Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 21, 2018 11:41 am

Maksymilian Maria Kolbe. 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Maksymilian Maria Kolbe.
Jako do katolika nie trafia do mnie sens ofiary Maksymiliana Kolbe. Oddal, ofiarowal zycie za 2 osobe ( ktora miala rodzine I male dzieci). Mam pytanie. Dla czego to ma być niby szlachetne I dobre z punktu widzenia wiary? Rozumiem ze to piekne I szlachetne z ludzkiego estetycznego I " humanistycznego" punktu widzenia ( czym kolwiek ten humanizm jest - bo ja uwazam ze go nie ma ze to pusta wydmuszka) Kolbe postawil sie w Roli Boga
, decydujac kto ma żyć a kto umrzec. A kto pozwolil mu " wartosciowac" ze np jego życie jest mniej ważne I wartosciowe niz zycie kilku innych osòb ( nawet 10 i nawet dzieci?) Przecież chrzescijanska miłość blizniego to nie sentymentalizm( bo jak wiemy uczucia sa zgubne I zmienne), a tylko wiernosc Bogu I jego nakazom. Jaki argument I imperatyw za tym stoi? Przepraszam... Ilosciowy? Takie poswiecenie mialo sens przy ofiarze Jezusa, złorzenia ofiary przeblagalnej ze swego życia za cała ludzkosc I co jest dla nas tajemnicą. Ale w innym przypadku? Tak samo trąbienie analogicznie, o wartosci dziewictwa. Wartosc dziewictwa miala sens przy podkresleniu dziewictwa Maryi zeby zaznaczyc ze to co sie z niej narodzilo nie jest od czlowieka ale Boga bezposrednio. A poza tym? Dziewictwo nie ma żadnej wartosci gdyz ludzie rozmnazaja sie przez sex I chyba tylko swiadczy o staropanienstwie.

Ostatnio edytowano Cz gru 14, 2017 8:42 am przez PeterW, łącznie edytowano 1 raz

Litości!!! Zajrzyj czasem do słownika - przynajmniej imiona pisz prawidłowo

Cz gru 14, 2017 1:26 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Maksymilian Maria Kolbe.
Chrystus mowi wprost ze oddawanie swojego zycia za bliznich to najwyzsza forma uczlowieczania sie czyli milosci, wiec nie wiem o co sie plujesz, w katolicyzmie chodzi o sluchanie sie Chrystusa.

Ostatnio edytowano Cz gru 14, 2017 8:54 am przez PeterW, łącznie edytowano 1 raz

poprawka w tytule

Cz gru 14, 2017 8:32 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
pete... napisał(a):
Jako do katolika nie trafia do mnie sens ofiary Maksymiliana Kolbe. Oddal, ofiarowal zycie za 2 osobe ( ktora miala rodzine I male dzieci). Mam pytanie. Dla czego to ma być niby szlachetne I dobre z punktu widzenia wiary?

Jeśli na tym etapie masz wątpliwości, to raczej zweryfikuj swoje (deklarowane) wyznanie. Oddanie życia za wiarę, z miłości do Boga, z miłości do bliźniego, to prawie że fundament chrześcijaństwa. Jeśli to podważasz, to nie jesteś chrześcijaninem..

Z Ewangelii wg św. Jana
J 15
12 To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem. 13 Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich. 14 Wy jesteście przyjaciółmi moimi, jeżeli czynicie to, co wam przykazuję. 15 Już was nie nazywam sługami, bo sługa nie wie, co czyni pan jego, ale nazwałem was przyjaciółmi, albowiem oznajmiłem wam wszystko, co usłyszałem od Ojca mego. 16 Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i by owoc wasz trwał - aby wszystko dał wam Ojciec, o cokolwiek Go poprosicie w imię moje. 17 To wam przykazuję, abyście się wzajemnie miłowali.

Cz gru 14, 2017 8:52 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Myślałem, że już wszystkie absurdalne zarzuty wobec o.Kolbe znam.
A tu człowiek ciągle poznaje coś nowego ;)

Cz gru 14, 2017 9:31 am
Zobacz profil WWW
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Jeżeli kogoś kochasz tak, że potrafisz poświęcić własne dobro na rzecz jego, to nie znaczy, że siebie masz za kogoś gorszego czy mniej wartościowego.

Cz gru 14, 2017 1:13 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
pete.... napisał(a):
Jako do katolika nie trafia do mnie sens ofiary Maksymiliana Kolbe. Oddal, ofiarowal zycie za 2 osobe ( ktora miala rodzine I male dzieci). Mam pytanie. Dla czego to ma być niby szlachetne I dobre z punktu widzenia wiary? Rozumiem ze to piekne I szlachetne z ludzkiego estetycznego I " humanistycznego" punktu widzenia ( czym kolwiek ten humanizm jest - bo ja uwazam ze go nie ma ze to pusta wydmuszka) Kolbe postawil sie w Roli Boga
, decydujac kto ma żyć a kto umrzec. A kto pozwolil mu " wartosciowac" ze np jego życie jest mniej ważne I wartosciowe niz zycie kilku innych osòb ( nawet 10 i nawet dzieci?)

To już chyba wchodzenie w motywacje samego świętego. Prowadzący badanie cnót życia, jednak nie podzieli twojego poglądu. Takich męczenników w Kościele jest cały orszak nie wszyscy są zapisani z imiena nazwiska. Czy ze zwykłej estetyki jest się zdolnym do oddania życia z kogoś?
Nie wiem przed jakimi trudnymi doświadczenia stanąłeś w swoim życiu, zwykle jednak przy prostszych ofiarach kapitulujemy i wybieramy siebie.
Szczerze wątpię, czy to było nawet roztrząsane, na zasadzie stawiania na szali wartości swojego życia i życia wybranego na śmierć jak tu próbujesz to argumentować.

Cytuj:
Przecież chrzescijanska miłość blizniego to nie sentymentalizm( bo jak wiemy uczucia sa zgubne I zmienne), a tylko wiernosc Bogu I jego nakazom. Jaki argument I imperatyw za tym stoi? Przepraszam... Ilosciowy? Takie poswiecenie mialo sens przy ofiarze Jezusa, złorzenia ofiary przeblagalnej ze swego życia za cała ludzkosc I co jest dla nas tajemnicą. Ale w innym przypadku?

Może świadczyć o zupłenie jeszcze czymś innym. właśnie o o wolności przy takiego typu decyzji. warunkach pozbawienia wolności ludzie zachowują sie na przerózne sposoby, generalnie najstraszniejszą rzeczą jest utrata swojego człowieczństwa poprzez dostosowania się do panujących realiów aby tylko przetrwać. Są jednak jednostki, które mimo doświadczenia zachowują spory obszar wolności.

Cytuj:
Tak samo trąbienie analogicznie, o wartosci dziewictwa. Wartosc dziewictwa miala sens przy podkresleniu dziewictwa Maryi zeby zaznaczyc ze to co sie z niej narodzilo nie jest od czlowieka ale Boga bezposrednio. A poza tym? Dziewictwo nie ma żadnej wartosci gdyz ludzie rozmnazaja sie przez sex I chyba tylko swiadczy o staropanienstwie.

Może świadczyć o czym piszesz, jednak to co przez wieki wypracował kościół może mieć zupełnie inny wymiar.
Tym tropem co podążasz samo cierpienie, rezygnacja z jakiego własnego dobra też nie ma żadnej wartości. Podobnie jak skrupulatne spełnianie przepisów prawa, religii. JAk się przyjzy temu co robi się na co dzień, co się deklaruje zwykle pozwala na przyjecie zupełnie innej rzeczywistości

Pt gru 15, 2017 11:20 am
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Ta śmierć miała większy sens niż ci się wydaję bo w miejscu gdzie ludzie zapomnieli co to być człowiekiem a każdy dzień był jak piekło ojciec Kolbe pokazał im że życie ludzkie jest cenne i dał im nadzieję która pomagała jakoś dociągnąć do wyzwolenia czytałem gdzieś wywiad z jednym z współwięźniów który mówił o tym jak wiele im to siły dało i pokazało że są jednak jeszcze ludźmi

Pn gru 18, 2017 5:47 pm