Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn paź 22, 2018 6:13 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Jak nawracali pierwsi chrześcijanie? 
Autor Wiadomość
Zagadywacz
Zagadywacz

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Jak nawracali pierwsi chrześcijanie?
Witam

Ciekawi mnie następująca kwestia:Jak nawracali pierwsi chrześcijanie w I wieku tzn.:
1. Jaki głosili kerygmat?
2. Jak uzasadniali jego prawdziwość?

Czy mamy jakieś dokumenty ( źródła) to przedstawiające?
Nie byli oni przecież bezpośrednimi uczniami Jezusa, ani nie objawił im się On, jak św. Pawłowi - nie z tych doświadczeń czerpali autorytet.
Co mogło przekonać przeciętnego poganina do tych nauk, tym bardziej, że nie mogli się (chyba) powołać na autorytet Nowego Testamentu, gdyż jeszcze on nie powstał, a ściślej - dopiero się formował? Gdybym był poganinem w tamtym czasie, to pewnie bym się spytał: dlaczego mam wierzyć waszym naukom?

Pt gru 29, 2017 6:58 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jak nawracali pierwsi chrześcijanie?
Orfeusz napisał(a):
Gdybym był poganinem w tamtym czasie, to pewnie bym się spytał: dlaczego mam wierzyć waszym naukom?
Chrześcijanie zazwyczaj nie mogli wychodzić i swobodnie nawracać innych, musieli opierać się na świadectwie swojego życia.
Sąsiedzi dowiadywali się o chrześcijaństwie na podstawie znajomości z nimi oraz tego, jak postępowali, bądź poprzez udział w igrzyskach, gdzie chrześcijan torturowano i zabijano.
Czasy Kościoła pierwotnego, to był czas w którym Rzym stanowił centrum zglobalizowanej gospodarki, kiedy istniał rynek giełdowy, obrót towarami giełdowymi, wszelkiego rodzaju rozwiązłość seksualna, aborcja i rozwody. Powszechne było niewolnictwo, a żona i dzieci stanowiły własność mężczyzny. Była to kultura wieloetniczna i wieloreligijna, ujednolicona przez polityczny i administracyjny system Rzymu. Chrześcijaństwo stanowiło jedną z religijnych sekt istniejących pośród wielu innych. Chrześcijanie mieli złą reputację: uznawani byli za ateistów, ponieważ odrzucali państwowe bóstwa i nie oddawali czci cesarzowi; uważano ich za kanibali, ponieważ mówili o Eucharystii jako o spożywaniu ciała i krwi Chrystusa; podejrzewano ich o kazirodztwo ze względu na to, że nazywali siebie braćmi i siostrami.

Pt gru 29, 2017 9:26 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Dziękuję za odpowiedz :)
Pytanie: skąd sahcim czerpiesz wiedzę, jak przebiegał proces nawracania chrześcijan w I wieku? To Twoje przypuszczenia, czy jakieś dokumenty lub książki byś polecił?

sahcim
Cytuj:
Chrześcijanie zazwyczaj nie mogli wychodzić i swobodnie nawracać innych [...]

Możliwe, ale za bardzo nie rozumiem: dlaczego? Zresztą; musieli poganom mówić o chrześcijaństwie ( co?), i część został do tego przekonana ( dlaczego?), bo jak inaczej wytłumaczyć rozprzestrzenianie się nauki Jezusa z Nazaretu.

sahcim
Cytuj:
[...] musieli opierać się na świadectwie swojego życia

Co to znaczy w tamtym czasie? Świadectwo własnego życia ( nawróconego) to dla mnie coś publicznego, a przynajmniej jawnego. Co było takiego w świadectwie pierwszych chrześcijan, że przekonywało to wielu.

sahcim
Cytuj:
Sąsiedzi dowiadywali się o chrześcijaństwie na podstawie znajomości z nimi oraz tego, jak postępowali, bądź poprzez udział w igrzyskach, gdzie chrześcijan torturowano i zabijano

Tylko czego się dowiadywali i co ich przekonywało? Propozycja zostania chrześcijaninem, gdy w konsekwencji będą mi grozić prześladowania ( np. praca w kamieniolomach) czy śmierć - to kiepska zachęta/motywacja.
Trochę o chrześcijaństwie do czasu edyktu mediolańskiego ( na jego mocy chrześcijaństwo uzyskało prawa równorzędne z innymi religiami) znalazłem tutaj: https://www.imperiumromanum.edu.pl/reli ... ego-rzymu/
To rzeczywiście było heroiczne chrześcijaństwo i myślę, że wielu dzisiejszych katolików poszłoby na kompromis z władzą ,aby uratować np. siebie i swoją rodzinę, gdyż karano śmiercią każdego kto nie złożył ofiary rzymskim bogom.Na tej samej zasadzie nie mogli uznać kultu cesarza i jego boskości. Dla chrześcijan taki kult należny był tylko bogom, a wymaganie go wobec ludzi było bałwochwalstwem, na co zgodzić się nie mogli. Chrześcijanie ponadto odmawiali wzięcia jakiegokolwiek udziału w administracji państwowej Cesarstwa i jego obronie zbrojnej. Byli pacyfistami, co dla Rzymian było niemożliwe do przyjęcia.
Cytuj:
De facto chrześcijaństwo było nielegalne, i choć nie zawsze wyznawców ścigano i prześladowano, to zawsze do takich sytuacji mogło dojść. Tak więc los chrześcijan zależał od woli władcy, namiestnika, a także samych mieszkańców, którzy mogli ujawnić swoje niezadowolenie dla praktyk chrześcijańskich. To wówczas doprowadzało do masowych prześladowań.

Co za wiarę trzeba był mieć i jak wielką motywację mieli mimo tego poganie, aby ją przyjmować! To niepojęte dla mnie. My w Polsce ( Europie) mamy w porownaniu do życia pierwszych chrześcijan idealne warunki do praktykowania i krzewienia wiary, a mimo to ona zanika, i staje się coraz bardziej, w wielu przypadkach, nijaka i przyjmująca wzorce neopogańskie. Wielu z nas- katolików, nie potrafi być wiernych w podstawowych zasadach wiary, a cóż dopiero mówić, gdyby wyznawanie tejże wiary miałoby skonczyć się śmiercią. Dla mojego znajomego katolika heroizm to wierność żonie, ale żeby umierać za wiarę - bez przesady. Po rozmowach w wieloma katolikami odnoszę wrażenie, że dla nich najważniejsze jest ich osobiste szczęście i ewentualnie rodziny, a wiara chrześcijańska o tyle ich interesuje i na tyle chcą jej być wierni, na ile temu doczesnemu szczęściu służy. To oczywiście wyklucza gotowość do oddania życia za Jezusa, bo jak umrę i moja rodzina, to nie będę mógł doświadczać szcześcia już teraz. Jak mi powiedział jeden zakonnik: ludzie są zakochani w doczesności i samorealizacji. To, co służy temu -jest dobre; przeszkadza - trzeba odrzucić.

Niestety, ale czego naprawdę nauczali chrześcijanie pogan i co ich do tego, mimo wszystkich zagrożeń przekonało - nie znalazłem w tym artykule. Zresztą najwcześniejsze źródło historyczne wspominające chrześcijan pochodzi dopiero z roku 143 n.e. od Frontona – rzymskiego pisarza, retora i konsula na ten rok. Zachowała się jego mowa przeciwko chrześcijanom, przytoczona w dialogu „Oktawiusz” pisarza Minucjusza Feliksa. Fronton nie znając nawet podstaw nauki chrześcijańskiej zarzuca chrześcijanom m.in. uprawianie kazirodztwa, czczenie oślej głowy (onolatria) oraz mordy rytualne na niemowlętach. Z oczywistych względów jest to "świadectwo" kompletnie niewiarygodne. Miało ono na celu oczernić chrześcijan, aby usprawiedliwić ich prześladowanie.

Pt gru 29, 2017 10:48 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Orfeusz napisał(a):

Czy mamy jakieś dokumenty ( źródła) to przedstawiające

Jakos nie widze w tym problemu. Dokumentem sa Dzieje Apostolskie juz od pierwszego wystapienia Piotra po Zeslaniu Ducha Swietego.

Wyobrazam sobie ze jestem na placu gdy jakis rybak mowi tak przekonujaco: "Tego właśnie Jezusa wskrzesił Bóg, a my wszyscy jesteśmy tego świadkami"
ze az mnie ciarki przechodza. Przeciez to jest odpowiedz na podstawowe pytanie - i co dalej? Jako racjonalista niezbyt przemawiaja do mnie bajeczki o bogu-cesarzu lub Charonie przewozacym ludzi przez rzeke ale na pewno gleboko bym sie zastanawial czy to co wydaje sie niemozliwym rzeczywiscie sie stalo, czy to tylko sprawa sklepow monopolowych.

Problemem jest tylko to co bym wybral - nie wiem.

Pt gru 29, 2017 11:18 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Orfeusz napisał(a):
Witam

Ciekawi mnie następująca kwestia:Jak nawracali pierwsi chrześcijanie w I wieku tzn.:

?

Tu masz odpowiedź:
Nawracali miłością i świadectwem:
" Trwali oni w nauce Apostołów i we wspólnocie, w łamaniu chleba 11 i w modlitwach. 43 Bojaźń ogarniała każdego, gdyż Apostołowie czynili wiele znaków i cudów. 44 Ci wszyscy, co uwierzyli, przebywali razem i wszystko mieli wspólne 12. 45 Sprzedawali majątki i dobra i rozdzielali je każdemu według potrzeby. 46 Codziennie trwali jednomyślnie w świątyni, a łamiąc chleb po domach, przyjmowali posiłek z radością i prostotą serca."

Pt gru 29, 2017 11:20 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
robaczek2 napisał(a):
Orfeusz napisał(a):

Czy mamy jakieś dokumenty ( źródła) to przedstawiające

Jakos nie widze w tym problemu. Dokumentem sa Dzieje Apostolskie juz od pierwszego wystapienia Piotra po Zeslaniu Ducha Swietego.

Wyobrazam sobie ze jestem na placu gdy jakis rybak mowi tak przekonujaco: "Tego właśnie Jezusa wskrzesił Bóg, a my wszyscy jesteśmy tego świadkami"
ze az mnie ciarki przechodza. Przeciez to jest odpowiedz na podstawowe pytanie - i co dalej? .

Już taki problem stawiałem na tym forum viewtopic.php?f=1&t=28043 i przekonującej odpowiedzi nie otrzymałem na pytania:
Cytuj:
1.Co było takiego przekonującego/wiarygodnego w nauczaniu jakiegoś nieznanego Żyda z Tarsu - bo twierdził, że widział jakiegoś nieznanego Jezusa z Nazaretu po śmierci? Czemu mieliby mu wierzyć?
2. Dlaczego politeiści mieliby się nawrócić na monoteizm? Z tego nauczania
( kerygmatu ) nie widać zbawczej roli Jezusa, jego boskiej godności , kryteriów wobec jakich mają być sądzeni politeiści.

Dzieje Apostolskie dot. działalności Apostołów, a nie zwykłych chrześcijan, którzy nie mieli tego autorytetu i przywileju osobistego spotkania ze Zmartwychwstałym Jezusem i słuchania Jego nauki. Co było po śmierci Apostołów tzn. jak przebiegało nawracanie pogan np. kerygmat, które musiało przez niemal cały I wiek być oparte przede wszystkim na ustnym przekazie.
robaczek2
Cytuj:
"Tego właśnie Jezusa wskrzesił Bóg, a my wszyscy jesteśmy tego świadkami"
ze az mnie ciarki przechodza. Przeciez to jest odpowiedz na podstawowe pytanie - i co dalej?

Tylko ci chrześcijanie nie byli tego świadkami.

So gru 30, 2017 12:02 am
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
mareta napisał(a):
Orfeusz napisał(a):
Witam

?

Tu masz odpowiedź:
Nawracali miłością i świadectwem:
" Trwali oni w nauce Apostołów i we wspólnocie, w łamaniu chleba 11 i w modlitwach. 43 Bojaźń ogarniała każdego, gdyż Apostołowie czynili wiele znaków i cudów. 44 Ci wszyscy, co uwierzyli, przebywali razem i wszystko mieli wspólne 12. 45 Sprzedawali majątki i dobra i rozdzielali je każdemu według potrzeby. 46 Codziennie trwali jednomyślnie w świątyni, a łamiąc chleb po domach, przyjmowali posiłek z radością i prostotą serca."

To są jeszcze czasy apostolskie. Co było potem? Jaki głosili kerygmat
- mamy wiedzę, czy tylko spekulacje i przypuszczenia? Czynili cuda? Rozumiem, że jak się już nawrócili, to ich życie się odmieniło ( Trwali oni w nauce Apostołów - czy Dzieje to wujaśniają?), ale zanim się nawrócili, to jako potencjalni wyznawcy musieli najpierw otrzymać kerygmat i świadectwo życia chrześcijan - bo inaczej, w w co i dlaczego mieliby wierzyć? "Zostań uczniem Jezusa, bo On zbawił świat, ale musisz się liczyć z tym, że stracisz życie za tą wiarę, bo my nie oddajemy czci cesarzowi i nie składamy ofiar bogom, jak nakazuje władza." Średnio to atrakcyjne, przynajmniej dla mnie.

Jak piszą Dz Apostolskie:
Cytuj:
46 Codziennie trwali jednomyślnie w świątyni, a łamiąc chleb po domach, przyjmowali posiłek z radością i prostotą serca."

Swoją drogą ciekawi mnie w jakiej świątyni - żydowskiej?

Ostatnio edytowano So gru 30, 2017 12:55 am przez PeterW, łącznie edytowano 1 raz

Scalono 2 posty

So gru 30, 2017 12:16 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Orfeusz napisał(a):
Pytanie: skąd sahcim czerpiesz wiedzę, jak przebiegał proces nawracania chrześcijan w I wieku? To Twoje przypuszczenia, czy jakieś dokumenty lub książki byś polecił?
Książki...hmmm to może http://lubimyczytac.pl/ksiazka/157789/z ... hrzescijan

So gru 30, 2017 12:40 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Orfeusz napisał(a):
- mamy wiedzę, czy tylko spekulacje i przypuszczenia? Czynili cuda? Rozumiem, że jak się już nawrócili, to ich życie się odmieniło ( Trwali oni w nauce Apostołów - czy Dzieje to wujaśniają?), ale zanim się nawrócili, to jako [b]potencjalni wyznawcy musieli najpierw otrzymać kerygmat i świadectwo życia chrześcijan - bo inaczej, w w co i dlaczego mieliby wierzyć?

No dobra.. A współcześnie jak się naucza?

Cytuj:
Cytuj:
46 Codziennie trwali jednomyślnie w świątyni, a łamiąc chleb po domach, przyjmowali posiłek z radością i prostotą serca."

No w tej samej w której nauczał Chrystus.. Nie mieli początkowo swoich własnych świątyń, a nauka Chrystusowa była (i jest) przecież rozwinięciem tej starozakonnej..

So gru 30, 2017 1:01 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Odpowiedz z cytatem
Orfeusz napisał(a):

Przykład mamy w [Dz.8.4-5]:4. Wszakże ci, którzy się rozproszyli, szli z miejsca na miejsce i zwiastowali dobrą nowinę.
5. A Filip dotarł do miasta Samarii i głosił im Chrystusa.

Głosili w mocy Ducha Św., który został posłany, aby przekonywać ludzi i tak się dziej do dziś. Jedni przyjmują, a inni nie.
[I Kor.1.21]:Skoro bowiem świat przez mądrość swoją nie poznał Boga w jego Bożej mądrości, przeto upodobało się Bogu zbawić wierzących przez głupie zwiastowanie.
[Rzym.1.16]:Albowiem nie wstydzę się ewangelii Chrystusowej, jest ona bowiem mocą Bożą ku zbawieniu każdego, kto wierzy, najpierw Żyda, potem Greka,

So gru 30, 2017 2:52 am
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
Orfeusz napisał(a):

Dzięki :) :brawo:
Co prawda dot. ona życia chrześcijan głównie w 2 wieku, ale z chęcią się zapoznam. Czytałeś może tą ksiązkę? W 2 wieku chrześcijanie mieli np. Ewangelie, i na ich podstawie mogli nauczać o Jezusie. W pierwszych latach formowania się chrześcijaństwa - z pewnością nią. To w ogole jest fascynujące: zaufali Jezusowi, kogo osobiście nie znali i nie mieli wiedzy o nim zawartej w Ewangeliach. Św.Paweł przecież też osobiście nie znał Jezusa.

So gru 30, 2017 2:19 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Orfeusz napisał(a):
sahcim napisał(a):
Orfeusz napisał(a):

Dzięki :) :brawo:
Co prawda dot. ona życia chrześcijan głównie w 2 wieku, ale z chęcią się zapoznam.
Cytuję recenzję: Autor skupia się na wielu szczegółowych wątkach z zakresu życia chrześcijan w pierwszym wieku. Bierze pod uwagę zarówno kontekst kulturowy, teologiczny, geograficzny, doktrynalny, zwyczajowy. Można powiedzieć, że przeanalizował strukturę pierwszych chrześcijan od podszewki i rzucił na nią bardzo wyraźne światło.
Cytuj:
To w ogole jest fascynujące: zaufali Jezusowi, kogo osobiście nie znali i nie mieli wiedzy o nim zawartej w Ewangeliach. Św.Paweł przecież też osobiście nie znał Jezusa.
Tak...zaufali świadkom Jezusa i przyjęli wiarę, że On jest Panem/Zbawicielem i dlatego otrzymywali Ducha Świetego, który ich pouczał, umacniał i prowadził tam gdzie była potrzeba aby świadczyć...

So gru 30, 2017 2:33 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
PeterW napisał(a):
Orfeusz napisał(a):
- mamy wiedzę, czy tylko spekulacje i przypuszczenia? Czynili cuda? Rozumiem, że jak się już nawrócili, to ich życie się odmieniło ( Trwali oni w nauce Apostołów - czy Dzieje to wujaśniają?), ale zanim się nawrócili, to jako potencjalni wyznawcy musieli najpierw otrzymać kerygmat i świadectwo życia chrześcijan - bo inaczej, w w co i dlaczego mieliby wierzyć?

No dobra.. A współcześnie jak się naucza?

Cytuj:
Cytuj:

No w tej samej w której nauczał Chrystus.. Nie mieli początkowo swoich własnych świątyń, a nauka Chrystusowa była (i jest) przecież rozwinięciem tej starozakonnej..

Mnie, jak i chyba wszystkich katolików, nauczano o chrześcijaństwie na lekcjach religii oraz w czasie Mszy Św. Obu elementów raczej nie było w pierwszych latach rozwoju chrześcijaństwa , a z pewnością w takiej postaci, w jakiej mamy to dzisiaj.
Dzisiaj wszystko już jest dojrzałe, ukształtowane:
[b]1. Kerygmat
http://tmoch.net/de/2-eteczka_kerygmat.pdf
Gdzie tego nauczał św.Paweł pogan w Dziejach Apostolskich, a zwłaszcza fundamentalnej prawdy: Bóg kocha Ciebie osobiście, ponieważ jest Twoim Ojcem; 2. Bóg kocha Cię bezwarunkowo, ponieważ On jest miłością itd.
Najdłuższy kerygmat do pogan (mowa na Areopagu) nic o tym nawet nie wspomina! Gdzie są inne kluczowe dla chrześcijaństwa prawdy adresowane do pogan w Dziejach: JEZUS – jedno, jedyne rozwiązanie dla wszystkich, JEZUS = BÓG ZBAWIA
JEZUS – nie tylko przynosi nam zbawienie Boga, ale sam jest Bogiem, lekarstwem i lekarzem jednocześnie –
jest Emmanuelem, Bogiem nami; Gdzie nauczanie o Duchu Świętym itd.
Sam zresztą możesz sprawdzić porównując dzisiaj głoszony kerygmat, a ten zawarty w Dziejach, który był adresowany do pogan.
Jaki kerygmat głosili pierwsi chrześcijanie?
2.Doktryna w postaci wyznania wiary https://pl.wikipedia.org/wiki/Nicejsko- ... anie_wiary
Czy tego nauczali chrześcijanie w 1 wieku?
3. Nowy Testament
Na samym początku to nawet nie mieli jako wsparcia listów św.Pawła; zresztą pozniej to też powoli się upowszechniało ( listy powstawały na przestrzeni wielu lat i nie od razu zostały powielone i rozpowszechnione po wszystkich wspólnotach). Z czasem powstały Ewangelia: z ilu i jak korzystano z nich przy głoszeniu chrześcijaństwa pod koniec 1 wieku?

Czy to możliwe, żeby nawróceni na chrześćijaństwo poganie(!), korzystali ,jak twierdzisz, z synagogi żydowskiej? 8O Żydzi by ich tam nie wpuścili, chyba, że najpierw się nawrócili na judaizm i wszystkie rytuały tam obecne np. obrzezanie. Myslę, że spotykali się w domach, raczej potajemnie, i jak piszą Dzieje Apostolskie:
Trwali oni w nauce Apostołów i we wspólnocie, w łamaniu chleba 11 i w modlitwach
Skąd znali naukę Apostołów w pierwzsych latach ( chyba tylko s.Pawła); jakie modlitwy odmawiali? Łamanie chleba - jak to w szczegółach przebiegało w porównaniu do współczesnej Eucharystii.

So gru 30, 2017 3:12 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Gregor
Cytuj:
Przykład mamy w [Dz.8.4-5]:4. Wszakże ci, którzy się rozproszyli, szli z miejsca na miejsce i zwiastowali dobrą nowinę.
5. A Filip dotarł do miasta Samarii i głosił im Chrystusa.

Tylko to dotyczy nawracania Żydów na chrześcijaństwo. Filip głosił Chrystusa Żydom, ale co konkretnie o Nim mówił? W jaki sposób nawracali ( jaki kerygmat) głosili judeochrześcijanie wyznawcom judaizmu/poganom po śmierci Apostołów?
Gregor
Cytuj:
Głosili w mocy Ducha Św., który został posłany, aby przekonywać ludzi i tak się dziej do dziś. Jedni przyjmują, a inni nie
.

Mnie nie przekonywano: zostałem ochrzczony wbrew swojej woli i wiedzy, czym jest ten sakrament i chrześcijaństwo; chodziłem na lekcje religii i Mszę Św. bo mi kazali rodzice i presja środowiska. Mnie nikt nie pytał, czy i dlaczego chcę być uczniem Jezusa?
[I Kor.1.21]:Skoro bowiem świat przez mądrość swoją nie poznał Boga w jego Bożej mądrości, przeto upodobało się Bogu zbawić wierzących przez głupie zwiastowanie.
[Rzym.1.16]:Albowiem nie wstydzę się ewangelii Chrystusowej, jest ona bowiem mocą Bożą ku zbawieniu każdego, kto wierzy, najpierw Żyda, potem Greka,[/quote]

[Rzym.1.16]:Albowiem nie wstydzę się ewangelii Chrystusowej, jest ona bowiem mocą Bożą ku zbawieniu każdego, kto wierzy, najpierw Żyda, potem Greka,

Gdzie taką naukę głosił św.Paweł poganom w Dziejach? Skąd wiesz, że taką naukę głosili pierwsi chrześcijanie potencjalnym wyznawcą. Musieli im przecież najpierw wytłumaczyć, dlaczego w to wierzą i wyjaśnić im prawdy wiary: czym jest zbawienie; kim jest Jezus i co to dla nich oznacza itd. Czy mamy wiedzę o tym okresie ( I wiek )?

So gru 30, 2017 3:32 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Orfeusz napisał(a):
Mnie nie przekonywano: zostałem ochrzczony wbrew swojej woli
WOW...a możesz jakoś udowodnić, że twój duch nie wyrażał zgody na przyjęcie chrztu ?

So gru 30, 2017 3:36 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona