Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt wrz 22, 2017 2:41 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
 KRĄG BIBLIJNY: I. Niewola i wolność. 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: KRĄG BIBLIJNY: I. Niewola i wolność.
Exodusy zakończyliśmy, ale został nam jeszcze taki mały epilog...

2. Pamięć o niewoli i wyzwoleniu.

Jaka jest bezpośrednia reakcja na wyzwolenie ?
Wj 4, 30-31

Jak długo trwa wdzięczność wyzwolonych ?
Wj 14, 11
Wj 32, 1

Jakie znaczenie ma wspominanie niewoli i wyzwolenia ?
Wj 13, 8-10

Jakie są podobieństwa sytuacji z Księgi Wyjścia i Ewangelii?
Dz 7, 36
J 6, 30-35

...i to są już ostatnie pytania w tym temacie.

Gratuluje wytrwałości!

Cz sie 24, 2017 6:05 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jozek napisał(a):
sapper napisał(a):
Lepiej, owszem, ale gdy sie wie i rozumie czym Ona jest.
Ja przez ponad 50 lat myslalem ze wiem i rozumiem, a okazalo sie ze nie mialem zielonego pojecia czym jest Milosc.

Pozwól, że dopytam przyjacielu.
Ta refleksja to teraz cię tak naszła, po naszym kręgu ?

To tak od kiedy sie nawrocilem, ale teraz zaczynam to ubierac w slowa.

Mam wiele odpowiedzi, ale maja one sens dopiero gdy padnie wlasciwe pytanie.

[Sapper.. Ty wiesz.. Masz odpowiedni wątek tylko dla siebie.. (PW)]

Cz sie 24, 2017 6:39 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Hej, ludzie :)

Tradycyjnie od jutra, co poniedziałku mnie nie ma.

Można pisać do woli, ale nie odrywajmy się zbytnio od sensu całości.Można też, jeśli ktoś znajdzie czas i chęci, zrobić małe zwięzłe podsumowanie całości naszych rozważań. Na prawdziwym kręgu tak to na końcu wygląda.

Co do kontynuacji i podjęcia kolejnego tematu, proponuje zrobić przerwę, a o swoich motywacjach napisałem w wątku "technicznym". Trochę się o was martwię. Dopasuje się jednak do waszych rad i uwag.

Życzę wszystkim błogosławionego weekendu :)
Do zobaczenia w poniedziałek.

Cz sie 24, 2017 8:30 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
castorian napisał(a):
Uwolnienie z niewoli wg mnie jest właśnie wtedy, kiedy czynimy miłosierdzie jakby w sposób naturalny i już nieświadomy. Przypuszczam, że to dzieje na zasadzie świadomego wyboru wyzbycia się własnej wolności ku okazania miłości Bogu w innych stworzeniach, szczególnie osobom z naszego najbliższego otocznia. Tam dopiero pojawia się przestrzeń do trwania w bezgrzeszności, uwolnienia z grzechu, otwarcia na łaskę i zrozumienia czym Boża miłość jest.
Kiedy jednak to nastąpi w całej swojej pełni stanowi jeszcze dla mnie zagadkę.

Castorian, wiem o czym piszesz, bo czegoś takiego dane mi było doświadczyć przez pewien okres czasu, była w tym taka łatwość okazania miłości, patrzenia jakby oczami Boga pełnymi ogromnej miłości na każdego. Od tamtego czasu myślę że mam jakby jakieś osobiste doświadczenie tego jaką miłością darzy nas Bóg (co zapewne jest jakąś niewielką jej cząstką). Jest to tak piękne i wspaniałe. Bardzo chciałabym bym mieć naturalnie taką łatwość. Znam też osobiście jedną taką osobę, która chyba tak ma codziennie, jakby na stałe i naturalnie, bo to widać i doświadcza się od tej osoby błogosławieństwa podczas rozmowy. Czyli jest to możliwe. Modlę się o to by też móc taką się stać i czynię ku temu starania. To doświadczenie mi dane było jednym z najwspanialszych w moim życiu. Wiem dzięki temu do czego dążymy.
Podzielam cały Twój wpis.

Cz sie 24, 2017 10:20 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jozek napisał(a):

I tak dzisiaj na tymi Świętymi dumałem...

Pierwsza i zasadnicza różnica między nimi, a mną jest taka, że oni oddali Bogu dosłownie wszystko. Także i swoją przyszłość i możliwość założenia rodziny. (bynajmniej znaczne ich grono). Zgadzając się na takie wyrzeczenie, jednocześnie zyskali coś, czego ja np. raczej mieć nie będę do końca swoich dni. Życie w małżeństwie i założenie rodziny, zawsze wiąże się z trudami, których materia różni się od tej, jaką obrali nasi Święci. Zmartwienia o dzieci, trudy w ich wychowaniu i dojrzewaniu, znoszenie kaprysów współmałżonka, zapewnienie bytu itd....

Jozku, powiało żalem trochę. Myślę, że życie w małżeństwie i założenie rodziny może być tak samo święte i przepiękne, jak życie w stanie kapłańskim czy zakonnym. I wcale nie w mniejszym stopniu jest tu oddanie Bogu dosłownie wszystkiego. Przykładem i dowodem najlepszym jest Maryja, która w doczesnym życiu była właśnie matką. Albo święci rodzice mojej ulubionej świętej Teresy z Lisieux. Po prostu dążenie do świętości wygląda trochę inaczej, jest to zapewne innego rodzaju krzyż życiowy.

I miłego weekendu. Do "zobaczenia" w poniedziałek na forum.

Cz sie 24, 2017 10:34 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Metanoja napisał(a):

Jozku, powiało żalem trochę. Myślę, że życie w małżeństwie i założenie rodziny może być tak samo święte i przepiękne, jak życie w stanie kapłańskim czy zakonnym. I wcale nie w mniejszym stopniu jest tu oddanie Bogu dosłownie wszystkiego. Przykładem i dowodem najlepszym jest Maryja, która w doczesnym życiu była właśnie matką. Albo święci rodzice mojej ulubionej świętej Teresy z Lisieux. Po prostu dążenie do świętości wygląda trochę inaczej, jest to zapewne innego rodzaju krzyż życiowy.

Może i powiało, ale powiać nie miało. :)

Przecież nie żałuje swojej decyzji. Źle to ująłem. Bardzo źle. Zupełnie tak, jak gdyby im było lżej. Masz racje, to inny krzyż. Jednak co do wniosku końcowego zostaje przy swoim. Do końca życia, będziemy się zmagać z własną naturą i potencjalną niewolą. Nie należy się nigdy zniechęcać. Na żadnym etapie i doświadczeniu naszego życia.

Cz sie 24, 2017 10:48 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem

Wj 4, 30-31

"A uklęknąwszy, oddali mu pokłon".
Bezpośrednią reakcją na wyzwolenie jest postawa pokory i uniżenia wobec majestatu Stwórcy, który wyzwolił człowieka z jego niewoli w którą się uwikłał.Wypływa to z wdzięczności człowieka. Jest to moja postawa, chociaż myślę że mogła by być większa. Znów przy tym rozważaniu przyszedł mi na myśl drugi list św Piotra. 2P 1,9 "Komu bowiem ich brak, jest ślepy - będąc krótkowzrocznym, zapomniał o oczyszczeniu z dawnych swoich grzechów." Oznacza to przecież, że zapomnienie łaski oczyszczenia z grzechów (otrzymanej na chrzcie) grozi rychłym upadkiem w każdej chwili.

Wj 14, 11
Wj 32, 1

Na podstawie Wj 14,11 wdzięczność trwa bardzo krótko, tylko chwilę, może nie jest przeżyta z głębi serca, tylko powierzchownie. Człowiek zaczyna znowu szemrać przeciwko Bogu, gdy tylko pojawią się choćby drobne niedogodności lub trudności. Człowiek nie dba w swoim sercu o pamięć i wdzięczność, a to powinien w sobie pielęgnować właśnie i strzec się bardzo szemrania w sercu.
Na podstawie Wj 32,1 widać, że człowiek łatwo zapomina o wyzwoleniu przez Boga, łatwo też na dodatek obwinia Boga (i proroków, których on postawił) o to, że on ich źle prowadzi, nie tak jak oni by chcieli, wciąż jest niecierpliwy. I chętnie chce tworzyć swoje bożki, które tak bardzo by pasowały do ich wyobrażeń, przykroić Boga do swojej własnej miary. Dzisiaj jest jeszcze gorzej niż wtedy, bo teraz człowiek to sam siebie ustanawia Bogiem i panem i myślę że to jeszcze bardziej groźna postawa i jeszcze większa pycha.

Na podstawie fragmentu z listu Piotra który stale jak widać do mnie wraca, postawa niezapominania o wyzwoleniu i wdzięczności ma trwać zawsze i być codziennie wzbudzana i wyrażana nie tylko poprzez wylanie serca na modlitwie, ale także poprzez odpowiedź na udzieloną mu łaskę, czyli czynne zaangażowanie człowieka. Chroni to wówczas człowieka przed upadkiem oraz tak niebezpiecznym szemraniem w sercu.

Wj 13, 8-10

Myślę, że na to odpowiedziałam już wyżej w oparciu o list św Piotra, który do mnie przemawia bardziej niż powyższy fragment z księgi Wyjścia.
Jak widać znacznie jest kluczowe i ogromne.

Dz 7, 36
J 6, 30-35

Bóg zawsze dba o swój lud. Czyni znaki i cuda.Zabezpiecza ich życie doczesne i wieczne w taki sposób jak On Sam chce i to widzi, a nie w taki sposób jak sobie to człowiek wyobraża po ludzku. A człowiek jak zwykle chce skroić Boga do własnych potrzeb i wyobrażeń i sposoby wyzwolenia człowieka przez Stwórcę go nieustannie gorszą od zawsze. Czyli podobieństwa odnalazłam dwa - jedno co do postawy Boga a drugie co do postawy człowieka. Nic się o wieków nie zmienia. Słowo Boże jest naprawdę tak bardzo bliskie nam, że możemy się w nim przeglądać jak w lustrze.

Cz sie 24, 2017 11:36 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Exodus V: (ostatni)

Rz 8, 20-23

Ap 21, 1-4

Kiedy skończy się walka człowieka ze swoją niewolą ?

Ogień
ksiądz Jan Twardowski

"Patrzę Jezus na brzegu
wydawał się łatwy
taki do serca na co dzień
Mówił: - Przyjdź
czekam
tylko nie licz na cuda
do mnie się idzie przez ogień"

W sensie, że w człowieku jest i kruszec, jest i słoma. Ogień wypala słomę. Ba, słoma nie słoma, ale to nasza słoma, my. Człowiek obywatel dwóch światów, rożnych, ale w naszej rzeczywistości przenikających się, bytuje na płaszczyźnie psycho-somatycznej i duchowej. Na jednej płaszczyźnie można więc np. odnosić niepowodzenia, cierpieć, albo obfitować, a na drugiej robić to co należy robić, niezależnie od bytowania w pierwszej sferze, albo zależnie, ogień może podsycać "czystość", intencji bycia w drugiej płaszczyźnie. Można też skoncentrować się w całości na obronie całego naszego "ja" razem z "naszą słomą", wówczas ogień będzie ogniem, z którego nic dobrego (dla nas) nie wyniknie.

Oczywiście, jeśli ktoś rzuci w nas granatem, w strzępy pójdzie i słoma i kruszec. Ogień, ogniowi nie równy. Pewne problemy należy zostawić Temu po drugiej stronie rzeki.

So sie 26, 2017 4:00 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Aha, a konkretnie odpowiadając na pytanie. Kiedy skończy się walka człowieka ze swoją niewolą? Można by odpowiedzieć, a czy to takie ważne? Skoro koniec walki z niewolą, zaczyna się już teraz (powinien się zaczynać już teraz): "Albowiem temu, kto ma, będzie (do)dane i obfitować będzie...".

Aha_1
Cytuj:
Trochę się o was martwię
Czym się Józek konkretnie martwisz?

So sie 26, 2017 4:46 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jozek napisał(a):
Exodusy zakończyliśmy, ale został nam jeszcze taki mały epilog...

Wj 4, 30-31

Wj 14, 11
Wj 32, 1

Wj 13, 8-10

Dz 7, 36
J 6, 30-35

...i to są już ostatnie pytania w tym temacie.

Gratuluje wytrwałości!

Reakcja na wyzwolenie jest po prostu placz, bo jest to swiadomosc jak bardzo zawinilismy i swiadomosc ze nie jestesmy w stanie zadoscuczynic naszym winom i skutkom naszych zlych czynow.

Wdziecznosc wyzwolonych trwa nieskonczenie, ale problemem moze stac sie krotka pamiec.

Wspominanie niewoli i wyzwolenia utrzymuje nas na wlasciwej drodze.

J.w. Czyli wyjscie z grzechu i droga do zbawienia.

So sie 26, 2017 9:53 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jozek napisał(a):
Cytuj:
Co znaczy umierać dla grzechu ?

Zrozumienie tego pytania, łączy się ściśle z moją duchowością. Napiszę tak, jak ja to widzę, przy czym należy pamiętać że nie jest to ani dictum, ani w żaden sposób nie wyczerpuje tematu i ew odpowiedzi. To jest moja, prywatna interpretacja.

Albowiem wewnętrzny człowiek [we mnie] ma upodobanie zgodne z Prawem Bożym. (23) W członkach zaś moich spostrzegam prawo inne, które toczy walkę z prawem mojego umysłu i podbija mnie w niewolę pod prawo grzechu mieszkającego w moich członkach.

To co napisał apostoł Paweł, dobrze widać też w Ogrójcu.

Potem przyszedł do uczniów i zastał ich śpiących. Rzekł więc do Piotra: Tak, jednej godziny nie mogliście czuwać ze Mną? (41) Czuwajcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie; duch wprawdzie ochoczy, ale ciało słabe.

W tym wersecie jest zawarte moje całe umieranie, dla grzechu.

Tutaj do Ogrójca, warto też często przychodzić i towarzyszyć Jezusowi w Jego męce. Widok cierpiącego Jezusa, pomaga mi niezmiernie w powstrzymywaniu własnych złych skłonności.

Cytuj:
Co znaczy odrzucić wszystko ?

Odrzucić wszystko znaczy dla mnie tyle, aby nawet jednej godziny nie trwać bez Jezusa. O tym też pisze apostoł...

Ale to wszystko, co było dla mnie zyskiem, ze względu na Chrystusa uznałem za stratę. (8) I owszem, nawet wszystko uznaję za stratę ze względu na najwyższą wartość poznania Chrystusa Jezusa, Pana mojego. Dla Niego wyzułem się ze wszystkiego i uznaję to za śmieci, bylebym pozyskał Chrystusa (9) i znalazł się w Nim - nie mając mojej sprawiedliwości, pochodzącej z Prawa, lecz Bożą sprawiedliwość, otrzymaną przez wiarę w Chrystusa, sprawiedliwość pochodzącą od Boga, opartą na wierze - (10) przez poznanie Jego: zarówno mocy Jego zmartwychwstania, jak i udziału w Jego cierpieniach - w nadziei, że upodabniając się do Jego śmierci, (11) dojdę jakoś do pełnego powstania z martwych. (12) Nie [mówię], że już [to] osiągnąłem i już się stałem doskonałym, lecz pędzę, abym też [to] zdobył, bo i sam zostałem zdobyty przez Chrystusa Jezusa. (13) Bracia, ja nie sądzę o sobie samym, że już zdobyłem, ale to jedno [czynię]: zapominając o tym, co za mną, a wytężając siły ku temu, co przede mną, (14) pędzę ku wyznaczonej mecie, ku nagrodzie, do jakiej Bóg wzywa w górę w Chrystusie Jezusie.

A wszystko to co powyżej, można wyrazić krócej:

Nauczycielu, które przykazanie w Prawie jest największe? (37) On mu odpowiedział: Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem. (38) To jest największe i pierwsze przykazanie.
Zainspirowany duchowością Józka, wypróbowałem ją w codziennej sytuacji. Nie chcę pisać osobiście, czyli konkretnie, więc uogólnię. Otóż w sytuacji nadmiernego pragnienia czegoś, albo przejmowania się czymś innym, czyli stanu pewnego zmieszania, rozproszenia, zafiksowania, sięgając myślą do postaw Chrystusa, można spojrzeć na owe zmieszanie, niejako z zewnątrz (albo zapośredniczyć siebie), i automatycznie ujrzeć właściwą wartość tego co stoi za zmieszaniem, a tym samym odzyskać spokój i jasność umysłu, przynajmniej w pewnym stopniu.

Dalej uogólniając :) , wnioskując, śmierci dla grzechu, sprowadza określona postawa, tyle, że postawa wiąże się z okolicznościami, czyli trzeba by mówić o postawach, ewentualnie uogólnionej postawie zawierzenia, poddania się, otwartości, dobrej woli, czy coś takiego. No i w zasadzie, przeszedłem do "Co znaczy odrzucić wszystko?". Przy czym zastanawiając się co znaczy odrzucić wszystko, należałoby pamiętać, że istotną cechą naszej natury, jest, m.in., egoizm. Św. Paweł zanim został świętym, był faryzeuszem, który w obronie świętego Prawa (obiektywnie rzecz biorąc), prześladował chrześcijan, czyli działał przeciwko ludziom i Bogu.

N sie 27, 2017 12:40 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Moje ostateczne podsumowanie pierwszej części, głównie co do pytania o niewolę i kiedy się ta walka z niewolą skończy.
Do końca życia będziemy kuszeni i do końca życia będziemy się zmagać i demaskować naszych idoli, czyli bożków. Taka jest nasza natura, że ledwo uda się nam zdemaskować i zdjąć z piedestału jednego bożka, zaraz ukazuje się kolejny. Najlepiej demaskuje je Słowo Boże, które rozważamy w odniesieniu do nas samych. Pokus jest wiele, ale dzięki Panu Jezusowi umiemy łatwiej je rozpoznać i się im oprzeć jako wolni.

N sie 27, 2017 9:22 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Przy czym zastanawiając się co znaczy odrzucić wszystko, należałoby pamiętać, że istotną cechą naszej natury, jest, m.in., egoizm. Św. Paweł zanim został świętym, był faryzeuszem, który w obronie świętego Prawa (obiektywnie rzecz biorąc), prześladował chrześcijan, czyli działał przeciwko ludziom i Bogu.

Bardzo słuszne spostrzeżenie i ja mam osobiście z tym wielki problem.
Dodał bym więc do tego "wiedza wbija w pychę"...
Droga do świętości prowadzi przez pokorę, z którą każdy z nas ma na jakiejś płaszczyźnie problem. Ostatnio Brygida zwróciła mi np. uwagę na mój "mentorski ton" i trudno było mi się z nią nie zgodzić.Szczerze nad tym "sposobem bycia" ubolewam.

Pamiętam pewną historię św. Franciszka.(z pamięci) Przychodzi do jednego ze zgromadzeń braci. Wszystkie oczy utkwione w niego. Franciszek siada za stołem i podczas wieczerzy nie żałuje sobie niczego. Na koniec wizyty bracia pytają: jakże ty, miłośnik ubóstwa, asceta, święty możesz tak się obżerać?

Franciszek w taki własnie sposób, poprzez tego rodzaju umartwienia walczył ze swoją pychą. Tak więc sobie pomyślałem, że czasem wypadało by popełnić na forum jakieś takie własnie głupstwo.

Pn sie 28, 2017 10:00 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
I myslisz ze w dzisiejszych czasach ktokolwiek by to zrozumial?

Pn sie 28, 2017 10:07 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Myślę, że nie wielu. Tego się jednak nie robi dla kogoś, tylko dla siebie.
To też takie luźne dopowiedzenie było.Żadna wytyczna ani wskazówka.

Pn sie 28, 2017 6:14 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4