Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So wrz 23, 2017 9:26 am

4 przykazanie Boże 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post 4 przykazanie Boże
Mam takie szybkie pytanie. Czy jeśli rodzice nie mają do mnie kompletnie szacunku czy ja, według 4 przykazania, musze mieć czy mam grzech jesli ich "olewam"?

Wt sie 15, 2017 10:31 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: 4 przykazanie Boże
Przeczytaj przykazanie i sprawdź, czy tam jest jakiś warunek, który zwalnia Cię z obowiązku jego zachowywania.

Mój blog: www.yarpen-zirgin.pl

Wt sie 15, 2017 4:02 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
MrGhast napisał(a):
Mam takie szybkie pytanie. Czy jeśli rodzice nie mają do mnie kompletnie szacunku czy ja, według 4 przykazania, musze mieć czy mam grzech jesli ich "olewam"?

http://opusdei.pl/pl-pl/article/temat-3 ... -dekalogu/

3. Obowiązki dzieci w stosunku do rodziców

Dzieci powinny szanować i czcić swoich rodziców, starać się przysparzać im radości, modlić się za nich i lojalnie odpowiadać na ich poświęcenie. Dla dobrego chrześcijanina te obowiązki są najsłodszym nakazem.

Boskie ojcostwo jest źródłem ludzkiego ojcostwa (por. Ef 3, 14). Jest ono fundamentem czci należnej rodzicom (por. Katechizm, 2214). „Szacunek dla rodziców (cześć synowska) wynika z wdzięczności wobec tych, którzy przez dar życia, swoją miłość i pracę wydali na świat dzieci i pozwolili im wzrastać w latach, w mądrości i w łasce. «Z całego serca czcij swego ojca, a boleści rodzicielki nie zapominaj! Pamiętaj, że oni cię zrodzili, a cóż im zwrócisz za to, co oni tobie dali?» (Syr 7, 27-28)” (Katechizm, 2215).

Synowski szacunek objawia się w uległości i posłuszeństwie. „Dzieci, bądźcie posłuszne rodzicom we wszystkim, bo to jest miłe w Panu” (Kol 3, 20). Dopóki dzieci są poddane rodzicom, powinny być im posłuszne w tym, co rodzice postanawiają dla dobra ich samych i rodziny. Ten obowiązek ustaje wraz z usamodzielnieniem się dzieci, ale nigdy nie ustaje szacunek, który są winne swoim rodzicom (por. Katechizm, 2216-2217).

„Czwarte przykazanie przypomina dzieciom już dorosłym o ich odpowiedzialności wobec rodziców. W miarę możności powinny one okazywać im pomoc materialną i moralną w starości, w chorobie, samotności lub potrzebie” (Katechizm, 2218).

Gdyby rodzice nakazywali coś przeciwnego Prawu Bożemu, dzieci są zobowiązane przedkładać wolę Bożą nad pragnienia swoich rodziców, mając na uwadze, że „trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi” (Dz 5, 29). Bóg jest Ojcem w większym stopniu niż nasi rodzice. Od Niego pochodzi wszelkie ojcostwo (por. Ef 3, 15).

Wt sie 15, 2017 6:39 pm
Milczek
Milczek

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
MrGhast napisał(a):

Przykazanie to brzmi: "Czcij ojca swego i matkę swoją, aby długo trwały twoje dni w ziemi, którą Pan, Bóg twój, da tobie.". Niektórzy nazywają to "przykazaniem z obietnicą".

Sprawa poruszona jest również w Liście do Kolosan:

"Dzieci, bądźcie posłuszne rodzicom we wszystkim; albowiem Pan ma w tym upodobanie. Ojcowie, nie rozgoryczajcie dzieci swoich, aby nie upadały na duchu."

Miłość do trudnych, toksycznych rodziców jest ciężka i o wiele łatwiejsza, kiedy już wyjdziesz z takiego domu i usamodzielnisz się. Rodzicom powinieneś okazywać szacunek, ale jak sam widzisz, oni też (a szczególnie ojcowie) mają wobec Ciebie pewien obowiązek - przez "czepialskich" rodziców możesz upaśc na duchu, stracić wiarę.

Pytanie więc dla Ciebie - czy "olewasz", bo już nie możesz znieść ciągłego gderania i niesprawiedliwego czepialstwa, czy też po prostu tak Ci wygodniej - sprawdź w sercu i będziesz wiedział.

So wrz 09, 2017 9:13 pm