął snuć refleksję nad tym, co Paweł ma na myśli pisząc o wierze i łasce. Luter oparł swoje nauczanie przede wszystkim na zdaniu św. Pawła: "Sądzimy bowiem, że człowiek osiąga usprawiedliwienie przez wiarę, niezależnie od pełnienia nakazów Prawa." (Rz 3,28)

Ignorując – kanoniczny od początku istnienia Kościoła chrześcijańskiego – List św. Jakuba (a nawet zamierzając go usunąć, bo przecież niewygodny, z kanonu protestanckiego) szedł dalej ślepo w swojej egzegezie, posuwając się wręcz do dodawania słów w natchnionych tekstach biblijnych lub ich zmieniania.

"W swoim tłumaczeniu Biblii na niemiecki posunął się on nawet do tego, że zamieściłtam słowo „allein”, „sama”, którego nie ma w greckim oryginale. Jego tłumaczenie mówiło więc, że człowiek jest zbawiony przez „samą wiarę”. Przyznał to sam, że takie słowo dodał, ale powiedział, że było to dopuszczalne, bo pomogło ono zrozumieć to, co Paweł chciał powiedzieć. Niestety, Paweł akurat wcale tego powiedzieć nie chciał. Co więcej, słowa „wiara” i „sama” rzeczywiście występują gdzie indziej w Biblii w jednym wersecie, ale obok nich występuje jeszcze jedno słowko, „nie”. To właśnie Św. Jakub pisze, że człowiek NIE jest zbawiony przez samą tylko wiarę:"Widzicie, że człowiek dostępuje usprawiedliwienia na podstawie uczynków, a nie samej tylko wiary" (Jk 2,24).

Pozdrawiam

So sie 12, 2017 8:22 pm
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
To wiara jest nakazem prawa.
Nie ma prawa, nie ma wiary.
Jeżeli ktoś ogłasza się wyznawcą Jezusa Chrystusa, to przyjmuje Jego nauki i włącza je do swojego życia.

Pn sie 14, 2017 11:34 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
wybrana napisał(a):
To wiara jest nakazem prawa.
Nie ma prawa, nie ma wiary.
Jeżeli ktoś ogłasza się wyznawcą Jezusa Chrystusa, to przyjmuje Jego nauki i włącza je do swojego życia.

Ale jakie prawo masz na mysli?

Poza tym jesli nie wierze, tylko wiem, to jest to niezgodne z prawem?

Pn sie 14, 2017 11:55 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 341 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 19, 20, 21, 22, 23