Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N paź 21, 2018 10:57 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 296 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 20  Następna strona
 Predestynacja Boża 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Predestynacja Boża
Pytanie: czy zna tylko możliwości, czy zna również co człowiek wybierze?
Jezus nawet będąc w ciele przewidział że Piotr się Go trzy razy zaprze.

N cze 17, 2018 1:39 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
Bóg jako Istota Wszechwiedzącą, tzn znająca wszystkie możliwe wybory/decyzje jakie człowiek jest w stanie podjąć, nie jest „zaskoczona” decyzjami/wyborami duszy, której jeszcze nie stworzył...ogarniasz ? ?

Zatem historia ludzkości wg Twojego myślenia może potoczyć się na tzw. pierdylion możliwych sposobów. Istnieje tutaj praktycznie nieskończona liczba możliwych wersji. Tylko co w takim razie z proroctwami? Są w tej koncepcji bezużyteczne..

N cze 17, 2018 1:47 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
watchman napisał(a):
sahcim napisał(a):
Bóg jako Istota Wszechwiedzącą, tzn znająca wszystkie możliwe wybory/decyzje jakie człowiek jest w stanie podjąć, nie jest „zaskoczona” decyzjami/wyborami duszy, której jeszcze nie stworzył...ogarniasz ? ?

Zatem historia ludzkości wg Twojego myślenia może potoczyć się na tzw. pierdylion możliwych sposobów. Istnieje tutaj praktycznie nieskończona liczba możliwych wersji.
Nieskończony jest tylko Bóg, a że człowiek(dusza ludzka) nie jest Bogiem, tzn nie istniał przed stworzeniem, to oznacza, że jego historia(możliwe wersje wyborów) nie jest nieskończona...
Cytuj:
Tylko co w takim razie z proroctwami? Są w tej koncepcji bezużyteczne..
A niby dlaczego skoro dotyczą bytów istniejących...?
Andy72 napisał(a):
Pytanie: czy zna tylko możliwości, czy zna również co człowiek wybierze?
Jedno nie przeczy drugiemu...
[quote[Jezus nawet będąc w ciele przewidział że Piotr się Go trzy razy zaprze.[/quote]Przewidzial gdyż zna przeszłość i przyszłość Piotra...

N cze 17, 2018 2:00 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Przytoczę jeszcze jeden przykład Bożej Wszechwiedzy wg koncepcji Wespecjana. Wg niego Bóg wie i zna poczynania pewnej matki, aż do końca jej życia. Nie zna natomiast poczynań i zachowania jej dziecka, które urodzi się za 2 lata, bo nie zna czegoś co jeszcze nie istnieje.
Jak może zatem znać zachowania matki wobec tego dziecka, o którym nie wie, bo jeszcze ono nie istnieje? Absurd maksymalny. Ciekawe czy i kiedy Wespecjan oraz wtórujący mu sahcim wycofają się z tej błędnej koncepcji. Nie jestem Bogiem, ale prorokuję, że nigdy :P

N cze 17, 2018 2:21 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
watchman napisał(a):
Przytoczę jeszcze jeden przykład Bożej Wszechwiedzy wg koncepcji Wespecjana. Wg niego Bóg wie i zna poczynania pewnej matki, aż do końca jej życia. Nie zna natomiast poczynań i zachowania jej dziecka, które urodzi się za 2 lata, bo nie zna czegoś co jeszcze nie istnieje.
Błąd...Bóg zna WSZYSTKIE MOŻLIWE DLA CZŁOWIEKA z logicznego(i nie tylko gdyż szatańskie możliwości też zna) poczynania/zachowania ludzkie...
Cytuj:
Jak może zatem znać zachowania matki wobec tego dziecka, o którym nie wie, bo jeszcze ono nie istnieje?
J.w...może znać gdyż zna WSZYSKIE MOŻLIWOŚCI...
Cytuj:
Absurd maksymalny. Ciekawe czy i kiedy Wespecjan oraz wtórujący mu sahcim wycofają się z tej błędnej koncepcji. Nie jestem Bogiem, ale prorokuję, że nigdy :P
Widzisz absurd w moim(naszym) myśleniu, bo nie potrafisz pojąć, że w zakres Wszechwiedzy wchodzą wszystkie możliwe wybory/decyzje ludzkie...

N cze 17, 2018 2:30 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ale zna wszystkie możliwe czy taki który wystąpi rzeczywiście?
Przykład zaparcia się św. Piotra pokazał że wiedział co Piotr zrobi.
Więc powinien wiedzieć co matka zrobi, więc co dziecko zrobi.
Według Ciebie sahcim , Bóg przed poczęciem nie wie nic na temat wyborów człowieka, a po poczęciu już zna jego przyszłe życie.
To jest Ci tylko potrzebne po to by wybrnąć z pytania, po co Bóg tworzy ludzi o których wie, że źle skończą. A ten problem prawie się nie różni od tego: dlaczego Hitler w młodości nie wpadł pod samochód, albo nie zginął w czasie pierwszej wojny światowej?
Czy ogólnie: zamiast pytać się , dlaczego tworzeni są źli ludzie, można by spytać dlaczego źli ludzie nie giną w dzieciństwie?

N cze 17, 2018 2:37 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Tak. Powtórzę za Andym, nie chodzi o to czy Bóg zna wszystkie możliwe możliwości, tylko o to czy wie co faktycznie człowiek zrobi.. Jakiego wyboru dokona..
Powoływanie na świat istot, o których Bóg wie, że będą potępione jest dla mnie problematyczne i stanowi wielką niewyjaśnioną tajemnicę, którą staram się ignorować, bo mi to przeszkadza we własnym życiu. Liczę, że uzyskam odpowiedź, ale nie na tym świecie. Przyjąłem do wiadomości, że nie pojmę tego tutaj i ignoruję ten temat. No i to by było na tyle.

N cze 17, 2018 2:49 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Andy72 napisał(a):
Ale zna wszystkie możliwe czy taki który wystąpi rzeczywiście?
Przykład zaparcia się św. Piotra pokazał że wiedział co Piotr zrobi.
Andy...jeżeli Bóg zna wszystkie możliwe z logicznego punktu widzenia wybory/decyzje, tzn że nie była mu obca taka możliwość jaką wybrał Piotr...
Cytuj:
Według Ciebie sahcim , Bóg przed poczęciem nie wie nic na temat wyborów człowieka, a po poczęciu już zna jego przyszłe życie.
Wedlug mnie(i nie tylko - patrz KKK) dusza ludzka nie istnieje nigdzie, a zatem nie istnieją także nigdzie jej osobiste czyny...to chyba logiczne :D

N cze 17, 2018 2:50 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
Andy...jeżeli Bóg zna wszystkie możliwe z logicznego punktu widzenia wybory/decyzje, tzn że nie była mu obca taka możliwość jaką wybrał Piotr...

Czyli wiedział że albo się wyprze albo nie. Dlaczego wtedy powiedział o tym, choć to była tylko jedna ze ścieżek?

sahcim napisał(a):
Wedlug mnie(i nie tylko - patrz KKK) dusza ludzka nie istnieje nigdzie, a zatem nie istnieją także nigdzie jej osobiste czyny...to chyba logiczne :D

Istnieje w przyszłości i zamyśle Bożym. Skoro Bóg jest poza czasem to zna przyszłość.

N cze 17, 2018 2:53 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
watchman napisał(a):
Powoływanie na świat istot, o których Bóg wie, że będą potępione jest dla mnie problematyczne i stanowi wielką niewyjaśnioną tajemnicę, którą staram się ignorować, bo mi to przeszkadza we własnym życiu. Liczę, że uzyskam odpowiedź, ale nie na tym świecie. Przyjąłem do wiadomości, że nie pojmę tego tutaj i ignoruję ten temat. No i to by było na tyle.

Masz rację, dla nas nie jest potrzebne zgłębianie wielkich Bożych tajemnic "choćbym całą wiedzę posiadł..byłbym niczym", trzeba skupić się na tym co samemu zrobić aby zostać zbawionym. Zresztą to nie różni się zbytnio od pytania "dlaczego źli ludzie nie giną w dzieciństwie?". To jest ogólny problem zła i cierpienia, na który możemy mieć odpowiedź dopiero po tamtej stronie,

N cze 17, 2018 2:57 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Andy72 napisał(a):
sahcim napisał(a):
Czyli wiedział że albo się wyprze albo nie. Dlaczego wtedy powiedział o tym, choć to była tylko jedna ze ścieżek?
Oczywiście, że wiedział, bo przecież Piotr istniał w czasie i On już znał jego wybór...
Andy72 napisał(a):
sahcim napisał(a):
Istnieje w przyszłości i zamyśle Bożym.
A zatem Bóg wg twojej wizji Bóg nie stwarza duszy z nicości, bo ona już istnieje...

N cze 17, 2018 5:24 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Stwarza z nicości wiedząc jaka będzie bo Sam stwarza! Nie losuje.
Sam projektuje duszę i uwzględnia czynniki. To tak jakbym wymyślił że zrobię pudełko, które dla x na wyjściu da 2x+3 i wtedy wiem że dla 10 da 23. Potem jak zrobię to pudełko to taki mam wynik. Według Ciebie jakoś tworzy bez zastanowienia się jak ma wyglądać , czyli nie wie, robi pstryk, i COŚ co jest poza Bogiem tworzy duszę, po czym Bóg przygląda się jej i dopiero wie?

Ostatnio edytowano N cze 17, 2018 6:47 pm przez Andy72, łącznie edytowano 1 raz

N cze 17, 2018 6:43 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Andy72 napisał(a):

Stwarza z Siebie a nie z nicości. Nie wchodź w ateistyczne myślenie.

N cze 17, 2018 6:46 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Pewny jesteś? Zaraz będzie jak w hinduizmie że dusza to kawałek Boga.

N cze 17, 2018 7:10 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Andy72 napisał(a):
Czyli wie jaka będzie na podstawie SWOJEJ Wszechwiedzy, a nie na podstawie uczynkow tejże duszy...no nie ?
Cytuj:
Sam projektuje duszę i uwzględnia czynniki. To tak jakbym wymyślił że zrobię pudełko, które dla x na wyjściu da 2x+3 i wtedy wiem że dla 10 da 23. Potem jak zrobię to pudełko to taki mam wynik.
Czyli potwierdzasz co pisałem wyżej...Bóg przed stworzeniem istoty wolnej znając wszystkie z możliwych do wyboru decyzji/możliwości nie musi znać osobistych decyzji/wyborów nie istniejącej jeszcze istoty żeby być Wszechwiedzącym...
Cytuj:
Według Ciebie jakoś tworzy bez zastanowienia się jak ma wyglądać , czyli nie wie, robi pstryk, i COŚ co jest poza Bogiem tworzy duszę, po czym Bóg przygląda się jej i dopiero wie?
Piszesz że niby według mnie, a z tego co piszesz wychodzi, że nic nie pojąłeś z tego, co napisałem...

N cze 17, 2018 7:34 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 296 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 20  Następna strona