Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So lis 18, 2017 2:05 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 Natura ludzka naszego Zbawiciela. 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Natura ludzka naszego Zbawiciela.
No to jak...mógł czy nie...(bo nie po to wcielił się w ludzkie ciało żeby eksperymentować ale wypełnić misję) ?

Pn kwi 24, 2017 12:17 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Boża Opatrzność nie dopuściła by do śmierci z choroby, więc w tym sensie nie mógł.
A pytanie: co by było gdyby Maryja nie zgodziła się zostać matką Jezusa? Zbawienie całego świata w pewnym momencie zawisło na włosku, na zdaniu jednej kobiety. A moim zdaniem Bóg ma tylko jeden plan a nie ma planów B.

Pn kwi 24, 2017 12:20 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Hmm...a może jednak to Jego duch miał władzę nad materią i żadna śmiertelna infekcja czy rana, której by nie przyjął nie miała by władzy nad Jego ciałem ?

Pn kwi 24, 2017 12:28 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nie ma sensu rozpatrywać co było gdyby, bo wiadomo że nie miał umrzeć od choroby a potem zmartwychwstać a z drugiej strony zbędnie nie ryzykował, nie rzucał się ze świątyni,

Pn kwi 24, 2017 12:30 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nie o to chodzi...ja pisząc o tym, że Jego duch miał władzę nad materią, mówię o tym, że Jego ludzka natura(a więc Jego duch) będąca doskonale zjednoczona z boską, dzieki tej relacji posiadała pełnię wiedzy tego, co duchowe i pełnię władzy nad tym, co materialne i stąd nic co się z Nim(Jego ciałem) działo nie dzialo się bez Jego przyzwolenia...
To, że cierpiał i umarł nie było skutkiem jakiejś ułomności(skażenia) Jego ludzkiej natury, ale wynikało z Jego przyzwolenia na to..."Ja życie moje oddaję, aby je /potem/ znów odzyskać.
Nikt Mi go nie zabiera, lecz Ja od siebie je oddaję. Mam moc je oddać i mam moc je znów odzyskać. Taki nakaz otrzymałem od mojego Ojca." (J 10:18) p

Pn kwi 24, 2017 12:51 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wcielając się , uniżył się, nie stał się jakimś supermanem.

Pn kwi 24, 2017 2:52 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Andy72 napisał(a):
Wcielając się , uniżył się, nie stał się jakimś supermanem.
No fakt...On istniejąc w postaci Bożej(czyli posiadając na własniść Władzę nad tym, co stworzone) nie stał się tym, kim szatan oczekiwał, że mógłby się stać...

Pn kwi 24, 2017 7:49 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Hbr 4:15 bt5 "Nie takiego bowiem mamy arcykapłana, który by nie mógł współczuć naszym słabościom, lecz poddanego próbie pod każdym względem podobnie [jak my] - z wyjątkiem grzechu."

PeterW napisał(a):
, Jezus nie był (jest) Bogiem, który udawał człowieka, ani człowiekiem, który udawał Boga. Po prostu jest i Tym i Tym.

Dokładnie!
Wiki napisał(a):
Sobór chalcedoński uznał, że należy wyznawać, iż Jezus Chrystus, będąc jedną osobą, posiada dwie natury boską i ludzką (diofizytyzm), a ich zjednoczenie dokonało się:
  • bez zmiany natur (immutabiliter gr. atreptos), to znaczy spotkanie ze sobą natury boskiej i ludzkiej w Jezusie Chrystusie nie zmieniło w żaden sposób ani ludzkiej, ani boskiej natury. Każda pozostała sobą ze specyficznymi dla siebie właściwościami.
  • bez pomieszania (inconfuse gr. asynchytos), to znaczy obydwie natury Jezusa Chrystusa po zjednoczeniu nie uległy pomieszaniu ze sobą. Nie powstała więc jakaś trzecia bosko-ludzka natura. Pozostały dwie odrębne natury, boska i ludzka, a każda z nich zachowała specyficzne dla siebie właściwości.
  • bez rozdzielenia (indivise gr. adiairetos), to znaczy mimo obecności dwóch natur w Jezusie Chrystusie po Wcieleniu nie było dwóch osób, lecz jedna Jezusa Chrystusa, w której spotkało się ze sobą bóstwo i człowieczeństwo. Nie wolno więc rozdzielać Jezusa Chrystusa Boga od Jezusa Chrystusa człowieka.
  • bez rozłączenia (inseparabiliter gr. achoristos), to znaczy, że po Wniebowstąpieniu Jezusa Chrystusa natura ludzka nie odłączyła się od boskiej. Tak więc Jezus Chrystus również po wniebowstąpieniu pozostał w pełni Bogiem i w pełni człowiekiem.

Ostatnio edytowano Pn kwi 24, 2017 9:12 am przez PeterW, łącznie edytowano 1 raz

poprawione cytowanie

Pn kwi 24, 2017 8:50 am
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
To jest chyba najpiękniejsze we wcieleniu Boga, że przyjął ciało człowieka, ciało, które sam stworzył z całym jego dobrodziejstwem. Chyba tylko takie wcielenie miało sens(?) Bez żadnych ulepszaczy(?)

„Jezus miał ciało jak ty czy ja, co oznacza, że jadł, pił i spał. Doświadczał pragnień i potrzeb seksualnych. Dorosły Jezus czuł radość radość i smutek, śmiejąc się z rzeczy, które wydawały Mu się zabawne, i płacząc w chwili straty. Jako istota w pełni ludzka i posiadająca w pełni ludzkie emocje odczuwał zarówno frustrację, jak i entuzjazm. Bywał znużony pod koniec długiego dnia i czasami chorował. Nadwyrężał mięśnie, miewał problemy żołądkowe, być może raz czy dwa złamał kość. Jak każdy z nas pocił się, chrapał i kichał. Jezus doświadczył wszystkiego – prócz grzechu – co właściwe człowiekowi.”

To jest cytat z książki, o której wspomniał PeterW : JEZUS - James Martin SJ. Opis takiego człowieczeństwa do bólu, prawda?

Pn kwi 24, 2017 9:51 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
gabbar napisał(a):
To jest chyba najpiękniejsze we wcieleniu Boga, że przyjął ciało człowieka, ciało, które sam stworzył z całym jego dobrodziejstwem. Chyba tylko takie wcielenie miało sens(?) Bez żadnych ulepszaczy(?)

„Jezus miał ciało jak ty czy ja, co oznacza, że jadł, pił i spał. Doświadczał pragnień i potrzeb seksualnych. Dorosły Jezus czuł radość radość i smutek, śmiejąc się z rzeczy, które wydawały Mu się zabawne, i płacząc w chwili straty. Jako istota w pełni ludzka i posiadająca w pełni ludzkie emocje odczuwał zarówno frustrację, jak i entuzjazm. Bywał znużony pod koniec długiego dnia i czasami chorował. Nadwyrężał mięśnie, miewał problemy żołądkowe, być może raz czy dwa złamał kość. Jak każdy z nas pocił się, chrapał i kichał. Jezus doświadczył wszystkiego – prócz grzechu – co właściwe człowiekowi.”

To jest cytat z książki, o której wspomniał PeterW : JEZUS - James Martin SJ. Opis takiego człowieczeństwa do bólu, prawda?
No z tym złamaniem kości raz czy dwa czy problemami żołądkowymi, to na miejscu Autora bym nie przesadzał...

Pn kwi 24, 2017 10:37 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Cierpiący Jezus
Miałem z tym problem, bo traktowałem Boga jako superkomputer i nawet największe cierpienie Boga czy Jezusa nie wzruszało. O wiele bardziej ruszało cierpienie innych ludzi czy nawet zwierząt i powodowało oburzenie: Boże, jak chcesz cierpieć, jak masz taką fantazję aby cierpieć, to cierp, ale nie zmuszaj do tego innych! Jakim prawem!!
Warto poczytać wątek na równoległym forum: http://www.jhs.fora.pl/rozmowy-o-cierpieniu,127/apogeum-meki-chrystusowej-a-szyderstwo-ateistow-i-odstepcow,3668.html
jak tam wspomniano:
Cytuj:
Balthazar Gracian w Brewiarzu dyplomatycznym, chyba z 1648 roku, pisze - jakże celny paszkwil, który pamiętam z liceum - na naturę człowieka w obliczu bólu:

"Zniosę każdy ból, byle nie był mój".

Czyż nie tak wygląda "współczucie" człowieka, który nie potrafi wznieść się ponad własne cielesne ramy

Nie zakładaj proszę nowego wątku zaraz obok równolegle biegnącego (PW)

Pn kwi 24, 2017 10:45 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
W związku z tym, że na wątku obok "wyszła" ponownie sprawa ludzkiej natury naszego Zbawiciela postanowiłem odświeżyć dyskusję w tym temacie...
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):
Zatem jeśli wg ciebie Syn Maryi odziedziczył naturę ludzką skażoną (a sam przecież nie popełnił żadnego grzechu), tzn że tak jak wszyscy ludzie urodził się również martwy duchowo (na skutek odziedziczenia skażonej natury) i jego ludzka natura również potrzebowała obmycia we krwi zbawiciela ? ? ?
Ludzka natura/ciało nie miało nic wspólnego z jego boską bezgrzeszną duchową naturą - nie należy tego mieszać.
O czym ty piszesz, Gregor...
jak to ludzka natura/ciało nie miało nic wspólnego z Jego boską, bezgrzeszną naturą, skoro Bóg-Słowo w cudzie Dziewiczego Poczęcia(Wcielenie) przyjął właśnie ludzką naturę/ciało z Maryi za swoje w takim stopniu, że w cielesnej naturze Syna Maryi Apostołowie widzieli Pełnię Bóstwa...
Cytuj:
Nie chodzi o to, że Jezus grzeszył cieleśnie tylko, że urodził się już w skażonym ciele, które doświadczało wszystkich negatywnych skutków grzechu łącznie ze śmiercią.
Gregor...ale gdyby Jezus urodził się w ciele skażonym tym samym, co u ludzi rodzących się po Adamie skutkuje (tak jak mówiłeś) martwotą duchową, to sam (tak jak i wszyscy inni ludzi) potrzebował by Zbawiciela...czy to tak trudno pojąć człowiekowi logicznie myślącemu ? ? ?
Cytuj:
Jego ludzka natura nie potrzebowała krwi zbawiciela, bo jako człowiek Jezus nie zgrzeszył, a jego ciało z powodu przyjęcia grzechów ludzi + własnego skażenia przejętego od Marii uległo unicestwieniu jako ofiara przebłagalna za grzechy podobnie jak w ST ciała zwierząt ulegały unicestwieniu/spaleniu jako ofiary przebłagalne za grzechy.
Widzę, że ty chyba nie masz pojęcia co znaczy ludzka natura, bo z tego co piszesz utożsamiasz Jezusa -człowieka wyłącznie z ciałem pomijając Jego duszę i ducha...
Przypominam ci zatem, że człowiek w swojej osobowej naturze, to duch, dusza i ciało (1Tes 5:23), tak więc jeśli twierdzisz, że Jezus-człowiek odziedziczył ciało skażone tym samym, co inni ludzie, to Jego skażone ciało (tak samo jak i innych ludzi) nie nadawało by się do złożenia DOSKONAŁEJ(tzn niepowtarzalnej) ofiary przebłagalnej za grzechy, bo (jak mówi Pan Zastępów w Malachiasz 1:7-8) złożenie ciała skażonego czymkolwiek byłoby pogardzeniem stołu Pana Zastępów...czyż nie ?
Cytuj:
I dlatego Jezus otrzymał nowe ciało z nieba: nie podlegające prawom ziemskiej fizyki i nieśmiertelne.
Możesz udowodnić Biblią swoje twierdzenie jakoby Jezus nie powstał z grobu(martwych) w tym samym ciele, przyjętym z Maryi tylko przemienionym w chwalebne, ale otrzymał jakieś inne(nowostworzone) ciało ? ? ?

N sie 27, 2017 3:08 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jeszcze jako edit do tego, co napisałem wyżej, w kontekście złożenia w ofierze ciała Jezusa - Baranka Bożego, który (imho) przyjął z Maryi niepokalane/nieskażone) niczym ciało i to właśnie w takim - nieskażonym ciele - złożył z Siebie raz na zawsze ofiarą doskonałą, która zgładzi grzechy świata, dodam potwierdzające to słowa Ap.Piotra: Wiecie bowiem, że z waszego, odziedziczonego po przodkach, złego postępowania zostaliście wykupieni nie czymś przemijającym, srebrem lub złotem, ale drogocenną krwią Chrystusa, jako baranka niepokalanego i bez zmazy. (1P 1:18-19)

Tak więc Gregorze, z Biblia w ręku wykazałem ci, że tworzysz herezje sugerując, że ciało Baranka Bożego(Jezusa) przyjęte z Maryi było skażone...

N sie 27, 2017 6:03 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
Umarł fizycznie bo miał ludzkie ciało z odziedziczoną skażoną naturą
Wykazalem ci już Pismem, że brednie wymyślasz odnośnie natury Niepokalanego Baranka, ale żebyś pojął swój błąd myślenia zadam ci pytanie odnośnie natury cielesno-duchowej Adama sprzed jego upadku, która (jak wiesz) była nieskalana/niepokalana...a zatem czy stworzony przez Boga Adam był nieśmiertelny w swojej cielesno-duchowej naturze czy (tak jak wszyscy ludzie) miał ciało śmiertelne(krew i kości) ale przy życiu utrzymywał go Bóg swoim tchnieniem? ?

Wt sie 29, 2017 9:01 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
gabbar napisał(a):
Doświadczał pragnień i potrzeb seksualnych.

Akurat co do tego, to nie był bym taki pewien.

Wt sie 29, 2017 8:02 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona