Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N lis 19, 2017 4:09 pm

Krzyżyk celebrytki? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Krzyżyk celebrytki?
Co sądzicie o dziwnym używaniu symboli religijnych, takich jak wspomniany w tytule, krzyżyk celebrytki, który jest zawieszony na łańcuszku poziomo i jest chyba traktowany tylko jako ozdoba?

Pt wrz 08, 2017 1:45 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Krzyżyk celebrytki?
Krzyż wygląda jak krzyż skandynawski https://pl.wikipedia.org/wiki/Krzy%C5%BC_skandynawski. Pisałam w innym poście, że zaprojektowała go Kathy Rose. Jakiś czas temu napisałam do niej (lub sklepu, który promuje ją) i zapytałam, co dla niej oznacza takie zawieszenie krzyża na łańcuszku, co chciała pokazać takim projektem. Odpowiedzi nie dostałam. Osobiście nie zakupiłabym takiej "biżuterii" ani sobie, ani nikomu innemu.

So wrz 09, 2017 4:03 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
No wlaśnie, CHYBA tylko dla ozdoby. Sęk w tym, że nie wiemy, jakie motywacje decydują o wyborze takiego krzyżyka. Czy dla ozdoby. Ja nie wiem. A nosi go wielu ludzi, raczej młodszych niz starszych. Ktoś ma dane, dane a nie przypuszczenia, które pozwalają określić, dlaczego konkretni ludzie noszą takie a nie inne krzyżyki? To byłoby ciekawe.
Nie byłoby dobrze zaocznie przypisywać intencje.

Sama bym nie kupiła ani nie nosiła. No ale od lat noszę tzw. obrączkę rozańcową - no i na niej, ze wzgl. na miejsce, krzyżyk jest poziomy, co mi w niczym nie przeszkadza. Nawet nie zwróciłam uwagi przy kupnie. Miałam kiedyś inną (zrobiła się za mała), z krzyżykiem równoramiennym, i wtedy nie było sprawy, która oś jest tradycyjna pionową. Gdy dłuższa belka jest właśnie dluższa, jej ulokowanie pionowe w wąskim rożańcu na palec zapewne przeszkadzałoby w noszeniu.

So wrz 09, 2017 11:59 pm
Milczek
Milczek

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Zastanawiające jest to po co celebryci noszą krzyże? Dużo z Bogiem to oni wspólnego nie mają. Prawdopodobnie po to, żeby zwieść letnio wierzących - "ten koleś nosi krzyżyk, więc jest wierzący i można robić to, co on". Często przecież ci ludzie są wzorami dla młodych.

N paź 01, 2017 3:37 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
kezz napisał(a):
Zastanawiające jest to po co celebryci noszą krzyże? Dużo z Bogiem to oni wspólnego nie mają. Prawdopodobnie po to, żeby zwieść letnio wierzących - "ten koleś nosi krzyżyk, więc jest wierzący i można robić to, co on". Często przecież ci ludzie są wzorami dla młodych.

Po co ten kwas. Każdy jest wolnym człowiekiem. Noszenie krzyżyka nigdzie nie jest w jakiś sposób reglamentowane i może mieć różne funkcje. Cokolwiek na siebie zakładamy ma przede wszystkim wymiar estetyki, szukanie drugiego dna nic w tym nie zmieni.
Skupmy się aby my, dla których krzyż to coś więcej niż tylko ozdoba, sprawili żeby osoby sięgające po niego kojarzyły z treścią jaki ów znak niesie.
Z tym przecież bywa różnie. Czym więcej jest krzyżyk dla " gorliwych" smagających różańcem np kondukt Jaruzelskiego?

Wt paź 03, 2017 9:32 am
Milczek
Milczek

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Nie zabraniam nikomu noszenia krzyżyka, jednak wydaje mi się, że w swoim zamyśle ma on wskazywać na to, że osoba nosząca jest chrześcijaninem.
Jeśli więc krzyżyk nosi osoba, która celowo robi rzeczy niechrześcijańskie mając go na szyi, to daje fałszywy obraz chrześcijanina.

Wt paź 03, 2017 8:32 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
castorian napisał(a):
Po co ten kwas. Każdy jest wolnym człowiekiem. Noszenie krzyżyka nigdzie nie jest w jakiś sposób reglamentowane

W związku z tym pojawia się pytanie, jaką funkcję powinien pełnić symbol religijny w dzisiejszych czasach. Jeśli jedna osoba używa go, by opowiedzieć się za tym, co symbol reprezentuje, druga po to, by to ośmieszyć, czy wyszydzić, trzecia jedynie ze względów estetycznych nie przywiązując zupełnie wagi do historii/znaczenia symbolu, czwarta ze względów sentymentalnych (...), to mamy sytuację, która wręcz zmusza mnie do patrzenia (czy może raczej przyglądaniu się w czasie) bardziej w serce człowieka, słuchania jego słów, analizowania jego działania, niż patrzenia na powłokę zewnętrzną tej osoby. Nie suknia zdobi (określa) człowieka, nie sutanna czyni księdza z pana Kuchannego z tygodnika "Nie" (!!!). Z drugiej strony, komu służą wygłupy nakładania symboli, z którymi człowiek się nie identyfikuje. Oczywiście pierwsza odpowiedź, jaka się nasuwa to taka, by kogoś zwieść i osiągnąć niedobre cele. Druga może być taka, że symbol traktuje się magicznie; trzecia — że ktoś może czuje jeszcze nikły związek z religią i przynajmniej przez nałożenie symbolu chce te związek uhonorować; itd.

Śr paź 04, 2017 4:25 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
W temacie symboli. Powiedzcie mi o co chodzi z "rybkami" na samochodach. Widzę ich ostatnio całe mnóstwo. To jakaś moda, czy ludzie zaczęli się nagle przyznawać do katolicyzmu :?:

Śr paź 04, 2017 6:46 pm