Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N lip 22, 2018 3:01 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Jak nawracali pierwsi chrześcijanie? 
Autor Wiadomość
Zagadywacz
Zagadywacz

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jak nawracali pierwsi chrześcijanie?
sahcim
Cytuj:
Tak...zaufali świadkom Jezusa i przyjęli wiarę, że On jest Panem/Zbawicielem i dlatego otrzymywali Ducha Świetego, który ich pouczał, umacniał i prowadził tam gdzie była potrzeba aby świadczyć...

Poganie nie byli świadkami Jezusa, jak Apostołowie, ale jego uczniami. Co dla nich egzystencjalnie znaczyło, że Jezus jest ich Panem i Zbawicielem? My dzisiaj potrafimy to doktrynalnie wyjaśnić, co te tytuły znaczą, dzięki nauczaniu N.T. i Urzędu Nauczycielskiemu Kościoła. Oni tego przywileju nie mieli, choćby z braku N.T. Pod koniec 1 wieku już w obiegu były Ewangelie, pytanie na ile rozpowszechnione?

So gru 30, 2017 3:49 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
Orfeusz napisał(a):
Mnie nie przekonywano: zostałem ochrzczony wbrew swojej woli
WOW...a możesz jakoś udowodnić, że twój duch nie wyrażał zgody na przyjęcie chrztu ?

Mój duch? Raczej moja dusza, czyli osoba.
Tak samo, jak nie mogę udowodnić, że wyrażała zgodę. Czy w momencie chrztu miałem wiarę, skoro nawet nie znałem kerygmatu i nie mogłem go w sposób wolny i świadomy przyjąć?

So gru 30, 2017 3:55 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Odpowiedz z cytatem
Orfeusz napisał(a):
Tylko to dotyczy nawracania Żydów na chrześcijaństwo. Filip głosił Chrystusa Żydom, ale co konkretnie o Nim mówił? W jaki sposób nawracali ( jaki kerygmat) głosili judeochrześcijanie wyznawcom judaizmu/poganom po śmierci Apostołów?

Ten sam Filip głosił wczesniej Etiopczykowi.
Proponuję poczytaj uwaznie Dzieje i listy. Taki sam przekaz szedł do pogan, gdyż Ewangelia jest jedna dla wszystkich ludzi.
Pytanie czy wiesz jakie przesłanie ma Ewangelia?
Orfeusz napisał(a):
Mnie nie przekonywano: zostałem ochrzczony wbrew swojej woli i wiedzy, czym jest ten sakrament i chrześcijaństwo; chodziłem na lekcje religii i Mszę Św. bo mi kazali rodzice i presja środowiska. Mnie nikt nie pytał, czy i dlaczego chcę być uczniem Jezusa?

Bardzo słusznie.
Nikt z automatu, przez obrzęd nie staje się chrześcijaninem/uczniem Jezusa. Co najwyżej możesz być członkiem jakiegoś wyznania religijnego.

Chrześcijaństwo to osobisty/żywy/realny kontakt z Jezusem po nowym narodzeniu, kiedy uznajesz siebie za zgubionego grzesznika i prosisz Boga, aby oczyścił Cię z grzechów w imieniu Jezusa Chrystusa i Jego krwią - i na głos wyznajesz Jezusa jako sosbistego Pana i Zbawiciela, bo w to wierzysz.
Od tego momentu stajesz się chrześcijaninem, dzieckiem Bożym i cześcią Kościoła Jezusa Chrystusa.
pozostawiam do przemyślenia :)

So gru 30, 2017 3:56 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Orfeusz napisał(a):

Jak piszą Dz Apostolskie:
Cytuj:
46 Codziennie trwali jednomyślnie w świątyni, a łamiąc chleb po domach, przyjmowali posiłek z radością i prostotą serca."

Swoją drogą ciekawi mnie w jakiej świątyni - żydowskiej?

Cytuj:
No w tej samej w której nauczał Chrystus.. Nie mieli początkowo swoich własnych świątyń, a nauka Chrystusowa była (i jest) przecież rozwinięciem tej starozakonnej..

Mnie, jak i chyba wszystkich katolików, nauczano o chrześcijaństwie na lekcjach religii oraz w czasie Mszy Św. Obu elementów raczej nie było w pierwszych latach rozwoju chrześcijaństwa , a z pewnością w takiej postaci, w jakiej mamy to dzisiaj.

Kurcze.. Przeczytaj dokładnie Dzieje Apostolskie, bo mieszasz.. W tym rozdziale (Dz 2) masz opisane co głosił św. Piotr. Nawróconych zostało wtedy około 3000 dusz - Żydów, którzy potem razem przebywali w tym i w świątyni. Innej w Jerozolimie nie było, tylko ta z której Jezus przeganiał handlarzy i bankierów i w której On sam nauczał.

Cytuj:
Dzisiaj wszystko już jest dojrzałe, ukształtowane:
1. Kerygmat http://tmoch.net/de/2-eteczka_kerygmat.pdf

Daruj, ale to co tak z zapałem przytaczasz to materiały pomocnicze, a nie źródło - z resztą (wg mnie) fatalnie zredagowane - jakbyś miał mnie z tej broszurki nawracać, to uciekłbym gdzie pieprz rośnie.. ;-)
Bo to materiał dla ludzi którzy już wiarę mają i chcą ją pogłębić.

Cytuj:
Gdzie tego nauczał św.Paweł pogan w Dziejach Apostolskich, a zwłaszcza fundamentalnej prawdy: Bóg kocha Ciebie osobiście, ponieważ jest Twoim Ojcem; 2. Bóg kocha Cię bezwarunkowo, ponieważ On jest miłością itd.
Najdłuższy kerygmat do pogan (mowa na Areopagu) nic o tym nawet nie wspomina! Gdzie są inne kluczowe dla chrześcijaństwa prawdy adresowane do pogan w Dziejach: JEZUS – jedno, jedyne rozwiązanie dla wszystkich, JEZUS = BÓG ZBAWIA

Daruj, ale ta Twoja broszurka to nie Biblia - to pewne opracowanie (jak mówiłem - fatalne) - z niej nikogo nie nawrócisz.

Cytuj:

Jaki kerygmat głosili pierwsi chrześcijanie?

Powtórzę się: masz to napisane w Dz 2 (i dalsze rozdziały).

Cytuj:
2.Doktryna[/b] w postaci wyznania wiary https://pl.wikipedia.org/wiki/Nicejsko- ... anie_wiary
Czy tego nauczali chrześcijanie w 1 wieku?

A jak myślisz?

Cytuj:
3. Nowy Testament
Na samym początku to nawet nie mieli jako wsparcia listów św.Pawła; zresztą pozniej to też powoli się upowszechniało ( listy powstawały na przestrzeni wielu lat i nie od razu zostały powielone i rozpowszechnione po wszystkich wspólnotach). Z czasem powstały Ewangelia: z ilu i jak korzystano z nich przy głoszeniu chrześcijaństwa pod koniec 1 wieku?

Na samym początku mieli wsparcie w Apostołach i ich uczniach. Potrzeba spisania nie była na samym początku tak ważna. Byli bezpośredni świadkowie tamtych zdarzeń i bezpośredni uczniowie Chrystusa, którzy przekazywali nauki.

Cytuj:
Myslę, że spotykali się w domach, raczej potajemnie, i jak piszą Dzieje Apostolskie:
Trwali oni w nauce Apostołów i we wspólnocie, w łamaniu chleba 11 i w modlitwach

Myślisz? Czy raczej wybierasz to co Ci pasuje?

Cytuj:
Skąd znali naukę Apostołów w pierwzsych latach ( chyba tylko s.Pawła); jakie modlitwy odmawiali? Łamanie chleba - jak to w szczegółach przebiegało w porównaniu do współczesnej Eucharystii.

Znali naukę Apostołów, bo owi Apostołowie im ją głosili - czyż nie? A jak sami nie głosili, to spośród swoich uczniów wyznaczali takich którzy powtarzali ich słowa tam gdzie Apostołowie nie mogli dotrzeć.

So gru 30, 2017 4:10 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Orfeusz napisał(a):
sahcim
Cytuj:
Tak...zaufali świadkom Jezusa i przyjęli wiarę, że On jest Panem/Zbawicielem i dlatego otrzymywali Ducha Świetego, który ich pouczał, umacniał i prowadził tam gdzie była potrzeba aby świadczyć...

Poganie nie byli świadkami Jezusa, jak Apostołowie, ale jego uczniami.
Nie wiem czy udajesz, że nie rozumiesz czy rzeczywiście masz problem ze zrozumieniem, że nawróceni na chrześcijaństwo poganie byli świadkami Jezusa na takiej samej zasadzie na jakiej byli Jego uczniami...
Cytuj:
Co dla nich egzystencjalnie znaczyło, że Jezus jest ich Panem i Zbawicielem? My dzisiaj potrafimy to doktrynalnie wyjaśnić, co te tytuły znaczą, dzięki nauczaniu N.T. i Urzędu Nauczycielskiemu Kościoła. Oni tego przywileju nie mieli, choćby z braku N.T. Pod koniec 1 wieku już w obiegu były Ewangelie, pytanie na ile rozpowszechnione?
Ty w swoich dociekaniach nt pierwszych chrześcijan wciąż omijasz jednajważniejszą kwestię, a mianowicie fakt, iż każdy z nawracających się na chrześcijaństwo pogan otrzymywał Ducha Świetego, który przecież pouczał ich o wszystkich tych kwestiach o które pytasz...
Cytuj:
Mój duch? Raczej moja dusza, czyli osoba.
A to twój duch nie jest osobą...?
Cytuj:
Tak samo, jak nie mogę udowodnić, że wyrażała zgodę.
Chcesz powiedzieć, że masz wątpliwości, że twoje duchowe(osobowe) ja pochodzące bezpośrednio od Boga było otwarte w 100% na zbawienne dla niego działanie Pana...?
Cytuj:
Czy w momencie chrztu miałem wiarę, skoro nawet nie znałem kerygmatu i nie mogłem go w sposób wolny i świadomy przyjąć?
W momencie chrztu posiadałeś wszystkie dary Boże(w tym i zaczyn wiary) potrzebne do tego aby otworzyć się zbawcze działanie łaski Pana, bo gdyby chrzczone niemowlę nie było na ów dar otwarte, to nie można by o ochrzczonym mowić jako o świętym..

So gru 30, 2017 4:26 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Orfeusz napisał(a):
Czy w momencie chrztu miałem wiarę,

A moze wystarczy, ze setnik mial. Poza tym moze proponowal bym nie wprowadzac tematow ubocznych.
I jeszcze poza tym - nie ma i nie bylo uniwersalnego modelu nawracania.

So gru 30, 2017 4:51 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Orfeusz napisał(a):
Witam

Co mogło przekonać przeciętnego poganina do tych nauk, tym bardziej, że nie mogli się (chyba) powołać na autorytet Nowego Testamentu, gdyż jeszcze on nie powstał, a ściślej - dopiero się formował? Gdybym był poganinem w tamtym czasie, to pewnie bym się spytał: dlaczego mam wierzyć waszym naukom?

Ewangelie nie zostały spisane bezpośrednio po śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa głównie dlatego, że nie było takiej potrzeby. Początkowo Dobra Nowina była głoszona ustnie w Jerozolimie. Spisana biografia Jezusa nie była potrzebna, ponieważ mieszkańcy Jerozolimy i jej okolic byli bezpośrednimi świadkami Jego życia i działalności.

Jednak gdy Ewangelia dotarła do innych miejsc, w których nie było możliwości bezpośredniego odwołania się do naocznych świadków, pojawiła się potrzeba spisania relacji dotyczących życia i działalności Jezusa, tak aby mogli się o Nim dowiedzieć inni ludzie. Zdaniem większości biblistów Ewangelie zostały spisane w okresie od 30 do 60 lat po śmierci Jezusa.

Ewangelista Łukasz pozwala nam uzyskać nieco lepsze pojęcie o tym procesie, wyjaśniając na początku swojej Ewangelii, dlaczego ją napisał: „Wielu już starało się ułożyć opowiadanie o zdarzeniach, które się dokonały pośród nas, tak jak nam je przekazali ci, którzy od początku byli naocznymi świadkami i sługami słowa. Postanowiłem więc i ja zbadać dokładnie wszystko od pierwszych chwil i opisać ci po kolei, dostojny Teofilu, abyś się mógł przekonać o całkowitej pewności nauk, których ci udzielono.

Myślę że to wystarczający dowód żeby uwierzyć.

So gru 30, 2017 6:15 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2