Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz gru 13, 2018 10:44 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 115 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
 Jezus promuje Sola Scriptura? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jezus promuje Sola Scriptura?
Było 1000 razy. Gregor już wielokrotnie obiecywał podac, gdzie w Piśmie jest zasada "tylko Pismo" (bo jesli nie ma, to zasada jest nieważna w myśl samej siebie ;) ), ale jakoś nigdy nie zacytował....

N wrz 16, 2018 7:34 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wydaje m się, że kiedyś próbował, ale to, co wrzucił, nie zawierało tej zasady... :)

N wrz 16, 2018 7:49 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Odpowiedz z cytatem
Yarpen Zirgin napisał(a):
Mamy zachowywać nauczanie, a nie treść każdego przemówienia Apostołów.

Ale tu chodzi o nauczanie.
Podaj jego treść, albo przestań mówić, że przetrwało w podaniach ustnych.

A może będzie Ci łatwiej podać treść nauczania, o którym mówi poniższy fragment [Dz.19.9]:A gdy niektórzy nie dali się przekonać i trwali w uporze, mówiąc źle wobec ludu o drodze Pańskiej, zerwał z nimi, odłączył uczniów i począł codziennie nauczać w szkole Tyranosa. 10. I działo się to przez dwa lata, tak że wszyscy mieszkańcy Azji, Żydzi i Grecy, mogli usłyszeć Słowo Pańskie.

Poproszę o konkrety tego nauczania.
W przeciwnym razie twierdzenie, że nauka apostolska przetrwała w ustnych przekazach jest nieprawdziwe. :dokitu:

N wrz 16, 2018 8:36 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
Mamy zachowywać nauczanie, a nie treść każdego przemówienia Apostołów.

Ale tu chodzi o nauczanie.
Podaj jego treść, albo przestań mówić, że przetrwało w podaniach ustnych.

Daruj sobie takie manipulacje, bo na mnie one nie działają. Nie trzeba, wbrew Twoim kuriozalnym wymaganiom, znać dokładnej treści przemówień, aby zachowywać nauczanie Apostołów, które przekazali ustnie, a które jest przechowywane w Kościele Chrystusa. Wskaż lepiej miejsce w Piśmie Świętym, które nakazuje zachowywać tylko to, co zostało spisane w Biblii lub ustanawia ją "jedynym autorytetem".

N wrz 16, 2018 8:58 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Gregorze, wypadałoby przeczytać na jaki temat toczy się dyskusja, zanim się wetniesz. Otóż P525 twierdzi że dekret ten promuje... sola scriptura.

Nie napisałem "dekret promuje sola scriptura". Dokladnie sprecyzowałem, cytując wnioski z badań ks.prof Ratzingera, że z głosów z dyskusji ojców na Soborze nad pierwotną wersją projektu dekretu, z jego odrzucenia i wprowadzonych zmian wynika że "Ojcowie soboru byli zwolennikami sola scriptura i że w Trydencie nie chciano rozstrzygać relacji między Pismem a Tradycją, zaś możliwość sola scriptura .... pozostawiono otwartą"

Jeżeli uważasz inaczej, wytłumacz. Uznanie i oddawanie szacunku (reveretia) z uczuciem pobożności (pietas) dla Pisma i poszczególnych Tradycji przekazujących według Pisma Chrystusa nie ma z tym, co reformatorzy w XVI w. wiązali z sola scriptura. Jak uzasadnia ks.prof. Ratzinger, odwołując się do badań nad aktami Soboru, ojcowie wypowiadali się za materialną wystarczalnością Pisma (sola scriptura) odrzucając pierwotną wersję dekretu "parim in libris... parim in traditionibus" choć ostatecznie pozostawili tę kwestię otwartą, nie chcieli tego definiować. Temat ten podjął, już w innym kontekście, w kontekście Pisma i Tradycji (l. poj.), Sobór Watykański II w Dei Verbum.

IMHO wspólne trolowanie przez rzymskokatolickich użytkowników tematu przez kilka stron a potem przypisywanie wypowiedzi, których nie było, nie jest zwyczajnie uczciwe. Z szumną "obietnicą szacunku wszystkim gościom", o której we wstępie do Regulaminu ma to niewiele wspólnego.

N wrz 16, 2018 8:58 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Zacytuj fragment pracy ks.prof Ratzingera, w której to wyczytałeś.

N wrz 16, 2018 9:03 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
a cytatu nadal nie ma...

N wrz 16, 2018 9:18 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
a cytatu nadal nie ma...

Zacytowałem wnioski ks. prof. Ratzingera na stronie 3 tego wątku (drugi post od góry - Cz wrz 13, 2018 9:37 pm), następnie powtórzyłem dokładny wniosek na tej stronie trzy posty wyżej. Podałem źródło, stronę. Możesz sprawdzić całość. Cytaty są zwykle w cudzymsłowie, tu jeszcze dodatkowo dałem kursywę. Jak pokazywałem na przykładach, wnioski ks.prof. Ratzingera są uznawane, jako pewne oczywiste założenie, w Waszych teologicznych publikacjach.

IMHO Jeżeli w ogóle nie czytacie postów użytkowników, z którymi chcecie rozmawiać na tym forum, to to po co? To też w ramach deklarowanego w preambule Regulaminu szacunku? Chyba słuchanie czy czytanie rozmówcy należy do elementarnego szacunku. Strzelanie a potem patrzenie w kogo się trafiło to dziki zachód.

N wrz 16, 2018 9:41 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
P524 napisał(a):
Zacytowałem wnioski ks. prof. Ratzingera na stronie 3 tego wątku (drugi post od góry - Cz wrz 13, 2018 9:37 pm), następnie powtórzyłem dokładny wniosek na tej stronie trzy posty wyżej. Podałem źródło, stronę. Możesz sprawdzić całość. Cytaty są zwykle w cudzymsłowie, tu jeszcze dodatkowo dałem kursywę. Jak pokazywałem na przykładach, wnioski ks.prof. Ratzingera są uznawane, jako pewne oczywiste założenie, w Waszych teologicznych publikacjach.
tylko, że Barney nie o to pyta i nie tego cytatu się domaga
Barney napisał(a):
Było 1000 razy. Gregor już wielokrotnie obiecywał podac, gdzie w Piśmie jest zasada "tylko Pismo" (bo jesli nie ma, to zasada jest nieważna w myśl samej siebie ;) ), ale jakoś nigdy nie zacytował....

N wrz 16, 2018 9:56 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):
P524 napisał(a):
tylko, że Barney nie o to pyta i nie tego cytatu się domaga
Barney napisał(a):

No tak, razem przeczytałem dwa posty: YZ i Barneya bo sa pod moja wypowiedzia i obie w sprawie "cytatu" wiec przyjąłem, że tego samego. Przepraszam Barney'a. Dyskusje z Gregorem czytam, ale nie bardzo rozumiem.

N wrz 16, 2018 10:39 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
NB moja prośba z pierwszej strony tego wątku do YZ żeby pokazal cytat w krórym nasze Kościól "czepia" itd... pozostal bez echa poza wiązanką grubiaństw pod moim adresem.
Może bez pustych zobowiązań?

Pn wrz 17, 2018 12:29 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
P524 napisał(a):
Barney napisał(a):
a cytatu nadal nie ma...

Zacytowałem wnioski ks. prof. Ratzingera na stronie 3 tego wątku (drugi post od góry - Cz wrz 13, 2018 9:37 pm), (...)

Tak? To popatrzmy co "zacytowałeś" (zaznaczone kursywą):

P524 napisał(a):
Zob. J. Ratzinger w Lexikon für Theologie und Kirche (2) - K t. II, s. 498. Analizując akta Soboru Trydenckiego i wypowiedzi ojców oraz wskazując za J. Geiselmannem, iż formuła "partim in libris scriptis et partim et sine scriptu traditionibus" została odrzucona i zastąpiona "in libris..et ... traditionibus" wnioskuje, ze "Ojcowie soboru byli zwolennikami sola scriptura i żee w Trydencie nie chciano rozstrzygać relacji między Pismem a Tradycją, zaś możliwość sola scriptura .... pozostawiono otwartą"

zob. tez hasła "sola gratia", "sola fide", "sola scriptura" w mały Słownik Teologiczny, K. Rahner, H. Vorglimle, ss 422-424. ni odwołuje się wprost do Trydentu, ale potwierdza i uzasadnia, że są to zasady "katolickie".

To nie jest cytat, tylko strzępek. Jedno zdanie wyrwane z kontekstu i w dodatku pozbawione części tekstu. Tak to ja mogę udowodnić Biblią, że Bóg nie istnieje.

Pn wrz 17, 2018 8:58 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
P524 napisał(a):
Barney napisał(a):
a cytatu nadal nie ma...

Zacytowałem wnioski ks. prof. Ratzingera na stronie 3 tego wątku...
Zabawne. Na poparcie tezy "tylko Pismo" cytujesz nie-Pismo.
Ja - który nie wyznaję tej zasady - mógłbym to zrobić, ale gdy robi to zwolennik "sola scriptura" to już groteska ;)

Pn wrz 17, 2018 9:11 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
P524 napisał(a):
Barney napisał(a):
a cytatu nadal nie ma...

Zacytowałem wnioski ks. prof. Ratzingera na stronie 3 tego wątku (drugi post od góry - Cz wrz 13, 2018 9:37 pm), (...)

Tak? To popatrzmy co "zacytowałeś" (zaznaczone kursywą):

P524 napisał(a):
Zob. J. Ratzinger w Lexikon für Theologie und Kirche (2) - K t. II, s. 498. Analizując akta Soboru Trydenckiego i wypowiedzi ojców oraz wskazując za J. Geiselmannem, iż formuła "partim in libris scriptis et partim et sine scriptu traditionibus" została odrzucona i zastąpiona "in libris..et ... traditionibus" wnioskuje, ze "Ojcowie soboru byli zwolennikami sola scriptura i żee w Trydencie nie chciano rozstrzygać relacji między Pismem a Tradycją, zaś możliwość sola scriptura .... pozostawiono otwartą"

zob. tez hasła "sola gratia", "sola fide", "sola scriptura" w mały Słownik Teologiczny, K. Rahner, H. Vorglimle, ss 422-424. ni odwołuje się wprost do Trydentu, ale potwierdza i uzasadnia, że są to zasady "katolickie".

To nie jest cytat, tylko strzępek. Jedno zdanie wyrwane z kontekstu i w dodatku pozbawione części tekstu. Tak to ja mogę udowodnić Biblią, że Bóg nie istnieje.

Już Ci pisałem, jeszcze raz: nie zamierzam niczego udowadniac. Masz prawo do ignorancji.
Forum nie jest do przepisywania cudzych tekstów, Regulamin mówi o wymianie poglądów a nie kopiowaniu książek. Przedstawiłem co pisze i konkluzje. Jeśli potrzebujesz to poczytaj i sprawdź, podałem referencje.

Barney napisał(a):
P524 napisał(a):
Barney napisał(a):
a cytatu nadal nie ma...

Zacytowałem wnioski ks. prof. Ratzingera na stronie 3 tego wątku...
Zabawne. Na poparcie tezy "tylko Pismo" cytujesz nie-Pismo.
Ja - który nie wyznaję tej zasady - mógłbym to zrobić, ale gdy robi to zwolennik "sola scriptura" to już groteska ;)

Piszemy o tezie, że wśród ojców trydenckich byli zwolennicy sola scriptura i sobór pozostawił te kwestie otwartą.

Pn wrz 17, 2018 9:29 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
P524 napisał(a):
Już Ci pisałem, jeszcze raz: nie zamierzam niczego udowadniac.

I zaczyna się rżnięcie głupa.

Cytuj:
Forum nie jest do przepisywania cudzych tekstów, Regulamin mówi o wymianie poglądów a nie kopiowaniu książek. Przedstawiłem co pisze i konkluzje. Jeśli potrzebujesz to poczytaj i sprawdź, podałem referencje

Nie, waść. Skoro twierdzisz, że ks. prof. Ratzinger coś takiego napisał, to masz teraz psi obowiązek przytoczyć odpowiedni fragment jego prac, które potwierdzą prawdziwość Twoich tez. To Ty masz bowiem obowiązek przedstawić materiały, które uzasadnią to, co wypisujesz np. na czyjś temat, a nie my je sobie znaleźć.

Pn wrz 17, 2018 9:43 am
Zobacz profil WWW
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 115 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona