Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr cze 20, 2018 7:46 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 Jak zbudować swoje poczucie wartości? 
Autor Wiadomość
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jak zbudować swoje poczucie wartości?
Poczucie wartości powinno być trwałe. Jerśli stracisz te pieniądze tracisz całą iluzję, ktora Ci towarzyszyła: przyjaciół, czasem nawet rodzinę. Zostajesz sam. To budowanie na piasku, to czerpanie swej energii z zewnątrz, uzależnianie swej wartości od poklasku. Nazwałabym to raczej pewnością siebie wynikającą z wysokiej pozycji społecznej.
Tymczasem takie poczucie własnej wartości prezentowało wielu biedaków, zostawali świętymi. Budowali na wolności. W stosunku do Boga czuli się nikim, w stosunku do ludzi byli mocarzami moralnymi. Siłę czerpali od Boga, ale zaraz ją przekazywali innym. Tylko ukierunkowanie na innych daje poczucie szczęścia. Człowiek wewnętrznie wolny i szczęśliwy nie rozmyśla o swych brakach w porównaniu do innych. Cieszą go sukcesy bliźnich, bo razem budują królestwo Boże na ziemi.
Nie da się jednak przekręcić kluczyka i mamy nowego, otwartego na innych człowieka. To proces.

Cz gru 14, 2017 3:28 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
Nie da się jednak przekręcić kluczyka i mamy nowego, otwartego na innych człowieka. To proces.

A protestanci twierdzą inaczej.

Cz gru 14, 2017 3:33 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Mamy to szczęście w katolicyzmie, że nauka i wiara nie stoją w opozycji do siebie. Fides et ratio
Zarówno w dziejach Wschodu, jak i Zachodu można dostrzec, że człowiek w ciągu stuleci przebył pewną drogę, która prowadziła go stopniowo do spotkania z prawdą i do zmierzenia się z nią. Proces ten dokonał się — nie mogło bowiem być inaczej — w sferze osobowego samopoznania: im bardziej człowiek poznaje rzeczywistość i świat, tym lepiej zna siebie jako istotę jedyną w swoim rodzaju, a zarazem coraz bardziej naglące staje się dla niego pytanie o sens rzeczy i jego własnego istnienia. Wszystko co jawi się jako przedmiot naszego poznania, staje się tym samym częścią naszego życia. Wezwanie «poznaj samego siebie», wyryte na architrawie świątyni w Delfach, stanowi świadectwo fundamentalnej prawdy, którą winien uznawać za najwyższą zasadę każdy człowiek, określając się pośród całego stworzenia właśnie jako «człowiek», czyli ten, kto «zna samego siebie».

Cz gru 14, 2017 4:32 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Trudno zbudować piękną i zdrową duszę na chorej psychice. To potrafiła św. Tereska uwrażliwiona na Boga i Jego łaski. Najpierw należy więc w warunkach zwyczajnych uporządkować psychikę, wyciszyc emocje, poznać siebie. Potem na naturze można zacząć budować piękną duszę.
Z drugiej strony merss, czy ubogacanie duszy potrzebuje jakiś warunków nadzwyczajnych? Pisząc po najmniejszej lini oporu, ubogacanie duszy, wynika bezpośrednio z chcenia, z dobrej woli, otwartości, poddania się, na sferę dobra, która w świecie ciągle istnieje, i z uwagi na swoje źródło, ma się dobrze. To jest zwykła kolej rzeczy, przyczyna i skutek, wybór dobra i błogosławieństwo. Inaczej być nie może, jeśli zakładamy, że świat ma jakiś głęboki sens. No i w kwestii praktycznej, co innego robić a,b,c... bo tak nam mówią inni, bo być może otrzymamy informację zwrotną, że jesteśmy OK!, a co innego robić a,b,c... z potrzeby serca, dla zasady, dla wartości samej w sobie, oczywiście satysfakcja jest nieunikniona, ale też bardzo subtelna i nie pierwszoplanowa, właśnie pewność siebie to lepszy termin. Co jeszcze.... Każda duchowość zakłada etap oczyszczenia umysłu, no ale psychologia, czy psychiatria, to chyba nie duchowość, a oczyszczenie to kwestia określonej praktyki, poznania, doświadczenia, czasu, ascezy, albo czystej obserwacji i zdrowego rozsądku, różnie, choć z reguły w odniesieniu do "elementu transcendentalnego".

Cz gru 14, 2017 4:57 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
mareta napisał(a):
Jak to żadnych uzdolnień nie masz? Umiesz pisać, czytać, obsługujesz Worda i opanowujesz internet, trafiłeś na "katolika", piszesz ładnie i gramatycznie po polsku. Jak mówisz- zarabiasz etc, etc.
Tego nie potrafi cała zrobić masa ludzi; rozejrzyj się. Masz także rzadki dar wrażliwości. Pomyśl o wolontariacie ( jeżeli fizycznie jesteś zdrowy) gdzieś, wśród ludzi ciężko chorych lub niepełnosprawnych, wtedy zobaczysz i docenisz to, co masz.

Taką aktywność trzeba zostawić ludziom bardziej zaradnym, lepiej radzącym sobie w tym systemie. Natomiast ja muszę skupić się na pracy oraz na rodzinie, bo i tak brakuje mi czasu.
Mam córkę, mam też swoją przeszłość, swoje doświadczenia. System, w którym żyję i w którym będzie żyć moja córeczka, okazał mi już mnóstwo pogardy. Ponieważ nie chcę, aby moją córeczkę spotkał coś podobnego, muszę zarobić jak najwięcej, aby później dziecku dać i zostawić majątek.
Jestem ojcem i jestem świadomy zagrożeń. Im wyżej dzięki mnie córka znajdzie się w hierarchii społecznej, tym lepiej. Przynajmniej w życiu mam cel długookresowy.
A na wyższej samoocenie mi nie zależy. ;)

Cz gru 14, 2017 11:35 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
domgo napisał(a):
Poczucie własnej wartości i jego brak jest rzeczą wtórną, pochodną od działań, motywacji innych, lub własnych.

Nie zgodzę się. Wg mnie poczucie własnej wartości to jest takie coś, że możesz być goły, nie mieć nic, nic nie osiągnąć, być publicznie linczowany, opluwany, wyśmiewany a mimo to i tak będziesz się czuł "kimś" wartościowym.

Kitkux napisał(a):
Odpowiedź jest prosta.
Na pieniądzach najprościej:)

to jest złudzenie poczucia wartości a nie prawdziwe poczucie wartości. Dzisiaj masz kasę, jutro nie.

Cz gru 14, 2017 11:40 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ludzik, pisałem o tym skąd się bierze poczucie własnej wartości, a nie o tym czym ono jest. Można tutaj dodać, że oprócz relacji z ludźmi, korzystnymi, bądź nie korzystnymi dla poczucia własnej wartości, może wpływać na nie jakaś wielka perspektywa typu człowiek-dziecko Boże, lub z drugiej strony, np. konkretna budowa układu nerwowego. No ale w kontekście wątku, wydaje się, że najbardziej istotne są postawy i wybory, które przyjmujemy i dokonujemy, co ważne w chwili obecnej, w sferze naszego bycia, którego istotna część dotyczy relacji z ludźmi. Czyli jeśli mamy poczucie niskiej wartości i nie tylko, to trzeba by zacząć rejestrować, uświadamiać sobie, poznawać siebie :), jak postrzegamy, jak przeżywamy, jakie mamy myśli i wybory, jakie intencje stoją za nimi, to może sprzyjać poznaniu, zrozumieniu, a tym samym skutkować bardziej konstruktywnymi motywacjami, wyborami, myślami, zachowaniami i w ostatecznym rozrachunku wpłynąć na jakość przeżywania, z którego czerpie poczucie własnej wartości.

Myślę, że w opisanej przez Ciebie sytuacji należałoby podjąć walkę z tą przepełnioną negatywizmem bandą, lub uciekać, no chyba, że chce się zbawiać świat, lub na walkę lub ucieczkę nie ma żadnych szans. Poczucie własnej wartości, raczej, powinno się budować w codziennych, najzwyklejszych sytuacjach i chwilach.

Pt gru 15, 2017 10:56 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Czy poczucie wartości nie jest wytworem ego i czy chrześcijanin nie powinien dążyć do odrzucenia potrzeby budowania go? Nie chodzi mi bynajmniej o to, że należy czuć się bezwartościowym. Ideałem jest jednak brak jakiejkolwiek potrzeby wartościowania. Jestem po prostu sobą i nie potrzebuję uzależniać swojego szczęścia od wyniku porównania siebie z innymi. To chyba punkt, w którym psychologia rozjeżdża się z duchowością.

Pt gru 15, 2017 6:14 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Poczucie własnej wartości nie należy do duchowości, raczej jest rodzajem zauroczenia nowym wytrychem na wszystkie możliwe bolączki i problemy osobiste. Może nawet powodować szkody, bo odwraca uwagę od konfliktów i kieruje na 'poczucie'. Upatruje też przyczyn niekorzystnego obrazu własnej osoby nie w postępowaniu i jego skutkach lecz w negatywnych następstwach pozostawionych przez różnych winowajców, głównie rodziców. Skoro przyczyny sięgają odległej przeszłości terapia uwzględniająca kompleksy, niezrozumiałe akty autosabotażu lub nieadekwatnych do sytuacji reakcji emocjonalnych powinna być intensywna i długotrwała a więc kosztowna i czasochłonna.

Odbudowanie poczucia własnej wartości można czynić też innymi sposobami, np pomagając ludziom. Zmiana postępowania pociągnie za sobą zmianę w myśleniu o sobie.

Poczucie wartości jest złożonym procesem psychologicznym. Cechuje je niedobry stan ducha i negatywne nastawienie do siebie wynikające z niepochlebnych i krytycznych przekonań na własny temat, wpojonych kiedyś przez ważne osoby. Pogłębiają je dodatkowo osobiste niepowodzenia i porażki, a przede wszystkim nieprzychylne lub krzywdzące traktowanie przez innych ludzi. Tyle, że to reakcja na nieciekawe wzorce postępowania, ukryte dla oczu obdarzonego defektem. On nie widzi też zależności ->Jakie słowa, takie i echo. Jest pogubiony i nie czyta tego.

Gdyby zechcieć poprawić poczucie wartości zajmując się tylko i wyłącznie poczuciem wartości, to nie wiadomo by było ,jak się do tego zabrać. Utrwalonych niekorzystnych przekonań nie wybiłby z głowy sam Freud. Wszechwiedząca mama wiedziała lepej, że nic dobrego z syna/córki nie wyrośnie niż jakiś pan pracujący za pieniądze.

Co ciekawe, pewny siebie człowiek też czuje się nieszczęśliwy, bo oczekuje podziwu i nadzwyczajnego uznania. Narcyzom nie brakuje poczucia wartości i wysokiej samooceny, ale nie chroni przed problemami w relacjach interpersonalnych. Czują się samotni, nie potrafią tworzyć bliskich więzi, wzajemnie satysfakcjonujących relacji. Mają problem z empatią i dostrzeganiem potrzeb innych ludzi.

Poczucie wartości jest oceną; sympatia i empatia wobec siebie są wyrazami akceptacji. Ktoś kto siebie lubi nie chce być kimś innym.
W tym momencie otwiera się człowiek na łaskę (ona buduje na naturze). Może ją przyjmować dla siebie wzrastając duchowo, nie odbierze, jeśli gra kogoś kim nie jest. W dzieciństwie się tego nauczył, bo w ten sposób spełniał oczekiwania rodziców.

Pt gru 15, 2017 9:49 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Boro napisał(a):
Czy poczucie wartości nie jest wytworem ego i czy chrześcijanin nie powinien dążyć do odrzucenia potrzeby budowania go? Nie chodzi mi bynajmniej o to, że należy czuć się bezwartościowym. Ideałem jest jednak brak jakiejkolwiek potrzeby wartościowania. Jestem po prostu sobą i nie potrzebuję uzależniać swojego szczęścia od wyniku porównania siebie z innymi. To chyba punkt, w którym psychologia rozjeżdża się z duchowością.
Dla "propagandysty" bycie sobą będzie tylko kolejny przejawem realizacji ego*, bycia na potrzeby i według ego :wink: Ale czym jest bycie sobą? Jak uchwycić ego. Z jednej strony dzisiaj jestem tym sobą, ale wczoraj byłem tamtym. Podobnie ego, dzisiaj pożąda i obawia się jednego, ale jutro może pożądać czegoś innego. Istnieją więc przesłaneki, aby bycie sobą i ego traktować na luzie, ustawiać się w szerszej przestrzeni. Z drugiej strony pytanie o to kim jestem, lub czym nie jestem, po prostu musi, być podstawowym pytaniem duchowości. A ego kojarzy się z instynktem samozachowawczym, odrzucić ego to jak skazać siebie samego. Dopiero perspektywa duchowości wszystko zmienia, np. aby zachować swe życie, musisz stracić życie, w takiej perspektywie, ego, w sensie jakiegoś parabytu buszującego po neuronach, razem z jego fanaberiami, przestaje nas interesować, a to oznacza poważne kłopoty dla ego, ale nie dla nas, my zajmujemy się już czymś bardziej konstruktywnym :)

*Podobnie jak dla psychologa próbującego tłumaczyć wszystko w odniesieniu do psychologii, czy psychiatry wszędzie widzącego zaburzenia psychiczne, lub jeszcze "innego świadka Jechowy"

So gru 16, 2017 12:06 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Boro napisał(a):
Czy poczucie wartości nie jest wytworem ego i czy chrześcijanin nie powinien dążyć do odrzucenia potrzeby budowania go?

Nie, jak nie umiesz kochać siebie to nie będziesz umiał kochać innych.
Pan Jezus miał poczucie wartości co pięknie pokazał podczas przesłuchiwań przed męką. Pluli go, bili, wyzywali, a On nie przestał być jak król.

Ks. dominikanin na kursie bierzmowania powiedział nam, że większość grzechów wynika z niskiego poczucia własnej wartości (chyba, że źle zapamiętałem) w każdym razie dał do zrozumienia, że niskie poczucie własnej wartości jest złe.

So gru 16, 2017 1:22 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ludzik napisał(a):
Wg mnie poczucie własnej wartości to jest takie coś, że możesz być goły, nie mieć nic, nic nie osiągnąć, być publicznie linczowany, opluwany, wyśmiewany a mimo to i tak będziesz się czuł "kimś" wartościowym.

Ale takie poczucie wartości musisz zbudować z Bogiem i na Bogu, jeśli będziesz budował na ludziach i na sobie to będzie to tylko iluzją.

So gru 16, 2017 2:39 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Ludzik napisał(a):
Nie, jak nie umiesz kochać siebie to nie będziesz umiał kochać innych.
Pan Jezus miał poczucie wartości co pięknie pokazał podczas przesłuchiwań przed męką. Pluli go, bili, wyzywali, a On nie przestał być jak król.

Miłość nie zna podziałów. Jeśli kocham bardziej ludzi, których uważam za bardziej wartościowych, to moja miłość jest niedoskonała. Oczywiście każda ludzka miłość taka jest, ale za cel powinniśmy mieć postawiony ideał.
"On sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi, i On zsyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych."

Psychologia dąży do zmniejszenia bólu, a duchowość do zlikwidowania jego pierwotnej przyczyny. Narkomanowi na głodzie można pomóc zapewniając mu stały dostęp do narkotyku, lub posyłając go na odwyk. Podobnie, cierpiącemu człowiekowi można pomóc zaspokajając jego ego, lub ucząc go jak je odrzucić. W obu przypadkach, drugie rozwiązanie jest bolesne, lecz jego skutki są długotrwałe.

So gru 16, 2017 12:27 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Ks. dominikanin na kursie bierzmowania powiedział nam, że większość grzechów wynika z niskiego poczucia własnej wartości (chyba, że źle zapamiętałem) w każdym razie dał do zrozumienia, że niskie poczucie własnej wartości jest złe.
Czasem warto spojrzeć na dane zagadnienie, z innej niż zwykle perspektywy. Np. w obiesieniu do niskie/wysokie poczucie własnej wartości, jest dobre/złe, zastanowić się skąd się bierze (w danym przypadku) poczucie własnej wartości, i jakie mamy motywacje aby coś ewentualnie zmieniać w tej kwestii. Skoro z jednej strony poczucie niskiej wartośc może brać się z nieżyczliwego, lub nawet szkodliwego traktowania "czującego" przez bliźnich, lub nawet najbliższych, a z drugiej strony poczucie wysokiej wartości, może brać się ze zorganizowanej pielęgnacji ego, inaczej mówiąc jeśli, na poczucie własnej wartości wpływa z jednej strony lęk, a z drugiej strony przywiązanie przepełnione pożądaniem, to znaczenia nabierają nasze wybory, postawy, motywacje, które podejmujemy wobec tego co nazywamy poczuciem własnej wartości. Tym samym to coś może nabrać właściwego mu znaczenia, czyli inaczej mówiąc skupiając się na samym poczuciu własnej wartości, nadajemy mu zbyt dużą wagę, a wygląda na to, że dla poczucia sprawczości w życiu, i czerpania radości z konstruktywnego bycia, trzeba "ustawić" poczucie własnej wartości w należnym mu miejscu, zwyczajnie nie przez represjonowania, tyko poprzez odniesienie do rzeczywistości, prawdy, bogactwa duszy będącej na miarę bogact2a świata i jego Stwórcy.

So gru 16, 2017 12:30 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wydaje mi się, że każdy człowiek może zbudować poczucie swojej wartości poprzez przyjęcie prawdy takiej, że:

Rdz 1 , 26-27
26 A wreszcie rzekł Bóg: «Uczyńmy człowieka na Nasz obraz, podobnego Nam. Niech panuje nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym, nad bydłem, nad ziemią i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi!»
27 Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz,
na obraz Boży go stworzył:
stworzył mężczyznę i niewiastę.

J 3, 16
16 Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne.

N gru 17, 2017 4:45 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona