Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn paź 22, 2018 6:15 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Boże Narodzenie - chrześcijańskie czy pogańskie? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Boże Narodzenie - chrześcijańskie czy pogańskie?
Martyś
Cytuj:
przemianowano na Boże Narodzenie, także doroczne święto ku czci boga Sol Invictus, które przypadało na 25 grudnia.

WielkiMasakrator
Cytuj:
A skoro upierasz się przy elementach religijnych, to przecież Ty świętując wymienione święta, de facto celebrujesz pogańskie zwyczaje! (...)choinka.

Czy rzeczywiście jest to święto pogańskie?
Zapraszam do lektury http://analizy.biz/opracowania/bozenarodzenie.pdf

So gru 16, 2017 2:40 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Boże Narodzenie - chrześcijańskie czy pogańskie?
Barney napisał(a):
Martyś
Cytuj:
przemianowano na Boże Narodzenie, także doroczne święto ku czci boga Sol Invictus, które przypadało na 25 grudnia.

O ile mnie wiadomo to Chrystus jest Panem kosmosu. To dla Niego i przez Niego wszystko zostało stworzone. On jest przed wszystkim i wszystko w Nim ma istnienie" (Kol 1,16n). Prorok Malachiasz (M 13,20) zapowiadał Go jako "Słońce sprawiedliwości"? Ewangelista (J 1,9) nazywa Go "Światłością prawdziwą, która oświeca każdego człowieka na ten świat przychodzącego. Sam Chrystus mówił o Sobie że jest "Światłością świata i że kto idzie za Nim, nie będzie chodził w ciemności.Dlaczego dzień 25 grudnia miałby należeć do jakiegoś bożka który nawet nie istnieje, a nie Chrystusa który jest zwycięzcom światła nad ciemnością? Ten dzień należy szczególnie do Chrystusa, który przyszedł do nas jako Światło, rozjaśniające ciemności ziemi (Iz 60,1-3) i wyzwalające ze śmierci duchowej (Ef 5,14).

So gru 16, 2017 9:56 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Dzięki Barney. Najbardziej "rozbawiły" mnie te bombki ze swastyką lub z napisem „Sieg Hail!”. :?
Pozdrawiam

N gru 17, 2017 2:13 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Nawet gdy wypadały inne święta pogańskie przed Bożym Narodzeniem to tylko świadczy, że prymitywna wiara już wyczuwała, że ten okres jest jakiś wyjątkowy. Nie ma w tym nic dziwnego, bo zanim przyszło chrześcijaństwo był już Logos, który promieniuje w ludziach w postaci rozumu i spostrzegawczości.

To taki sam zarzut jak ten, że kościoły w chrystianizowanych ziemiach słowian stawiano często w miejscach kultu pogańskiego. Najwyraźniej coś specjalnego może być w tych miejscach.

N gru 17, 2017 8:40 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Nawet gdy wypadały inne święta pogańskie przed Bożym Narodzeniem to tylko świadczy, że prymitywna wiara już wyczuwała, że ten okres jest jakiś wyjątkowy.
Przed Bożym Narodzeniem mamy przesilenie zimowe, a w "prymitywnych wiarach", którymi kierowały się proste ludy mające ogromną atencję dla natury, żyjące z jej darów i skazane na jej "humory", najkrótsze/najdłuższe noce i dni oraz równonoce były zawsze czymś tajemniczym, przełomowym, rozpoczynającym nowy okres życia.

Wespecjan napisał(a):
To taki sam zarzut jak ten, że kościoły w chrystianizowanych ziemiach słowian stawiano często w miejscach kultu pogańskiego. Najwyraźniej coś specjalnego może być w tych miejscach.
To raczej dość uzasadnione działanie: skoro ludzie przychodzili w dane miejsce modlić się do swoich bogów, to przyjdą i w to samo miejsce do kościoła. Gdyby kościół zbudowano w innym miejscu, to raczej nie cieszyłby się popularnością - ludzie chodziliby tam gdzie zawsze.

N gru 17, 2017 2:55 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gdyby tak było jak piszesz, nie byłoby w tym nic złego - ale coś takiego nie miało miejsca - tzw. hipoteza akomodacyjna jest już dziś nie do utrzymania. Zapraszam do tekstu :)

N gru 17, 2017 3:25 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jestem z świętokrzyskiego i klasztor potocznie zwany Święty Krzyżem nie został wzniesiony na Łysicy tylko z na Łysej Górze. A stosunkowo niedawno odkryto miejsca pogańskiego kultu na Łysej Górze ale nic takiego nie odkryto na Łysicy.

N gru 17, 2017 8:31 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
i...?

N gru 17, 2017 8:56 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Miejsca kultów pogańskich i katolickich współwystępują anegdotycznie, ale w jakim procencie to nie mam pojęcia i czy statystyka potwierdza jakas korelację. Przykład z Łysą Górą pokazuje że moga powstawać niezależnie bez żadnej koneksji następczej. Mój parafialny kościoł z Polski, też ponoć był zbudowany na miejscu kultu pogańskiego. Tyle z faktów, nie mam pojęcia, czy jest coś specjalnego w tych miejscach czy nie, podejrzewam, że tak.

N gru 17, 2017 9:15 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ależ oczywiście!
Terminy równonocy oraz przesileń zimowego i letniego są naturalną datą świętowania.
Podobnie z miejscami - na wzgórzu na Oksywiu, gdzie od XIII wieku sprawuje się Mszę Świętą, wcześniej odprawiano pogańskie obrzędy.

Jest jednak różnica pomiędzy konstatacja o zbieżności terminów a twierdzeniem, że np. Boże Narodzenie powstało z święta pogańskiego.
O czym zresztą piszę w tekście.

N gru 17, 2017 9:23 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Z tym, że ja podszedłem do tematu z zupełnie odwrotnej strony: nie pisałem nic o nałożeniu lub nie Bożego Narodzenia na święta pogańskie, tylko o poruszoną przez Wespecjana kwestię dlaczego ludy miały wcześniej swoje święta mniej więcej wtedy, co wprowadzone później Boże Narodzenie :)

N gru 17, 2017 9:32 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Jest jednak różnica pomiędzy konstatacja o zbieżności terminów a twierdzeniem, że np. Boże Narodzenie powstało z święta pogańskiego.

To są zarzuty ludzi nie odróżniających współwystępowania i przyczynowości albo złośliwych nihilistów.
Dla ateistów i wątpiących odpowiedź jest jedna: nie ma nic dziwnego w świętowaniu katolików narodzenia swojego Mesjasza, w okresie kiedy ciemność zaczyna ustępować przed światłem.

Stary Kiemlicz napisał(a):
Z tym, że ja podszedłem do tematu z zupełnie odwrotnej strony: nie pisałem nic o nałożeniu lub nie Bożego Narodzenia na święta pogańskie, tylko o poruszoną przez Wespecjana kwestię dlaczego ludy miały wcześniej swoje święta mniej więcej wtedy, co wprowadzone później Boże Narodzenie :)

Ja np nie rouzmiem dlaczego dzień zakochanych jest świetowany 14 lutego a nie jak stara polska tradycja wskazuje w wigilię nocy św Jana, w sobótkę?
W lutym? Ostatnie podrygi mrozów, albo plucha, psie kupy odsłonięte przez topniejący śnieg - to ma być okres na atmosferę zakochanych?

23 czerwca wytwarza się jakiś czar, ciepłe wieczory, gwiazdy pieknie świecą, maciejka i podkolan biały upajająco pachną, bywałem na sobótkach, atmosfera jest jak najbardziej sprzyjająca kontaktom damsko-męskim.
Te nakładające się święta pogańskie i katolickie to wyjątkowo niezbadany temat, a podejrzewam że ma to jakiś głęboki sens.

Ostatnio edytowano Pn gru 18, 2017 8:23 am przez PeterW, łącznie edytowano 1 raz

scalono 2 posty

Pn gru 18, 2017 5:18 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
jak by ktoś Wam mówił, że Boże Narodzenie nie mogło nastąpić w grudniu "bo było za zimno by owce były na pastwisku" - zdjęcie z kamery internetowej w Jerozolimie (8 km od Betlejem) sprzed kilku minut - zwróćcie uwagę na stroje (kilka osób ma wręcz podciągnięte rękawy).
I nic dziwnego - w Jerozolimie jest 22 stopnie!
Według accuweather w Betlejem jest JEDEN stopień mniej (tj. 21 stopni).
Rzeczywiście, sroga zima :)

Obrazek

Śr gru 20, 2017 12:09 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Opracowanie Barneya dot. dnia narodzin Jezusa to stek bzdur, przekłamań i pominięć. Ponadto upieranie się przy 25 grudnia wg mnie ośmiesza chrześcijaństwo, gdyż stawia Chrystusa w panteonie bożków solarnych, a założony przez Niego Kościół czyni kolejną pogańską religią naturalistyczną. Wśród bogów i bożków solarnych trudno wręcz znaleźć takiego, który nie miał powiązania z przesileniem zimowym, letnim czy równonocą. Chrześcijaństwo zapożyczyło wiele dat i obyczajów z pogaństwa, a 25 grudzień wbrew chciejstwu Barneya jest jednym z nich.

Biblia pomija datę narodzin Jezusa, więc Barney odwołuje się do źródeł z 2 i 3 wieku. Przyjrzyjmy się im:

Cytuj:
Liber pontificalis (księga papieży). Jest to pismo dokumentujące pontyfikaty poszczególnych
papieży. W edycji z II wieku zawarta jest informacja, iż św. Telesfor (papież w latach 125-
138) wprowadził na pamiątkę Bożego Narodzenia Mszę Pasterską 24 grudnia3
.

Powyższe można w całości wsadzić między bajki, gdyż Liber pontificalis nie był pisany w 2, a najszybciej w 4 wieku. Za pierwszego autora uważa się Hieronima.

Cytuj:
Datę 25 grudnia wymienił też żyjący w latach 120-186 Teofil z Antiochii.

Źródło równie mało wiarygodne i całkowicie pomijane przez historyków, gdyż jego najwcześniejsza kopia pochodzi z 16 wieku...

Cytuj:
Żyjący na początku III wieku (zmarł w 240 roku) Sekstus Juliusz Afrykańczyk napisał dzieło
zatytułowane Kroniki Świata. Podał w nim, iż zwiastowanie miało miejsce 25 marca, zaś
Boże Narodzenie – 25 grudnia.

Sekstus to mitoman, któremu wydawało się, że jest jasnowidzem. Zasłynął między innymi w datowaniu końca świata, który miał nastąpić w 500 roku. :)

Cytuj:
Święty Hipolit w Komentarzu do Księgi Daniela w 204 roku napisał:
(…) pierwsze przyjście Pana naszego wcielonego, w którym narodził się w Betlejem
miało miejsce ósmego dnia przed kalendami styczniowymi,w czwartym dniu (środa), w
czterdziestym drugim roku panowania Augusta (…)

Jak na ironię powyższe źródło może wskazywać, że dzień narodzin Jezusa podszeptał Hipolitowi Antychryst, gdyż uważany był on za antypapieża, a żyjących w jego czasach papieży uważał za heretyków. Ponadto bibliści wyliczyli, że środa 25 grudnia nie przypadła od 8 roku pne do 2 ne.

Tyle o "źródłach" Barneya, a teraz o pominięciach, które nie pasują do jego obrazka:
Klemens Aleksandryjski Ojciec Kościoła żyjący w czasach Hipolita podawał kilka prawdopodobnych dat narodzin Jezusa, ale nigdy nie wspomniał o 25 grudnia. Wskazywał, w ślad za wcześniejszymi autorami, datę 19 lub 20 kwiecień, choć osobiście opowiadał się za 17 listopada.

Kolejne wymowne pominięcie to kalendarz świąt z 243 roku, zwany De Pascha Computus, dokument ten datował narodziny Jezusa na 28 marca.

Ignorowanie tak ważnych źródeł świadczy o tym, że Barney nie szuka prawdy historycznej, tylko uprawia propagandę, a co za tym idzie, jego analizy są bezwartościowe.

Kolejnym błędnym argumentem na rzecz 25 grudnia ma być ew. Łukasza i opowieść o Zachariaszu i ciąży jego żony Elżbiety. Szkoda mi czasu na zagłębianie się w bzdurne wyliczenia Barneya, więc odsyłam na stronę wiara.pl:

Cytuj:
Na podstawie przekazu św. Łukasza wiadomo, iż Zachariasz, ojciec Jana Chrzciciela, jako kapłan należał do oddziału Abiasza (Łk 1,5). Ów oddział, to jedna z grup kapłanów, które w ustalonej kolejności sprawowały służbę w świątyni. Oddziałów tych było 24. Oddział Abiasza był ósmy z kolei (zob. 1 Krn 24,10), lub dziewiąty (według źródeł qumrańskich). Pierwsza grupa rozpoczynała służbę 1 Nisan albo w poprzedni szabat (według Qumran: 12 Nisan), czyli na przełomie marca i kwietnia. Co tydzień następowała zmiana, wyjąwszy prawdopodobnie główne święta. Zachariasz zatem mógł rozpocząć pierwszą służbę między 14 dniem drugiego miesiąca (Ijjar) a 8 dniem trzeciego miesiąca (Siwan) zaś drugą około pół roku później. W czasie służby miał widzenie a niedługo potem miało miejsce poczęcie Jana Chrzciciela. Zwiastowanie Maryi nastąpiło po około 6 miesiącach ciąży Elżbiety (por. Łk 1,26.56). Jezus urodziłby się zatem 15 miesięcy po służbie Zachariasza w świątyni, na przełomie piątego i szóstego miesiąca czyli w sierpniu – wrześniu, albo jedenastego i dwunastego, czyli w lutym – marcu.
http://biblia.wiara.pl/doc/2932229.Czas ... rystusa/11

Ostatnią deska ratunku w barneyowych fantasmogoriach miała być dobra pogoda w Betlejem pod koniec grudnia, bo Łukasz mówi o "pasterzach, przebywających pod gołym niebem i strzegących nocą swych trzód". Sprawdziłam i każdy może to zrobić, że w nocy 25 grudnia br. odnotowano tam 6 stopni. Ponadto średnia opadów w grudniu może w okolicach Betlejem dochodzić do 386 mm. Dla porównania średnia, ale roczna suma opadów w Polsce to 600 mm. Także Biblia podaje, że grudzień w Izraelu jest zimny i deszczowy: Ezdrasz 10:9,13 oraz Jeremiasz 36:22.

I co Barney, nadal będziesz się upierał, że 25 grudnia to data narodzin Jezusa najbardziej prawdopodobna z podawanych? :P

Śr gru 27, 2017 5:46 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Przepraszam, nie zauważyłam, że to błędny dział - można przenieść do odpowiedniego - jeśli nie problem.

Śr gru 27, 2017 6:02 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona