Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So lis 17, 2018 9:22 am

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 ... 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Post Re: Astronomia i ciekawe wątki prowadzące donikąd.
Nie wiem czy ktoś to zauważa. Ale obserwiję ostatnio przed wschodem słońca gwiazdozbiór Oriona dosyć wysoko na nieboskłonie. A wcześniej widywałem go nisko nad ziemią czasem z tego powodu nawet nie był on dobrze widoczny. Poruwnuję jego pozycję z uwzględnieniem południowej strony nieba, na osi z gwiazdą polarną. Można by powiedzieć że te zmiany w wysokości na niebie są związane z porami roku, więc obiegu naszej planety wokół słońca. Tylko że z drugiej strony nasz obrót dzienny jest stale ukierunkowany osią obrotu na północ ziemi. A punktem tej orientacji jest gwiazda polarna, która tkwi w jednym i tym samym miejscu. No rozumiem że jej olbrzymia odległość sprawia że te nasze ziemskie ruchy są znikome do jej odległości i wielkości. Więc zmiany jej położenia nie spostrzegamy. Tylko że czemu to właśnie tak mocno te zmiany widać na Orionie. Jest przecież ze swymi składowymi gwiazdami, nawet setki tysięcy lat świetlnych odległymi od ziemi, tak bardzo istotnie przesuwa się ku zenitowi na niebie. A okres obiegu ziemi wokół słońca, to zaledwie rok ziemski, nie świetlny. Gdzie droga pokonana przez ziemię w przestrzeni, jest stosunkowo niewielka. Więc tak samo jak wobec gwiazdy polarnej, nie powinno to być tak znaczne przemieszczenie. No chyba że Orion jest bardzo blisko ziemi. Wtedy jej ruch wokół słońca będzie znaczącą odległością, by powstało przemieszczenie się Oriona ku zenitowi na niebie. Jednak wtedy ktoś tu nie mówi prawdy o odległościach w kosmosie. Albo po prostu następuje znaczny ruch całego systemu planet ze słońcem, w rytmie roku ziemskiego. Tyle że ten ruch, jest w kierunku oddalania się od gwiazdy polarnej. Bo jej pozycja jest identyczna. Coś jak radiolatarnia wskazująca oś obrotu ziemi, jakby olbrzymia struna grawitacyjna. Nie znalazłem wyjaśnienia tego zjawiska, więc mnie to mocno ciekawi, czemu to tak jest. Bo to jak linia do gwiazdy polarnej, to linia środkowa naszej kosmicznej przestrzeni. Na dodatek połączona z osią obrotu ziemi. Jest to zastanawiające. Bo nie ma drugiej takiej lini do innych gwiazd, no chyba że po przeciwnej stronie ziemi, południowym biegunie ziemi. Ja to widzę z pozycji na ziemi, może to być mylące. Bo na przykład atmosfera ziemi, może tworzyć soczewkę. Która pokazuje nieliniowy obraz złudzenie. No nie to co widzę, lecz złudzenie co do prawdziwości rozmieszczenia gwiazd na niebie. No ale wtedy mapy nieba były by bezużyteczne, w innych miejscach na ziemi. Aniżeli tam gdzie zostały opracowane. Jak na razie nie znam innych map i opracowań. Jedno opracowanie jest pokazywane na całej ziemi. Czy ktoś w ten słoneczny okres wychodzi popatrzeć na gwiazdy? Może ma też ciekawe spostrzeżenia.

Pn wrz 10, 2018 10:27 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Mam spostrzeżenie: Nie chce Ci się sięgnąć już nawet nie do podręczników do astronomii, ale nawet do internetu w poszukiwaniu informacji na temat tego, jakie są skutki ruchu Ziemi wokół Słońca i skąd się one biorą.

Wt wrz 11, 2018 8:16 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Jak nie chce się tobie brać do prawdziwej roboty, to widzisz niechciejstwo w każdym kto o coś zapyta. Widać to po twych wtrąceniach nie merytorycznych, byle by komuś dowalić. Brawo!

Wt wrz 11, 2018 5:19 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

A, bo ty byś chciał, aby ktoś za Ciebie odwalił robotę i wskazał wyjaśnienie dlaczego gwiazdozbiór Oriona widać tylko w zimę? Niestety, nie ma lekko. Odpowiedź jest dostępna i w internecie, i w podręcznikach bodaj do geografii ze szkoły średniej (nie mówiąc już o podręcznikach do astronomii). Rusz cztery litery i zabierz się do pracy, a nie czekasz na gotowce na forum!

Wt wrz 11, 2018 7:19 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Czemu walczysz z wiatrakami? Opisałem zagadnienie. Nie znasz odpowiedzi a piszesz. Każdy kto pyta, ma metodę na swe zrozumienie zagadnienia. Opracowania astronomiczne, zwykle są najeżone liczbami obliczeń matematycznych. Trudno komuś kto nie śledzi w ten sposób dokonań innych, wyciągnąć z nich zachowanie się obiektów kosmicznych. Dla takich jak ja, nie potrzeba dowodów matematycznych. Wystarczy że pojmę w jaki sposób to wszystko się przemieszcza, że powstaje taki efekt. Jeśli nikt w ten sposób na to nie spojrzał, to może być to ciekawym doświadczeniem, dla tego kto podchwyci taką muśl. To są krople drążące skałę niewiedzy. A każdy czegoś nie wie. No chyba że z tobą jest inaczej. No ale ja naprawdę nie do ciebie kieruję swe pytanie. Gdzież bym śmiał? Widzę jak odpowiadasz innym na ich pytania. Do ludzi trzeba mieć mnóstwo cierpliwości, a to i tak będzie za mało.

Wt wrz 11, 2018 8:28 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Nie tłumaczę spraw podstawowych. Zwłaszcza, kiedy odpowiedź można znaleźć w sieci, a rozmówcy zwyczajnie nie chce się skorzystać z Googli i czeka, aż ktoś odwali za niego robotę.

Wt wrz 11, 2018 9:25 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Yarpen Zirgin napisał(a):
Nie tłumaczę spraw podstawowych. Zwłaszcza, kiedy odpowiedź można znaleźć w sieci, a rozmówcy zwyczajnie nie chce się skorzystać z Googli i czeka, aż ktoś odwali za niego robotę.

Albo rozmówca jest trochę bardziej ambitny i nie opiera całej wiedzy o świecie na googlach. Tylko woli trochę sam pogłówkować i zachęcić do tego innych ambitnych ludzi.

Wt wrz 11, 2018 9:28 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Rozmówca "zagaja" rozmowę w sposób, po którym od razu widać, że chce, aby ktoś mu podał wyjaśnienie zachowania gwiazdozbiorów widocznych tylko przez pewien okres roku, bo jemu zwyczajnie nie chce się poszperać w sieci lub zajrzeć do podręczników.

Wt wrz 11, 2018 9:34 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Yarpen Zirgin napisał(a):
Rozmówca "zagaja" rozmowę w sposób, po którym od razu widać, że chce, aby ktoś mu podał wyjaśnienie zachowania gwiazdozbiorów widocznych tylko przez pewien okres roku, bo jemu zwyczajnie nie chce się poszperać w sieci lub zajrzeć do podręczników.

Nie mierz innych swoją miarą.

Wt wrz 11, 2018 9:36 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

witoldm napisał(a):
Nie wiem czy ktoś to zauważa. Ale obserwiję ostatnio przed wschodem słońca gwiazdozbiór Oriona dosyć wysoko na nieboskłonie. A wcześniej widywałem go nisko nad ziemią czasem z tego powodu nawet nie był on dobrze widoczny. Poruwnuję jego pozycję z uwzględnieniem południowej strony nieba, na osi z gwiazdą polarną. Można by powiedzieć że te zmiany w wysokości na niebie są związane z porami roku, więc obiegu naszej planety wokół słońca. Tylko że z drugiej strony nasz obrót dzienny jest stale ukierunkowany osią obrotu na północ ziemi. A punktem tej orientacji jest gwiazda polarna, która tkwi w jednym i tym samym miejscu. No rozumiem że jej olbrzymia odległość sprawia że te nasze ziemskie ruchy są znikome do jej odległości i wielkości. Więc zmiany jej położenia nie spostrzegamy. Tylko że czemu to właśnie tak mocno te zmiany widać na Orionie. Jest przecież ze swymi składowymi gwiazdami, nawet setki tysięcy lat świetlnych odległymi od ziemi, tak bardzo istotnie przesuwa się ku zenitowi na niebie. A okres obiegu ziemi wokół słońca, to zaledwie rok ziemski, nie świetlny. Gdzie droga pokonana przez ziemię w przestrzeni, jest stosunkowo niewielka. Więc tak samo jak wobec gwiazdy polarnej, nie powinno to być tak znaczne przemieszczenie. No chyba że Orion jest bardzo blisko ziemi. Wtedy jej ruch wokół słońca będzie znaczącą odległością, by powstało przemieszczenie się Oriona ku zenitowi na niebie. Jednak wtedy ktoś tu nie mówi prawdy o odległościach w kosmosie. Albo po prostu następuje znaczny ruch całego systemu planet ze słońcem, w rytmie roku ziemskiego. Tyle że ten ruch, jest w kierunku oddalania się od gwiazdy polarnej. Bo jej pozycja jest identyczna. Coś jak radiolatarnia wskazująca oś obrotu ziemi, jakby olbrzymia struna grawitacyjna. Nie znalazłem wyjaśnienia tego zjawiska, więc mnie to mocno ciekawi, czemu to tak jest. Bo to jak linia do gwiazdy polarnej, to linia środkowa naszej kosmicznej przestrzeni. Na dodatek połączona z osią obrotu ziemi. Jest to zastanawiające. Bo nie ma drugiej takiej lini do innych gwiazd, no chyba że po przeciwnej stronie ziemi, południowym biegunie ziemi. Ja to widzę z pozycji na ziemi, może to być mylące. Bo na przykład atmosfera ziemi, może tworzyć soczewkę. Która pokazuje nieliniowy obraz złudzenie. No nie to co widzę, lecz złudzenie co do prawdziwości rozmieszczenia gwiazd na niebie. No ale wtedy mapy nieba były by bezużyteczne, w innych miejscach na ziemi. Aniżeli tam gdzie zostały opracowane. Jak na razie nie znam innych map i opracowań. Jedno opracowanie jest pokazywane na całej ziemi. Czy ktoś w ten słoneczny okres wychodzi popatrzeć na gwiazdy? Może ma też ciekawe spostrzeżenia.

Proszę moderatorów o usunięcie tego postu z cytatu i obecmego z prośbą.
Nie zamierzam być źrudłem podziałów na forum. A do tego doszło. Swój temat omówię gdzie indziej i z kim innym.

Śr wrz 12, 2018 7:55 am
Zobacz profil WWW
Zagadywacz
Zagadywacz

Post Re: Dlaczego samobójstwo jest niedopuszczalne?
Cześć Terremoto
[ciach..

Maciek napisał(a):
Kolory czerwone są zastrzeżone dla moderacji, niebieskie do cytowania Biblii" ok, przepraszam

PW]

Pn paź 01, 2018 3:52 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

"10. Obowiązuje czarny kolor czcionki. Użytkownicy wyodrębniający barwnie cytaty biblijne formatują tekst wybierając ciemnoniebieski kolor czcionki. Innych kolorów w tekstach polemicznych w zasadzie nie stosujemy.

11. Kolor czerwony i zielony zastrzeżone są zwyczajowo do użytku administracji i moderacji."

Ja nie mogę jaki demokrata. :lol:
Kurde PeterW pomarańczowy to nie jest kolor czerwony. ( Przepraszam za odrobinę czerwonego w żółtym, ale pomarańczowego nie da się bez czerwieni (chyba), eh :/.Czy to też jako czerwony się liczy? :-o )

[z innego postu kontynuacja offtopu (PW)]

Dzień dobry PeterW

Peter, a czy można rozumieć ten regulamin tak:

Obowiązuje, czyli każdy kto zaczyna pisać ma zaznaczony czarny kolor czcionki. Nie wynika z tego nakaz pisania tylko czarnym kolorem.
Jeżeli chcę zacytować Biblię, to zaznaczam cytat ciemnoniebieskim (czyli jasnoniebieski mogę stosować do pisania wszystkiego oprócz tekstów Biblii.)
Co prawda zaznaczone jest( i jest to istotne bardzo) by nie stosować jednak innych kolorów jak te wyszczególnione, ale jest to raczej prośba( coś jak prawie niepisana zasada), a nie nakaz. To prawda, mój błąd, złamałem to (celowo tego nie zrobiłem). Więc jakby nie było, trochę brutalne to ucięcie, PeterW. (boli wiesz?) :|
Jeżeli już takim tyranem chcesz być, to czy nie lepiej regulamin tak napisać?
-pisanie tylko czarnym
-cytaty z Biblii wyjątek stanowią i tylko niebieskim( wszystkie odcienie- bez dyskusji)
- pozostałe kolory tylko do popatrzenia, (albo stosowane przez administratora, moderatora)
Złamanie regulaminu:
Pierwszy raz ostrzeżenie (mięknę)
Drugi raz- cięcie (żadnego ale)
Trzeci raz- ban ( :lol: )

Ogólnie PeterW masz rację( ale nie myśl sobie że dlatego, że stop pstrokaciźnie, czy że masz jakiś dziwny monitor przez który nie widać żółtego w pomarańczowym tylko samą czerwień (he he co to za jakiś monitor :lol: )). Po prostu złamałem niepisaną zasadę. Przepraszam i postaram się żeby to się nie powtórzyło.

Pn paź 01, 2018 6:57 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Maciek napisał(a):
"10. Obowiązuje czarny kolor czcionki. Użytkownicy wyodrębniający barwnie cytaty biblijne formatują tekst wybierając ciemnoniebieski kolor czcionki. Innych kolorów w tekstach polemicznych w zasadzie nie stosujemy.

11. Kolor czerwony i zielony zastrzeżone są zwyczajowo do użytku administracji i moderacji."

Ja nie mogę jaki demokrata. :lol:
Kurde PeterW pomarańczowy to nie jest kolor czerwony. ( Przepraszam za odrobinę czerwonego w żółtym, ale pomarańczowego nie da się bez czerwieni (chyba), eh :/.Czy to też jako czerwony się liczy? :-o )

Wytłuściłem Ci fragment regulaminu, który sam zacytowałeś... Dostosuj się do niego i daruj sobie kolorowanki. U Ciebie na monitorze żółtopomarańczowy, a u mnie zaś czerwonopomarańczowy wychodzi. Nie mam przyrządów do oceniania właściwego stopnia czerwieni - innymi słowy STOP PSTROKACIŹNIE!!!

Pn paź 01, 2018 8:40 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Maciek - tak by się formalnościom stało zadość:
1 sprawa - uwagi do moderacji piszemy w odpowiednim wątku
2 sprawa - ostateczne zdanie w sprawach porządkowych (co i jak pisać) mają moderatorzy i Admin, jak się nie zgadzasz: istnieje tryb odwoławczy do Admina (patrz Regulamin)

Przeprosiny przyjęte :-)

Cz paź 04, 2018 1:42 pm
Gaduła
Gaduła

Post Re: Pycha
[ciach.. masz zakaz wstępu do świadectw (PW)]

Pn paź 08, 2018 5:32 pm
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona