Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So lis 18, 2017 2:03 pm

Ekumenizm rodzinny. 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Ekumenizm rodzinny.
Ekumenizm na szczytach władzy, jaki jest, każdy widzi. Generalnie to są puste gesty i nic z tego nie wynika. Prawdziwy ekumenizm ma miejsce, jak zdarzy się małżeństwo mieszane i muszą się dogadywać małżonkowie. Do zwykłych problemów małżeńskich dochodzi jeszcze problem różnicy w wierze. Wyrzucono mój post w wątku dotyczącego właśnie tego problemu, bo przeniesiono go do działu "katolicyzm" Mam bana w tym dziale.
Między katolikami i prawosławnymi jest chyba najmniej różnic w wierzeniach.
Powinno być im się najłatwiej dogadać. dlaczego mimo to jest tyle problemów? - bo w dyskusjach każdy chce wykazać wyższość swojej wiary. Czy w ten sposób można się dogadać? Nie nie można. Można co najwyżej podporządkować sobie drugą osobę. Wiarę człowieka można tylko zmierzyć badając jaką miłość ta wiara powoduje. Tego wiara jest większa, kto potrafi goręcej kochać. Kto potrafi okazać szacunek drugiej osobie i jej wierze. Licytowanie się, która wiara jest lepsza, prowadzi do dodatkowych kłótni między małżonkami. Doradzanie jednej ze stron, jak wykazać wyższość jednej wiary nad drugą, to jest dolewanie oliwy do ognia.
Ekumenizm, żeby miał szansę powodzenia, to musi być oparty na miłości i tylko do miłości w ekumenizmie rodzinnym powinniśmy zachęcać. Skoro jeden małżonek wyśmiewa wiarę drugiego małżonka, to znaczy tyle, że nie potrafi prawdziwie kochać. To jego wiara pozostawia jeszcze wiele do życzenia. Ja wierzę w ekumenizm właśnie tam w rodzinach mieszanych. To im najbardziej zależy na zjednoczeniu chrześcijan. Powinniśmy im wszyscy pomagać. Tej miłości powinien się uczyć każdy z nas.

Wt sie 29, 2017 6:01 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ekumenizm rodzinny.
Wszystko co napisałeś wydaje się słusznym o ile przesłanki wstępne są zasadne. Tzn. że jeżeli ktoś wychodzi z założenia, że dialog ekumeniczny ma służyć wykazaniu "wyższości" wiary, a nie jej prawdziwości, to tak to własnie wygląda jak napisałeś.

Cytuj:
Skoro jeden małżonek wyśmiewa wiarę drugiego małżonka, to znaczy tyle, że nie potrafi prawdziwie kochać. To jego wiara pozostawia jeszcze wiele do życzenia.

Gdybym nie poznał Pisma i gdyby mi go ksiądz w kościele nie tłumaczył, to najprawdopodobniej uważał bym, że wiem co to znaczy "miłować", ale tak na prawdę było by to tylko moje wyobrażenie o tym. To co jest zawarte w Piśmie Świętym, to wyartykułowane słowa, zawierające wszystko - całą prawdę o nas i o Bogu. I tej prawdy należy szukać, także poprzez dialog, w tym wypadku ekumeniczny.

Wt sie 29, 2017 7:49 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Pismo Święte to jest historia o mnie, o Tobie i o każdym z nas. Wystarczy tylko poszukać analogii do swojego życia. Im jesteśmy bliżej Boga, tym więcej takich analogii widzimy. Im jesteśmy bliżej Boga, tym łatwiej jest nam się porozumieć. Tam gdzie nie ma miłości, tam ekumenizm jest pustym słowem.

Pn wrz 04, 2017 12:08 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
krzysiekniepieklo napisał(a):
Pismo Święte to jest historia o mnie, o Tobie i o każdym z nas. Wystarczy tylko poszukać analogii do swojego życia. Im jesteśmy bliżej Boga, tym więcej takich analogii widzimy. Im jesteśmy bliżej Boga, tym łatwiej jest nam się porozumieć. Tam gdzie nie ma miłości, tam ekumenizm jest pustym słowem.

Nie napisałeś jak ty rozumiesz ekumenizm i jakie wg ciebie powinien mieć konkretne cele.

Pn wrz 04, 2017 12:14 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ekumenizm, to jest szukanie jedności z tymi, którzy uznają Zywą Obecność Boga w Komunii Świętej. Jezus pozostał z nami właśnie w Komunii. Nie możemy szukać jedności z tymi, którzy tego nie uznają. Nie ma ekumenizmu bez Boga. Tylko Bóg obecny w Komunii może nas zjednoczyć. Inne zjednoczenia to są tylko układy oparte na wspólnym interesie. Komunia - jednoczenie się z Bogiem - oznacza również jednoczenie się ze wszystkimi wyznawcami Chrystusa. Skoro wyznajemy Jednego Boga, to jesteśmy braćmi w wierze. Jesteśmy braćmi i synami Jednego Boga. Dlatego jesteśmy rodziną. Musimy zacząć ze sobą rozmawiać w Duchu Miłości. To my na dole możemy tego dokonać. Trzeba tylko uwierzyć, że to jest możliwe i zacząć działać.

Pn wrz 04, 2017 1:18 am