Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N lis 19, 2017 4:07 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 328 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 22  Następna strona
 Czy protestanci i sekty "chrześcijańskie" są złodziejami? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy protestanci i sekty "chrześcijańskie" są złodziejami
sahcim napisał(a):
Aha, czyli tobie ukazanie się Eliasza i Mojżesza w chwale Bożej("ujrzeli Jego chwałę i obydwóch mężów" - Łk 9:32) nie mówi o tym iż byli oni odkupieni...?

Tak, bo o niczym taki nie mówi. Plan zbawienia jest bardzo jasno przedstawiony w Biblii. Wszyscy święci ST czekali na odkupienie w Chrystusie, które dokonało się w konkretnym momencie.
Owszem Biblia mówi o tym, ze Bóg odpuszczał grzechy lub ich nie poczytywał, ale tylko krew Jezusa ma moc gładzić grzechy - czyli je likwidować. Ofiary składane za grzechy wg Prawa nie miały tej mocy tylko przykrywały grzechy do czasu doskonałej ofiary.
sahcim napisał(a):
Gregor, kolejny raz przytaczasz cytat z Pisma, który nie zaprzecza temu, co mówię czyli że Eliasz, Henoch czy Mojżesz podczas przyjścia Pana na ziemie przebywali już w rzeczywistości niebiańskiej odkupionych. Wskazałem ci wyżej na biblijny obraz przemienionych(będących w chwale Bożej) Eliasza i Mojżesza.

Niestety Biblia nie mówi ani zdania o czymś takim jak odkupienie przed odkupieniem. Gdyby tak było to Bóg, który nie ma względu na osobę, odkupiłby wszystkich, którzy w niego wierzyli na przestrzenie wieków: Adama, Ewę, Noego, Abrahama, Izaaka, Dawida itd. Jednak nic takiego się nie wydarzyło.
Oczywiście możesz tak uważać, ale to tylko Twoja interpretacja pewnych zdarzeń bez oparcia w jakimkolwiek tekście Biblii.
Z resztą KRK w przypadku Marii też nie opiera tego twierdzenia na jakimkolwiek świadectwie Pisma, a nawet nie powołuje się na Ducha Św. tylko stwierdza, że sobie to uświadomił.
sahcim napisał(a):
I znowu swoim pokrętnym sposobem sugerujesz, że cytat biblijny mówi coś, o czego nie mówi gdyż Autor biblijny nie może zaprzeczać sam sobie skoro z Jego natchnienia napisano iż starotestamentalni wybrańcy zostali mocą Bożą wzięci do nieba...Masz przecież jak byk napisane w tym cytacie o wniebowstąpieniu Syna Człowieczego czyli wstąpieniu do nieba własną mocą więc nie krętacz, że cytat ten zaprzecza wzięciu do nieba...

Oczywiście, że Biblia sobie nie przeczy, tylko tu jest kwestia zrozumienia.
Sednem jest właśnie odkupienie. Tylko ludzie zbawieni/odkupieni mają, wbrew temu co mówisz, możliwość oglądać Boga [Mt.5.8]:Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą. Skoro Jezus mówi, że nikt nie wstąpił do nieba oprócz Niego, to znaczy, że nikt nie mógł oglądać Boga, a zatem nikt przed zmartwychwstaniem Jezusa i jego wniebowstąpieniem w celu wniesienia krwi do świątyni, nie był odkupiony.
Owszem Henoch, Eliasz czy Mojżesz znaleźli się w niebie, ale nie w tym przygotowanym dla zbawionych/odkupionych gdzie mogą oglądać Boga twarzą w twarz.
sahcim napisał(a):
Jak wykazałem wyżej twoje argumenty jakoby Eliasz, Henoch czy Mojżesz ukazani w chwale Bożej nie byli odkupieni, to twój wymysł nie mający z Prawdą nic wspólnego...

Ja to widzę tak, że to jest Twoja interpretacja stojąca w sprzeczności z Pismem odnośnie momentu zbawienia tych ludzi.

So wrz 09, 2017 1:25 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
I znów Gregorze czytasz Biblię jak tekst współczesny, napisany "po grecku" - czyli twierdzeniami.Retoryka żydowska jest zupełnie inna (trochę trudna przez nas do wyobrażenia), stąd Żydów starożytnych nie raziły "sprzeczności" (te sprzeczności sa tylko, gdy myslimy "po grecku").

Wg mnie tu wcale nie chodzi o myślenie greckie czy żydowskie, o 'sola scriptura' czy "brak wiedzy", bo w ST mamy również takie wypowiedzi Boga:
[II Mojż.33.20,23]:20. Nadto powiedział: Nie możesz oglądać oblicza mojego, gdyż nie może mnie człowiek oglądać i pozostać przy życiu.23 A gdy usunę dłoń moją, ujrzysz mnie z tyłu, oblicza mojego oglądać nie można.
[V Mojż.4.15]:Strzeżcie usilnie dusz waszych gdyż nie widzieliście żadnej postaci, gdy Pan mówił do was na Horebie spośród ognia,
I te fragmenty są w pełni zgodne z tym co mówił Jezus czy Ap. Paweł, a zarazem "sprzeczne" z tymi, które Ty przytoczyłeś ze ST.

A zatem stawiam pytania:
1. Kogo tak na prawdę widzieli Jakub czy Mojżesz, Aaron, Nadab, Abihu i 70 starszych Izraela na Horebie?
2. O Kim jest mowa w ST i NT w przypadku niemożności oglądania Boga?
Barney jak uważasz?

So wrz 09, 2017 2:12 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
lekarstwo napisał(a):
@Gregor, nie wyraziłeś się ściśle, bo już pierwsze wyznania wiary mówią o nie o jakimś Kościele, ale o Kościele Katolidkim. Na przykład (na podstawie breviarium fidei):

Miałem na myśli, że przyznaję rację Kościołowi, który jest opisany w Biblii, a nie KRK, ;)

So wrz 09, 2017 2:43 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):
Czyli jednak dobrze pisałem ze Bóg Gregora jest ograniczony. Gregor wstąpił go w ramki i powiedział co może a czego nie może Bóg robić i jak ma prawo działać a jak nie. Dlaczego bo Gregor odrzuca sposoby działania Boga których nie rozumie i nie może objąć swoim rozumem.

Widzę w twoim myśleniu brak zrozumienia odnośnie wszechmocy Boga, a Jego wiernością w stosunku do słowa które wypowiada.
Bóg nie cofa, ani nie zmienia raz wypowiedzianego słowa gdyż ono jest prawdą.
pozostawiam do rozważenia.

So wrz 09, 2017 2:57 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Ja widzę wszechmoc Boga. Ty Boga wsadziłeś w ramki i określiłeś co On może a czego nie.

So wrz 09, 2017 5:19 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Podstawcie sobie pod Słowo Bóg, słowo człowiek. A zobaczycie że przymioty Boga o których piszecie będą pasowały do wszystkich waszych wpisów. Bo z ludźmi jest tak i tak. No chyba że nie zależy wam na prawdzie, no ale ja takich postaw nie umiem pojąć, więc dalej nie pociągnę wyjaśnienia.

So wrz 09, 2017 8:02 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
lekarstwo napisał(a):
@Gregor, nie wyraziłeś się ściśle, bo już pierwsze wyznania wiary mówią o nie o jakimś Kościele, ale o Kościele Katolidkim. Na przykład (na podstawie breviarium fidei):

Miałem na myśli, że przyznaję rację Kościołowi, który jest opisany w Biblii, a nie KRK, ;)

@Gregor, powiedz dlaczego w tych pierwszych wyznaniach wiary mówiono "Kościół katolicki" i trzymano się ściśle zasad przechowywanych w tym kościele, natomiast odrzucano różne herezje jako zagrażające temu Kościołowi? Czy było to słuszne?

So wrz 09, 2017 8:53 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):
Aha, czyli tobie ukazanie się Eliasza i Mojżesza w chwale Bożej("ujrzeli Jego chwałę i obydwóch mężów" - Łk 9:32) nie mówi o tym iż byli oni odkupieni...?
Tak, bo o niczym taki nie mówi.
Skoro biblijny obraz Przemienienia, w którym Autor ukazuje w chwale Jezusa, a z Nim Mojżesz i Eliasza, nie mówi ci nic o stanie istnienia/przebywania tych trzech(w jakim ukazuje ich Autor), tzn że zamykasz swój umysł na Jego przekaz...
Cytuj:
Plan zbawienia jest bardzo jasno przedstawiony w Biblii. Wszyscy święci ST czekali na odkupienie w Chrystusie, które dokonało się w konkretnym momencie.
Gregor...Odkupienie w konkretnym momencie czasu dokonało się dla ludzi przychodzących na świat i żyjących w rzeczywistości ziemskiej czyli w czasoprzestrzeni jednak swoim zasięgiem objęło całe stworzenie żyjące zarówno w czasie jak i poza nim, więc wybrańcy Boży jak Eliasz, Henoch czy Mojżesz nie żyjący już w rzeczywistości ziemskiej(czasoprzestrzeni) ale żyjący w rzeczywistości pozaczasowej (jej Panem jest Jezus - Alfa i Omega) czyli w Chrystusie, nie czekali na skutki wydarzeń w czasie(Odkupienie) ale doświadczali tychże w momencie przejścia do wieczności (zjednoczenia się z Chrystusem)...rozumiesz czy to zbyt skomplikowane dla ciebie ?
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):
Gregor, kolejny raz przytaczasz cytat z Pisma, który nie zaprzecza temu, co mówię czyli że Eliasz, Henoch czy Mojżesz podczas przyjścia Pana na ziemie przebywali już w rzeczywistości niebiańskiej odkupionych. Wskazałem ci wyżej na biblijny obraz przemienionych(będących w chwale Bożej) Eliasza i Mojżesza.

Niestety Biblia nie mówi ani zdania o czymś takim jak odkupienie przed odkupieniem. Gdyby tak było to Bóg, który nie ma względu na osobę, odkupiłby wszystkich, którzy w niego wierzyli na przestrzenie wieków: Adama, Ewę, Noego, Abrahama, Izaaka, Dawida itd. Jednak nic takiego się nie wydarzyło.
Skąd ty Gregorze(żyjący jeszcze w czasie) wiesz, że Bóg tych wymienionych przez ciebie wybrańców Bożych, żyjących już poza czasem w Chrystusie, nie wybrał przed założeniem świata(jak wszystkich innych zbawionych/odkupionych - Ef 1:4-6), aby byli święci i nieskalani przed Jego obliczem...?
Cytuj:
Oczywiście możesz tak uważać, ale to tylko Twoja interpretacja pewnych zdarzeń bez oparcia w jakimkolwiek tekście Biblii.
Teksty biblijne ukazujące wybrańców Bożych(Mojżesza, Henocha, Eliasza) żyjących w chwale Bożej już otrzymałeś...niestety nie wierzysz im... :(
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):
I znowu swoim pokrętnym sposobem sugerujesz, że cytat biblijny mówi coś, o czego nie mówi gdyż Autor biblijny nie może zaprzeczać sam sobie skoro z Jego natchnienia napisano iż starotestamentalni wybrańcy zostali mocą Bożą wzięci do nieba...Masz przecież jak byk napisane w tym cytacie o wniebowstąpieniu Syna Człowieczego czyli wstąpieniu do nieba własną mocą więc nie krętacz, że cytat ten zaprzecza wzięciu do nieba...
Oczywiście, że Biblia sobie nie przeczy, tylko tu jest kwestia zrozumienia.
Sednem jest właśnie odkupienie. Tylko ludzie zbawieni/odkupieni mają, wbrew temu co mówisz, możliwość oglądać Boga [Mt.5.8]:Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą.
Człowieku...czy Apostołowie na Gorze Tabor czyli przed Odkupieniem nie oglądali Oblicza Boga twarzą w twarz takiego jakim JEST ?
Nie wciskaj więc mojego niezrozumienia jeżeli masz jak byk napisane przez Autora biblijnego w cytacie z I Tym.6.16 , że mieszkającego w światłości niedostępnej nikt z ludzi widzieć nie może...
Cytuj:
Owszem Henoch, Eliasz czy Mojżesz znaleźli się w niebie, ale nie w tym przygotowanym dla zbawionych/odkupionych gdzie mogą oglądać Boga twarzą w twarz.
Co ty bredzisz Człowieku...czyżby ukazani na Górze Tabor Eliasz i Mojżesz w towarzystwie przemienionego, tzn będącego w chwale Bożej Jezusa, nie oglądali Boga twarzą w twarz gdy z Nim rozmawiali...? ? ?
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):
Jak wykazałem wyżej twoje argumenty jakoby Eliasz, Henoch czy Mojżesz ukazani w chwale Bożej nie byli odkupieni, to twój wymysł nie mający z Prawdą nic wspólnego...
Ja to widzę tak, że to jest Twoja interpretacja stojąca w sprzeczności z Pismem odnośnie momentu zbawienia tych ludzi.
Niestety Gregorze to, co piszesz świadczy, iż twoje widzenie(postrzeganie) biblijnego przekazu ma nie wiele wspólnego z tym, co Autor biblijny naucza...

So wrz 09, 2017 2:23 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):
Ja widzę wszechmoc Boga. Ty Boga wsadziłeś w ramki i określiłeś co On może a czego nie.

Jeśli widzisz Jego wszechmoc to zastanów się co to oznacza, a czego nie oznacza.
Biblia przedstawia nam Boga, który pewnych rzeczy "nie może":
1. nie może grzeszyć, gdyż z natury jest święty - oddzielony od grzechu
2. nie może umrzeć, gdyż jest z natury nieśmiertelny
3. nie może działać na szkodę człowieka, gdyż go kocha
4. nie może zmieniać czy cofać swojego słowa, gdyż ono jest prawdą i On czuwa nad nim aby je wypełnić.
5. nie może łamać prawa, które sam ustanowił.

Tak więc twoje twierdzenie na mój temat jest błędne. ;)
lekarstwo napisał(a):
@Gregor, powiedz dlaczego w tych pierwszych wyznaniach wiary mówiono "Kościół katolicki" i trzymano się ściśle zasad przechowywanych w tym kościele, natomiast odrzucano różne herezje jako zagrażające temu Kościołowi? Czy było to słuszne?

Bo chodziło o powszechność (katolickość) Kościoła, do którego Bóg włączał wszystkich nawróconych i wierzących w Jezusa: żydów, greków, niewolników, wolnych itd. Jak szybko z tego Kościoła wyłączył się kościół, który odpadł o wiary to już widać w Dz.Ap. i listach.
Wolność wyznania, która została dana chrześcijaństwu w III w. tylko przyspieszyła ten proces.
Dlatego termin 'katolicki' odnosi się dziś do konkretnej instytucji kościelnej - KRK.
Powszechność Kościoła nadal istnieje, ale jak mówi Biblia [II Tym.2.19]:Wszakże fundament Boży stoi niewzruszony, a ma tę pieczęć na sobie: Zna Pan tych, którzy są jego.
Do tego Kościoła nie można być włączonym z automatu, z urodzenia, z tradycji czy wykonując jakiś obrzęd.
Można stać się częścią Kościoła tylko przez wiarę w Jezusa --> nawrócenie --> nowe narodzenie.
Tak od samego początku Jezus budował swój powszechny Kościół i tak jest również dziś i będzie się tak działo aż do Jego przyjścia po ten Kościół.

Pn wrz 11, 2017 9:23 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
Niestety Gregorze to, co piszesz świadczy, iż twoje widzenie(postrzeganie) biblijnego przekazu ma nie wiele wspólnego z tym, co Autor biblijny naucza...

Biblia jasno i wprost naucza odnośnie zbawienia: kto jest Zbawicielem i kiedy zbawienie/odkupienie się dokonało [Hebr.9.12]. To jest czytelnie napisane. Natomiast ani jednym zdaniem nie mówi o 'odkupieniu przed odkupieniem'. Takie są biblijne fakty. Szkoda, że tego nie chcesz uznać.
Owszem moje widzenie ma nie wiele wspólnego, a raczej nie ma nic wspólnego z Twoją interpretacją i nauczaniem KRK.

Pn wrz 11, 2017 9:48 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):
Biblia jasno i wprost naucza odnośnie zbawienia: kto jest Zbawicielem i kiedy zbawienie/odkupienie się dokonało [Hebr.9.12]. To jest czytelnie napisane. Natomiast ani jednym zdaniem nie mówi o 'odkupieniu przed odkupieniem'. Takie są biblijne fakty. Szkoda, że tego nie chcesz uznać.
A ty szkoda, że nie chcesz uznać, że Bóg nie podlega ani ograniczeniom czasowym ani żadnym innym prawom fizycznym rządzącym światem materialnym zatem (tak jak pisałem wyżej) Odkupienie z perspektywy ludzi przychodzących na świat i żyjących w rzeczywistości ziemskiej czyli w czasoprzestrzeni, dokonało się w konkretnym momencie czasu jednak swoim zasięgiem objęło całe stworzenie żyjące zarówno w czasie jak i poza nim, tak więc wybrańcy Boży jak Eliasz, Henoch czy Mojżesz nie żyjący już w rzeczywistości ziemskiej(czasoprzestrzeni) ale żyjący w rzeczywistości pozaczasowej (jej Panem jest Jezus - Alfa i Omega) czyli w Chrystusie, nie czekali na skutki wydarzeń w czasie(Odkupienie) ale doświadczali tychże w momencie przejścia do wieczności (zjednoczenia się z Chrystusem)...

Pn wrz 11, 2017 10:10 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
A ty szkoda, że nie chcesz uznać, że Bóg nie podlega ani ograniczeniom czasowym ani żadnym innym prawom fizycznym rządzącym światem materialnym zatem (tak jak pisałem wyżej) Odkupienie w konkretnym momencie czasu dokonało się dla ludzi przychodzących na świat i żyjących w rzeczywistości ziemskiej czyli w czasoprzestrzeni jednak swoim zasięgiem objęło całe stworzenie żyjące zarówno w czasie jak i poza nim, tak więc wybrańcy Boży jak Eliasz, Henoch czy Mojżesz nie żyjący już w rzeczywistości ziemskiej(czasoprzestrzeni) ale żyjący w rzeczywistości pozaczasowej (jej Panem jest Jezus - Alfa i Omega) czyli w Chrystusie, nie czekali na skutki wydarzeń w czasie(Odkupienie) ale doświadczali tychże w momencie przejścia do wieczności (zjednoczenia się z Chrystusem)...

To do jakiej rzeczywistości zostali przeniesieni ci ludzie to zupełnie inna kwestia gdyż Biblia jasno mówi, że tylko krew Jezusa gładzi grzechy. I dopiero od tego momentu opisanego w [Hebr.9.12] odkupienie objęło wszystkich świętych ST i wierzących w Jezusa.
Skoro jednak uważasz inaczej, tylko i wyłącznie na podstawie interpretacji pewnych zdarzeń, a nie na podstawie świadectwa Pisma, to Twoja sprawa.
W ten sposób można sobie wymyślić każdą teologię i podobnie jak KRK można ją sobie uświadomić.

Pn wrz 11, 2017 10:25 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
Bo chodziło o powszechność (katolickość) Kościoła, do którego Bóg włączał wszystkich nawróconych i wierzących w Jezusa: żydów, greków, niewolników, wolnych itd. Jak szybko z tego Kościoła wyłączył się kościół, który odpadł o wiary to już widać w Dz.Ap. i listach.
Wolność wyznania, która została dana chrześcijaństwu w III w. tylko przyspieszyła ten proces.
Dlatego termin 'katolicki' odnosi się dziś do konkretnej instytucji kościelnej - KRK.
Powszechność Kościoła nadal istnieje, ale jak mówi Biblia [II Tym.2.19]:Wszakże fundament Boży stoi niewzruszony, a ma tę pieczęć na sobie: Zna Pan tych, którzy są jego.
Do tego Kościoła nie można być włączonym z automatu, z urodzenia, z tradycji czy wykonując jakiś obrzęd.
Można stać się częścią Kościoła tylko przez wiarę w Jezusa --> nawrócenie --> nowe narodzenie.

A według ciebie, w którym momencie katolicki Kościół pierwszych wieków, przekształcił się w ten mityczny powszechny niekatolicki Kościół, do którego można się "zapisać" tylko przez wiarę w Jezusa --> nawrócenie --> nowe narodzenie?
Jeśli mógłbyś sprecyzować jeszcze te ogólniki, to już w ogóle byłoby fajnie.

Pn wrz 11, 2017 1:17 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
Jockey napisał(a):

Jeśli widzisz Jego wszechmoc to zastanów się co to oznacza, a czego nie oznacza.
Biblia przedstawia nam Boga, który pewnych rzeczy "nie może":
1. nie może grzeszyć, gdyż z natury jest święty - oddzielony od grzechu
2. nie może umrzeć, gdyż jest z natury nieśmiertelny
3. nie może działać na szkodę człowieka, gdyż go kocha
4. nie może zmieniać czy cofać swojego słowa, gdyż ono jest prawdą i On czuwa nad nim aby je wypełnić.
5. nie może łamać prawa, które sam ustanowił.

Tak więc twoje twierdzenie na mój temat jest błędne. ;)

Gregor, to co Bog moze, a czego nie chce robic, i czego nie robi, to rozne insze inszosci. :-)
Ty natomiast nie zauwazasz ze Bog wszystko moze, ale ze jest sprawiedliwy to nie wszystko co moglby zrobic, robi.

Pn wrz 11, 2017 3:11 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
lekarstwo napisał(a):
Gregor napisał(a):

A według ciebie, w którym momencie katolicki Kościół pierwszych wieków, przekształcił się w ten mityczny powszechny niekatolicki Kościół, do którego można się "zapisać" tylko przez wiarę w Jezusa --> nawrócenie --> nowe narodzenie?
Jeśli mógłbyś sprecyzować jeszcze te ogólniki, to już w ogóle byłoby fajnie.

Od początku do Kościoła należeli ludzie, którzy w wyniku nawrócenia, wiary w Jezusa i nowegonarodzenia stają się częścią ciała Chrystusowego. To się nigdy nie zmieniło i nie zmieni.
I od początku byli fałszywi bracia
2Kor 11:13 bw "Tacy bowiem są fałszywymi apostołami, pracownikami zdradliwymi, którzy tylko przybierają postać apostołów Chrystusowych."
2Kor 11:26 bw "… , w niebezpieczeństwach na morzu, w niebezpieczeństwach między fałszywymi braćmi."

Pn wrz 11, 2017 4:45 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 328 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 22  Następna strona