Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr lut 21, 2018 7:06 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 99 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona
 Jak rozumieć 1Tm 2,5. 
Autor Wiadomość
Zagadywacz
Zagadywacz

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jak rozumieć 1Tm 2,5.
Wespecjan napisał(a):
lajkonik.2 napisał(a):
Wespecjan napisał(a):
Bardzo prosto: Maryja jest pośredniczką do Chrystusa, swojego syna, który był człowiekiem (w Kanie Galilejskiej wyprosiła cud) a Chrystus z kolei - do Ojca - tak wygląda ten łańcuch. A skoro Chrystus był także człowiekiem, to pośrednictwo Maryi nie łamie żadnych zasad i nakazów Chrystusa.

Protestanci to nie bracia tylko heretycy, których trzeba nawracać albo zwalczać.

Radzę przeczytać cały (1 Tm 2,1-8) Paweł w nim mówi że On też jest pośrednikiem, ale w jakim sensie i między kim? To co napisałeś o Maryi to się zgadzam. Ale nic napisałeś o pośrednictwie Chrystusa. W jaki sensie jest On pośrednikiem ? Czyżby On był tylko człowiekiem? Przecież oboje wiemy że jest czymś więcej. Jest Bogiem, więc o jakie to pośrednictwo chodzi?

Paweł, apostołowie, kapłani, to pośrednicy wspólnotowi pomiedzy zwykłymi ludźmi a Chrystusem.
Chrystus jest przedstawiany jako pośrednik (jedyny) do Boga, bo prócz natury boskiej ma też ludzką, co jest zupełnym wyjątkiem. Rodzi się wiec taki kanał do Boga Ojca, taka błona półprzepuszczalna, która jest zbudowana z substancji dwóch światów, które inaczej nie są mieszalne (a zmieszały się w Chrystusie) więc ludzkie prośby, dziękczynienia i odpuszczanie grzechów przechodzą przez Chrystusa - do Boga Ojca.

No dobrze ,ale w (1 Tm 2,1-8) jest wyraźnie napisane w jaki sensie Chrystus jest jedynym pośrednikiem.

Pn sty 01, 2018 7:46 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
zb1024 napisał(a):
lajkonik.2 napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
Nie muszę. Masz jak wół w nauczaniu Kościoła wyjaśnione skąd się bierze pośrednictwo NMP, a właśnie do tego pośrednictwa wniosłeś zastrzeżenia.

Ale rozmowa jest o (1Tm 2,5) a nie o nauczaniu Kościoła. Ja żadnych zastrzeżeń NMP nie wniosłem. Ja tylko proszę wyjaśnienie na czym polega pośrednictwo 1Tm2:5) Jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus. Czyżby Apostoł Paweł negował Boskość Chrystusa?

Chodzi Ci to to słowo człowiek? Bóg jest bóstwem, Jezus bóstwem-człowieczeństwem. Jasnym jest, że pośrednikiem między ludźmi a Bogiem, musi być Jezus jako człowiek.

Nie , nie chodzi mi o słowo człowiek. Chodzi mi w jakim sensie jest pośrednikiem. W (1 Tm 2,1-8) jest wyraźnie napisane w jaki sensie Chrystus jest napisane dlaczego , i w jakim sensie jest jednym pośrednikiem.

Pn sty 01, 2018 7:51 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
lajkonik.2 napisał(a):
Nie muszę. Masz jak wół w nauczaniu Kościoła wyjaśnione skąd się bierze pośrednictwo NMP, a właśnie do tego pośrednictwa wniosłeś zastrzeżenia.

Ale rozmowa jest o (1Tm 2,5) a nie o nauczaniu Kościoła.

1 List do Tymoteusza jest częścią nauczania Kościoła. Nie wiesz o tym? Poza tym przypomnę Twoje własne słowa:

lajkonik.2 napisał(a):
Jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus. (1Tm 2,5) Dlaczego zatem my nazywamy Maryję naszą Pośredniczką? Czy nie grzeszymy w ten sposób? Czyż nie jest oczywiste, że robiąc to zaprzeczamy prostej i jednoznacznej nauce Biblii? Czy nie widzimy, że dla naszej tradycji, dla wymysłów Kościoła, porzuciliśmy naukę Słowa Bożego zawartego w Biblii? Zarzut bardzo często powtarzany przez braci ewangelików, protestantów, zwłaszcza wrogo nastawionych do Kościoła fundamentalistów.

Sam wyciągasz kwestię pośrednictwa NMP, a teraz, kiedy wskazałem o co w nim chodzi (co istotne, jest to wyjaśnienie Kościoła), to uciekasz z tematu i zaczynasz odwracać kota ogonem do dołu, że niby chodzi Ci tylko o 1 Tym 2,5.

Cytuj:
Ja żadnych zastrzeżeń NMP nie wniosłem. Ja tylko proszę wyjaśnienie na czym polega pośrednictwo 1Tm2:5) Jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus. Czyżby Apostoł Paweł negował Boskość Chrystusa?

Wybacz, ale pytanie jest z gatunku tzw. głupich pytań, bo pytasz o definicję "pośrednictwa". Jak nie wiesz o co chodzi w pośredniczeniu (czyli "na czym polega pośrednictwo"), to zapraszam do słownika.

Wybacz ale w (1 Tm 2,1-8) pisze wyraźnie na czym polega pośrednictwo Chrystusa. To nie jest żadne głupie pytanie. To jest czytanie listu św, Pawła do młodego biskupa Tymoteusza.

Pn sty 01, 2018 7:56 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wybacz, ale Twoje zmiany tematu widać jak Azję na palu. Możesz wyjaśnić o co Ci tak naprawdę chodzi? Zwłaszcza, że sam sobie zaprzeczasz:
lajkonik.2 napisał(a):
Chodzi mi w jakim sensie jest pośrednikiem. W (1 Tm 2,1-8) jest wyraźnie napisane w jaki sensie Chrystus jest napisane dlaczego , i w jakim sensie jest jednym pośrednikiem.

Pn sty 01, 2018 8:10 pm
Zobacz profil WWW
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Lajkonik, piszesz, że tam jest napisane, to w jakim celu się pytasz? Pomieszałeś.

Pn sty 01, 2018 8:16 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Już to napisałem na tym forum, ale napiszę jeszcze raz. Jak domu nie da sie zacząć budować od pierwszego piętra, tak całego tekstu nie da się czytać ze zrozumieniem, wyrywając z niego zdania. Przeczytajmy cały list do Tm. 1:1-8)

(1) Zalecam więc przede wszystkim, by prośby, modlitwy, wspólne błagania, dziękczynienia odprawiane były za wszystkich ludzi: (2) za królów i za wszystkich sprawujących władze, abyśmy mogli prowadzić życie ciche i spokojne z całą pobożnością i godnością. (3) Jest to bowiem rzecz dobra i miła w oczach Zbawiciela naszego, Boga, (4) który pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy. (5) Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus, (6) który wydał siebie samego na okup za wszystkich jako świadectwo we właściwym czasie. (7) Ze względu na nie, ja zostałem ustanowiony głosicielem i apostołem - mówię prawdę, nie kłamię - nauczycielem pogan we wierze i prawdzie. (8) Chcę więc, by mężczyźni modlili się na każdym miejscu, podnosząc ręce czyste, bez gniewu i sporu.

Z kontekstu widać wyraźnie, że nie tylko św. Paweł nie uczy, że nikt nie powinien pośredniczyć w naszej drodze do zbawienia, ale jest dokładnie odwrotnie - on sam mówi: "ja zostałem ustanowiony głosicielem i apostołem - mówię prawdę, nie kłamię - nauczycielem pogan we wierze i prawdzie". Zatem jest on pośrednikiem między poganami, a Bogiem, z samego ustanowienia boskiego. I każdy z nas też takim pośrednikiem powinien być. Bo przecież tak naucza sam apostoł:

Zalecam przede wszystkim, by prośby, modlitwy, wspólne błagania, dziękczynienia odprawiane były za wszystkich ludzi: za królów i za wszystkich sprawujących władze, abyśmy mogli prowadzić życie ciche i spokojne z całą pobożnością i godnością. Jest to bowiem rzecz dobra i miła w oczach Zbawiciela naszego, Boga, który pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy.

Czemu zatem w środku tych rozważań o naszym pośrednictwie Paweł pisze, że "jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus"? Odpowiedź na to jest w dalszej części tego samego zdania: "człowiek, Chrystus Jezus, który wydał siebie samego na okup za wszystkich". Na tym polega unikalna rola Jezusa. Tylko Jego ofiara mogła usatysfakcjonować Ojca, bo była to ofiara złożona przez Boga i tylko Jezus mógł ją złożyć za nasze grzechy, bo tylko On jest równocześnie jednym z nas, człowiekiem. I w tym nikt Go nie zastąpi.

Tylko Jezus mógł nas wykupić z tego bagna, w który się wpakowaliśmy i Jego ofiara na ołtarzu Krzyża jest darem. Darem dla Ojca, by usatysfakcjonować Jego sprawiedliwość i darem dla nas, bo my to zbawienie otrzymujemy za darmo. On zapłacił wszystko. Jesteśmy Jego podwójnie: Bo nas stworzył i wykupił z rąk złego.

Pn sty 01, 2018 8:22 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
No cóż, skoro chcesz głosić, to powinieneś wstąpić do seminarium i zostać księdzem, a nie przychodzić na forum. To jest miejsce do rozmowy, a nie głoszenia.

Pn sty 01, 2018 8:24 pm
Zobacz profil WWW
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
zb1024 napisał(a):
Lajkonik, piszesz, że tam jest napisane, to w jakim celu się pytasz? Pomieszałeś.

Na samym początku napisałem w jakim celu: że jest to zarzut bardzo często powtarzany przez braci ewangelików, protestantów, zwłaszcza wrogo nastawionych do Kościoła fundamentalistów.

Pn sty 01, 2018 8:32 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
No cóż, skoro chcesz głosić, to powinieneś wstąpić do seminarium i zostać księdzem, a nie przychodzić na forum. To jest miejsce do rozmowy, a nie głoszenia.

Do seminarium już za późno, a poza tym Bóg powołał mnie do czego innego, Sakramentu Małżeństwa. W czym ci tak przeszkodziłem że takie porady mi dajesz? Co to nie była rozmowa?

Pn sty 01, 2018 8:38 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nie. Ciągle zmieniałeś temat, abyś w końcu, przyciśnięty do muru, wygłosił przygotowane zawczasu kazanie, którym chciałeś "podsumować" rozmowę.

Pn sty 01, 2018 8:45 pm
Zobacz profil WWW
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Nie. Ciągle zmieniałeś temat, abyś w końcu, przyciśnięty do muru, wygłosił przygotowane zawczasu kazanie, którym chciałeś "podsumować" rozmowę.

To jest forum publiczne, każdą wypowiedź można przeczytać. Żadnego tematu nie zmieniałem. Od założenia wątku był ten sam (1 Tm 2,1-8) Nie mam zamiaru udowadniać że nie jestem wielbłądem. Na drugi raz nie bądź taki szybki jak kasztanka Piłsudskiego. Dobrego wieczoru.

Pn sty 01, 2018 8:55 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
LOL
Pokazałem jak zmieniasz temat.

Pn sty 01, 2018 8:59 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
lajkonik.2 napisał(a):

To jest forum publiczne, każdą wypowiedź można przeczytać.
A ty po przeczytaniu wypowiedzi Sajmona specjalnie się nie odniosłeś do treści w niej zawartej czy po prostu zignorowałeś ją, bo chciałeś się jescze trochę pokłócić z YZ ;)

Pn sty 01, 2018 9:02 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ale sie porobilo w nowym roku. Ide po pistolety.
A przeciez wszyscy wlacznie z najbardziej ortodoksyjnymi wynalazcami wiedza ze chodzi o stopniowanie posrednictwa. Tekst "Jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus" pierwotnie (moze i teraz w przypadku scientologow lub innych tego typu odkryc) oznaczal aby nie odwolywac sie do Zeusow, Ra, i innych bostw znanych starozytnym ludom. I tyle.
Obecnie kazdy (poza opetanymi lub opetanymi liderami, ktorzy staraja sie sciemnic Slowo Boze) zdaje sobie sprawe, ze w pewnym stopniu posrednikiem jest kazdy - matka, ojciec, kolega, prasa, ksiadz, papiez, swieci Kosciola, Ewangelisci, Maryja, i w najwyzszym stopniu Jezus.

Widzial bym relacje pomiedzy posrednictwem a oddawaniem czci na ktore to pytanie od jakiegos czasu nie moge doczekac sie odpowiedzi. Ktora to odpowiedz jest oczywista bo jakas forma czci w postaci aplauzu po slusznym stwierdzeniu nalezy sie chociazby wielu z naszych przyjaciol na tym forum ze wspomne Sajmona lub Gregora (gdy mowi np. "Był taki anioł, który chciał królować i wiadomo co go spotkało") nie mowiac o Swietym Janie Pawle II Wielkim lub Swietym Janie Ewangeliscie.

Pn sty 01, 2018 9:12 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
No nie wiem, czy otrzymujemy zbawienie za darmo. Jezus nas odkupił. A na zbawienie musimy zapracować. My też możemy pomagać zbawiać inne dusze, np. naszymi ofiarami, modlitwami, cierpieniami. Otrzymamy zbawienie, jeśli będziemy spełniać wolę Boga.
1 P 1, 8-9:
Wy, choć nie widzieliście, miłujecie Go; wy w Niego teraz, choć nie widzicie, przecież wierzycie, a ucieszycie się radością niewymowną i pełną chwały 9 wtedy, gdy osiągniecie cel waszej wiary - zbawienie dusz.

Pn sty 01, 2018 9:15 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 99 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona