Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So lis 18, 2017 11:17 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 KRĄG BIBLIJNY: I. Niewola i wolność. 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post KRĄG BIBLIJNY: praca nad tekstem
Wprowadzenie:
(dla wymagających i ciekawych)

Pre-Exodus

Przejście od objawienia naturalnego do objawienia historycznego i przymierze Boga z ludźmi. (Noe, Abraham, Jakub).
Szczególnie, wyjście Abrahama z pogańskiego wielobóstwa do oddania czci jedynemu Bogu.

5 Wielkich Exodusów

I Exodus

Wyjście Izraelitów z niewoli
( fizycznej i duchowej) w Egipcie, przez pokusy pustyni (narodziny Narodu Wybranego). Wyjście do służby prawdziwemu Bogu. - Przejście przez Morze Czerowne

II Exodus

Powrót "Reszty" Izraela z wygnania babilońskiego do Judei i Jerozolimy (przebaczenie grzechów i odnowienie przyjaźni Boga z ludem.)

III Exodus

Przejście Syna Bożego, w postaci ludzkiej, przez Ziemię Świętą (od Chrztu w Jordanie). Przejście przez mękę, śmierć i zmartwychwstanie do Chwały Ojca (w szczególności przez śmierć i grób do życia - Pascha Jezusa)

IV Exodus

Etap Kościoła Chrystusowego w Dziejach Zbawienia (szczególnie przejście chrześcijanina od starego do nowego człowieka przez udział w Sakramentach). Do Ojca przez Jezusa w Duchu Świętym.

V Exodus

Odnowienie całej rzeczywistości na końcu dziejów - Sąd i Zmartwychwstanie do życia wiecznego.

Śr sie 16, 2017 9:31 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: KRĄG BIBLIJNY: praca nad tekstem
(modlitwa do Ducha Świętego)

Temat: Niewola i wolność

(praktyczna porada I - po zapoznaniu się z fragmentem Pisma, zastanów się samodzielnie nad jego sensem i umieszczonymi pod nim pytaniami, zanim jeszcze przeczytamy rozważania innych forumowiczów. Podziel się z innymi swoimi spostrzeżeniami. Nie przejmuj się, jeśli nic nie napiszesz. To nie jest wymóg.)

(porada II - podany werset najlepiej wkleić w pierwszym okienku od góry, na tej stronie: http://biblia.info.pl/template.php?tpl=index )

Dzieło wyzwolenia.

Pre-exodus:
Rdz 3, 1-7 Rdz 6, 5-8 Joz 24, 2

Na czym polegał pierwszy grzech w raju ?

( do zobaczenia jutro wieczorem)

Śr sie 16, 2017 10:23 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nie jestem pewna czy ten wątek ma służyć dzieleniu się, odpowiedzi na pytania, ale uznałam, że temu ma służyć.

Moje dzielenie się z rozważenia Słowa Bożego.

Grzech ludzi w raju polegał na braku zaufania do Stwórcy w to że On ich kocha i z tego względu pragnie dla nich tylko tego, co dobre. Brak zaufania to podejrzliwość, wątpienie w Boga, krytycyzm wobec Niego, szemranie w sercu.
Brak zaufania - oto na czym polegał grzech w raju, który wygenerował pozostałe grzeszne postawy, a szczególnie nieposłuszeństwo i uznanie w sercu, że Bóg nie kocha i chce trzymać człowieka pod butem i nad nim panować.
Z drugiej strony to jakieś kuriozum, że tak łatwo uwierzył człowiek szatanowi.

Cz sie 17, 2017 7:03 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
:)

(praktyczna porada III - wszelkie niejasności i komentarze piszemy tutaj: viewtopic.php?f=1&t=28078 )

Cz sie 17, 2017 9:44 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Mysle ze mamy to opisane w Biblii, tylko trzeba zrobic wsteczna analize skutkow i konsekwencji wypedzeniia z raju w kontekscie slow Boga gdy wypedzal ich z Raju.
Dlaczego musieli sie okryc, dlaczego wczesniej nie widzieli ze sa nago, dlaczego po wypedzeniu musieli ciezko pracowac, dlaczego grzech ten przechodzi na potomstwo, itd, ale najwazniiejsze dlaczego nie spodobalo sie Bogu to co zrobili ze ma to tak rozne i dalekosiezne konsekwencje?

Cielesnosc i cialo- jego postrzeganie, cel i funkcje.
Rozumienie- widzenie ciala i otoczenia
Dziedziczenie- przenoszenie z pokolenia na pokolenie (niekoniecznie genetyczne).
Praca- brak tego co otrzymywali od Boga.
Gniew Boga- zniszczenie tego co zrobil.
Wygnanie - zapewnienie ze tak nie bedzie i nie moze byc w raju.

Moze ktos doda cos np. odnosnie slow Boga podczas wypedzenia z Raju.

Wyglada to tak jakby bylo tych szczegolow bardzo duzo, zwlaszcza po rozwinieciu wymienionych wyzej punktow, ale chyba jest odwrotnie, sprowadzaja sie one tylko do kilku wspolnych szczegolow.
Cos jak wspolny mianownik. Cos co prowadzi do takich konsekwencji, zwlaszcza ze slowo "grzech pierworodny" jest w liczbie pojedynczej a nie mnogiej.

Cz sie 17, 2017 12:01 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Rdz 3, 1-7
Nie wiemy co miał na myśli Bóg, twierdząc, że pomrzecie jeśli spożyjecie owoc z drzewa rosnącego pośrodku ogrodu. Z ust węża dowiadujemy się, że poznalibyśmy dobro i zło i bylibyśmy jak Bóg.

Tak czy inaczej nie pomarliśmy (wąż miał rację, jako najinteligentniejsze zwierzę, widział potencjał leżący w kreatywności, elastyczność i dobrej woli Boga, ale... widać liczył na niemoc twórczą człowieka, jego sztywność i złą wolę, ooo dlaczego nie ma emotikona z wysuniętym środkowym palcem :D ). Jednocześnie poznajemy co to dobro a co zło (wąż skłamał, nie poznaliśmy, ale poznajemy, w pocie czoła, a to duża różnica). No i wiedza, życie, są dobre, miłe, i przyjemne i dla zmysłów i dla ducha, albo na odwrót, no dobrze przynajmniej chwilami.

No ale nie to najważniejsze. Najważniejsze jest aby poznać dobro i zło i w tym aspekcie być jak Bóg (co nie znaczy być Bogiem, macie co chcieliście), a to jest możliwe poprzez zapośredniczenie siebie o Boga. Jest tu pewien kłopot, ponieważ zapośredniczyć siebie możemy używając naszej woli, ale aż do rezygnacji z własnej woli. Z tego wynika też, że powinniśmy być, oczywiście nie w przypadku jednoznacznych i oczywistych sytuacji, wstrzemięźliwi w ocenach tego co dobre a co złe, a tym bardziej w wydawaniu werdyktów "ten dobry, tamten zły". No chyba, że jesteśmy jak Bóg. Inny wniosek, to fakt, że na ogólnym poziomie w stwierdzeniach typu "Spójrz na siebie i wszędzie gdzie siebie zobaczysz, tam się siebie wyrzeknij. Nadto nie ma nic lepszego - Mistrz Eckhart" jest sporo prawdy.

Rdz 6, 5-8
Nooo wąż to jednak poważny rozgrywający, potrafiący sięgnąć umysłem w przyszłość.

Joz 24, 2
No nie wiem. Proza życia, zmagania Boga z ludźmi i narodem wybranym. Ten fragment nie do końca mnie "się dodaje".

IV Exodus
Etap Kościoła Chrystusowego w Dziejach Zbawienia (szczególnie przejście chrześcijanina od starego do nowego człowieka przez udział w Sakramentach)...

Znowu proza obecności Boga w świecie ludzi. Kiedyś trzeba było stanąć przeciwko wiarołomnym ludziom w obronie i dla dobra mniej wiarołomnych ludzi. Teraz trzeba interweniować poprzez sakramenty. Spełnienie warunków, sakrament, taka procedura. Znaczy zależy jak na to spojrzeć, ale czasem nie wiadomo jak wpasować rzeczywistość w ramy warunków sakramentu.

...Do Ojca przez Jezusa w Duchu Świętym.
Za to takie otwarte tezy do mnie przemawiają.

Cz sie 17, 2017 5:14 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Rdz 3, 1-7

Już wiele razy powtarzałem - nie chodzi tu o owoce jako takie (jabłka, pomarańcze, czy banany), tylko zakaz robienia czegoś co jest złem i przyniesie śmierć. Poznanie zła (dobro to już znali, będąc w Edenie) nie oznacza tego co obecnie (zdobycie wiedzy poprzez obserwacje, przeczytanie), ale uczestniczenie w tym źle bezpośrednio..
Domgo. Ależ oczywiście że postępek ten przyniósł śmierć. Przejdź się na pobliski cmentarz..

Cz sie 17, 2017 5:41 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Okeeej. :)

Słuchajcie...

(Napisze tutaj, takie mini podsumowanie techniczne, bo do wątku równoległego nie wszyscy chyba zaglądają)

W sumie jak na początek to całkiem nieźle nam idzie. Myślę, że kiedy pojawią się kolejne pytania, zaczniecie rozumieć szerszy sens istoty kręgu i do czego on prowadzi. Pisałem, że największą trudnością jest przeniesienie realiów z reala, na warunki forumowe. Dlatego postarajcie się być dla mnie wyrozumiali. Zwłaszcza dla moich marnych podsumowań.

Za chwilę wkleję kolejne fragmenty. W pewien sposób, będą one ze sobą powiązane, ale do tego dojdziemy później. Po następnych pytaniach i podsumowaniu, nie przenoście ewentualnych dyskusji między sobą dalej .(bynajmniej tutaj)

(mini) Podsumowanie tekstu.

Jeszcze raz. Wasze rozważania bardzo ubogacają wątek. Ja będę wybierał tylko to, co nam będzie potrzebne do dalszej pracy. Będę się również starał, pisać dosyć prostym językiem.

Saper w przeniesionym wątku wcześniej stwierdził.
Cytuj:
pierwsze pytanie jest o grzech pierworodny,

Mamy Eden, harmonie z Bogiem i pojawia się szatan, który zwodzi człowieka. Dalej czytamy Rdz 6, 5-8 , że zło zmieniło człowieka i rozeszło się na wszystkie pokolenia. wielka jest niegodziwość ludzi na ziemi i że usposobienie ich jest wciąż złe, (6) żałował, że stworzył ludzi na ziemi, i zasmucił się.
Joz 24, 2 również do tego nawiązuje.

Wiem, że to wszystko wiecie ale to jest nam potrzebne.

Loading....

Cz sie 17, 2017 6:39 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem

Exodus I:
Wj 1, 8-16 Wj 6, 5-8

Dlaczego Izrael znalazł się w niewoli ?

Co dzieje się z człowiekiem, gdy jest w niewoli ?

Cz sie 17, 2017 6:43 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Napiszcie proszę tutaj, viewtopic.php?f=1&t=28078&p=1080781#p1080781 jak wam będzie lepiej. Czy chcecie zrobić pauzę wekendową do poniedziałku, czy chcecie pracować w kręgu ?

Cz sie 17, 2017 7:21 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
PeterW napisał(a):
Rdz 3, 1-7 ...
Domgo. Ależ oczywiście że postępek ten przyniósł śmierć. Przejdź się na pobliski cmentarz..
... to nie takie proste bo jeśli umrzesz zanim umrzesz to będziesz żył, parafrazując Pismo.

Jak coś to nie znam zasad kręgu biblijnego, więc można wykorzystać do jednoznacznego określenia do czego powinno się a do czego nie powinno nawiązywać, w sensie chronologii wpisów.

Cz sie 17, 2017 8:10 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jozek napisał(a):

Exodus I:
Wj 1, 8-16 Wj 6, 5-8

Dlaczego Izrael znalazł się w niewoli ?

Dzielenie:
Hmm, myślę że te fragmenty nie odpowiadają na tę pytania.

Pt sie 18, 2017 2:08 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
domgo napisał(a):

Jak coś to nie znam zasad kręgu biblijnego.

W chwili obecnej zasad są względne i w fazie tworzenia. Skończymy pierwszy temat i zobaczymy co warto poprawić i czy w ogóle będzie ktoś jeszcze zainteresowany. :)

Metanoja napisał(a):

Dzielenie:
Hmm, myślę że te fragmenty nie odpowiadają na tę pytania.

Tak, dzisiejsze fragmenty są trudne i ciężko odgadnąć ukryty w pytaniach zamysł. W moich podręcznych zapiskach, widzę odręczną adnotację mojej żony, którą zrobiła na kręgu kiedy zmagaliśmy się z tymi pytaniami.

Z obawy władcy o sprawowanie rządów i rozrost ludu.

Tyleśmy wówczas uradzili :)

Chciał przy okazji przypomnieć wszystkim, że pracujemy na materiałach opracowanych na potrzebę Ruchu Światło Życie podczas odbywających się rekolekcji oazowych. Ja nie jestem autorem pytań, tylko nasi kochani księża. Nie chcę wnikać zbyt mocno, bo to nie czas i miejsce, ale były to osoby (ś.p) o bardzo bogatej wiedzy teologicznej.

Pt sie 18, 2017 1:04 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jak wspomniałem powyżej krąg biblijny, prowadzony jest podczas rekolekcji oazowych. Codziennie, równolegle odbywają się również konferencje, ktore nam nieco rozświetlają umysł. W miarę możliwości będę je przybliżał.

Patrzcie na FARAONA, jak na figurę. Będzie się nam on często pojawiał a jego władza i rządy, odzwierciedlają obecnie władzę i rządy diabła.

Możecie swoje rozważania prowadzić, używając kontekstu wcześniejszych podsumowań. W ten sposób będzie wyłaniał się nam głębszy sens całości.

Nie mam gotowych odpowiedzi. Zastanawiam się nad odpowiedziami tak samo jak wy. Mam ten komfort, że mam na to dużo czasu, bo robię to podczas jazdy autem.Dzisiaj faktycznie było ciężko.

Wj 1, 8-16

Przeczytajcie raz jeszcze. My jesteśmy Izrael, Faraon to nasz ciemiężyciel - diabeł. Zobaczcie jakie to aktualne.

Roztropnie przeciw niemu wystąpmy, ażeby się przestał rozmnażać.

W wypadku bowiem wojny mógłby się połączyć z naszymi wrogami w walce przeciw nam, aby wyjść z tego kraju.

Ustanowiono nad nim przełożonych robót publicznych, aby go uciskali ciężkimi pracami.

Egipcjanie bezwzględnie zmuszali synów Izraela do ciężkich prac (14) i uprzykrzali im życie uciążliwą pracą przy glinie i cegle oraz różnymi pracami na polu. Do tych wszystkich prac przymuszano ich bezwzględnie.

Czy trzeba coś jeszcze dodawać ? Czy nie jest to nasza codzienność, w której nie ma już czasu dla Boga, z którym mogli byśmy się "połączyć" ?

Cytuj:

Słuchałem, dzisiejszych czytań liturgiczny w Radio.
Przychodzą do Jezusa faryzeusze i wystawiają go na próbę pytając o "list rozwodowy". W odpowiedzi Jezus wskazuje na rzeczywistość Raju. Na początku tak nie było ...

To mi bardzo pomogło z naszym tekstem i pytaniami.
Na początku, żyliśmy w harmonii z Bogiem, człowiekiem i przyrodą.Dzisiaj żyje się nam ciężko. Jesteśmy zaganiani. Tylko praca, praca i praca, ale nie tylko to. Nie jest tak ? Brakuje nam czasu, na wszystko. Mogę się założyć, że wielu z forumowiczów zerkając np. na ten wątek, pomyślało sobie "ja sobie odpuszczam, to nie dla mnie. Nie mam na to czasu..."

Wiecie, czasem zdarzy mi się na forum popełnić jakąś taką rzecz, która okaże się pomocna dla drugiego. Czasem, ktoś mi wówczas wyśle na PW wiadomość, w której gdzieś tam, to co napisałem go urzekło. "Dobrze napisałeś... ale to było mądre i przemyślane ... Piękne!". I tak w kontekście tego naszego zagubionego rajskiego piękna, zawsze mam ochotę odpisać, iż jedyną różnicą między tobą, a mną człowieku wierzący jest to... że ja mam czas.

ps. wklejam rozważania na kolejny dzień, a nowe dopiero w poniedziałek.Mamy cały wekend na dyskusję nad tym co nowe, jak i nad tym powyższym tekstem. Miłego wekendu.

ps.2 Nie poddawajcie się ;)

Pt sie 18, 2017 1:52 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Exodus II

2 Krn 36, 14-16 Dn 3, 37-38

Co jest niewolą, wg. 2 Krn 36, 14-16

Jakie były przyczyny niewoli Izraelitów?

Jakie były skutki życia Izraela w nieprawości ?

Czy widzę w tych cechach moją niewolę? (do osobistego rozważenia, po za forum)

Pt sie 18, 2017 2:05 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona