Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt paź 16, 2018 6:23 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Jak zbudować swoje poczucie wartości? 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Jak zbudować swoje poczucie wartości?
[url][/url]jeśli w procesie wychowania zostało ono zniszczone?

Żyję dokładnie tak jak mnie zaprogramowano w dzieciństwie:

"ty jesteś niczym ty się nie liczysz ty nie masz prawa głosu"

"ty jesteś nic nie wart, będziesz parobkiem"

"żałuję, że cię urodziłam, mogłam cię wyskrobać jak się lekarz pytał"

---

Nie mogę iść ulicą, bo widzę, że "wszyscy" wokół mają piękne dziewczyny, a ja nie i bardzo mnie to boli jak to widzę, czuję się nikim i wtedy wracam do domu i się smucę.

Wt gru 12, 2017 11:04 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jak zbudować swoje poczucie wartości?
Dla osoby zdowej? Najpierw należy opanować zasady księgowania w zakresie mocnych i słabych swych stron. Skupić się na mocnych. W sferze duchowej skupić się na czynieniu dobra a nie liczyć swe upadki.
Dla osoby z zaburzeniami neurotycznymi - wskazana pomoc życzliwej osoby/terapeuty, bo sama nie ma wglądu w siebie.

Wt gru 12, 2017 11:23 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Poczucie wartości bierze się z odcięcia się do mediów społecznościowych na których obserwujesz i podglądasz swoich znajomych, oraz mikrosukcesów (mikrowygrywów), które osiągasz na drodze do czegoś, a gdzie to poprzeczkę ustawiłeś sobie niezbyt wysoko.

Wt gru 12, 2017 11:37 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Poczucie wartości bierze się z odcięcia się do mediów społecznościowych na których obserwujesz i podglądasz swoich znajomych

akurat media społecznościowe mnie nie bolą, boli mnie widok par na ulicy. A one są wszędzie.

Wt gru 12, 2017 11:44 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Czy Ty każdy wątek sprowadzić do swojego problemu samotności piszesz już o niej tyle, że stajesz się żałosny? A tak w temacie pisałem kiedyś na innym forum niecały rok temu o podobnym problemie dotyczącym mnie:

Ja natomiast używałem podręcznika pt. „Terapia lęku społecznego. Podejście
poznawczo-behawioralne. Podręcznik ćwiczeń klienta.”*(Alliance Press 2007) Mnie osobiście dotyczyły tylko trzy rozdziały, co również okazało się budujące zresztą musiałem szukać gdzieś pomocy, bo czułem się zmęczony fizycznie, jako że ciągle myślałem, dlaczego pomimo dość dużej komunikatywności nie mogę przejść do rozmowy w grupach społecznych. Właśnie w dużej mierze dzięki temu podręcznikowi udało mi się zredukować stres związany z lękiem. Do tego stosowałem zmianę uwagi, czyli myślenie o jakimś zainteresowaniu a dzięki podzielności uwagi mogłem spokojnie załatwiać sprawy w urzędach oprócz tego stosowałem zmianę sposobu myślenia na bardziej optymistyczny.

(…)

Czytałem ostatnio (a ściślej rzecz biorąc pół roku temu) poradnik typu jak żyć szczęśliwie pt. „Urok codzienności. Psychologia emocjonalnego przepływu.”* *Takie są moje wnioski na temat tej książki:
- przyszłość i przeszłość wiąże teraźniejszość, czyli jeżeli nie zaakceptowałeś swojej trudnej przeszłości to odbije się ona na widzenie przyszłości w teraźniejszości, czyli tak naprawdę pierwszym krokiem do szczęścia jest akceptacja trudów przeszłego życia,
- trzeba skupić się na realizacji małych celów, które prowadzą do celów dużych to się też tyczy spędzania wolnego czasu np. małym celem może być zainteresowanie typu mitologia nordycka to prowadzi człowieka do zainteresowania kulturą oraz historią państw skandynawskich a ostatecznie do zwiedzenia tych państw, co nadaje sens przeżyciu, - autor pisze o umiejętności koncentracji uwagi, lecz nie pisze jak ją Osiągnąć, dlatego postawiam swoją propozycję myślę, że analiza dzieł sztuki może przynieść tę umiejętność gdyż skupiamy całą swoją uwagę na poszczególnych elementach danego dzieła, - drugi człowiek, jako że towarzystwo poprawia, jakość życia i możliwość wyzwolenia się z przygnębiających sytuacji nasz przyjaciel powinien wyrażać zbliżone poglądy a także winien być kimś o podobnych zainteresowaniach, co daje możliwość zbieżności celów z drugim człowiekiem oraz daje to możliwość okazania zainteresowania i respektowania potrzeb innej osoby, jako że produktywna rozmowa jest stymulująca dla obu osób,
Właściwie to są straszne oczywistości i szczerze nie wiem, dlaczego takie książki w ogóle powstają chyba tylko po to, aby ktoś mógł sobie dorobić do pensji. xD
*Ta książka naprawdę mi pomogła także w zakresie pewności siebie, która jest dzisiaj na dobrym poziomie, teraz staram się popracować nad tzw. kruchą samooceną i znalezieniem sobie stałych znajomych(jak dotąd trafiałem na osoby, które lekko traktują znajomość).
**Teraz już trochę ponad rok temu.
Możliwe ,że to komuś pomoże.

Śr gru 13, 2017 7:18 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ludzik dotykany po raz pierwszy przez kobietę:
https://www.youtube.com/watch?v=h5XzGyjEkkc

Śr gru 13, 2017 8:29 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Apropo's mądrych, motywacyjnych poradników..
https://youtu.be/gkeqnSG-ssk?t=1666

;-)

Śr gru 13, 2017 8:52 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Forumowe rady są tyle samo warte. Sprawdzałam sobie w przypadku Ludzika jak raaguje. Po drugiej uwadze uogólnił do 'zawsze' i zabronił mi odzywać się. Ignoruje rady i czyni to podręcznikowo. To ktoś inny ma wszystko naprawić, potem podać tabletkę 'wszystko już OK". Gdyby poszedł do śJ miałby poczucie przynależności do grupy i to emocjonalne wsparcie nazwałby miłością.
Nie wiem poza tym, czy to nie trolling. Był na terapii, posiadł więc trochę wiedzy. Zapierał się rękoma i nogami, że chce pisać tylko z katolikami, więc dekretuje swe wątku w dziale katolickim i duszpasterstwie. Mod mu to przenosi na dół a on sobie tego nie życzy. I cóż teraz mamy? Wątek umieścił w HP, gdzie można sobie z tematu śmiechy robić.
Idę o zakład, że prędzej wróci tu uzdrowiony i odmieniony Krzysiek niż Ludzik pojmie w czym tkwi tajemnica bycia sobą. Ludzik potrzebuje pewnie z 300 godzin pracy indywidualnej. Na Robura realną propozycję sprawdzenia siebie nie zareagował.

Śr gru 13, 2017 9:39 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
Forumowe rady są tyle samo warte. Sprawdzałam sobie w przypadku Ludzika jak raaguje. Po drugiej uwadze uogólnił do 'zawsze' i zabronił mi odzywać się. Ignoruje rady i czyni to podręcznikowo. To ktoś inny ma wszystko naprawić, potem podać tabletkę 'wszystko już OK". Gdyby poszedł do śJ miałby poczucie przynależności do grupy i to emocjonalne wsparcie nazwałby miłością.
Nie wiem poza tym, czy to nie trolling. Był na terapii, posiadł więc trochę wiedzy. Zapierał się rękoma i nogami, że chce pisać tylko z katolikami, więc dekretuje swe wątku w dziale katolickim i duszpasterstwie. Mod mu to przenosi na dół a on sobie tego nie życzy. I cóż teraz mamy? Wątek umieścił w HP, gdzie można sobie z tematu śmiechy robić.
Idę o zakład, że prędzej wróci tu uzdrowiony i odmieniony Krzysiek niż Ludzik pojmie w czym tkwi tajemnica bycia sobą. Ludzik potrzebuje pewnie z 300 godzin pracy indywidualnej. Na Robura realną propozycję sprawdzenia siebie nie zareagował.

Podejrzewam, że Ludzik przylazł tu z F23 a w każdym razie pasuje tam jak ulał.

Śr gru 13, 2017 10:56 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Trzeba się pogodzić z niskim poczuciem własnej wartości i żyć dalej.
Ja żadnych uzdolnień nie mam, a jakoś udało mi się przeżyć już 36 lat. A co więcej, zarobiłem trochę pieniądzy. Może nie tak dużo, jak ludzie utalentowani lub lepiej przystosowani (wychowani) do obecnego systemu, ale nie żyję w stanie zagrożenia.
Niskie poczucie własnej wartości nie zawsze jest nieadekwatne.

Śr gru 13, 2017 11:49 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Modlitwa...gdybym był bogaty

Cz gru 14, 2017 1:03 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Stacho napisał(a):
Trzeba się pogodzić z niskim poczuciem własnej wartości i żyć dalej.
Ja żadnych uzdolnień nie mam, a jakoś udało mi się przeżyć już 36 lat..

Jak to żadnych uzdolnień nie masz? Umiesz pisać, czytać, obsługujesz Worda i opanowujesz internet, trafiłeś na "katolika", piszesz ładnie i gramatycznie po polsku. Jak mówisz- zarabiasz etc, etc.
Tego nie potrafi cała zrobić masa ludzi; rozejrzyj się. Masz także rzadki dar wrażliwości. Pomyśl o wolontariacie ( jeżeli fizycznie jesteś zdrowy) gdzieś, wśród ludzi ciężko chorych lub niepełnosprawnych, wtedy zobaczysz i docenisz to, co masz. :-D

W wykonaniu mistrza Ładysza genialne. Powinno być zalecane przez lekarzy; słuchać dwa razy dziennie i kiedy mamy "doła".

Ostatnio edytowano Cz gru 14, 2017 3:04 pm przez merss, łącznie edytowano 1 raz

scalenie dwóch postów

Cz gru 14, 2017 12:16 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Poczucie własnej wartości i jego brak jest rzeczą wtórną, pochodną od działań, motywacji innych, lub własnych. Biorąc pod uwagę to ostatnie, należy dbać o bogactwo duszy :wink:. Wówczas, jeśli chcemy, można odnajdywać sens, smak i intensywność bycia w bardzo wielu chwilach, również w chwilach, które wydawałoby się (wcześniej), są mało przyjemne, zajmujące, czy warte uwagi, a to będzie przekładać się na poczucie własnej wartości, a nawet może to być nadawanie sensu życiu

A tak przy okazji. Jeśli ktoś poczucie niskiej wartości "wyssał z mlekiem matki", a my mu komunikujemy, że podstawowe, akceptowalne jego działanie, to udanie się do lekarza specjalisty, wskazując na szereg (prawdziwych lub wyobrażanych) nieakceptowalnych zachowań, czy postaw, to pojawia się dylemat co z naszym własnym "bogactwem duszy". No bo w perspektywie emocji jest to dolewanie oliwy do ognia, w perspektywie intelektualnej działanie przeciwskuteczne (z uwagi na emocjonalną), w perspektywie wolicjonalnej kierowanie się jakimś (większym?) dobrem, lub zadaniem, cóż wówczas byłaby to świadoma (miejmy nadzieję) interesowność, w perspektywie piękna duszy należałoby sobie zadać pytanie czy świadoma interesowność jest dobra, nie wiem, nie przesądzam :D

Cz gru 14, 2017 1:17 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Trudno zbudować piękną i zdrową duszę na chorej psychice. To potrafiła św. Tereska uwrażliwiona na Boga i Jego łaski. Najpierw należy więc w warunkach zwyczajnych uporządkować psychikę, wyciszyc emocje, poznać siebie. Potem na naturze można zacząć budować piękną duszę. Łaski nie będą natrafiały na mur nierozumienia. Rodzimy się z nieśmiałością/smiałością (to nie jest bezwględne i podlega zmianom), rodzimny się ekstrawertykami i introwertykami. To nie zaburza jednak poczucia wlasnej wartości. Zaburzy pycha, gdy chcemy innych talentów niż otrzymaliśmy, innego scenariusza życia. Dopiero zrozumienie, że z tym wyposażeniem, które mamy powinniśmy szturmować niebo, bez porownywania się z innymi.
Ile bym mógł gdybym był bogaty, ile bym mógł gdybym dostał tyle co Kowalski, który marnuje talenty/wszystko przychodzi mu łatwo...a ja wciąż pod górkę i same kamienie pod nogami.
Gdybym był jak on...nic nie mogę bo świat jest do kitu. Gdyby ten świat był inny, ile bym mógł....A chodzi jedynie o to, by na tym świecie czuć się jak u siebie w domu.

Cz gru 14, 2017 1:33 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Odpowiedź jest prosta.
Na pieniądzach najprościej:)

Cz gru 14, 2017 3:13 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona