Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr lis 21, 2018 10:57 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 75 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Rzymski katolicyzm czy Prawosławie? 
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rzymski katolicyzm czy Prawosławie?
booldog napisał(a):
Co mnie trzyma przed ostatecznym wyborze to:dogmaty o niepokalanym poczęciu i wniebowzięciu NMP

W Niepokalane Poczęcie NMP tak samo jak we Wniebowzięcie, wierzyli chrześcijanie pierwszych wieków, oto kilka świadectw:

Niepokalane Poczęcie NMP:

-Akta męczeńskie św. Andrzeja (II-III w) "Jak z niepokalanej ziemi został stworzony Adam, tak było konieczne by z Niepokalanej Dziewicy narodził się Syn Boży"

-Efrem (zm. 373): "W Tobie Panie nie ma skazy, nie ma też skazy w Twojej Matce"

-Amfiloch (zm. 396): "Ten, który uczynił pierwszą dziewicę Ewę, bez zmazy uczynił, uczynił również drugą (Maryję) bez plamy i winy"

-Jan Damaceński "Ciało Tej, która była niepokalanie poczęta, nie mogło ulec skażeniu, bo było świątynią Syna Bożego.”

Wniebowzięcie NMP:

-Jan Damasceński pisał, że "nie mogło ulec zniszczeniu to ciało, które w sposób cudowny nosiło Jezusa i zostało przez Chrystusa odkupione i uświęcone"

"Wniebowzięcie Matki Bożej jest szczególnym przywilejem Maryi. Albowiem dusza Twoja nie wstąpiła do piekieł ani ciało Twoje nie widziało skażenia. Nie jest pozostawione na ziemi Twoje ciało niepokalane i wolne od wszelkiej zmazy, ale przeniesiona jesteś do królewskiej siedziby niebios, Ty- królowa, władczyni, pani, i prawdziwa rodzicielka Boga”

-Fulbert z Chartres "Chrześcijańska pobożność wierzy, że Bóg Chrystus, Syn Boży, Matkę swoją wskrzesił i przeniósł Ją do nieba"

-Modest, biskup Jerozolimy (+634) "Jako najchwalebniejszą Matkę Chrystusa, Zbawcy naszego, który jest dawcą życia i nieśmiertelności, wskrzesił Ją z grobu i wziął do siebie w sposób sobie wiadomy"

-Św. Andrzej z Krety (+ 740) "Był to zaiste nowy widok, przechodzący siły rozumu, gdy niewiasta, która swoją czystością przewyższała niebian, w ciele (swoim) weszła do niebieskich przybytków. Jak przy narodzeniu Chrystusa nienaruszonym był Jej żywot, tak samo po Jej śmierci nie rozsypało się Jej ciało. O dziwo! Przy porodzeniu pozostała nieskażoną i w grobie również nie uległa zepsuciu"

Pt lis 24, 2017 1:43 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
To uogólniające zdanie dotyczyło tych papieży, którzy sobie sami nadali to imię - było ich kilku.

Dwunastu. Kazdy papiez sam wybiera sobie imie.

Widze, ze ktos sie pod Ciebie podszywa bo Twoje wypowiedzi przewaznie sa rzeczowe. Tymczasem widze:

- odniosłem to do pierwszego papieża
- dotyczyło tych papieży
- przecież to w KRK papieże przyjmowali
Czyli - jeden - kilku(..) - wszyscy.

Pt lis 24, 2017 2:00 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
booldog napisał(a):
1.Czytałem uzasadnienie dogmatu o niepokalanym poczęciu NMP i nie przekonuje mnie, może powinien poszukać innego apologetę.
Nie wiem co czytałeś, być może to ja Cię "nie przekonałem" - ale jeśli nie, to tekst na ten (między innymi) temat jest tu http:\\analizy.biz/marek1962/km7.pdf
booldog napisał(a):
W Biblii jest napisane wprost o eucharystii pod dwiema postaciami.

Omówiłem to w tekście http://analizy.biz/marek1962/eucharystia.pdf
Może Ci to pomoże...

Co do zasady: nie jest dobrą metodą szukanie na zasadzie "które prawdy wiary mi odpowiadają" (dobrze jest je zgłebiać z Pismem i Ojcami, ale... nie jesteś w stanie ich wszystkich ocenić. Chyba nikt nie jest, choćby czytał po grecku, hebrajsku aramejsku i ormiańsku).
Szukaj sukcesji, prostej drogi od Apostołów. Chrześcijanie pierwszych wieków tak uczą:

Tertulian (ur. 155r.) w Preskrypcji przeciw heretykom pisał:
„Podajcie początek waszych kościołów i ukażcie nieprzerwalny szereg waszych biskupów, iżby pierwszy biskup jednego z Apostołów lub mężów apostolskich miał za poprzednika, albowiem w ten sposób dopiero apostolskie kościoły mogą wykazać swe pochodzenie i początek (...) każdy kto by chciał nauczać w Kościele i swą naukę podawać za naukę Apostołów, ma najpierw wykazać czyim jest następcą”

Święty Klemens Aleksandryjski (ur.150 - nie mylić z św.Klemensem Jerozolimskim):
„Ale, na szczęście, owi nauczyciele, którzy strzegą prawdziwego przekazu błogosławionej nauki, bezpośrednio od świętych Apostołów: Piotra, Jakuba, Jana i Pawła pochodzącej, a która syn po ojcu przejmował (...), przybyli, dzięki Bogu, i do nas, aby w naszych duszach złożyć nasienie, stanowiące dziedzictwo po przodkach i Apostołach”./Kobierce/

W roku 160 Hegezyp napisał Historię Kościoła, w której zamieścił m.in. takie stwierdzenie: „W każdym mieście, w którym zachowano nieprzerwalne następstwo biskupa, życie kościelne odpowiada nauce Prawa, Proroków i Pana”.

Pt lis 24, 2017 9:57 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Odpowiedz z cytatem
robaczek2 napisał(a):
Dwunastu. Kazdy papiez sam wybiera sobie imie.

Widze, ze ktos sie pod Ciebie podszywa bo Twoje wypowiedzi przewaznie sa rzeczowe. Tymczasem widze:

- odniosłem to do pierwszego papieża
- dotyczyło tych papieży
- przecież to w KRK papieże przyjmowali
Czyli - jeden - kilku(..) - wszyscy.

Przykład dotyczył pewnej praktyki i wszystko się zgadza: któryś był pierwszy, po nim inni papieże przyjmowali i mamy grupę wszystkich 12, którzy to zrobili.
Wyraziłem swoje zdanie, wy się z nim nie zgadzacie, chociaż można by podać inny przykład przemawiający za moją tezą chyba bardziej niż przybrane imię.
Ale ten wątek nie o tym.
Zatem "prostujcie" dalej kolegę booldoga. :mrgreen:

Pt lis 24, 2017 10:45 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Już się nie ma Gregor do czego przyczepić, tylko do imienia...

Pt lis 24, 2017 11:17 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Już się nie ma Gregor do czego przyczepić, tylko do imienia...

Podzieliłem się tylko pewną refleksją, którą można rozpatrywać bez lub w odniesienia do historii chrześcijaństwa czy papiestwa.
Wymieniliśmy kilka zdań na ten temat i ok. - nie ma sensu dalej tego ciągnąć.

Pt lis 24, 2017 7:12 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Oczywiście unik i ucieczka. Jak tylko udowodnią ze kłamie i manipuluje to zachowanie jak powyżej.

Pt lis 24, 2017 7:53 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):
Oczywiście unik i ucieczka. Jak tylko udowodnią ze kłamie i manipuluje to zachowanie jak powyżej.

Po pierwsze wskazałem na pewną korelację i w moim przypadku nie starałem się udowodnić, że mam rację. Z Waszej strony też niczego nie udowodniliście - to Twoje pobożne życzenie.
Stwierdziłeś:
Jockey napisał(a):
Widzisz Gregor my opieramy się na konkretach a ty na swoich wymysłach

Pokaż więc te konkrety, bo do tej pory jakoś nie dałeś rady, chociaż Cię prosiłem. No więc....?

Pt lis 24, 2017 8:33 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
Po pierwsze wskazałem na pewną korelację i w moim przypadku nie starałem się udowodnić, że mam rację.
oczywiście stwierdzenie że Gregor przyjął xywkę Gregor powiewa chciał uhonorować swoich idol Grzegorza Płociniaka i Grzegorza Tyklewicza, jest tylko wskazaniem na pewną korelację i nie będę starał się udowodnić że mam rację... ;)

Człowieku napisałeś OSZCZERSTWO w stosunku do zmarłego który nie może się bronić. OSĄDZIŁEŚ go wskazując, że za nic masz słowa Jezusa "nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni" i nawet nie masz odwagi cywilnej by przyznać się do błędu...

Pt lis 24, 2017 9:17 pm
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Tek de Cart napisał(a):
Gregor napisał(a):
Po pierwsze wskazałem na pewną korelację i w moim przypadku nie starałem się udowodnić, że mam rację.
oczywiście stwierdzenie że Gregor przyjął xywkę Gregor powiewa chciał uhonorować swoich idol Grzegorza Płociniaka i Grzegorza Tyklewicza, jest tylko wskazaniem na pewną korelację i nie będę starał się udowodnić że mam rację... ;)

Człowieku napisałeś OSZCZERSTWO w stosunku do zmarłego który nie może się bronić. OSĄDZIŁEŚ go wskazując, że za nic masz słowa Jezusa "nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni" i nawet nie masz odwagi cywilnej by przyznać się do błędu...

Bardziej by Pasował Grzegorz Piotrowski żeby zostać w kręgu retoryki Gregora.

Pt lis 24, 2017 9:28 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Tek de Cart napisał(a):
oczywiście stwierdzenie że Gregor przyjął xywkę Gregor powiewa chciał uhonorować swoich idol Grzegorza Płociniaka i Grzegorza Tyklewicza, jest tylko wskazaniem na pewną korelację i nie będę starał się udowodnić że mam rację...

Nie znam tych panów, ani nie wiem nic na ich temat.
Tek de Cart napisał(a):

Tek spuść trochę pary.
Z braku argumentów zaczyna się nagonka - jak widzę standard u Was.

Nigdzie nie napisałem, że to co mówię uważam za prawdę. Wskazałem na pewną zbieżność w kontekście historycznym.
robaczek2 wykazał na tyle trzeźwe myślenie, że zasugerował przypadkowość w takim postępowaniu. I takie podejście ma sens.
Nikogo nie osądziłem, tylko wskazałem na pewną praktykę i wyraziłem swoje zdanie.Skoro się nie zgadzasz, to podaj konkretne argumenty przeciw.

A to "święte oburzenie" to sobie daruj, bo zalatuje fałszem zwłaszcza, że to co mi zarzucasz stosujesz z innymi np. vs Luter - biedak też jest martwy i nie może się bronić. :x

So lis 25, 2017 12:24 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
Nigdzie nie napisałem, że to co mówię uważam za prawdę.
Wiesz, nie wiem jak tam jest w Twoich protestanckich kręgach, ale my tu przyjmujemy, że jak ktoś coś pisze, to uważa że pisze prawdę.

Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, kiedy to co się pisze jest konkretnym, ciężkim zarzutem w stosunku do kogoś. W takim wypadku piszący zdaje sobie sprawę, że powinien najpierw (zanim napisze) sprawdzić, gdyż inaczej po prostu rozpowszechnia oszczerstwo.

Jednak przyjmujemy to co napisałeś za dobrą monetę i od dziś, czytając Twoje posty będziemy pamiętać, że niekoniecznie uważasz to co piszesz za prawdę.
;)

So lis 25, 2017 3:48 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Wiesz, nie wiem jak tam jest w Twoich protestanckich kręgach, ale my tu przyjmujemy, że jak ktoś coś pisze, to uważa że pisze prawdę.

Czasem przedstawia się jakąś tezę do dyskusji, aby dojść do prawdy.
Dlatego wskazałem tylko na pewną korelację w kontekście historycznym, z której wyciągnąłem taki wniosek i nie znajdziesz jednego zdania, w którym bym się przy tym upierał lub Was to tego przekonywał. Wyraziłem tylko swoje spostrzeżenie co do pewnej praktyki - i tyle. Wy uważacie moje spostrzeżenie za błędne i ok.
Barney napisał(a):
Jednak przyjmujemy to co napisałeś za dobrą monetę i od dziś, czytając Twoje posty będziemy pamiętać, że niekoniecznie uważasz to co piszesz za prawdę.

Daruj sobie tą demagogię.
Skoro piszesz w imieniu wszystkich - gratuluję funkcji rzecznika :mrgreen: - mogę tylko stwierdzić za klasykiem: róbta co chceta.
Przecież Wy i tak uważacie, ze my odstępcy kłamiemy.

So lis 25, 2017 7:07 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
My? Na razie Ty zadeklarowałeś że stawiasz poważne zarzuty ale nie twierdzisz że to co piszesz to prawda.
I kto tu operuje demagogią?

So lis 25, 2017 7:40 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
My? Na razie Ty zadeklarowałeś że stawiasz poważne zarzuty ale nie twierdzisz że to co piszesz to prawda.

Skoro wg Ciebie to "poważny zarzut" to zwyczajnie go obal - i będzie po problemie. ;)

So lis 25, 2017 7:51 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 75 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona