Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N paź 22, 2017 5:14 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Pokuta, umartwienia, posty, itp? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Pokuta, umartwienia, posty, itp?
Co myślicie o pokucie, umartwieniu, poście, itd. i ich formach w naszych czasach? Czy sami poddajecie się takim praktykom i w jaki sposób?

Śr sie 30, 2017 2:15 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pokuta, umartwienia, posty, itp?
Nikt nie chce się zwierzyć? U mnie jest kiepsko z umartwianiem się. Duch ochoczy, ale ciało słabe. :-(
Po waszych odpowiedziach, tzn. ich braku, widzę, że pokuta nie jest zbyt łatwym tematem. A przecież nawołuje już do niej Pan Jezus, potem Jego święci przez wieki, Maryja Matka w objawieniach. Hmmm...

N wrz 03, 2017 10:44 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Mysle ze niezbyt dobrze zadales pytanie, bo omawianie publiczne swoich zachowan pokutnych czy postu, to raczej nieweczylo by cel takich zachowan.
Poza tym kazdy ma inne rozumienie postu i pokuty, a to takze nie dalo by zadnych rezultatow dyskusji.
Mozna powiedziec jedynie ze post i pokuta ma nas zahartowac, by nie ulegac pokusom, przez co w zasadzie latwiej nam to przychodzi.
Mozna by to okresliic jako utrudnienie zycia majace na celu ulatwienie zycia.
Brzmi to dziwnie i pewnie wielu nie zalapie o co chodzi, a to jest podobnie jak trening dla sportowca, meczy sie by osiagnac najlepszy rezultat, przeskoczyc poprzeczke wyzej niz moze, a dzieki temu latwo przeskoczy poprzeczke nieco nizej, wlasnie ta ktora moze, ale nie zawsze mu sie udawalo .

N wrz 03, 2017 11:06 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nie miałem zamiaru pytać się aż tak szczegółowo, tylko ogólnie o poglądach na ten temat.

Pn wrz 04, 2017 3:05 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Modlitwa, by dolecieć do nieba musi mieć skrzydła. Tymi skrzydłami są umartwienia i pokuta. Może ona jednak być karmieniem pychy i zamiast skrzydłami ptaka jest kamieniem u szyi.
Skąd będziesz wiedział kto opisuje skrzydła, kto kamieńie?

Pn wrz 04, 2017 3:11 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):

Jeszcze nie wiem, to zależy. ;-)
Ale nieraz ktoś przy dyskusji potrafi wyciągnąć pożyteczny link, odwołanie do Pisma Św., nauki Ojców Kościoła, itp.
Na to liczyłem.

Pn wrz 04, 2017 5:48 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
Modlitwa, by dolecieć do nieba musi mieć skrzydła. Tymi skrzydłami są umartwienia i pokuta. Może ona jednak być karmieniem pychy i zamiast skrzydłami ptaka jest kamieniem u szyi.
A skąd tyś to wytrzasną, ze aby modlitwa doleciała ( ale określenie :D ) do nieba to musi być umartwienie i pokuta ?

Pn wrz 04, 2017 5:58 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Od Augustyna. Jak mnie skleroza nie myli a jak myli, szukać będę musiała.

Pn wrz 04, 2017 6:15 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
Jak znajdziesz w Piśmie to daj znać, Augustyna sobie daruj.

Pn wrz 04, 2017 10:25 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
wujo44 napisał(a):
merss napisał(a):

Domyślam się, że posty i umartwienia nie są do niczego potrzebne wg Biblii wuja?

Pn wrz 04, 2017 10:35 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
PeterW napisał(a):
wujo44 napisał(a):
merss napisał(a):

Domyślam się, że posty i umartwienia nie są do niczego potrzebne wg Biblii wuja?

A po coz wujo mialby sie jeszcze umartwiac i poscic, przeciez z jego postow wynika ze ma juz zbawienie w kieszeni.
A moze pisaniie postow uwaza za post. :-)

Pn wrz 04, 2017 10:44 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Skarbie - wuju kochany! Jeśli się odetnę i palnę maczugą, będzie chwila przyjemności. Mogę to jednak tak wykręcić, że się sam prosiłeś i nie miałam wyjścia. To będzie ten kamień. Jeśli przyznam rację - dasz mi spokój (najlepsze rozwiązanie). Panie Boże, obiecuję że odmówię nadprogramową dziesiątkę różańca idąc brzegiem morza (tylko w dni bezdeszczowe) w intencji tego urwipołcia, ale wlej mu dwie krople rozumu o sesowności pokuty. To będzie umartwienie.
Rozumie tera? I niech do mnie nie podchodzi zbyt blisko, bo mi w kryształowej kuli wychodzi, że czekasz w kolejce na powrót do KK. Ja wyczerpalam limity i migam się od roboty. W Księdze Rodzaju znajdziesz o ptaszkach. Reszta to czytanie metodą introspekcji.

lekarstwo i Peter mnie powieszą.

Pn wrz 04, 2017 10:47 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
Skarbie - wuju kochany! Jeśli się odetnę i palnę maczugą, będzie chwila przyjemności. Mogę to jednak tak wykręcić, że się sam prosiłeś i nie miałam wyjścia. To będzie ten kamień. Jeśli przyznam rację - dasz mi spokój (najlepsze rozwiązanie). Panie Boże, obiecuję że odmówię nadprogramową dziesiątkę różańca idąc brzegiem morza (tylko w dni bezdeszczowe) w intencji tego urwipołcia, ale wlej mu dwie krople rozumu o sesowności pokuty. To będzie umartwienie.
Rozumie tera? I niech do mnie nie podchodzi zbyt blisko, bo mi w kryształowej kuli wychodzi, że czekasz w kolejce na powrót do KK. Ja wyczerpalam limity i migam się od roboty. W Księdze Rodzaju znajdziesz o ptaszkach. Reszta to czytanie metodą introspekcji.

Ale to bez sensu, nie o to chodzi :)
Jak stawiasz taką tezę, że cyt. "
merss napisał(a):
Modlitwa, by dolecieć do nieba musi mieć skrzydła. Tymi skrzydłami są umartwienia i pokuta.
to moje odniesienie do Pisma ma ci poddać na myśl, nie tylko fakt, że czegoś takiego - takiej myśli - nie znajdziesz w Piśmie ( nikt tak nie pisze i nie stawia takich problemów, tez itp.), ale też znajdzieć coś zupełnie innego np. Rz 8:26 bw "Podobnie i Duch wspiera nas w niemocy naszej; nie wiemy bowiem, o co się modlić, jak należy, ale sam Duch wstawia się za nami w niewysłowionych westchnieniach."
A ty mi w zamian serwujesz dziesiątkę różańca, no - przykro czytać- a od kiedy to można modlić się do ludzi i to takich, którzy zasnęli, zmarli :?
Znajdziesz w Piśmie takie modlitwy ? No nie znajdziesz !!
Rozumiesz w czym rzecz ? Praktykujesz modlitwę, która nie ma oparcia w Słowie, to jak ty wierzysz ?
PS.
A niech Bóg borni przed powrotem do religii rzymskich-katolików :-(

Wt wrz 05, 2017 4:50 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
wujo44 napisał(a):
merss napisał(a):

Ale to bez sensu, nie o to chodzi :)
Jak stawiasz taką tezę, że cyt. "
merss napisał(a):
Modlitwa, by dolecieć do nieba musi mieć skrzydła. Tymi skrzydłami są umartwienia i pokuta.
to moje odniesienie do Pisma ma ci poddać na myśl, nie tylko fakt, że czegoś takiego - takiej myśli - nie znajdziesz w Piśmie ( nikt tak nie pisze i nie stawia takich problemów, tez itp.), ale też znajdzieć coś zupełnie innego np. Rz 8:26 bw "Podobnie i Duch wspiera nas w niemocy naszej; nie wiemy bowiem, o co się modlić, jak należy, ale sam Duch wstawia się za nami w niewysłowionych westchnieniach."
A ty mi w zamian serwujesz dziesiątkę różańca, no - przykro czytać- a od kiedy to można modlić się do ludzi i to takich, którzy zasnęli, zmarli :?
Znajdziesz w Piśmie takie modlitwy ? No nie znajdziesz !!
Rozumiesz w czym rzecz ? Praktykujesz modlitwę, która nie ma oparcia w Słowie, to jak ty wierzysz ?
PS.

Wujo, modlitwa to rozmowa z Bogiem i na nia nie ma szablonu.
Jesli ktos modlac sie rozwaza Pisma to jak najbardziej bedzie to wlasciwa modlitwa.
Jezeli komus Rozaniec pomaga w kontemplacji Boga to jest jak najbardziej zgodny z Pismem.
Ty, jakk i wiekszosc Protestantow kierujecie sie jakimis fobiami ktore wam kojaza modlitwy z roznymi nielubianymi rzeczami.
Tak jak wielu nie lubi krewetek, choc ich nawet nie prubowalo, bo kojaza im sie z nieprzyjemnym z wygladu larwalnym stadium chrzaszczy.
Pewniie nie powinienes jesc wolowiny czy baraniny bo te zwierzeta maja rogi.
Jedzenie cynaderkow pewnie bedzie grzechem rozpusty, a lepienie balwana balwochwalstwem.
To sa fobie ktore trzeba leczyc a nie nauczac.

Wt wrz 05, 2017 5:28 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:

A widzisz...a było nie podchodzić do mnie. Ty o szatach i brudnych duszach katolików rzymskich a ja o depozycie wiary. Jak poukladasz sobie relacje z Pomysłodawcą właściwej wersji Biblii/zinterpretowanej przez UNK, potrafisz i o duchowści, i jakoś się doczołgasz do zbawienia. Kiedy czytam wzniosłe autorskie posty o Biblii, bije fałsz i brak zintegowania osoby. Nic na to nie poradzę, że naśladowanie oryginału jest zawsze tylko podróbką. Czegoś tam brakuje, mimo że pozornie to samo. Nie znasz przepisów wykonawczych, pozostajesz poza dobrze oznakowanym szlakiem. Niektórzy lubią takie klimaty.

Duchowość oddolna, zawieszona na odgórnej i powiązana z psychologią pozwala odnależć siebie. Chrystus poniósł ofiarę, by nam wskazać jedyną drogę, drogę miłości, która łączy nie dzieli. Oto człowiek. Wypowiedział te słowa Piłat. Tyle, że to należy rozebrać na drobne a to już nie Biblia, ale nauki szczegółowe, które z niej korzystają i ją ubogacają.
Pozostając na poziomie Biblii masz ideały. Możesz jednak karmić swoją pychę i wierzyć w projekcję boga, jeśli nie będziesz potrafisz przełożyc tego ' na góralski'. Pozstaniesz rozbity i nie dpouścisz Boga do siebie, bo nie wiesz kim jesteś. Uważasz, że wierzysz w Boga, tymczasem tworzysz sobie chochoła.

Miłość Jezusa, którą mamy naśladować to nie jest to zwykła życzliwość czy filantropia. Ona związana jest z ofiarą. Jest też cierpliwym znoszeniem swoich słabości. O to pyta lekarstwo...jak być coraz bardziej podobnym do Jezusa, jak otwierać się na łaskę. Jak upodabniać się nie tracąc nic ze swej osobowości, jak integrować ciało z duszą. To wymaga umartwień, bo maszerowanie ku coraz wyższym wartościom wymaga wysiłku. To nawet psychologia i filozofia głoszą. Ty chcesz za frico, z cytacików biblijnych. Nie da się. Najapierw wiedza, potem umiejętności, wreszcie nawyki-> trzeba wiedzieć jak.
To zrozumienie o co tak naprawdę w tym chrześcijaństiwe chodzi. A chodzi o budowanie dojrzalego człowieka. Trzeba wiedzieć jak to robić praktycznie. Potrzeba więc przetłumaczenia Biblii na język praktyki dnia codziennego tak, by nie utacić widzenia całości. Nie samemu..

Abba Antoni powiedział o istocie duchowości oddolnej.
Jeśli widzisz, że ktoryś z młodych mnichów chce osiągnąć niebo o własnych siłach, złap go mocno za stopy, ściągnij go na dół, gdyż nie będzie on miał żadnych korzyści ze swego postepowania.
To nie długie medytacje są drogą, ale najpierw poznanie siebie i swojej rzeczywistości. W przeciwnym przypadku człowiek stanie się podobny do Ikara i będzie musiał spaść z wyżyn, gdyż jego skrzydła są tylko z wosku. Musimy mieć silny kontakt z ziemią. Należy skonfrontować się ze swoja rzeczywistością, by zaakceptować także swoją witalność i seksualność. W przeciwnym przypadku człowiek probuje przeskoczyć swoje ciemne strony, by za pomocą jak najszybciej dojść do Boga. Dotrze się nie do Boga prawdziwego, ale jego projekcji.

Teraz może sobie szukać cytacików biblijnych wedle upodobania. Nie ta lektura, nie ta droga. Modlitwa to za malo, znajomość Pisma może doprowadzić do pychy. A o pokorę chodzi. O wdrażanie jej w swe życie. Tu potrzeba innej nauki - duchowości i dostosowanie konretnej do swej kondycji psycho - duchowej.

Człowiek powinien zbudować sobie drabinę do siebie, bo tylko tam odnajdzie Boga. Nie w wiedzy biblijnej (za mało). Nie ma innej drogi jak kontrolowanie natury poprzez wysiłki prowadzące ku umartwianiu jej. I nigdy samemu, bo pycha i fałszywa pokora są widziane inaczej a są tym samym.

No dobra. Teraz uciekaj, limity mam wyczerpane. Nie mam propozycji dla protestantów, którzy poza Biblią odczytywaną własnymi siłami nie mają nic więcej.

Wt wrz 05, 2017 6:26 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona