Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt lis 24, 2017 9:09 am

Co to znaczy zawierzyć Bogu? 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Co to znaczy zawierzyć Bogu?
W krótkich, żołnierskich słowach?

Ja bym podał taką wstępną definicję:
Zawierzyć to znaczy zaakceptować to się dzieje ze mną i wokół mnie jeśli postępuje po katolicku.

Wy?

Pt wrz 01, 2017 7:22 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Co to znaczy zawierzyć Bogu?
Za dużo zakładasz wątków. Swobodnie mogłeś ten temat ciągnąć w tym o katolicyzmie. To takie pływanie po powierzchni, bez próby wejścia w głąb problemu. Nie ogarniasz problemu, ale jednocześnie nie wykazujesz cierpliwości, by w niego wejść. Słomiany zapał sangwinika lub...nieważne. :-D Ćwiczenie cierpliwości i dociekliwość to cnoty.
Z doświadczenia... Zawierzenie się Bogu może Bóg potraktować poważnie i wywracać Ci życie nie tak jak oczekujesz. Jesteś na to gotów? Skąd będziesz wiedział, czy to wlasna głupota, czy ingerencja Boga? Człowiek najczęśćiej przełącza na myślienie magiczne i życzeniowe, i jego wiara pozostaje na poziomie emocji.

Ten post można właśnie potraktować jako jeden z serii 'nawracajcie innych' lub przekazać coś pod namysł. ;)

Pt wrz 01, 2017 7:37 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
Za dużo zakładasz wątków. Swobodnie mogłeś ten temat ciągnąć w tym o katolicyzmie. To takie pływanie po powierzchni, bez próby wejścia w głąb problemu. Nie ogarniasz problemu, ale jednocześnie nie wykazujesz cierpliwości, by w niego wejść. Ćwiczenie cierpliwości i dociekliwość to cnoty.
Z doświadczenia... Zawierzenie się Bogu może Bóg potraktować poważnie i wywracać Ci życie nie tak jak oczekujesz. Jesteś na to gotów? Skąd będziesz wiedział, czy to wlasna głupota, czy ingerencja Boga? Człowiek najczęśćiej przełącza na myślienie magiczne i życzeniowe, i jego wiara pozostaje na poziomie emocji.

To możesz go scalić, założyłem, bo osobny wątek lepiej wybrzmi niż jakieś pytanie w bebechach jakiegoś innego tematu.
Ale nie odpowiedziałaś na pytanie co to jest zawierzyć Bogu wg ciebie? I nie rozumiem dlaczego krótka odpowiedź ma być płytka. Krótka nie musi być doskonała, może służyć jako coś od czego można wyjść. Do esencji zawsze można dolać wody, wg uznania, ale jak się powącha esencję to zawsze wiadomo co to jest.

Pt wrz 01, 2017 7:45 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Zawierza się Bogu, bo myśli, że bedzie żył za człowieka- kolaczcie i będzie stolik nakryty. Spotka rozczarowanie. To wymagający ojciec i pierwsze co zrobi to zacznie porządkować mu życie dostosowując się do tempa czlowieka. Pozwoli też popełniać błędy.
Trzeba więc dojrzalości i otwartości, by taką deklarację podjąć. Zaprosić Boga do swego życia i poprosić, by nie pozwolił zejść ze szlaku. To jednak przełączenie siebie na pracę własną i czujność.

Inaczej poruszamy się w sferze magii. Tam, gdzie czytam piękne słowa o zawierzeniu, wchodząc w głąb w ponad 90% odkrywam lęk przed życiem i oczekiwanie na efekty specjalne.

Zawierzasz się Bogu, bo kierują Tobą jakie intencje? A jeśli pójdzie nie po Twojej myśli? Bierzesz to pod uwagę w chwili zawierzenia? O protezę, czy wzmacnianie własnego kręgosłupa chodzi?

Pt wrz 01, 2017 7:56 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Zawierzenie się Bogu, to całkowite zaufanie Bogu, wiara, że wszystko co było i będzie w twoim życiu (dobre czy złe) jest dla twojego dobra.
Polecam modlitwę "Jezu, Ty się tym zajmij" i przeczytanie o ks. Dolindo Routolo.

Pt wrz 01, 2017 8:18 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
A własna głupota i myślenie magiczne też są dobrem? Przyjąć je z dobrodziejstwem inwentarza mówiąc - wola Boga i mój krzyż? Zawierzyłam się Bogu, więc tak ma być. Na pewno?

Pt wrz 01, 2017 8:23 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
A własna głupota i myślenie magiczne też są dobrem? Przyjąć je z dobrodziejstwem inwentarza mówiąc - wola Boga i mój krzyż? Zawierzyłam się Bogu, więc tak ma być. Na pewno?

No widzisz? Niby kazdy katolik slyszal ze trzeba zawierzyc Bogu a jak przyjdzie do tego by powiedziec co to znaczy to kazdy ma jakies swoje definicje, czasami dziwne.
p.s. przypominam uprzejmie ze jeszcze nie podalas swojej definicji (nakreslalas cele i dlaczego trzeba zawierzyc ale nie zdefiniowals)

Pt wrz 01, 2017 8:32 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Określam to jako zaproszenie do swego życia i danie 'widzących' oczu oraz mówienie do mnie takim językiem, bym go rozumiała. Religia musi zostać przełozona na język mądrych dzialań a nie górnolotnych deklaracji.

Pt wrz 01, 2017 8:36 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):

To do mnie?
Tak, jeśli ufasz Bogu do końca, to nawet własna głupota na pewnym etapie jest dobra. Ale trzeba zaufać Bogu i szukać jego woli. Nie oznacza to zatrzymania się w rozwoju i popadnięcia w lenistwo, bo wszystko jest ok. To rzeczywiście byłby błąd. Zawierzenie nie oznacza lenistwa.

Pt wrz 01, 2017 8:41 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Są trzy etapy dojścia do całkowitego zawierzenia Bogu.
Etap 1. Człowiek nabywa zdolności przyjmowania Jego woli. Czyli tam, gdzie kiedyś walczył z Bogiem, usiłując Mu wmówić swoje plany i wymusić ich realizację, powoli składa broń, wiedząc, że tak naprawdę nic nie zależy od niego, a wszystko zależy od Boga.
Etap 2. Człowiek zaczyna już nie tylko biernie akceptować wszystko, co daje Bóg, lecz podejmuje z Nim aktywną współpracę i jest posłuszny Jego woli. Wtedy widzi, że każda chwila niesie swój własny „obowiązek”, zaproszenie od Boga, byś zrobić coś konkretnego. A choroba, cierpienie, śmierć bliskiej osoby to Jego prośba, by się nie skarżyć, by zapomnieć o sobie, by oddać Mu wszystko. Natomiast pochwała, zaszczyt – to okazja do pokory, milczenia, dystansu do siebie, zachęta do większej służby dla innych. Porażka i zwycięstwo, wszystko to przyjmuje w duchu wiary, wiedząc, że w tle kryje się wola Boga. We wszystkim widzi Jego ślad, Jego przynaglenie, by nie stracić ani chwili. Inaczej to spojrzenie, że nic oprócz grzechu nie dzieje się bez Jego woli oraz że Bóg jest tu i teraz. Na tym etapie człowiek intensywnie pracuje nad tym, by zaprzeć się siebie, by zapomnieć o sobie, nie wolno tego ominąć. To istota chrześcijaństwa, które streszcza się w tym jednym jedynym słowie: MIŁOŚĆ.
Etap 3. W tym etapie zawierzenia ludzkie „ja” znika, a we wszystkim pojawia się Bóg, który przez niego prześwituje; człowiek staje się Jego narzędziem. I powtarza za św. Pawłem: „Żyję już nie ja, żyje we mnie Chrystus” (Ga 2, 20) Zjednoczenie z Bogiem.

Pt wrz 01, 2017 9:00 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Lekarstwo. Nie do Ciebie. Głupota może być zaakceptowana jako wola Boga i krzyż. I co wówczas?

Starożytni mnisi dawali rady na to jak żyć i wyróżniali dwa rodzaje duchowości: odgórną i oddolną. Ja wciąż piszę o oddolnej, bo odgórne ideały bez scalenia ze sobą prowdzą na manowce.
Niektórzy ludzie dążą do ideałów tak wzniosłych, iż ich nigdy nie osiągną lub zwalniają się z pracy kierując odpowiedzialność za życie na Boga.
Pierwsi - nie chcąc poddać się uczuciom rezygnacji wypierają swe prawdziwe oblicze i rozpoczynają identyfikację ze swymi ideałami. Postawa taka prowadzi do wewnętrznego rozdwojenia. Ludzie ci stają się ślepi na własną rzeczywistość, nie dostrzegają np agresji, która tkwi w ich pobożności. Moralizują, bo uczyć innych latwiej niż porządkować swe życie. Żyją wówczas na dwóch jakby poziomach, które nie mają ze sobą nic wspólnego a z drugiej - do projekcji wypartych namiętności na innych. Potępiają innych z Bogiem na ustach.

Ideały są niezbędne, prośba o uczestniczenie Boga w naszym życiu też. Środkami pomocowymi są sakramenty i praca własna. Jak nie znasz kierunku drogi do siebie, nigdy nie trafisz do Boga.

Dla starożytnych mnichów droga ku Bogu wiodła poprzez poznanie istoty wlasnej osoby. Spotkanie z Bogiem jest możliwe tylko wówczas, gdy wcześniej nastapi spotkanie z istotą własnego 'ja'. Zanim mnich bedzie mógł wznieść się ku Bogu, musi poznać wlasną psychikę i swe namiętności oraz potrzeby. Najpierw musimy je rozpoznać. W przeciwnym razie zamiast Boga spotkamy własne projekcje.

Pt wrz 01, 2017 9:06 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Metanoja napisał(a):
Są trzy etapy dojścia do całkowitego zawierzenia Bogu.
Etap 1. Człowiek nabywa zdolności przyjmowania Jego woli. Czyli tam, gdzie kiedyś walczył z Bogiem, usiłując Mu wmówić swoje plany i wymusić ich realizację, powoli składa broń, wiedząc, że tak naprawdę nic nie zależy od niego, a wszystko zależy od Boga.
Etap 2. Człowiek zaczyna już nie tylko biernie akceptować wszystko, co daje Bóg, lecz podejmuje z Nim aktywną współpracę i jest posłuszny Jego woli. Wtedy widzi, że każda chwila niesie swój własny „obowiązek”, zaproszenie od Boga, byś zrobić coś konkretnego. A choroba, cierpienie, śmierć bliskiej osoby to Jego prośba, by się nie skarżyć, by zapomnieć o sobie, by oddać Mu wszystko. Natomiast pochwała, zaszczyt – to okazja do pokory, milczenia, dystansu do siebie, zachęta do większej służby dla innych. Porażka i zwycięstwo, wszystko to przyjmuje w duchu wiary, wiedząc, że w tle kryje się wola Boga. We wszystkim widzi Jego ślad, Jego przynaglenie, by nie stracić ani chwili. Inaczej to spojrzenie, że nic oprócz grzechu nie dzieje się bez Jego woli oraz że Bóg jest tu i teraz. Na tym etapie człowiek intensywnie pracuje nad tym, by zaprzeć się siebie, by zapomnieć o sobie, nie wolno tego ominąć. To istota chrześcijaństwa, które streszcza się w tym jednym jedynym słowie: MIŁOŚĆ.
Etap 3. W tym etapie zawierzenia ludzkie „ja” znika, a we wszystkim pojawia się Bóg, który przez niego prześwituje; człowiek staje się Jego narzędziem. I powtarza za św. Pawłem: „Żyję już nie ja, żyje we mnie Chrystus” (Ga 2, 20) Zjednoczenie z Bogiem.

Czyli wg ciebie bycie katolikiem to znaczy być re-aktywnym ale nie pro-aktywnym w stosunku do życia. Tak cię zrozumiałem.

Pt wrz 01, 2017 7:43 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Na zakończenie mej obecności w wątku podam przykład prymasa Tysiąclecia. Nie był wylewny i spontaniczny, nie polemizował jeśli nie wymagała tego sytuacja. J.Kuronia wysłuchał, ale nie zadał mu żadnego pytania. Po pół godzinie podziękował za uwagi-> Kuroń instruował go jak Kościół powinien postępować. Był osobowością astetyczną, czyli jego duchowość była uzewnętrzniona (nie mylić z zewnętrzną duchowścią, czyli maską). Jego cechą dominującą był pokój wewnętrzny i równowaga emocjonalna, czyli psychologicznie był osobowością zintegrowaną, z perspektywny wiary - pelen Bożego ładu. Ten wewnętrzny ład tworzyły- wszystko jest na wlaściwym i przeznaczonym sobie miejscu. To wynik bezwarunkowego zaufania Bogu, stąd też pochodzi prawdziwa wolność. Bo człowiek prawdziwie wolny nie czuje się skrępowany żadnymi względami ludzkimi. Nie lęka się o to jak wypadnie. Nie zastanawia się co powiedzą inni.
Mimo osaczenia przez SB pozostał wolny. Taka wolność rodzi radość, pogodę ducha, zdrowy dystans do siebie i innych, a także poczucie humoru. Nie uciekał, nie kurczył się w sobie. Nie miał nic do ukrycia.

Wychodził z teologicznego założenia, że łaska buduje na naturze, więc człowiekowi trzeba najpierw pomóc zaprowadzić ład w jego wnętrzu, naturze. Bez tego łaska się nie zakorzeni, nie zmieni w trwałą przyjaźń z Chrystusem.

Wyżej teorii mniszej garstka, teraz przykład. Bez deklaracji czysto zewnętrznych i duchowości oderwanej od siebie. Takie deklaracje są zwykle tylko nie swoim obrazem, rozbija się go błyskawicznie.

Pt wrz 01, 2017 10:14 pm