Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr wrz 20, 2017 3:56 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Zróbmy sobie Krąg Biblijny. OK? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Zróbmy sobie Krąg Biblijny. OK?
Sprawa wygląda tak...

Za chwilę założę nowy wątek z pracą nad tekstem.Posługujemy się wyłącznie Pismem Świętym. Napisałem post tłumaczący czym jest krąg biblijny, poruszyłem kwestie organizacyjną, skupiłem się nad problemami i trudnościami związanymi z przeniesieniem kręgu w warunki forumowe, serdecznie wszystkich zaprosiłem wyrażając nadzieję, że nie zawiedziecie i ... wszystko mi się skasowało. Za długo pisałem i mnie wylogowało. Chętnym pozostanie więc nauka przez obserwację.

Dopiszę w wersji skróconej, to co najważniejsze. Praca w kręgu, do której każdy jest zaproszony, będzie polegała na indywidualnym rozważeniu podanych fragmentów Pisma i ewentualnym odpowiedzeniu na forum na podane pytania.Nie jest to jednak przymus.Starajmy się nie odbiegać od tematu. Wszyscy w kręgu gramy do tej samej bramki skupiając się nad odpowiedziami i wyłuskaniem prawdy z tekstu. Panuje życzliwość i współpraca. Odpowiedzi innych, stają się inspiracją dla nas, którzy akurat mamy mętlik, albo pustkę w głowie.

Myślenie nad odpowiedziami, zmusza nas do rozważania. Rozważanie, pozostawia "ślad" w naszej głowie, dzieki czemu stajemy się mądrzejsi. Nie będziemy mieli księdza, który w kwestiach trudnych będzie nas wspierał, więc uprzejmie proszę nie tworzyć na siłę sztucznych problemów. Odchodzimy więc tutaj od dotychczasowego schematu, jaki panuje na forum tj. od niepotrzebnych sporów. Krąg pozwala pogłębić nam wiedzę o naszej wierze, o Bogu, a także o nas samych przybliżając nam cechy naszej przewrotnej natury, sprzeciwiającej się Bogu.

W realu, spotkanie kręgu rozpoczyna wezwanie Ducha Świętego. Śpiewamy, albo się modlimy. Następnie zapalamy świecę, symbolizującą obecnego między nami Chrystusa. O ile na forum święcę sobie odpuścimy, o tyle proszę aby każdy indywidualnie sam się pomodlił.W realu jedno spotkanie trwa niecałą godzinę. U nas jedno, potrwa najprawdopodobniej kilka dni (max6) bo inaczej się nie da.Bynajmniej na tą chwilę, nie potrafię tego inaczej rozwiązać. Wszystkie ew sugestie poprawiające funkcjonowanie kręgu na forum, mile widziane.

Gdybym wkleił cały materiał z dnia na raz, to wasze wpisy przeplatały by się, tworząc jeden wielki bełkot. Każde spotkanie podzielone jest na sześć części. Choć nie chcę z tego uczynić reguły, to z racji różnicy czasowej naszych odwiedzin forum, proponuje na każdą część, przeznaczyć jeden dzień.Tak więc ktoś pisze coś rano, a inny wieczorem. Nie wiem, jednak czy takie przerwy nie sprawią, że na drugi dzień zapomnimy, co było wcześniej. Możemy to więc zmienić, jeśli zaproponujecie lepsze rozwiązanie. Na razie zostawiamy jak jest.

Wszystkie organizacyjne sugestie, pytania, wątpliwości, zamieszczamy tutaj. Wybaczcie, że tak zdawkowo i bez entuzjazmu, ale przybiłem się tym resetem. Widać diabeł nie śpi.

Praca w kręgu jest stosunkowo łatwa. Potrzeba jednak, abyście się otworzyli na działanie Ducha Świętego. To wy macie z tego czerpać, a nie zero jedynkowy system, umieszczony gdzieś tam na serwerze.Zaproszony jest każdy, nie zależnie od wyznania, wiary czy jej braku. Poziom wiedzy teologicznej, również w tym wypadku nie ma żadnego znaczenia.

"Jeśli komuś się wydaje, że coś wie, to jeszcze nie wie, jak trzeba wiedzieć" 1 Kor 8,2.

Jeśli uda nam się dotrwać do końca i jakimś cudem się to nie rozleci, to wspomnicie powyższy fragment. ;) Pierwszy temat to: Niewola i wolność.

Śr sie 16, 2017 9:10 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Zróbmy sobie Krąg Biblijny. OK?
Laudetur Iesus Christus.

Dobry , bardzo dobry pomysł Józku. Święty Hieronim powiedział,że "nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa" a zatem czytajmy Pismo,ale pamiętajmy,że nawet znajomość całej Biblii na pamięć nic nam nie pomoże bez miłości i pokory.

Pokój i dobro!
Pozdrawiam

Śr sie 16, 2017 9:50 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Mocno techniczna uwaga do Twojej przygody Józku. Jak po napisaniu tekstu, po kliknięciu Wyślij, pojawi się monit o zalogowanie się, można klawiszem przeglądarkowym cofnąć się do edytowanego tekstu. Wtedy sobie go możesz skopiować do schowka, po zalogowaniu kopiujesz ze schowka do wysyłanego listu i już.. :-)

Śr sie 16, 2017 10:09 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
In saecula saeculorum. Amen

Peter dziękuje. Wiem. Cofnąłem i zaczęło "mielić". Nie uratowałem.

Śr sie 16, 2017 10:27 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Fantastyczny pomysł Jozku.

Śr sie 16, 2017 11:06 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jozek napisał(a):
In saecula saeculorum. Amen

Peter dziękuje. Wiem. Cofnąłem i zaczęło "mielić". Nie uratowałem.

To zalezy czy cofneles strony na przegladarce przed logowaniem czy po.
Czesto jest w ustawieniach tak ze nie da sie cofnac strony po zalogowaniu, bo musial bys pierw cofnac do strony logowania, a to bylo by jak odtworzenie logowania przez osobe nieuprawniona.
Jak pojawi sie strona logowania to nie loguj sie od razu, tylko pierw wroc do pisanego tekstu, skopiuj go i dopiero wtedy zaloguj sie.
Przyznam ze wlasnie to bylo dla mnie jak zmora gdy pisalem z telefonu bedac we Francji, pisanie, logowanie, brak sygnalu, czekanie na sygnal, logowanie, pisanie od nowa gdy wstecz strona nie mogla sie zaladowac z braku sygnalu, itp. itd. praktycznie przy kazdym poscie. Na dodatek inni zarzucali mi kombinowanie zmuszajac do kolejnych strat czasu na wyjasnienia i szukanie sygnalu by te wyjasnienia wyslac.

Co do tematu to swietny pomysl, tylko by udalo sie zrealizowac tak jak to powinno byc to potrzebne bedzie duzo wyzszy poziom czulosci Moderatorow na trolowanie i sugestie i odpowiedzi ad persona.

Śr sie 16, 2017 11:20 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: KRĄG BIBLIJNY: praca nad tekstem
Chetni bym napisal, i az mnie korci, ale z uwagi na to ze wlasnie bede zaczynal wyjasnienia w temacie "Biale Malzenstwo" ktore zaplanowalem w bardzo podobny sposob jak to ma sie odbyc w twoim temacie.
Na dodatek to wyjasnienie jest tez wyjasnieniem poprawnego rozumienia Biblii, a juz na samym poczatku widze ze pierwsze pytanie jest o grzech pierworodny, co jest scisle zwiazane z moim wyjasnieniem w innym temacie, to mam obawy ze z uwagi na nastroje zwiazane z tematem w ktorym mam udzielic odpowiedzi mogly by zepsuc twoj watek.
Z drugiej strony odczekanie jakiegos odstepu czasu by twoj watek rozwinal sie bez niepotrzebnych dyskusji, bedzie odebrane jako unikanie obiecanej odpowiedzi, ktora juz i tak jest opozniona.
Jestem w kropce, choc jest szansa na to ze tematy te moga sie w duzym stopniu uzupelniac, ale potrzebna byla by takze czujnosc Moderatorow by nie przenoszono bezposrednio jednego tematu do drugiego, bo powstanie zamieszanie.
W sumie jestem juz gotowy do tej odpowiedzi, a niewielkie skracanie dlugich tresci moge zrobic na biezaco, bo i tak nie bedziie to calosc w jjednym poscie bo jak wspomnialem beda to pytania i odpowiedzi, podobnie jak w twoim temacie.

Tu byla by prosba do Moderatorow, pierw o usuniecie tego posta, bo nie jest zwiazany bezposrednio z tematem, a druga sprawa to zadecydowanie czy dacie rade upilnowac by nie wyszlo zamieszanie zwlaszcza w Jozka temacie, bo ja jesli jest taka potrzeba bede sie trzymal z daleka od pisania w tych dwu tematach jednoczesnie.
A moze macie jakas inna propozycje.

Cz sie 17, 2017 1:10 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Metanoja napisał(a):
Nie jestem pewna czy ten wątek ma służyć dzieleniu się, odpowiedzi na pytania, ale uznałam, że temu ma służyć.

Tak.

Jest to jeden ze sposobów powiększenia swojej świadomości religijnej.
Podobnie jest z nauką w szkole. Mamy podręczniki i wpatrujemy się w tekst, zastanawiając się "o co tej matematyczce chodzi? ". :) Na końcu cieszymy się owocami żmudnej pracy.

Pierwsze pytanie, może się wydawać niektórym banalne, ale zrozumienie powyższego jest konieczne do dalszej pracy. Sądzę, że po pierwszym temacie odczujecie różnicę i załapiecie o co w tym wszystkim chodzi.Na końcu, będziemy też rozumieć dlaczego Kościół wyznaje to, co naucza.

sapper napisał(a):
Chetni bym napisal, i az mnie korci, ale z uwagi na to ze wlasnie bede zaczynal wyjasnienia w temacie "Biale Malzenstwo" ktore zaplanowalem w bardzo podobny sposob jak to ma sie odbyc w twoim temacie.
Na dodatek to wyjasnienie jest tez wyjasnieniem poprawnego rozumienia Biblii, a juz na samym poczatku widze ze pierwsze pytanie jest o grzech pierworodny, co jest scisle zwiazane z moim wyjasnieniem w innym temacie, to mam obawy ze z uwagi na nastroje zwiazane z tematem w ktorym mam udzielic odpowiedzi mogly by zepsuc twoj watek.

Możesz pisać śmiało w wątku wszystko to, co uznasz za stosowne. Tutaj nie ma złych odpowiedzi. Nie ma cenzora i nie ma stopni, które ktoś na końcu wystawi. Dalej może być tak, że wszyscy będziemy mieli problem z odpowiedzią.W końcu ktoś napisze tylko jedno zdanie, ale to jedno zdanie wywoła lawinę komentarzy. Dlatego jest to też "gra" zespołowa.

Dostrzegłeś w tym tekście związek z grzechem pierworodnym? Napisz dlaczego. Nie każdy może widzieć to, co jest oczywiste dla ciebie. O ile to mozliwe, piszmy zwięźle i prosto. Ja dzisiaj dostrzegłem coś innego i również o tym napiszę na końcu. Bo tak w ogóle, ja się uczę razem z wami i za każdym razem, jest to coś nowego.

I jeszcze jedno. Tak ogólnie do wszystkich. W realu na kręgu, otrzymujemy fragmenty Pisma i odnajdujemy je w Biblii. Po dłuższej chwili ciszy, jedna osoba czyta je po kolei na głos. Staram się o ile to możliwe najwierniej tutaj przenieść te zasady. Ktoś mądrzejszy uznał, że to ma sens. Dlatego możecie w swoich odpowiedziach wklejać fragmenty Pisma, do których się odnosicie o ile ktoś czuje taką potrzebę.

Cz sie 17, 2017 9:41 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jozek,, ta lawina komentarzy moze byc podobna do tej w watku "biale malzenstwo" i skonczy sie to jednym tematem i jego udowadnianiem, tak ze dalsza czesc bedzie niemozliwa, a nie chce ci zniszczyc tematu ktory jest dobrym sposobem nauki i rozumienia Pism gdyz najlepsze rozumienie jest wtedy gdy ktos "sam" zrozumie.
Poza tym jak pewnie zauwazyles gdy moderator wycina kawalek tresci to wypowiedz traci sens, a w sumie cala Biblia to takze powiazanie wielu tematow w jeden, wiec pomijajac jeden fragment (wyciety jako nie zwiazany z tematem watku) zmienia sie znaczenie i wymowa innych fragmentow.
Wychodzi wtedy cos jak sola scriptura- oderwane od siebie fragmenty.

Cz sie 17, 2017 10:52 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Sapper - dowcip polega na tym, by w danym wątku - tu Kręgu Biblijnym, nie wychodzić zbyt daleko poza tematykę. Tak więc, wszelkie własne pomysły, które są już dyskutowane w innych wątkach będę kasował, chyba, że dany konkretny fragment biblijny rzeczywiście potwierdzi, lub zaneguje taki czy inny pomysł.

Cz sie 17, 2017 11:08 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
PeterW napisał(a):
Sapper - dowcip polega na tym, by w danym wątku - tu Kręgu Biblijnym, nie wychodzić zbyt daleko poza tematykę. Tak więc, wszelkie własne pomysły, które są już dyskutowane w innych wątkach będę kasował, chyba, że dany konkretny fragment biblijny rzeczywiście potwierdzi, lub zaneguje taki czy inny pomysł.

Jest taki problem ze najczesciej ktos nie rozumie jednego fragmentu , pozornie niezwiazanego z wyjasnianym akurat fragmentem i wtedy trzeba pierw wytlumaczyc jeden, czasem dwa "niezwiiazane" z tematem fragmenty by ten wyjasniany stal sie zrozumialy.
Jak pisalem jest to takze glowny problem gdy ktos uzywa sola scriptura, bo znaczenia fragmentow sa zwiazane z kontekstem, a w Biblii tych kontekstow czesto jest wiele roznych i nie sa nim tylko tresci w ktorych wystepuje dany fragment. Jest to praktycznie to samo gdy przestawis lub ominiesz niewiele znaczace znaki interpunkcyjne i znaczenie tresci zmienia totalnie sens.

Cz sie 17, 2017 11:19 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Przypomnę że tematów do przerobienia mamy 15. Każde spotkanie to jedna godzina w kręgu, przy stole. Pisałem, że nam przerobienie jednego tematu zajmie kilka dni. Mamy więc dużo czasu na wszystko. Jak na razie, wydaje mi się że jeden dzień czasu, to dobre rozwiązanie. Większa liczba osób ma szansę się wypowiedzieć.

Dzisiaj dostrzegłem dobre strony takiej zależności. Tzn. przeniesienia kręgu na forum. Mamy dużo więcej czasu, aby porządnie rozważyć tekst. Ja to robiłem dzisiaj rano jadąc autem. Zazwyczaj na odpowiedź na kręgu, mamy średnio 5 min. A ja sobie, tak jechałem i dumałem i nic mnie nie goniło... :)

OK, a teraz na poważnie. Co robimy z wekendem ? Jutro do około godziny 13.00 będę jeszcze on-line. Później, jestem cały dla rodziny. Mogę być w niedzielę po g. 22.00 i od poniedziałku już normalnie, tj. tak jak dzisiaj.
Jeżeli chcecie pracować nad tekstem przez weekend, to przygotuje fragmenty i pytania Peterowi. OK? Nie są trudne. Podsumowanie zrobicie jutro wieczorkiem sami. Podobnie możemy zrobić w sobotę. Spróbujecie, czy jeszcze za wcześnie i widzimy się po weekendzie?

Cz sie 17, 2017 7:17 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jozku jestem na delegacji i sama nie wiem jak czasowo będę wyglądać. Więc wypowiem się tak, że dla mnie nie ma przeszkód by rozważyć słowo Boże, gorzej może być z dzieleniem się i to na smartfonie. Dostosuje się do ogółu i twoich decyzji.

Cz sie 17, 2017 11:54 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Z racji na fakt, że kończymy pierwszy temat w naszym kręgu, pora na małe podsumowanie. Przede wszystkim dziękuje wam czcigodni forumowicze, że mi zaufaliście i zechcieliście poświęcić swój cenny czas, na uczestnictwo w kręgu. Modliłem się za was, zarówno za tych którzy pisali, jak i za tych którzy się przyglądali, aby Duch Święty rozświetlał wam umysły i serca i abyście wytrwali do końca. No i się (prawie) udało. Modliłem się także o owoce, waszego trudu który włożyliście. Mam nadzieję, że takowe będą.

Dalsze tematy, służą również w lepszymu poznawaniu i odkrywaniu Boga.

Temat II: Krzyk ludu i wybawienie przez Boga

W tym temacie odkrywamy kolejne przymioty Boga, etapy wyzwalania człowieka, a także to co przeszkadza w udzielaniu nam pomocy. (tak w skrócie)

Wiem, że tego typu rozważania, kosztują was zarówno dużo czasu, jak i energii. Przypuszczalnie istnieją także jakieś luki i niedoskonałości, które umykają moim oczom, a które z boku wyglądają np. nieczytelnie, a przez to dodatkowo demotywująco. Sam również, nie czuje się powołany do prowadzenia kręgu i szczerze ubolewam z faktu, że nad wszystkim nie czuwa ksiądz moderator, który by nas ukierunkowywał.

Dlatego proponuje zawiesić dalsze tematy. Odpocznijmy, pomyślmy nad tym czy warto, czy chcemy... A może chcemy, ale nie mamy czasu? Ja ze swojej strony, nie chcę tworzyć dodatkowego obciążenia i ciężaru dla tych, którzy z jakiś względów czują się zobowiązani. Wolał bym, aby każdy nie ze względu np. na życzliwość do mnie uczestniczył, ale na sympatię do samego siebie. :) A może jest i tak, że ktoś czyta, myśli, myśli i nic nie wymyśli ? Tak to również wygląda na prawdziwym kręgu.Nie należy się tym zbytnio przejmować. Najważniejsze nie tkwi w tym co się mówi, ale w tym co się słyszy.

Więc dalej... niech się dzieje, wola Nieba :)

A jesli się nic nie wydarzy, to ja się nie obrażę, tylko przyjmę to z autentycznym i szczerym zrozumieniem.

Dobrej nocy.

Śr sie 23, 2017 9:31 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Myślę Józku, że to fajny pomysł - ten Krąg Biblijny. Że mały ruch? Pewnie też i wielu musi się oswoić ze specyfiką i wdrożyć. Nie poddawaj się :-)

Śr sie 23, 2017 9:38 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona