Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So lis 18, 2017 2:02 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 KRĄG BIBLIJNY: I. Niewola i wolność. 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: KRĄG BIBLIJNY: I. Niewola i wolność.
Kiedyś zrobiłam zakupy w sklepie spożywczym 1 listopada. Na twarzy pani, która była na kasie uderzył mnie smutek i jakąś ukryta pretensja, czy muszę ten przysłowiowy cukier kupować dzisiaj. Za chwilę z zaplecza wybiegł szef - w tym momencie w głowie pojawiła mi się taka myśl, że to współczesny faraon, który za rok znów nie da wolnego tej pani, bo ja zrobiłam mu tego dnia jakiś obrót. Od tego dnia zaprzestałem robić zakupy w dni świąteczne, chociaż przykazanie dzień święty święcić oznacza dla mnie zupełnie co innego niż owe zakupy. To moje dzielenie odnośnie tego co napisałeś Jozku.

Pt sie 18, 2017 4:15 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nawiązując do refleksji Józka o czasie, bez zbędnych ceregieli (co tak szybko? :wink:), wracam do wcześniejszych pytań.

Pre-exodus:
Rdz 3, 1-7 Rdz 6, 5-8 Joz 24, 2

Na czym polegał pierwszy grzech w raju ?

Na zwróceniu się przeciwko Bogu. Natomiast grzech węża to zwrócenie się przeciwko ludziom i poprzez ten fakt przeciwko Bogu (chyba, że przeoczyłem, że wąż miał zakazane mamić ludzi).

Exodus I:
Wj 1, 8-16 Wj 6, 5-8
Dlaczego Izrael znalazł się w niewoli ?
Co dzieje się z człowiekiem, gdy jest w niewoli ?

Podobnie jak Metanoja, uważam, że podane wersy niewiele mówią, szczególnie w kontekście pytania "Dlaczego...". Lepiej jest odpowiadać na pytania, czytając cały rozdział.

Wj 1
... (1) Oto imiona synów Izraela, którzy razem z Jakubem przybyli do Egiptu. Każdy zaś przyszedł ze swoją rodziną: (2) Ruben, Symeon, Lewi, Juda; (3) Issachar, Zabulon i Beniamin; (4) Dan, Neftali, Gad i Aser. (5) Było zaś wszystkich potomków Jakuba siedemdziesiąt osób, Józef zaś już był w Egipcie. (6) Potem umarł Józef i wszyscy jego bracia, i całe to pokolenie. (7) A synowie Izraela rozradzali się, pomnażali, potężnieli i umacniali się coraz bardziej, tak że cały kraj się nimi napełnił. (8) Lecz rządy w Egipcie objął nowy król, który nie znał Józefa. (9) I rzekł do swego ludu: Oto lud synów Izraela jest liczniejszy i potężniejszy od nas. (10) Roztropnie przeciw niemu wystąpmy, ...

No Izrael znalazł się w niewoli przez złą wolę, któregoś z faraonów, który powodował się lękiem, zresztą do końca nie wiadomo, może chęcią osiągnięcia korzyści kosztem innych, lub też jednym i drugim. Tak czy inaczej wystąpił przeciwko ludziom a tym samym przeciwko Bogu.

... (15) Potem do położnych u kobiet hebrajskich, z których jedna nazywała się Szifra, a druga Pua, powiedział król egipski (16) te słowa: Jeśli będziecie przy porodach kobiet hebrajskich, to patrzcie na płeć noworodka. Jeśli będzie chłopiec, to winnyście go zabić, a jeśli dziewczynka, to zostawcie ją przy życiu. (17) Lecz położne bały się Boga i nie wykonały rozkazu króla egipskiego, pozostawiając przy życiu nowo narodzonych chłopców. (18) I wezwał król egipski położne, mówiąc do nich: Czemu tak czynicie i czemu pozostawiacie chłopców przy życiu? (19) One odpowiedziały faraonowi: Kobiety hebrajskie nie są podobne do Egipcjanek, one są zdrowe, toteż rodzą wcześniej, zanim zdoła do nich przybyć położna. (20) Bóg dobrze czynił położnym ...

Człowiek w niewoli m.in. szuka rozwiązania problemów, a jeśli kieruje się dobrą wolą to Bóg go wspiera.

Pt sie 18, 2017 11:41 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: KRĄG BIBLIJNY: praca nad tekstem
Jozek napisał(a):
Exodus II

2 Krn 36, 14-16 Dn 3, 37-38

Co jest niewolą, wg. 2 Krn 36, 14-16

Jakie były przyczyny niewoli Izraelitów?

Jakie były skutki życia Izraela w nieprawości ?

Czy widzę w tych cechach moją niewolę? (do osobistego rozważenia, po za forum)

Nie-wola, to brak woli.

Przyczyna niewoli Izraelitow byl brak woli zgodnej z Wola Boza.

Skutkiem byla niewola

Widze coraz mniej tych cech i tej mojej niewoli. :-)

So sie 19, 2017 12:26 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem

Moim zdaniem, jeśli do niewoli prowadzi grzech, a grzech jest "wystąpieniem" przeciwko Bogu i/lub ludziom, to w tym kluczu mamy dookreślenie owych wystąpień, tutaj czynienie nieprawości, obrzydliwości i niesłuchanie Boga, który chce dla człowieka dobrze. Czyli do niewoli prowadzi nieprawość własna.

Przy czym, myślę, że warto pamiętać, że do naszej niewoli może prowadzić też nieprawość cudza (Wj 1).

Moją uwagę, zwrócił też wers 2Krn 17: "(17) Sprowadził wtedy przeciw nim króla chaldejskiego, który wyciął mieczem ich młodzieńców wewnątrz świątyni i nie ulitował się ani nad młodzieńcem, ani nad dziewicą, ani nad starcem, ani nad siwą głową. Bóg wszystko oddał w jego ręce." Tutaj obok nieprawości, cudzej, lub własnej, dochodzi brak prawości. O co mi chodzi. Bóg posłużył się (niczym bezwolnym przedmiotem) królem chaldejskim. Chociaż może to chyba zbyt trudny i wieloznaczny wers. Z innej strony rzecz ujmując. Są przykłady w ST gdzie to prorocy, motywowani czystymi intencjami, powodowali zmianę zamierzeń Boga co do działania, przynajmniej tak mnie się wydaje (nie za bardzo znam Pismo). Więc weźmy dzisiejsze czytanie z NT Mt 15, 21-28 Wiara niewiasty kananejskiej. Poganka w zasadzie przymusza Chrystusa do spełnienia jej pragnień. Dopowiadam sobie, że Chrystus spełnia jej pragnienie z uwagi na jej intencje (ich prawość i czystość). Czyli trzeba by dookreślić, ze owo przymusza Chrystusa, oznacza "dialog dóbr" i nie ma znaczenia, że jedno z nich jest pogańskie, małe. Ważne, że (przynajmniej na chwilę obecną) odnosi się, w swojej istocie, do tego co uniwersalnie dobre.

Czyli wyszłoby, że do niewoli prowadzą / niewolą są (jak do tej pory :D ):
- nieprawość cudza,
- nieprawość własna,
- brak umocowania w uniwersalnej przestrzeni w której prawość, dobro, czy jak to nazwać, jest wartością bezwzględną, pierwotną, bez żadnej drugiej strony, czy coś takiego, albo inaczej mówiąc w Bogu który jest dobrem nieskończonym i zapraszającym człowieka do zapośredniczenia jego skończonego dobra o własne nieskończone.

N sie 20, 2017 11:07 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: KRĄG BIBLIJNY: praca nad tekstem
Jozek napisał(a):
Exodus II

2 Krn 36, 14-16 Dn 3, 37-38

Czy widzę w tych cechach moją niewolę? (do osobistego rozważenia, po za forum)

Kiedy człowiek lekceważy Słowo Boże (np. głoszone przez proroków), wzgardza Nim, to z automatu zaczyna być niewolnikiem i sługą czegoś innego, czyli bożków. To nieposłuszeństwo i wzgardzenie Bożym Słowem staje się jednocześnie przyczyną tej niewoli. Człowiek służy mamonie (która nie tylko oznacza pieniądz, ale wszelką niegodziwość), upadła się i kłania się niegodziwym bożkom, gdyż jest ich niewolnikiem.
Skutkami życia Izraela w nieprawości były poczucie poniżenia i braku wewnętrznej godności oraz to, że utracili łaskę Boga, zostali pozostawieni, wydani w konsekwencje swoich nieprawości, aby wiedzieli i poznali niezwykle gorzki smak takiego życia.

Nie mam pojęcia jak udało mi się te rozważania przeprowadzić, tak chciałam nie opuścić tego i kontynuować. Te wątek traktuję jako wielki dar i skarb od Boga, szansę na formację osobistą pod Józka nadzorem, który w razie jakichś rażących błędów w myśleniu coś sprostuje. Cenne są też dla mnie i ubogacające przemyślenia innych.

N sie 20, 2017 11:48 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jeśli nieprawość przynosi cierpienie, to prawość przynosi błogosławieństwo, zbawienie. A schodząc na ziemię :wink: (kto ostatecznie, dalekosiężnie, kompletnie, wie co jest dobre a co złe?), to dobra wola przynosi pewną niezależność, wolność wobec cierpienia. "Filozofując" na jednej płaszczyźnie jest cierpienie, na innej jest bycie i działanie, w jakimś stopniu, niezależne od cierpienia, a obie płaszczyzny są "nasze". W tej perspektywie, nawiązując do innego miejsca Pisma Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy Królestwo niebieskie. Błogosławionymi są ubodzy w wolę, która prowadzi do nieprawości, przynoszącej cierpienie (innych i własne). I z drugiej strony, błogosławieni ubodzy w duchu, to ci, którzy zapośredniczają swoją wolę o Bożą wolę, wolę Boga, który nie byłby Bogiem, jeśli nie byłby dobrem nieskończonym (taka deklaracja wiary, spójna z tym wnioskowaniem).

Pn sie 21, 2017 10:35 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Izrael trafia do Egiptu współrządzonego przez Józefa. W kraj obfitości wobez wcześniejszego życia koczowniczego. Kultura egipska korzysta z kultury Izraelitów sprawiając że nieliczni Izraelici rosną w liczbę . Z czasem jednak kiedy mijają kolejne pokolenia kultury tak się przenikają, że lud Izraela zaczyna upodabniać się zachowaniem sposobem wierzeń jak kultura egipska. Jest to tak silne, że kolejny z władców Egiptu dostrzega w tym już zagrożenie dla swojego ludu.

Pn sie 21, 2017 3:34 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wybaczcie, że dzisiaj niezbyt się przyłożę ale byłem nieco... (no własnie) zabiegany w ten weekend. :(

Moje rozważania, są zbieżne z waszymi.
Cytuj:

Życie w nieprawości, utrata wiary, przywiązanie do zła.

Cytuj:

Przyczyna to odrzucenie miłosierdzia Bożego.

Pan, Bóg ich ojców, bez wytchnienia wysłał do nich swoich posłańców, albowiem litował się nad swym ludem i nad swym mieszkaniem.
Oni jednak szydzili z Bożych wysłanników, lekceważyli ich słowa i wyśmiewali się z Jego proroków, aż wzmógł się gniew Pana na swój naród do tego stopnia, iż nie było już ocalenia.

(ciągle aktualne)

Cytuj:

Dn 3, 37-38
Mówi o braku możliwości pojednania się z Bogiem. Ludzie nie są w stanie złożyć stosownego "zadość uczynienia" (ofiary), która mogła by wyjednać im na nowo, utracone miłosierdzie Boże.

ps.1
domgo napisał(a):
Natomiast grzech węża to zwrócenie się przeciwko ludziom i poprzez ten fakt przeciwko Bogu (chyba, że przeoczyłem, że wąż miał zakazane mamić ludzi).

Czytałem gdzieś, że szatan miał nadzieję wystąpić wraz z człowiekiem, przeciwko Bogu.Był to komentarz w nawiązaniu do " Wprowadzam nieprzyjaźń między ciebie a niewiastę, pomiędzy potomstwo twoje a potomstwo jej..."
;)

Pn sie 21, 2017 6:17 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Na naszej oazowej konferencji, ksiądz opowiada nam historię. (w skrócie)

Czy ktokolwiek z was był kiedyś w gęstym lesie, w samym środku ciemnej nocy ? Mi się kiedyś zdarzyło, nocować w takiej leśniczówce. Chmury zasłoniły księżyc i mrok był tak wielki, że nie było widać nawet wyciągniętej ręki.Mrok nieprzejednany... Tak właśnie było ze światem, aż do momentu przyjścia Jezusa. Zwróćcie też proszę uwagę, że kiedy człowiek zaczyna się zbliżać z mroku do światła, to zaczyna też lepiej widzieć siebie. Dostrzega wszystkie "brudy" na swoim ubraniu...

http://biblia.info.pl/template.php?tpl=index (odczytanie fragmentów)

Exodus III
Łk 1, 78-79 (jeśli nie zadziała w w/w progr. trzeba wers ręcznie znaleźć )

----------------------------------------------------------------
Uwaga techniczna - przeszukiwarka nie toleruje polskich liter, więc należałoby w niej wpisać Lk 1, 78-79 (zamiast Łk)
(PW)

Flp 2, 5-8
1P 2, 21-25

W jaki sposób Jezus uczestniczy w cierpieniach i słabościach człowieka ?

Na czym polegało przyjęcie niewoli przez Jezusa ?

Co zawdzięczamy Jezusowi ?

W jaki sposób możemy Go naśladować ?

Pn sie 21, 2017 6:36 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Exodus IV
J 8, 34
Rz 6, 3-6
Rz 7, 18-23
Flp 3, 7-17

Jakie są skłonności natury ludzkiej ?

Co znaczy umierać dla grzechu ?

Co znaczy odrzucić wszystko ?

Jaka jest moja niewola ? (podczas modlitwy osobistej)

Czy staram się ją nazwać po imieniu ? (podczas modlitwy osobistej)

Czy uciekam od myśli o moich niewolach ? (j.w)

Pn sie 21, 2017 6:47 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wysłałem dwa na raz. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Może w takim ujęciu, będzie widać szerszy kontekst? Zostały nam jeszcze dwa pytanka do Ex V, plus kilka drobiazgów i koniec....
Na to powyższe proponuje przeznaczyć dwa dni, aby każdy miał szansę przemyśleć i się wypowiedzieć. ;)

Pn sie 21, 2017 6:50 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jozek napisał(a):

Cytuj:

Dn 3, 37-38
Mówi o braku możliwości pojednania się z Bogiem. Ludzie nie są w stanie złożyć stosownego "zadość uczynienia" (ofiary), która mogła by wyjednać im na nowo, utracone miłosierdzie Boże.

Forum mi sie udzieliło...
Tutaj nie tyle co o ofiare chodzi, co o oderwanie od Boga i zycie bez Jego łaski...

Wt sie 22, 2017 7:24 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jozek napisał(a):
Na naszej oazowej konferencji, ksiądz opowiada nam historię. (w skrócie)

Czy ktokolwiek z was był kiedyś w gęstym lesie, w samym środku ciemnej nocy ? Mi się kiedyś zdarzyło, nocować w takiej leśniczówce. Chmury zasłoniły księżyc i mrok był tak wielki, że nie było widać nawet wyciągniętej ręki.Mrok nieprzejednany... Tak właśnie było ze światem, aż do momentu przyjścia Jezusa. Zwróćcie też proszę uwagę, że kiedy człowiek zaczyna się zbliżać z mroku do światła, to zaczyna też lepiej widzieć siebie. Dostrzega wszystkie "brudy" na swoim ubraniu...

http://biblia.info.pl/template.php?tpl=index (odczytanie fragmentów)

Exodus III
Łk 1, 78-79 (jeśli nie zadziała w w/w progr. trzeba wers ręcznie znaleźć )

Uwaga techniczna - przeszukiwarka nie toleruje polskich liter, więc należałoby w niej wpisać Lk 1, 78-79 (zamiast Łk)
(PW)

Flp 2, 5-8
1P 2, 21-25

Pyt 1
Pan Jezus ogołociwszy się i stawszy się podobnym do ludzi dzieli tym samym z człowiekiem wszystko oprócz grzechu poprzez wcielenie, które jest uniżeniem Bożym. Cierpiał to samo co i człowiek cierpi.
Pyt 2
Przyjęcie niewoli przez Jezusa polegało na tym że On Sam wziął na siebie nasze grzechy, obciążył się nimi, abyśmy my zostali uwolnieni i byli w stanie żyć dla sprawiedliwości,bez grzechu.
Pyt 3
Panu Jezusowi zawdzięczamy uwolnienie, wolność, możliwość życia bez grzechu, wybawienie, odpuszczenie grzechów.
Pyt 4
Na podstawie wskazanego wersetu:
Możemy Pana Jezusa naśladować w Jego uniżeniu, w znoszeniu cierpienia, w zdawaniu się we wszystkim na Ojca. Możemy Go naśladować w cierpliwym znoszeniu zniewag i polecaniu tych zniewag Ojcu, w powstrzymywaniu się od doraźnego dochodzenia swej racji i odwetu. Naśladować w Jego bezgrzeszności, którą On tą postawą cierpliwą dowiódł.

Wt sie 22, 2017 4:41 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jakie są skłonności natury ludzkiej ?

Natura ludzka jest także skłonna do grzechu i ma w nim upodobanie, jest skażona niestety. Łatwo przychodzi zło, nie dobro, a nasze deklaracje zawsze brzmią tak pięknie i często na nich się kończy. Natura ludzka jest przewrotna, a kobieca zwłaszcza.

Co znaczy umierać dla grzechu ?

Umierać dla grzechu oznacza w złączeniu z Panem Jezusem, który autentycznie umożliwia nam niegrzeszenie (i rzeczywiście jest to możliwe!!!), rozpoznawać grzeszne skłonności swojej natury i codziennie je przezwyciężać poprzez zaparcie się siebie, krzyżując w sobie tego dawnego światowego człowieka, który w nas mieszka. Codziennie przeciwstawiać się zagrażającej nam niewoli grzechu.

Co znaczy odrzucić wszystko ?

Odrzucić wszystko oznacza tak jak uczynił to święty Paweł całkowicie i drastycznie zmienić skalę wartości w życiu. Dawne zyski wg mentalności człowieka tego świata przepisać do strat, śmieci, gdyż jest szkodliwe opieranie się na nich w drodze do Boga, ponieważ przeszkadzają w pozyskaniu Pana Jezusa, jedynego Skarbu, jaki w ogóle jest. Taka postawa może się zrodzić w sercu człowieka tylko jako odpowiedź na modlitewny dialog z Panem Jezusem, tak jak to było ze świętym Pawłem.

Uffka, zrobione. :-D

Wt sie 22, 2017 5:10 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Metanoja napisał(a):

Exodus III
Łk 1, 78-79

Flp 2, 5-8
1P 2, 21-25

Pyt 1
Pan Jezus ogołociwszy się i stawszy się podobnym do ludzi dzieli tym samym z człowiekiem wszystko oprócz grzechu poprzez wcielenie, które jest uniżeniem Bożym. Cierpiał to samo co i człowiek cierpi.
Pyt 2
Przyjęcie niewoli przez Jezusa polegało na tym że On Sam wziął na siebie nasze grzechy, obciążył się nimi, abyśmy my zostali uwolnieni i byli w stanie żyć dla sprawiedliwości,bez grzechu.
Pyt 3
Panu Jezusowi zawdzięczamy uwolnienie, wolność, możliwość życia bez grzechu, wybawienie, odpuszczenie grzechów.
Pyt 4
Na podstawie wskazanego wersetu:
Możemy Pana Jezusa naśladować w Jego uniżeniu, w znoszeniu cierpienia, w zdawaniu się we wszystkim na Ojca. Możemy Go naśladować w cierpliwym znoszeniu zniewag i polecaniu tych zniewag Ojcu, w powstrzymywaniu się od doraźnego dochodzenia swej racji i odwetu. Naśladować w Jego bezgrzeszności, którą On tą postawą cierpliwą dowiódł.

Moje rozważania co do powyższego, są pokrewne z Metanoji.

Dodam swoimi słowami i zrozumieniem, że jeśli skutek grzechu i jego groza to: cierpienie, ucisk, smutek, prześladowanie, ból, a nawet śmierć, to Chrystus to wszystko przyjął jako "dopust Boży".

On, gdy Mu złorzeczono, nie złorzeczył, gdy cierpiał, nie groził, ale oddawał się Temu, który sądzi sprawiedliwie.

Takie myślenie, uwalnia nas z pod mocy "Faraona"...

(Pewnie za chwilę coś jeszcze wydumam, ale dzisiaj stać mnie na tyle)

Na koniec anegdotka.
Po jednym ze spotkań kręgu, ksiądz moderator widząc moją nie tęgą minę, na której uśmiech przemieszany był ze zdziwieniem, zapytał - o co chodzi ?

- Chodzi o to, że zrozumiałem, że jeszcze nic nie wiem.
- Nie przejmuj się - (ksiądz) - ja też jeszcze nic nie wiem.

Miłego dnia.

Wt sie 22, 2017 7:17 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona