Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So lis 18, 2017 2:04 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 328 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 22  Następna strona
 Czy protestanci i sekty "chrześcijańskie" są złodziejami? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy protestanci i sekty "chrześcijańskie" są złodziejami
Gregor napisał(a):
lekarstwo napisał(a):
Czyli przyznajesz rację pierwszym biskupom Kościoła, że mieli ze sobą Ducha Świętego i pod Jego natchnieniem prawidłowo ułożyli kanon Pisma Świętego, na którym się opierasz?

Przyznaję rację całemu Kościołowi, który słuchał Duch Św. i przyjął do kanonu NT to co mamy do dziś.
Niesamowita była też powszechna akceptacja ksiąg nowotestamentowych przez chrześcijan rozsianych na ogromnym obszarze Imperium Rzymskiego, których oprócz odległości dzieliły kultura i język.
To pokazuje jak działa Duch Św. w Kościele.

"Dla pierwszych pokoleń chrześcijan Ewangelia nie oznaczała jeszcze konkretnej księgi, lecz w ogóle całą Dobrą Nowinę Pana Jezusa. Z czasem powstawały kolejne pisma, lecz ciągle nie był to jeden zbiór. Do ok. 150 r. nie było jasne, czym jest Kanon Nowego Testamentu. Zasadnicza część kanonu pojawia się pod koniec II w. (świadectwem tego jest tzw. kanon Muratoriego powstały w Rzymie ok. 180 r.), dopiero w IV i V w. proces ten został zamknięty (na północnoafrykańskich synodach w Hipponie w roku 393 i w Kartaginie w 397 i 419 r.), a ostatecznie potwierdzony przez Kościół na Soborze Trydenckim w 1556 r." http://www.nowezycie.archidiecezja.wroc ... lko-pismo/

I ja się z tym zgadzam. Pozdrawiam

Wt wrz 05, 2017 10:46 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Odpowiedz z cytatem
Yarpen Zirgin napisał(a):
To napisz nam, proszę, co to jest proroctwo.
Biblia w tych fragmentach mówi o proroctwie w kilku aspektach czym ono jest: [Jan 16.13-14], [II Piotra 1.21], [I Kor.14.3].
Ja? Ja nie mam własnego rozumienia tego, co to jest proroctwo. Przyjmuję to, co podaje w tej kwestii Kościół i bibliści.
No to co przyjąłeś w kwestii proroctwa?

Śr wrz 06, 2017 12:30 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
robaczek2 napisał(a):
Czas jest domena czlowieka i nie uwazam aby zbawienie mozna bylo wlaczyc do tej domeny. Inna rzeczywistosc. Fakty biblijne raczej sobie daruj bo to tez inna sfera.

Bóg stał się człowiekiem i funkcjonował w czasie i przestrzeni ludzkiej.
Bóg stworzył czas i przestrzeń więc nie odrzucaj tego, że On odnosi się do tego co możemy objąć naszą percepcją.
W Biblii znajdziesz dużo opisów działania Bożego w naszej trójwymiarowej przestrzeni i tego, że Bóg używa czasu i umiejscawia w nim swoje działanie.

Śr wrz 06, 2017 12:49 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
To napisz nam, proszę, co to jest proroctwo.
Biblia w tych fragmentach mówi o proroctwie w kilku aspektach czym ono jest: [Jan 16.13-14], [II Piotra 1.21], [I Kor.14.3].

Prosiłem, abyś Ty napisał co to jest proroctwo, a nie odsyłał do tego, co jest w Biblii napisane.

Mój blog: www.yarpen-zirgin.pl

Śr wrz 06, 2017 7:30 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
lekarstwo napisał(a):
Czyli przyznajesz rację pierwszym biskupom Kościoła, że mieli ze sobą Ducha Świętego i pod Jego natchnieniem prawidłowo ułożyli kanon Pisma Świętego, na którym się opierasz?

Przyznaję rację całemu Kościołowi, który słuchał Duch Św. i przyjął do kanonu NT to co mamy do dziś.

@Gregor, nie wyraziłeś się ściśle, bo już pierwsze wyznania wiary mówią o nie o jakimś Kościele, ale o Kościele Katolidkim. Na przykład (na podstawie breviarium fidei):

Cytuj:
KONSTYTUCJE KOŚCIOŁA EGIPSKIEGO, ok. 500
a) Wersja koptyjska
Wierzę w jednego prawdziwego Boga, Ojca wszechmogącego, i w Jego Syna jedynego
Jezusa Chrystusa, naszego Pana i Odkupiciela, i w Jego Ducha Świętego, który wszystko
ożywia, w Trójcę współistotną jedno Bóstwo, jedną moc, jedno panowanie, jedną wiarę, jeden
chrzest (por. Ef 4, 5) w świętym, katolickim i apostolskim Kościele; w życie wieczne. Amen.
b) Wersja etiopska
Wierzę w jednego Boga Ojca, Władcę nad wszystkim,
i w jednego Syna, Pana Jezusa Chrystusa,
i w Ducha Świętego,
i w zmartwychwstanie ciała,
i w jeden święty, katolicki Kościół.

Cytuj:
CODEX LAUDIANUS
Wierzę w Boga Ojca wszechmogącego i w Jezusa Chrystusa, Syna Jego jedynego, naszego
Pana, który narodził się z Ducha Świętego i z Maryi Dziewicy, który pod Poncjuszem Piłatem
został ukrzyżowany i pogrzebany, trzeciego dnia powstał z umarłych, wstąpił do nieba, siedzi
po prawicy Ojca, stamtąd przyjdzie sądzić żywych i umarłych; wierzę w Ducha Świętego,
święty Kościół katolicki, odpuszczenie grzechów, zmartwychwstanie ciała.

Cytuj:
NICETAS, WYKŁAD WYZNANIA WIARY
(Poniższy wykład Apostolskiego wyznania wiary był wcześniej błędnie przypisywany Nicetasowi z Akwilei. Dziś mówi się o Nicetasie, biskupie Remesianum wzgl. Romatianum, zm. po 414 r. Dzieło znajduje się w 5 księdze zachowanego we fragmentach utworu Competentibus ad baptismum instructions libelli VI).
Wierzę w Boga Ojca wszechmogącego (Stworzyciela nieba i ziemi), i w Jego Syna Jezusa Chrystusa (naszego Pana), narodzonego z Ducha Świętego i z Maryi Dziewicy, umęczonego pod Poncjuszem Piłatem, ukrzyżowanego, umarłego; trzeciego dnia powstał żywy z umarłych, wstąpił do nieba, siedzi po prawicy Ojca, stamtąd przyjdzie sądzić żywych i umarłych, i w Ducha Świętego, święty Kościół katolicki, obcowanie świętych, odpuszczenie grzechów, zmartwychwstanie ciała i życie wieczne.

Cytuj:
8. AUGUSTYN, KAZANIE 215
(Najprawdopodobniej ta wersja Credo apostolskiego obowiązywała w Hippo Regius, stolicy diecezji, której biskupem był św. Augustyn).
Wierzymy w Boga Ojca wszechmogącego, Stworzyciela wszystkiego, Króla wieków, nieśmiertelnego i niewidzialnego. Wierzymy i w Jego Syna, naszego Pana Jezusa Chrystusa, narodzonego z Ducha Świętego
i z Maryi Dziewicy; został ukrzyżowany pod Poncjuszem Piłatem, umarł i został pogrzebany, trzeciego dnia powstał z umarłych, wstąpił do nieba, siedzi po prawicy Boga Ojca, stamtąd przyjdzie sądzić żywych i umarłych.
Wierzymy i w Ducha Świętego, odpuszczenie grzechów, zmartwychwstanie ciała, życie wieczne przez święty Kościół katolicki.

I tak dalej szło przez wieki. Kościół katolicki kontynuował przekazywanie Pisma św. i wiary (liturgii, nauczania, dzieł miłosierdzia), co zostało nazwane tradycją. Istotą w tym była sukcesja, czyli kontrola nad następstwem biskupów, prezbiterów i nad prawidłowością przekazu wiary.

Ale co jakiś czas pojawiali się i pojawiają "mądrzy inaczej" i po swojemu tłumaczą Pismo św bez zatwierdzenia przez Kościół Katolicki i uważają, że tak można. W tym sensie są złodziejami.

Śr wrz 06, 2017 8:53 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
wujo44 napisał(a):
Barney napisał(a):
Ale to co napisałeś to, sorry, brednie.Kanon ST został wśród Żydów uzgodniony juz po upadku Jerozolimy - i to tak, by wyeliminować księgi co bardziej mesjańskie.

Dzięki Bogu za Pismo, bo gdyby nie ono to skazani bylibyśm na takie teksty.
Wystarczy poczytać Pismo, np.:
Mt 22:29 bw "A Jezus odpowiadając, rzekł im: Błądzicie, nie znając Pism ani mocy Bożej." Mk 14:49 bw "Codziennie bywałem u was w świątyni i nauczałem, a nie pojmaliście mnie, lecz to się stało, aby się wypełniły Pisma." J 10:35 bw "Jeśli nazwał bogami tych, których doszło słowo Boże (a Pismo nie może być naruszone),"
albo
Mt 5:17 bw "Nie mniemajcie, że przyszedłem rozwiązać zakon albo proroków; nie przyszedłem rozwiązać, lecz wypełnić."
albo
Łk 16:29 bw "Rzekł mu Abraham: Mają Mojżesza i proroków, niechże ich słuchają."
Skoro jak twierdzisz kanon ST powstał po zbużeniu Jerozolimy, to o czym mówił Jezus ? Czyli co, wskazywał na Pisma, Proroków, Zakon, Mojżesza, a słuchający nie wiedzieli o co chodzi ?

Mylisz najwyraźniej pojęcie "Pisma" z pojęciem "kanon Pism".
I tu wychodzi "sola scriptura" w wersji Wujowej - najwyraźniej nie znasz historii :mrgreen:
Żydzi (podobnie zresztą jak bardzo wczesne chrześcijaństwo) nie mieli potrzeby wyznaczania kanonu - funkcjonowały bardzo różne księgi. Mów się roboczo o kanonach aleksandryjskim i jerozolimskim, ale to nasza współczesna kalka - nie istniało u Żydów aż do zburzenia Świątyni coś takiego jak "kanon".

Śr wrz 06, 2017 10:55 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):
No nikt cię nie zmusi żebyś wierzył jak naucza Krk, ale zostając przy swoim zdaniu iż nikt nie został odkupiony przed tym zdarzeniem, tzn przed wieczną(ponadczasową) ofiarą Jezusa, musisz zmierzyć się z prawdą o wzięciu do nieba porównanego do ognia (Syr 48,1) proroka Eliasza, który w wielu tekstach Starego oraz Nowego Testamentu jest symbolem obecności Boga w świecie, i przechadzającego się z Bogiem” (Rdz 5,22) Henocha...
Zatem Eliasz i Henoch byli odkupieni czy wzięci było do nieba nieodkupieni...wg ciebie ? ? ?
Uważam, że nie byli odkupieni, bo Biblia o niczym takim w ich przypadku nie mówi.
Aha, czyli tobie ukazanie się Eliasza i Mojżesza w chwale Bożej("ujrzeli Jego chwałę i obydwóch mężów" - Łk 9:32) nie mówi o tym iż byli oni odkupieni...?
Cytuj:
Poza tym do którego nieba byli zabrani (choć Biblia nie mówi gdzie został zabrany Henoch)? Ap. Paweł wymienia 3, więc może zostali zabrani w ciele do któregoś z nich jako ludzie oczekujący na swoje zbawienie.
Jest też szczególne niebo, w którym przebywa Bóg [I Tym.6.16]:Jedyny, który ma nieśmiertelność, który mieszka w światłości niedostępnej, którego nikt z ludzi nie widział i widzieć nie może; Tak więc Eliasz i Henoch nie byli doskonali i odkupieni skoro też nie mogli oglądać Boga.
Gregor, kolejny raz przytaczasz cytat z Pisma, który nie zaprzecza temu, co mówię czyli że Eliasz, Henoch czy Mojżesz podczas przyjścia Pana na ziemie przebywali już w rzeczywistości niebiańskiej odkupionych. Wskazałem ci wyżej na biblijny obraz przemienionych(będących w chwale Bożej) Eliasza i Mojżesza.
Podany przez ciebie cytat mówi o niemożności człowieka(także odkupionego) do oglądania Boga w Jego światłości niedostępnej czyli w całej Jego Pełni, co jest zrozumiałe gdyż Boga nic co jest stworzone objąć ani swoim wzrokiem ani swoim rozmiarem nie może (patrz 1Krl 9:27 "Przecież niebo i niebiosa najwyższe nie mogą Cię objąć") i to tyle wynika z tego cytatu gdyż mamy wiele miejsc w Piśmie ukazujących wybrańców Bożych oglądających Jego oblicze...
Cytuj:
Jest tylko jedna osoba będącą doskonałą i świętą, która wstąpiła do nieba, w którym przebywa Bóg [Jana 3.13]:A nikt nie wstąpił do nieba, tylko Ten, który zstąpił z nieba, Syn Człowieczy
I dopiero wtedy dokonało się wieczne odkupienie przez krew Jezusa wylaną na ołtarzu w niebie.
I znowu swoim pokrętnym sposobem sugerujesz, że cytat biblijny mówi coś, o czego nie mówi gdyż Autor biblijny nie może zaprzeczać sam sobie skoro z Jego natchnienia napisano iż starotestamentalni wybrańcy zostali mocą Bożą wzięci do nieba...Masz przecież jak byk napisane w tym cytacie o wniebowstąpieniu Syna Człowieczego czyli wstąpieniu do nieba własną mocą więc nie krętacz, że cytat ten zaprzecza wzięciu do nieba...
Cytuj:
Tak więc nauka o odkupieniu przed odkupieniem: Marii, Henocha czy Eliasza jest zwyczajnie sprzeczna z Biblią i Bożym planem zbawienia.
Jak wykazałem wyżej twoje argumenty jakoby Eliasz, Henoch czy Mojżesz ukazani w chwale Bożej nie byli odkupieni, to twój wymysł nie mający z Prawdą nic wspólnego...

Śr wrz 06, 2017 11:20 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
Jedyny, który ma nieśmiertelność, który mieszka w światłości niedostępnej, którego nikt z ludzi nie widział i widzieć nie może;

I znów Gregorze czytasz Biblię jak tekst współczesny, napisany "po grecku" - czyli twierdzeniami.
Retoryka żydowska jest zupełnie inna (trochę trudna przez nas do wyobrażenia), stąd Żydów starożytnych nie raziły "sprzeczności" (te sprzeczności sa tylko, gdy myslimy "po grecku").

Co do oglądania Boga znasz na pewno nie tylko powyżej zacytowany tekst, ale i np.:

J 1:18 bt5 "Boga nikt nigdy nie widział; ten Jednorodzony Bóg, który jest w łonie Ojca, [o Nim] pouczył."

J 6:46 bt5 "Nie znaczy to, aby ktokolwiek widział Ojca; jedynie Ten, który jest od Boga, widział Ojca."

Ale czy znacz tekst z Księgi Wyjścia: "(9) Wstąpił na górę Mojżesz wraz z Aaronem, Nadabem, Abihu i siedemdziesięcioma starszymi Izraela. (10) Ujrzeli Boga Izraela, a pod Jego stopami jakby jakieś dzieło z szafirowych kamieni, świecących jak samo niebo. (11) Na wybranych Izraelitów nie podniósł On swej ręki, mogli przeto patrzeć na Boga. Potem jedli i pili."/Wj 24, 9-11/

Zresztą podobnych tekstów jest więcej, np.:
Rdz 32:31 "Jakub dał temu miejscu nazwę Penuel, mówiąc: Mimo że widziałem Boga twarzą w twarz, jednak ocaliłem me życie."

Lb 14:14 "i donieśli o tym mieszkańcom tego kraju. Słyszeli oni, że Ty, Panie, przebywasz pośród tego narodu i bywasz widziany twarzą w twarz; że Twój obłok stoi nad nimi, że Ty wśród dnia idziesz przed nimi w słupie obłoku, a w nocy - w słupie ognistym."

Wj 33:11 bt5 "A Pan rozmawiał z Mojżeszem twarzą w twarz, jak się rozmawia z przyjacielem. Potem wracał Mojżesz do obozu, sługa zaś jego, Jozue, syn Nuna, młodzieniec, nie oddalał się z wnętrza namiotu."

Branie tekstów bezpośrednio, bez wiedzy (pozabiblijnej przecież) o kulturze i retoryce żydowskiej, doprowadza do sprzeczności (co albo każe "solascripturowcom" zamykać oczy na ewidentne sprzeczności i "iść w zaparte" nawet wobec siebie, albo tez powoduje że tracą wiarę i odchodzą od Boga i Jego SŁowa).

To również jest żałosny skutek wymyślonej 15 wieków po apostołach zasady "tylko biblia" - miał być powrót do korzeni a skończyło się na przejściu do ignorancji i spłaszczenia rozumienia Pisma.

Śr wrz 06, 2017 11:47 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
Bóg stworzył czas i przestrzeń więc nie odrzucaj tego, że On odnosi się do tego co możemy objąć naszą percepcją.

Jakze bym smial? Ja nie za bardzo moge obejmowac swoja percepcja. Brak talentow.

Śr wrz 06, 2017 6:42 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Czyli jednak dobrze pisałem ze Bóg Gregora jest ograniczony. Gregor wstąpił go w ramki i powiedział co może a czego nie może Bóg robić i jak ma prawo działać a jak nie. Dlaczego bo Gregor odrzuca sposoby działania Boga których nie rozumie i nie może objąć swoim rozumem.

Śr wrz 06, 2017 7:17 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
wujo44 napisał(a):
Barney napisał(a):
Ale to co napisałeś to, sorry, brednie.Kanon ST został wśród Żydów uzgodniony juz po upadku Jerozolimy - i to tak, by wyeliminować księgi co bardziej mesjańskie.

Dzięki Bogu za Pismo, bo gdyby nie ono to skazani bylibyśm na takie teksty.
Wystarczy poczytać Pismo, np.:
Mt 22:29 bw "A Jezus odpowiadając, rzekł im: Błądzicie, nie znając Pism ani mocy Bożej." Mk 14:49 bw "Codziennie bywałem u was w świątyni i nauczałem, a nie pojmaliście mnie, lecz to się stało, aby się wypełniły Pisma." J 10:35 bw "Jeśli nazwał bogami tych, których doszło słowo Boże (a Pismo nie może być naruszone),"
albo
Mt 5:17 bw "Nie mniemajcie, że przyszedłem rozwiązać zakon albo proroków; nie przyszedłem rozwiązać, lecz wypełnić."
albo
Łk 16:29 bw "Rzekł mu Abraham: Mają Mojżesza i proroków, niechże ich słuchają."
Skoro jak twierdzisz kanon ST powstał po zbużeniu Jerozolimy, to o czym mówił Jezus ? Czyli co, wskazywał na Pisma, Proroków, Zakon, Mojżesza, a słuchający nie wiedzieli o co chodzi ?

Mylisz najwyraźniej pojęcie "Pisma" z pojęciem "kanon Pism".
I tu wychodzi "sola scriptura" w wersji Wujowej - najwyraźniej nie znasz historii :mrgreen:
Żydzi (podobnie zresztą jak bardzo wczesne chrześcijaństwo) nie mieli potrzeby wyznaczania kanonu - funkcjonowały bardzo różne księgi. Mów się roboczo o kanonach aleksandryjskim i jerozolimskim, ale to nasza współczesna kalka - nie istniało u Żydów aż do zburzenia Świątyni coś takiego jak "kanon".

Nie rozumiesz co do ciebie piszę, masz kłopoty z logicznym myśleniem. Skoro Jezus mówił o : piśmie, prorokach, zakonie itp., to Żydzi musieli wiedzieć o czym mowa, inaczej padłyby pytania w stylu, a co to jest : pismo, prorocy, zakon, itp. Nie powiesz mi chyba, że Jezus mówi o czymś co ma nieustalone znaczenie ?
Próbujesz historią wyjaśniać Pismo :mrgreen:

Śr wrz 06, 2017 9:05 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Powiem tak Wujo - więcej czytaj, mniej domniemuj. Nie wychodzi Ci.

Śr wrz 06, 2017 10:42 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Powiem tak Wujo - więcej czytaj, mniej domniemuj. Nie wychodzi Ci.
A nie stać cię na merytoryczną odpowiedź ?

Cz wrz 07, 2017 5:49 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
wujo44 napisał(a):
Nie rozumiesz co do ciebie piszę, masz kłopoty z logicznym myśleniem. Skoro Jezus mówił o : piśmie, prorokach, zakonie itp., to Żydzi musieli wiedzieć o czym mowa, inaczej padłyby pytania w stylu, a co to jest : pismo, prorocy, zakon, itp. Nie powiesz mi chyba, że Jezus mówi o czymś co ma nieustalone znaczenie ?
Próbujesz historią wyjaśniać Pismo :mrgreen:

Widzisz wujo, oni wiedzieli, ale tak jak i Protestanci nie rozumieli Pism, Prorokow i zakonu, bo po swojemu poprzerabiali Prawa, by im one sluzyly a nie Bogu i ludziom.
O tym Barney pisal.
Poza tym widze ze nie rozumiesz znaczenia slowa "kanon", bo nie chodzi tu o stary typ armaty. :-)

Pt wrz 08, 2017 10:35 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Prosiłem, abyś Ty napisał co to jest proroctwo, a nie odsyłał do tego, co jest w Biblii napisane.

Ja uważam tak jak jest napisane w Biblii, więc nie ma sensu tego przepisywać - wystarczy przeczytać. ;)

Tak więc kolej na Ciebie. Jaką naukę w tym względzie przyjąłeś?

So wrz 09, 2017 12:30 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 328 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 22  Następna strona