Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt lis 24, 2017 9:18 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 353 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24  Następna strona
 Jezus Chlebem z Nieba 
Autor Wiadomość
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jezus Chlebem z Nieba
Niestety, ale posty nie na temat lecą do kosza. Wybrana - proszę - trzymaj się tematu. Nikogo tu nie zindoktrynujesz tylko poprzez zalew cytatów nie na temat..

Śr wrz 06, 2017 1:30 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wybrana, najwyrazniej nie rozumiesz czym jest swietosc, bo z takiej jak twoja interpretacji wynikalo by ze nikt nie moze byc swiety, czyli nikt nie ma szans na polaczenie z Bogiem, a tym samym wiara traci sens i nawet zaprzecza takze protestanckim twierdzeniom o pewnosci zbawienia.
Z postow jakie piszesz wychodzi zwyczajnie maslo maslane z oranzady.

Swieci Kosciola to przyklady zycia prowadzacego do swietosci, a wzorem do tych przykladow jest sam Jezus. Jest to czesc nauki Kosciola, na przykladach ludzi, ich zycia, jak powinno wygladac dazenie do zbawienia w roznych czasach, bo wielu ludziom trudno wyciagnac wlasciwe wnioski z wzoru Jezusa i przelozyc je na dzien dzisiejszy, by widziec jak Jezus postapil by w dzisiejszej naszej sytuacji.
Jest to glownie po to by tacy jak Protestanci mogli lepiej zrozumiec na czym polega wiara Katolicka i o co w niej chodzi, by byc zbawionym.
Uznanie kogos za swietego nie oznacza ze stal sie Bogiem, tylko oznacza ze stal sie przykladem zycia w swoich czasach prowadzacego do Boga.
Nawet bledy czy zle czyny takiej osoby swiadcza o tym jak moze przebiegac taka droga, a nie ze jak ktos popelnil blad czy grzech to nie moze byc przykladem. Kazdy z nas jest grzeszny, ale nie kazdy wyciaga wlasciwe wnioski z tego, by ich pozniej unikac i isc wlasciwa droga.

Śr wrz 06, 2017 1:53 pm
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
sapper napisał(a):
Wybrana, najwyrazniej nie rozumiesz czym jest swietosc, bo z takiej jak twoja interpretacji wynikalo by ze nikt nie moze byc swiety, czyli nikt nie ma szans na polaczenie z Bogiem, a tym samym wiara traci sens i nawet zaprzecza takze protestanckim twierdzeniom o pewnosci zbawienia.

Nikt na ziemi nie jest święty i nigdy nim nie będzie. Człowiek ma grzeszną, upadłą naturę. Każdy człowiek do swojej śmierci jest kuszony i zwodzony. Walka duchowa w każdym człowieku trwa do końca. Nasze pojednanie z Bogiem daje nam ofiara Jezusa Chrystusa. W przeciwnym wypadku, ta ofiara byłaby zbędna. To właśnie Jezus poprzez swoją ofiarę daje nam możliwość naszego zbawienia. My albo tą ofiarę przyjmujemy, albo odrzucamy. Co to znaczy przyjmujemy? to znaczy, że wyrażamy naszą wolę, że pragniemy być zbawieni, że wierzymy, że Jezus Chrystus umarł za nasze grzechy, za nasze zbawienie. My mamy tylko w to uwierzyć i żyć zgodnie z wiarą, z wiarą, jaką nauczał Jezus Chrystus. Mamy wypełniać prawo Nowego Przymierza.
Nigdy człowiek nie będzie dostatecznie święty, ani dostatecznie doskonały, by zasłużyć na swoje zbawienie. Ja nie należę do żadnego Kościoła protestanckiego, ale tak naucza Biblia, a Biblia - Nowy Testament czyni nas chrześcijanami. Jeżeli ktoś nie przyjmuje nauk Jezusa Chrystusa, to znaczy, że nie jest chrześcijaninem - czy wyznawcą Jezusa Chrystusa.

Śr wrz 06, 2017 2:12 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Nauk Biblii też nie przyjmujesz.
Skoro nie należysz do żadnego kościoła to oznacza, że unikasz wspólnych zebrań do czego zobowiązuje Biblia.
Przypomnij sobie też jak nazywali się pierwsi chrześcijanie.
I przeczytaj jeszcze list św. Jakuba. Tak odnośnie wiary i zbawienia.

Śr wrz 06, 2017 2:37 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
wybrana napisał(a):
sapper napisał(a):

Nikt na ziemi nie jest święty i nigdy nim nie będzie. Człowiek ma grzeszną, upadłą naturę. Każdy człowiek do swojej śmierci jest kuszony i zwodzony. Walka duchowa w każdym człowieku trwa do końca. Nasze pojednanie z Bogiem daje nam ofiara Jezusa Chrystusa. W przeciwnym wypadku, ta ofiara byłaby zbędna. To właśnie Jezus poprzez swoją ofiarę daje nam możliwość naszego zbawienia. My albo tą ofiarę przyjmujemy, albo odrzucamy. Co to znaczy przyjmujemy? to znaczy, że wyrażamy naszą wolę, że pragniemy być zbawieni, że wierzymy, że Jezus Chrystus umarł za nasze grzechy, za nasze zbawienie. My mamy tylko w to uwierzyć i żyć zgodnie z wiarą, z wiarą, jaką nauczał Jezus Chrystus. Mamy wypełniać prawo Nowego Przymierza.
Nigdy człowiek nie będzie dostatecznie święty, ani dostatecznie doskonały, by zasłużyć na swoje zbawienie. Ja nie należę do żadnego Kościoła protestanckiego, ale tak naucza Biblia, a Biblia - Nowy Testament czyni nas chrześcijanami. Jeżeli ktoś nie przyjmuje nauk Jezusa Chrystusa, to znaczy, że nie jest chrześcijaninem - czy wyznawcą Jezusa Chrystusa.

Nikt nie pisze ze jakis czlowiek zyjacy na ziemi jest swiety, to tylko twoje wyobrazenie tego co jest swietoscia.
Zwrot do Papieza nie jest uznawaniem go za swietego, tylko osobe sprawujaca uswiecone poslannictwo i do tego poslannictwa i Boga ktory je nadal sie to odnosi.
Zwroc chocby uwage na to ze niewielu Papiezy bylo uznanych po smierci za swietych, a mimo to zwracano sie do nich w w.w. sposob.
A w ogole to nikt za zycia ziemskiego nie zostal nigdy uznany za swietego, wiec nie pisz bzdur ze niby do zyjacych na ziemi sie to odnosi.

Przyjecie Nauk Jezusa to nie wyrazenie zgody ze je popierasz i ich akceptowaniie , tylko zycie zgodne z i wedlug tych Nauk, a takie wlasnie prowadzily osoby uznane przez Kosciol za swiete, czyli przyklady do nasladowania i nauki.

Śr wrz 06, 2017 3:30 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Nawiązując do tego tematu, bardzo dokładnie znaczenie Jezusa - chleb z nieba opisują Apokryfy Nowego Testamentu.

Ewangelia Filipa:
20.Chrystus zawiera w sobie wszystko: bądź to człowieka, bądź to anioła, bądź to misterium i Ojca.
23.Są tacy, co obawiają się, aby nie powstać z martwych nago. Dlatego pragną zmartwychwstać w ciele. Nie wiedzą, że noszący ciało, są właśnie nadzy. Ci, którzy, aby rozebrać się nie są nadzy. Ani ciało, ani krew nie będą mogły dziedziczyć Królestwa Bożego. Które nie będą mogły dziedziczyć? To które jest na nas.Które zaś będzie dziedziczyć? To ciało Jezusa i Jego krew.
Dlatego powiedział " Kto nie będzie pożywał mojego ciała, ani pił mojej krwi, nie będzie miał życia w sobie ". Co to znaczy? Jego ciałem jest słowo, a jego krwią Duch Święty. Kto je otrzymał, ma pokarm, i ma napój, i odzienie. Ja strofuję jeszcze tych, którzy mówią"Ono nie zmartwychwstanie".A zatem oni obydwaj błądzą. Mówisz, ciało nie zmartwychwstanie, lecz odpowiedz mi, co zmartwychwstanie, abyśmy Cię czcili? Ty mówisz" Duch jest w ciele, a także światłość jest w ciele" To każde słowo jest w ciele, gdyż, co powiesz, nie mówisz niczego poza ciałem. Trzeba nam zmartwychwstać w tym ciele, w którym jest wszystko.

Pn paź 02, 2017 5:11 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
wybrana napisał(a):
Nawiązując do tego tematu, bardzo dokładnie znaczenie Jezusa - chleb z nieba opisują Apokryfy Nowego Testamentu.

Jaaasne.. "Tylko Pismo", a jak nie pasuje do teorii, to tekst nie uznany za Pismo? Niezłe.. To po co ta batalia, że Kościół taki zły, że oprócz Pisma uznaje "jakąś tam" Tradycję, skoro "tylko Pismo"? Lepsze nieuznane apokryfy?

Pn paź 02, 2017 5:25 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
To, że akurat Kościół tego nie uznał, to nie znaczy, że jest fałszem.
Możemy dzięki nim uzupełnić swoją niepełną wiedzę.

Pn paź 02, 2017 5:34 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
wybrana napisał(a):
No więc przyjmijmy na potrzeby tej dyskusji zdanie: „Jego ciałem jest słowo, a jego krwią Duch Święty” za wiarygodne i zestawmy je z nauczaniem Biblii: Dotknijcie się Mnie i przekonajcie: duch nie ma ciała ani kości, jak widzicie, że Ja mam». Przy tych słowach pokazał im swoje ręce i nogi.
Lecz gdy oni z radości jeszcze nie wierzyli i pełni byli zdumienia, rzekł do nich: «Macie tu coś do jedzenia?» Oni podali Mu kawałek pieczonej ryby. Wziął i jadł wobec nich.
” ( Łk 24:29-43).
Jak wyraźnie widać Biblia nie pozostawia wątpliwości, że te słowa z ew. Filipa, to lipa...

Pn paź 02, 2017 7:42 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
wybrana napisał(a):

Ewangelia Filipa:... Jego ciałem jest słowo, a jego krwią Duch Święty...

Gnostycki apokryf jakim jest Ewangelia Filipa, jasno przeczy słowom Jezusa który mówi że to chleb a nie słowo jest Jego Ciałem a wino jest Jego Krwią :

"A gdy oni jedli, Jezus wziął chleb i odmówiwszy błogosławieństwo, połamał i dał uczniom, mówiąc: «Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje». Następnie wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie, dał im, mówiąc: «Pijcie z niego wszyscy, bo to jest moja Krew Przymierza która za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów" (Mt 26:26,28)

wybrana napisał(a):

"Ewangelia Filipa" zawiera fałsz, bo jest sprzeczna z nauką Jezusa na temat Eucharystii.On w kanonicznej spisanej pod natchnieniem Ducha świętego Ewangelii Mateusza w rozdziale 26 mówi, że to CHLEB jest Jego Ciałem a nie słowo, oraz że to WINO jest Jego Krwią a nie Duch święty.

Cz paź 19, 2017 1:58 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
@Sajmon, to może ta ewangelia do ciebie przemówi i utwierdzi cię w wierze.
W Ewangelii Apostoła Jana B.W. czytamy:
Jezus - chlebem żywota
6:32Wtedy rzekł im Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam, nie Mojżesz dał wam chleb z nieba, ale Ojciec mój daje wam prawdziwy chleb z nieba.
6:33Albowiem chleb Boży to ten, który z nieba zstępuje i daje światu żywot.
6:34Wtedy rzekli do niego: Panie! Dawaj nam zawsze tego chleba!
6:35Odpowiedział im Jezus: Ja jestem chlebem żywota; kto do mnie przychodzi, nigdy łaknąć nie będzie, a kto wierzy we mnie, nigdy pragnąć nie będzie.
6:36Lecz powiedziałem wam: Nie wierzycie, chociaż widzieliście mnie.
6:37Wszystko, co mi daje Ojciec, przyjdzie do mnie, a tego, który do mnie przychodzi, nie wyrzucę precz;
6:38Zstąpiłem bowiem z nieba, nie aby wypełniać wolę swoją, lecz wolę tego, który mnie posłał.
6:39A to jest wola tego, który mnie posłał, abym z tego wszystkiego, co mi dał, nic nie stracił, lecz wskrzesił to w dniu ostatecznym.
6:40A to jest wola Ojca mego, aby każdy, kto widzi Syna i wierzy w niego, miał żywot wieczny, a Ja go wzbudzę w dniu ostatecznym.
6:41Wtedy Żydzi szemrali przeciwko niemu, iż powiedział: Ja jestem chlebem, który zstąpił z nieba.
6:42I mówili: Czy to nie jest Jezus, syn Józefa, którego ojca i matkę znamy? Jakże więc teraz może mówić: Z nieba zstąpiłem?
6:43Wtedy Jezus odpowiedział i rzekł im: Nie szemrajcie między sobą!
6:44Nikt nie może przyjść do mnie, jeżeli go nie pociągnie Ojciec, który mnie posłał, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.
6:45Napisano bowiem u proroków: I będą wszyscy pouczeni przez Boga. Każdy, kto słyszał od Ojca i jest pouczony, przychodzi do mnie.
6:46Nie jakoby ktoś widział Ojca; Ojca widział tylko Ten, który jest od Boga.
6:47Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam, kto wierzy we mnie, ma żywot wieczny.
6:48Ja jestem chlebem żywota.
6:49Ojcowie wasi jedli mannę na pustyni i poumierali;
6:50Tu natomiast jest chleb, który zstępuje z nieba, aby nie umarł ten, kto go spożywa.
6:51Ja jestem chlebem żywym, który z nieba zstąpił; jeśli kto spożywać będzie ten chleb, żyć będzie na wieki; a chleb, który Ja dam, to ciało moje, które Ja oddam za żywot świata.
6:52Wtedy sprzeczali się Żydzi między sobą, mówiąc: Jakże Ten może dać nam swoje ciało do jedzenia?
6:53Na to rzekł im Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam, jeśli nie będziecie jedli ciała Syna Człowieczego i pili krwi jego, nie będziecie mieli żywota w sobie.
6:54Kto spożywa ciało moje i pije krew moją, ten ma żywot wieczny, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.
6:55Albowiem ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a krew moja jest prawdziwym napojem.
6:56Kto spożywa ciało moje i pije krew moją, we mnie mieszka, a Ja w nim.
6:57Jak mię posłał Ojciec, który żyje, a Ja przez Ojca żyję, tak i ten, kto mnie spożywa, żyć będzie przeze mnie.
6:58Taki jest chleb, który z nieba zstąpił, nie taki, jaki jedli ojcowie i poumierali; kto spożywa ten chleb, żyć będzie na wieki.
6:59To mówił, gdy nauczał w synagodze w Kafarnaum.

Jezus kazał spożywać swoje ciało i pić swoją krew, ale czy w sensie rzeczywistym? realnym? czy w sensie duchowym?
Czytamy: 6:33Albowiem chleb Boży to ten, który z nieba zstępuje i daje światu żywot.
Ja jestem chlebem żywota; kto do mnie przychodzi, nigdy łaknąć nie będzie, a kto wierzy we mnie, nigdy pragnąć nie będzie.
Taki jest chleb, który z nieba zstąpił, nie taki, jaki jedli ojcowie i poumierali; kto spożywa ten chleb, żyć będzie na wieki.

W tych wersetach czytamy, że Jezus mówił o sobie jako o chlebie duchowym, czyli o wierze, która jest pokarmem duchowym.
Nie o chlebie, od którego jedzenia poumierali ojcowie, ale o chlebie, który daje żywot wieczny, a tym chlebem jest nie chleb wypieczony, który jest dziełem rąk ludzkim, ale chleb, który daje nam sam Bóg.

Cz paź 19, 2017 3:24 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
wybrana napisał(a):
Jezus kazał spożywać swoje ciało i pić swoją krew, ale czy w sensie rzeczywistym? realnym? czy w sensie duchowym?

Gdyby nie było Ostatniej Wieczerzy, to bym się zgodził, że Jezus użył metafory. Jednak na dzień przed swoją męką dokładnie powiedział w jaki sposób ma się odbywać spożywanie jego Ciała i Krwi, więc nie masz racji i błądzisz w swoim rozumieniu słów Chrystusa.

wybrana napisał(a):
W tych wersetach czytamy, że Jezus mówił o sobie jako o chlebie duchowym, czyli o wierze, która jest pokarmem duchowym. Nie o chlebie, od którego jedzenia poumierali ojcowie, ale o chlebie, który daje żywot wieczny, a tym chlebem jest nie chleb wypieczony, który jest dziełem rąk ludzkim, ale chleb, który daje nam sam Bóg

Niestety ale usiłujesz wcisnąć w ten tekst coś czego tam nie ma.Jezus przeciwstawia mannę którą spożywali Żydzi i która nie dawała życia, z chlebem który daje życie- życie wieczne, tym chlebem który daje życie wieczne jest Jego Ciało, które On dał nam do spożycia w czasie Ostatniej Wieczerzy pod postacią chleba:

"(48) Jam jest chleb życia.
(49) Ojcowie wasi jedli mannę na pustyni i pomarli.
(50) To jest chleb, który z nieba zstępuje: kto go spożywa, nie umrze.
(51) Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje ciało za życie świata."
(J 6:48,51)

Jezus mówi o czasie przyszłym: "Ja dam" i jak wiemy, dopiero w czasie Ostatniej Wieczerzy dał nam "Pokarm" mówiąc o chlebie : "bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje".

Tym chlebem który daje życie jest Ciało Chrystusa dane nam do spożycia pod postacią chleba.

Cz paź 19, 2017 7:05 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
O tym, że Jezus jest Chlebem z Nieba - i to całkiem dosłownie, Jezus mówi wielokrotnie, wprost okreslając "TO JEST CIAŁO MOJE".

RÓwnież Paweł pisze wprost 1Kor 11:27 bt5 "Dlatego też kto spożywa chleb lub pije kielich Pański niegodnie, winny staje się Ciała i Krwi Pańskiej."

Jak by musiało być napisane, żebyś uwierzyła, "Wybrana"?

I nie, nieprawda, ze 6 J Jezus twierdzi że jest jakimś ezoterycznym, wyłącznie "duchowym" chlebem. Nic podobnego!
Tak właśnie wydawało się Żydom - i Jezus to zdementował, a oni odeszli.

=====================================
Myślę że warto dokładniej przeanalizować ten fragment:
Zaczyna się od tego, iż Jezus wyrzuca Żydom że szukali go tylko dlatego że się najedli chleba:
(26) W odpowiedzi rzekł im Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Szukacie Mnie nie dlatego, żeście widzieli znaki, ale dlatego, żeście jedli chleb do sytości.

I tu jest pierwsza zapowiedź pokarmu jaki uczniom da (w przyszłości! – gdyby chodziło o wiarę czy naukę, Jezus użyłby czasu teraźniejszego):
(27) Troszczcie się nie o ten pokarm, który ginie, ale o ten, który trwa na wieki, a który da wam Syn Człowieczy; Jego to bowiem pieczęcią swą naznaczył Bóg Ojciec.

W odpowiedzi Żydzi pytają Jezusa co mają zrobić by „wypełniać dzieła Boże” i otrzymują odpowiedź że mają w Niego uwierzyć:
(28) Oni zaś rzekli do Niego: Cóż mamy czynić, abyśmy wykonywali dzieła Boże?
(29) Jezus odpowiadając rzekł do nich: Na tym polega dzieło /zamierzone przez Boga, abyście uwierzyli w Tego, którego On posłał.

Żydzi w odpowiedzi pytają Jezusa o cud – jakby mówili „no dobrze, uwierzymy, ale jak się uwierzytelnisz? Mojżesz uwierzytelnił się chlebem z Nieba, a Ty co uczynisz?”:
„(30) Rzekli do Niego: Jakiego więc dokonasz znaku, abyśmy go widzieli i Tobie uwierzyli? Cóż zdziałasz?
[color=blue] (31) Ojcowie nasi jedli mannę na pustyni, jak napisano: Dał im do jedzenia chleb z nieba.”

Jezus ripostuje mówiąc o sobie samym jako o chlebie z Nieba – i o tym że mojżeszowa manna była jedynie zapowiedzią Eucharystii:
(32) Rzekł do nich Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Nie Mojżesz dał wam chleb z nieba, ale dopiero Ojciec mój da wam prawdziwy chleb z nieba.
(33) Albowiem chlebem Bożym jest Ten, który z nieba zstępuje i życie daje światu.

Warto zwrócić uwagę że to Jezus jest Chlebem, sama Jego osoba. Nie wiara w Niego, lecz On sam!
Żydzi na razie nie są zaniepokojeni, gdyż interpretują te słowa podobnie jak dziś protestanci - symbolicznie. Niezrażeni proszą:
(34) Rzekli więc do Niego: Panie, dawaj nam zawsze tego chleba!
Chyba nie ma wątpliwości że w tym momencie Żydzi myśleli o jakiejś przenośni a nie spożywaniu Jezusa.

Jednak Jezus natychmiast wyprowadza ich z tego mniemania, sprowadzając tę ich symboliczną interpretację do konkretu:
(35) Odpowiedział im Jezus: Jam jest chleb życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął; a kto we Mnie wierzy, nigdy pragnąć nie będzie.

Teraz następuje tekst o wierze:
(36) Powiedziałem wam jednak: Widzieliście Mnie, a przecież nie wierzycie.
Jasno widać, że Jezus mówi tu o niewierze w to że to On jest Chlebem z Nieba.

[color=blue] (37) Wszystko, co Mi daje Ojciec, do Mnie przyjdzie, a tego, który do Mnie przychodzi, precz nie odrzucę, (38) ponieważ z nieba zstąpiłem nie po to, aby pełnić swoją wolę, ale wolę Tego, który Mnie posłał.

Owo „zstąpienie z Nieba” jest wyraźnym odniesieniem do chleba Bożego z wersu 33.
(36) Powiedziałem wam jednak: Widzieliście Mnie, a przecież nie wierzycie.
(37) Wszystko, co Mi daje Ojciec, do Mnie przyjdzie, a tego, który do Mnie przychodzi, precz nie odrzucę, (38) ponieważ z nieba zstąpiłem nie po to, aby pełnić swoją wolę, ale wolę Tego, który Mnie posłał.
(39) Jest wolą Tego, który Mię posłał, abym ze wszystkiego, co Mi dał, niczego nie stracił, ale żebym to wskrzesił w dniu ostatecznym.
(40) To bowiem jest wolą Ojca mego, aby każdy, kto widzi Syna i wierzy w Niego, miał życie wieczne. A ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.

Jest tu – w zwrocie „a kto widzi Syna” – bardzo ciekawe nawiązanie do ponadczasowości Sakramentu. Jedyną możliwością bym dziś widział Jezusa jest właśnie Eucharystia… Muszę w nią wierzyć, bo samo oglądanie Jezusa nic mi nie pomoże.

Żydzi zaczynają się niepokoić – Jezus podaje się za kogoś innego niż go znali (jako sąsiada), a do tego całkiem serio mówi o sobie jako o Chlebie z Nieba. Wcześniej uważali to za przenośnię i wszystko było w porządku, ale teraz są zmieszani:
(41) Ale Żydzi szemrali przeciwko Niemu, dlatego że powiedział: Jam jest chleb, który z nieba zstąpił.
Czyż to nie jest Jezus, syn Józefa, którego ojca i matkę my znamy? Jakżeż może On teraz mówić: Z nieba zstąpiłem.”

Teraz następuje mowa Jezusa o tym że trzeba wierzyć w Niego i w Jego słowa, by mieć życie wieczne:
(43) Jezus rzekł im w odpowiedzi: Nie szemrajcie między sobą!
(44) Nikt nie może przyjść do Mnie, jeżeli go nie pociągnie Ojciec, który Mnie posłał; Ja zaś wskrzeszę go w dniu ostatecznym.
(45) Napisane jest u Proroków: Oni wszyscy będą uczniami Boga. Każdy, kto od Ojca usłyszał i nauczył się, przyjdzie do Mnie.
(46) Nie znaczy to, aby ktokolwiek widział Ojca; jedynie Ten, który jest od Boga, widział Ojca.
(47) Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto /we Mnie/ wierzy, ma życie wieczne.

I zaraz potem Jezus powraca do treści tego, w co Żydzi mają uwierzyć:
(48) Jam jest chleb życia.
(49) Ojcowie wasi jedli mannę na pustyni i pomarli.
(50) To jest chleb, który z nieba zstępuje: kto go spożywa, nie umrze.
(51) Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje ciało za życie świata.

Jak widać, znów jest to nawiązanie zarówno do tego co się stanie w Wieczerniku, jak i do tego co stanie się na Krzyżu.

Żydzi już nie myślą (jak w w.34) że to przenośnia. Zrozumieli że Jezus mówi dosłownie o spożywaniu Jego Ciała i że gani ich za to że nie wierzą w to co mówi:
(52) Sprzeczali się więc między sobą Żydzi mówiąc: Jak On może nam dać /swoje/ ciało do spożycia?
Gdyby tu chodziło o wiarę, naukę lub cokolwiek innego, byłby to najlepszy moment by wyprowadzić Żydów z błędu. Gdyby chodziło o co innego niż Eucharystia, Jezus nigdy nie powiedziałby następnych 6 wersów. Tymczasem On jeszcze wzmacnia swoją poprzednią wypowiedź:
(53) Rzekł do nich Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie.
(54) Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.
(55) Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem.
(56) Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim.
(57) Jak Mnie posłał żyjący Ojciec, a Ja żyję przez Ojca, tak i ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie.
(58) To jest chleb, który z nieba zstąpił - nie jest on taki jak ten, który jedli wasi przodkowie, a poumierali. Kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

Tego już było za dużo dla części uczniów Jezusa:
„Trudna jest ta mowa. Któż jej może słuchać?”
Jezus gani ich za taki brak wiary i „cielesne”, nie-boże podejście do sprawy i do Jego słów, których człowiek cielesny nie jest w stanie przyjąć gdyż „są duchem i są życiem” - zaraz jednak dodaje że wiara jest darem Boga:
„Oto dlaczego wam powiedziałem: Nikt nie może przyjść do Mnie, jeżeli mu to nie zostało dane przez Ojca”.

Pismo Święte odnotowuje że „Odtąd wielu uczniów Jego odeszło i już z Nim nie chodziło.”

Zgorszyli się tym, co Jezus powiedział o konieczności spożywania Jego Ciała i picia Jego Krwi.
Póki myśleli że to "tylko duchowo", wszystko było OK. Kiedy Jezus wyjaśnił, że mówi dosłownie, odeszli.

Cz paź 19, 2017 8:36 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Pismo Święte odnotowuje że „Odtąd wielu uczniów Jego odeszło i już z Nim nie chodziło.”

Zgorszyli się tym, co Jezus powiedział o konieczności spożywania Jego Ciała i picia Jego Krwi.
Póki myśleli że to "tylko duchowo", wszystko było OK. Kiedy Jezus wyjaśnił, że mówi dosłownie, odeszli.

Bo mowa ta była z Ducha Bożego, a oni rozumieli to - co ziemskie , fizyczne.

Jezus dał świadectwo prawdzie - by słowo ciałem się stało i zamieszkało
miedzy nami.

Pt paź 20, 2017 12:49 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Zdumiewa mnie zawsze, jak lansujesz swoje tezy zupełnie przeciwne do tekstu biblijnego, jaki jet omawiany.
Po prostu wbijesz sobie jakąś bzdurę do głowy i żadne argumenty nie dochodzą.

Pt paź 20, 2017 1:04 pm
Zobacz profil WWW
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 353 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24  Następna strona