Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt lis 24, 2017 9:13 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 KRĄG BIBLIJNY: II. Krzyk ludu i wybawienie przez Boga. 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: KRĄG BIBLIJNY: II. Krzyk ludu i wybawienie przez Boga.
Exodus III
Iz 59, 8-12
...
12 Bo rozmnożyły się występki nasze przed Tobą
i grzechy nasze przeciwko nam świadczą.
Tak, jesteśmy świadomi naszych występków
i uznajemy nasze nieprawości:

Inspirując się Twoimi Metanoja refleksjami, dodam coś od siebie. Prawda Was wyzwoli. Poznacie prawdę a ona was wyzwoli. Wartość grzechu, nieprawości, kierowania się powierzchownie, źle, pojętym interesem własnym, egoizmem, Izraelici poznawali poprzez doświadczenie. Podążanie za korzyścią własną, bez uszanowania innych i Boga (przeciwnie ich kosztem), ukazuje swoją prawdziwą (anty) wartość, poprzez zestawienie z konsekwencjami do których prowadzą, oraz stanem dobrostanu (obiecanego przez Boga) od którego odcinają, oddalają. I na odwrót dobrostan (ziemski i duchowy) nabiera wartości w odniesieniu do niepowodzenia. Podobnie jak to co prowadzi do powodzenia i niepowodzenia. Wygląda, na to, że niestety, poznanie, doświadczenie, jest niezbędne (prawda, sama z siebie, was wyzwoli, byłoby prostsze :wink: ).

Mt 1, 20-21
(20) Gdy powziął tę myśl, oto anioł Pański ukazał mu się we śnie i rzekł: Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło. (21) Porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów .

Chociaż odnośnie tego poznania "rzeczy takimi jakie są", poprzez osobiste doświadczenie, okoliczności z uwagi na naukę Chrystusa i posłanie Ducha Świętego już są bardziej sprzyjające. I być może, kiedyś, okoliczności zewnętrzne, będą jeszcze bardziej sprzyjające, albo coraz bardziej sprzyjające. Nie żebym narzekał na teraźniejszość, tak mnie się skojarzyło z tym pytaniem o drogę do wolności naszego Narodu.

Iz 60, 21
(21) Cały twój lud będzie ludem sprawiedliwych, którzy posiądą kraj na zawsze, nowa odrośl z mojego szczepu, dzieło rąk moich, abym się wsławił.

Rz 8, 19-23
(19) Bo stworzenie z upragnieniem oczekuje objawienia się synów Bożych. (20) Stworzenie bowiem zostało poddane marności - nie z własnej chęci, ale ze względu na Tego, który je poddał - w nadziei, (21) że również i ono zostanie wyzwolone z niewoli zepsucia, by uczestniczyć w wolności i chwale dzieci Bożych. (22) Wiemy przecież, że całe stworzenie aż dotąd jęczy i wzdycha w bólach rodzenia. (23) Lecz nie tylko ono, ale i my sami, którzy już posiadamy pierwsze dary Ducha, i my również całą istotą swoją wzdychamy, oczekując <przybrania za synów> - odkupienia naszego ciała.

Pn wrz 04, 2017 11:06 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Bardzo was przepraszam, ale mam w domu trochę zaległych spraw i nie mam możliwości uczestniczenia z wami podczas rozważań. Wrócę tak szybko jak to możliwe. :(

So wrz 09, 2017 11:20 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
domgo napisał(a):
Rz 8, 19-23
(19) Bo stworzenie z upragnieniem oczekuje objawienia się synów Bożych. (20) Stworzenie bowiem zostało poddane marności - nie z własnej chęci, ale ze względu na Tego, który je poddał - w nadziei, (21) że również i ono zostanie wyzwolone z niewoli zepsucia, by uczestniczyć w wolności i chwale dzieci Bożych. (22) Wiemy przecież, że całe stworzenie aż dotąd jęczy i wzdycha w bólach rodzenia. (23) Lecz nie tylko ono, ale i my sami, którzy już posiadamy pierwsze dary Ducha, i my również całą istotą swoją wzdychamy, oczekując <przybrania za synów> - odkupienia naszego ciała.

Dzieki domgo.
Tego pogrubionego fragmentu szukalem i nie wiem jakim cudem mi umknal podczas czytania Biblii.
Jest on bardzo wymowny i wiele innych fragmentow tlumaczy.

Sorki ze nie biore udzialu ale moze wkrotce dolacze.

N wrz 10, 2017 12:56 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
domgo napisał(a):

Co przeszkadza w udzieleniu pomocy ?
Wj 6,9
Wj 14,12[/b]
Pragnienie? Oczekiwania? Wyobrażenia? My sami? Nasza natura? No to jest "potężne" pytanie.

Brak chęci zmiany ? Przyzwyczajenie do niewoli? Nadmiar obowiązków? Nieposłuszeństwo? Brak zaufania? ;)

Jeśli tak, to jest to w dalszym ciągu aktualne.

Pn wrz 18, 2017 7:16 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Exodus IV

Ga 4, 4-7
Ga 6, 1

W jaki sposób Bóg ingeruje w życie człowieka?

Exodus V
Flp 3, 20-21
Ap 22,12-14

W jaki sposób wypełni się zbawienie świata ?

ps.1
Koniec cz.II

ps.2
Jeszcze raz przepraszam za opoźnienie.

ps.3
Lecimy dalej ?

Pn wrz 18, 2017 7:28 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cześć Jozku, oczywiście że idziemy dalej.
Powyższe wersety będą tematem dzisiejszej modlitwy.

Pn wrz 18, 2017 7:56 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Exodus IV
Ga 4,4-7
4 Gdy jednak nadeszła pełnia czasu, zesłał Bóg Syna swego, zrodzonego z niewiasty, zrodzonego pod Prawem, 5 aby wykupił tych, którzy podlegali Prawu, abyśmy mogli otrzymać przybrane synostwo. 6 Na dowód tego, że jesteście synami, Bóg wysłał do serc naszych Ducha Syna swego, który woła: Abba, Ojcze! 7 A zatem nie jesteś już niewolnikiem, lecz synem. Jeżeli zaś synem, to i dziedzicem z woli Bożej.
Ga 6,1
Bracia, a gdyby komu przydarzył się jaki upadek, wy, którzy pozostajecie pod działaniem Ducha, w duchu łagodności sprowadźcie takiego na właściwą drogę. Bacz jednak, abyś i ty nie uległ pokusie.

W jaki sposób Bóg ingeruje w życie człowieka?

Pozwoliłam sobie jednak rozważyć od początku rozdziału 4 listu do Galatów. Wnioski z modlitwy i rozważań:
Widać, że Bóg ingeruje ma swoją ekonomię, plan, który realizuje jakby epokami. Epoka ST to epoka „niepełnoletnich”, żyjących „pod prawem” i jego jarzmem i w ciągłej niewoli „żywiołów tego świata” właściwie bez perspektywy wyjścia z niej, epoka w której Bóg jest Stworzycielem, mieni się jako „JESTEM, KTÓRY JESTEM”, ale nie objawia się człowiekowi jeszcze jako Ojciec. Wreszcie następuje początek nowej epoki, NT, a granicznym punktem obu etapów jest zesłanie na świat Syna Bożego, Jezusa Chrystusa, który został zrodzony z Maryi, zrodzony pod prawem (czyli chciał podzielić dobrowolnie sytuację Żydów, podlegając Prawu, ale po to tylko, by w nowym etapie planu Boga mogły nastąpić dzięki Niemu właśnie: wykupienie z niewoli Prawa i obdarzenie przybranym synostwem). Odtąd poprzez Pana Jezusa ingeruje Bóg w życie człowieka. Pan Jezus przyszedł aby nas wykupić i objawić nam Boga jako Ojca, gdyż zamierzenie Boga jest takie byśmy się stali Jego dziećmi, które ufają Bogu jak własnemu tacie. Oznacza to, że tę relację synowską (miłości) może człowiek mieć w stosunku do Boga, który jest dla nas Ojcem tylko w Jezusie Chrystusie, który udziela nam Swego Ducha. A syn/córka :-D nie jest już więc niewolnikiem, a mieszkający w chrześcijaninie Duch święty sam woła w naszych sercach Ojcze i modli się w nas. Człowiek pozostaje pod działaniem Ducha świętego (Jego natchnień, darów, owoców) i chce się „stosować” do wewnętrznych wymagań Ducha świętego i poddawać Jego prowadzeniu i kierownictwu. Moje ulubione Słowo z Jana „Ducha daje życie”.

Dalszy wnioski do Ga 6,1 i pytania do niego:
Ponieważ w miejsce starego Prawa wchodzi odtąd nowe prawo, prawo miłości, nowa moralność (mająca czynnik Ducha świętego) to pragnieniem Bożym jest abyśmy, pozostając pod działaniem Ducha świętego, który uczy przekreślania egocentryzmu i pokornej miłości, w duchu pokory, cierpliwości i łagodności wzajemnie się podnosili z upadków i wspierali, czuwając przy tym, aby samemu przy tym nie upaść. Bóg więc tym samym człowiekowi daje zadanie, zaprasza i zachęca go do działania i poprzez drugiego człowieka chce objawiać samego siebie i okazywać miłość bliźniemu. Tak ja to widzę i tak to do mnie przemawia. Niestety z realizacją tego Ga 6,1 jest u mnie niedobrze i mam kaca z tego powodu.

Flp 3,20-21
Nasza bowiem ojczyzna jest w niebie. Stamtąd też jako Zbawcy wyczekujemy Pana naszego Jezusa Chrystusa, 21 który przekształci nasze ciało poniżone, na podobne do swego chwalebnego ciała, tą potęgą, jaką może On także wszystko, co jest, sobie podporządkować.
Ap 22,12-14
12 Oto przyjdę niebawem,
a moja zapłata jest ze mną,
by tak każdemu odpłacić, jaka jest jego praca.
13 Jam Alfa i Omega,
Pierwszy i Ostatni,
Początek i Koniec.
14 Błogosławieni, którzy płuczą swe szaty, aby władza nad drzewem życia do nich należała
i aby bramami wchodzili do Miasta.

W jaki sposób wypełni się zbawienie świata?

W skrócie to widzę w tych fragmentach dwie kluczowe i ważne sprawy:
1.Dla chrześcijanina celem i ojczyzną jest niebo, życie wieczne, a życie doczesne jest tylko drogą, tęsknotą za przebywaniem z Panem Jezusem w niebie i środkiem do osiągnięcia celu, którą najmądrzej jest potraktować bardzo poważnie jako ZADANIE, w Apokalipsie jest użyte „praca”.
2.Zwróciłam uwagę też na „płukanie szat”, co sugeruje korzystanie z sakramentów – zwłaszcza Pokuty i pojednania a także Eucharystii. Wniosek jest więc czytelny i nie budzi żadnych wątpliwości, że stanięcie w prawdzie o sobie (Poznacie prawdę, prawda was wyzwoli - powraca to jak bumerang) i następnie oczyszczenie sakramentalne jest wręcz warunkiem "wstępu" do nieba.

Teraz jak się wypełni zbawienie:
Mój osobisty pogląd jest taki, że zbawienie świata już się dokonało na Golgocie i wypełnienie następuje wtedy, gdy je przyjmujemy do siebie, tę wielką łaskę daną darmo i na nie odpowiadamy życiem, chcąc z tą łaską współpracować.
Powyższe fragmenty mówią o paruzji, którą można rozumieć dwojako: tak do zakończenia obecnego świata, jak też do chwili śmierci każdego człowieka (czyli taki osobisty koniec świata). Wówczas następuje „odpłata”, która będzie uzależniona od indywidualnych czynów człowieka, od tego jak potraktował to życie doczesne, które dostał od Boga nie po to, żeby sobie je ot tak przeżył, tylko dostał jako zadanie. Wówczas także każdy zda sprawę z tego, jak współpracował z łaską zbawienia darmo i hojnie daną do wykonania tego zadania.

Wt wrz 19, 2017 2:18 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2