Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N paź 21, 2018 5:28 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Męska konstruktywność a kobieca destruktywność 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Męska konstruktywność a kobieca destruktywność
Dlaczego kobiety niszczą narody/cywilizacje
https://www.youtube.com/watch?v=UxpVwBzFAkw

Autor filmiku w wielkim skrócie przedstawia mężczyzn jako konstruktorów cywilizacji (kultury, tożsamości narodowej etc.), a kobiety jako destruktorki tejże, powołując się na argument ad naturum.
W zasadzie uważam, że spostrzeżenia autora są trafne, ale zupełnie nie zgadzam się z oceną i ew. morałem.

Owszem, „męskość” dąży do zbudowania „czegoś”, a „kobiecość” będzie:
a) adaptować się do tego co zbudowane przez mężczyznę (jeśli stłamszona)
b) adaptować to co zbudowane przez mężczyznę do siebie samej (jeśli wyzwolona), gdzie adaptacja będzie się wiązać z modyfikacją/zniszczeniem pierwotnego konstruktu

Autor wspomina też o tym, że kobiety z natury dążą do bezpieczeństwa, idą z prądem, a mężczyźni ryzykują, idą pod prąd. Na pewnym płytkim poziomie jest to prawda, ale sam właściwy mężczyznom konserwatyzm jest w istocie pójściem na łatwiznę. Mężczyzna będzie konsekwentnie budował na danym fundamencie, nie wnikając w to, czy ten fundament jest właściwy. Jedyne co go interesuje to to, że odziedziczył cywilizację po przodkach i jego powinnością jest kontynuacja dzieła ojców.
Natomiast destrukcyjna kobieta, kwestionując fundamenty cywilizacji zbudowanej przez mężczyzn, tak naprawdę toruje miejsce na nowe fundamenty. Można powiedzieć, że ryzykuje, idąc w nieznane.

Kobiety wcale nie są bardziej lemingowate od mężczyzn. Rożnica polega tylko na tym, ze mężczyźni maja tendencje do bezmyślnego naśladowania swoich przodków (czego przejawem jest choćby ten filmik), a kobiety do bezmyślnego naśladowania współczesnych trendów. Czy jedno jest w czymś lepsze od drugiego? Nie. Jednak nawet w tej bezmyślności obie strony przyczyniają się niechcący do rozwoju. Tworzą cywilizacje, która sprzyja rodzeniu się świadomości, tworzą przestrzeń do powstania kompletnej jednostki ludzkiej.

Autor filmu stara się być rzeczowy, obiektywny, czy kiedykolwiek zakwestionował słuszność tezy, że cywilizację (rozumianą jako dziedzictwo przodków) należy konserwować? Czy zwątpił w wyższość tworzenia nad niszczeniem? Czy bez buntu zgodzi się z tezą, że niszczenie jest warunkiem rozwoju cywilizacji?

So cze 23, 2018 8:17 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Męska konstruktywność a kobieca destruktywność
I po co ta gadanina? I tak chłop będzie latał za babą a baba za chłopem.

So cze 23, 2018 10:17 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
I po co ta gadanina? I tak chłop będzie latał za babą a baba za chłopem.

Tak nie do końca. Sądzę, że ciśnienie na znalezienie "drugiej połówki" będzie z czasem coraz mniejsze. I nie chodzi tu o jakieś przemiany w orientacji seksualnej, tylko fakt, że im bardziej kompletny będzie stawał się człowiek, tym mniejsze będzie miał zapotrzebowanie na ten obcy pierwiastek żeński czy męski. Ludzie wchodzą wszak w związki nie tylko ze względu na potrzeby seksualne bądź rodzicielskie, ale chcą tego dopełnienia.

I ludzi potrafią być na tyle mądrzy na poziomie życia jednostkowego, że zdają sobie sprawę, że kobieta i mężczyzna się wzajemnie uzupełniają, tak na poziomie społeczeństwa już im szajba odbija i albo optują za powrotem do patriarchatu, albo brną ślepo w skrajny matriarchat.

A przecież chodzi o to, żeby te siły zrównoważyć.

N cze 24, 2018 11:55 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
towarzyski.pelikan napisał(a):
I ludzi potrafią być na tyle mądrzy na poziomie życia jednostkowego, że zdają sobie sprawę, że kobieta i mężczyzna się wzajemnie uzupełniają

Mam męską psyche, w jaki sposób mam uzupełniać się z mężczyzną?

Cytuj:
Owszem, „męskość” dąży do zbudowania „czegoś”

No to mam męską naturę.

N lip 22, 2018 6:44 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
equuleuss napisał(a):

To musisz się uzupełnić kobietą.

Kobieta jest jak woda, przyjmuje kształt naczynia, w którym się znajduje. Tym naczyniem jest mężczyzna.

Jeśli duchowo jesteś mężczyzną, to masz tendencje do tworzenia sztywnych, skostniałych struktur, co sprzyja wszelkiego rodzaju fundamentalizmom. Musisz pamiętać, że jako mężczyzna jesteś naczyniem. Twoim zadaniem jest nadawać optymalny kształt kobiecie. Kobieta jest zmienna, więc musisz się w nią wsłuchiwać, żeby nadążyć za jej nurtem, tak abyście zawsze tworzyli idealnie zestrojony duet.

N lip 22, 2018 9:36 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Autor wspomina też o tym, że kobiety z natury dążą do bezpieczeństwa, idą z prądem, a mężczyźni ryzykują, idą pod prąd.

Ja nie umiem poważnie zaryzykować. Ryzyko podjał już za mnie ojciec.

Na pewnym płytkim poziomie jest to prawda, ale sam właściwy mężczyznom konserwatyzm jest w istocie pójściem na łatwiznę. Mężczyzna będzie konsekwentnie budował na danym fundamencie, nie wnikając w to, czy ten fundament jest właściwy. Jedyne co go interesuje to to, że odziedziczył cywilizację po przodkach i jego powinnością jest kontynuacja dzieła ojców.

Ja nie wiem, jakie fundamenty mogłem otrzymać po przodkach. Żadnego majątku ruchomego, nieruchomego, czy choćby "warsztatu pracy" nie otrzymałem i nie otrzymam. Ponadto wychowałem się w zupełnie innym systemie niż moi rodzice i dziadkowie - w neoliberalnym kapitalizmie.
Muszę wyszarpać od świata, tyle ile się da, w miarę moich skromnych intelektualnych możliwości. Na zbudowanym przeze mnie i żonę materialnym fundamencie córeczka ma spędzać miło swoje życie, dominując nad tymi, którzy nie mieli zapobiegliwych rodziców, albo mieli za dużo rodzeństwa. To mnie interesuje, popycha do działania, to jeden z elementów mojej miłości do dziecka.

N lip 22, 2018 9:42 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Stacho
Z tym zapewnieniem jest tak, na dwoje babka wróżyła, a wyszło na trzecie. Chodzi o stałość priorytetów. Jeśliby świat się nie zmieniał, to stałym priorytetem mogło by być choćby posiadanie, w tym domu. Inna sprawa to utrzymać później dom, nie zawsze jest łatwo. Nie zawsze on jest pomocnym naszemu potomkowi. Bywa że jest kulą u nogi, bo prowadzi aktywne życie. Prowadzi interesy to tu to tam i dom go wjąże bo ma o niego dbać bez pożytku dla siebie, a zabiera czas. To tylko tak dla równowagi, bo może być i żeczywiście twej córce niezędny i pomocny. Ja znam mnóstwo ludzi nawet zgorzkniałych tym że dla dzieci robili wszystko w tym domy. A potem to nawet dzieci nie tylko z nich nie skorzystali, lecz bardzo żadko pojawiali się u swego rodzica, będąc jednocześnie potrzebnymi. Taka tam przewrotność naszych losów. Bo nie jest tak że dziecko musi iść identyczną drogą. Może jej z jakiegokolwiek powodu po prostu nie lubić itd. Na to nie ma rady, przewidzieć tego się nie da.

Pelikan
Nie ma tak że człowieka w tym w postaci mężczyzny bądź kobiety, uda się ująć w dane słowo opisać. Potem to przekazać jako regułę, która się sprawdza. Nawet to samouzupełnianie się w swych postaciach, jest nie raz zawodne. Bo osobowość każdego z nas jest inna, mniej lub więcej. Cały czas jest dążenie do ustalenia norm, by się ludzie wzajemnie uzupełniali, a nadal to tak nie jest zwłaszcza do końca. To takie bóle rodzenia się coraz to nowych ludzi. A co się urodzi to nadal nie wiadomo do końca. Tu genetyka może sprawić że dane ułomności się nie pojawią, w następnym pokoleniu. To jednak wszystkiego nie rozwiąże. Różnorodność ludzi, jest wpisana w naturę ich istnienia. To ona sprawia że nie wiemy co następnemu w pokoleniu będzie niezbędne, a co kulą u nogi. A wzajemny dobór na ogół nie jest tym, który do końca się sprawdza.
Po to ludzie wymyślają systemy, by choć częściowo one pomagały na wspólny język.
Tu nawet jeden wspólny system wierzeń nie może zaistnieć. Bo ciągle jest dla kogoś nie do zaakceptowania. Trudno o jednakowe normy. A te które mają być wspólne dla wszystkich, są tylko w swej części wspólne. Bo są dla wielu nie dookreślone. Nie ujmują wszystkiego co jest w normy. Oczywiście jest jeszcze jedno, w różnym stopniu użyteczne są dla ludzi normy. Dlatego nie mogą być fundamentem ludzkich działań.
Bo nie pasują do każdej sytuacji. Tu jedyne co można to robić coś zgodnie z normą, lecz jednocześnie przeciwko sobie. Tego uczy nasz Kościół, z różnym skutkiem.
Tak to wygląda, pomimo prób by to zmienić. Można za tym iść, albo nawet bez tego samemu starać się znaleźć w tym świecie. Co zwykle łatwe nie jest. Takie to są wybory.

Pn lip 23, 2018 9:35 am
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
towarzyski.pelikan napisał

Cytuj:
Na pewnym płytkim poziomie jest to prawda, ale sam właściwy mężczyznom konserwatyzm jest w istocie pójściem na łatwiznę. Mężczyzna będzie konsekwentnie budował na danym fundamencie, nie wnikając w to, czy ten fundament jest właściwy. Jedyne co go interesuje to to, że odziedziczył cywilizację po przodkach i jego powinnością jest kontynuacja dzieła ojców

Kiedy wyjdziesz z domu i wsiądziesz do auta, to miej na uwadze, że jest ono efektem kontynuacją dzieła ojców w tym przypadku pokoleń inżynierów. Nikt nie buduje obecnie samochodu od zera, nie ma takiej możliwości. Jest to zbyt trudne, korzysta się już z istniejących opracowań, licencji. To są cząstki pamięci pokoleniowej przekazywane dalej.
Dla budowy cywilizacji technicznej, istnienie banku pamięci pokoleń twórców jest zupełnie zrozumiałe. Natomiast w kwestiach duchowych, więzów, robi się wszystko dla przerwania łańcucha pamięci. W efekcie znikają punkty odniesienia, mądrość przodków. Człowiek staje się uboższy, nie mówiąc już o tym, że łatwiej jemu wówczas każdy kit wcisnąć. Michalkiewicza można lubić lub nie, zgadzać się z nim lub nie zgadzać. Warto jednak docenić fakt rozpoczynania każdego felietonu jakąś historią, znaczy nie zdarza się nic, co nie zdarzyło się już wcześniej.
To pamięć pokoleniowa, przekazywanie z ojca na syna, budowa z mozołem cywilizacji. Elementy absolutnie potrzebne. Inaczej do dziś chodzilibyśmy w skórach.

Natomiast nie wnikanie czy fundament jest właściwy czy bezmyślne naśladowanie przodków nie kwalifikuje się nawet do zaprzeczania - absurd.

Cytuj:
Natomiast destrukcyjna kobieta, kwestionując fundamenty cywilizacji zbudowanej przez mężczyzn, tak naprawdę toruje miejsce na nowe fundamenty. Można powiedzieć, że ryzykuje, idąc w nieznane.

Nie wiem co miałaby torować, cywilizacje powstają i upadają po wyczerpaniu się sił wzrostu. Przychodzą następne rozprawiając się z istniejącymi. Tego jesteśmy obecni w Europie.

Cytuj:
Tworzą cywilizacje, która sprzyja rodzeniu się świadomości, tworzą przestrzeń do powstania kompletnej jednostki ludzkiej.

Komplementarność to nijakość ładniej nazwana, jest czynnikiem hamującym, nie wzrostu.

Pn lip 23, 2018 11:11 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Robur napisał(a):
Natomiast w kwestiach duchowych, więzów, robi się wszystko dla przerwania łańcucha pamięci. W efekcie znikają punkty odniesienia, mądrość przodków. Człowiek staje się uboższy, nie mówiąc już o tym, że łatwiej jemu wówczas każdy kit wcisnąć. Michalkiewicza można lubić lub nie, zgadzać się z nim lub nie zgadzać. Warto jednak docenić fakt rozpoczynania każdego felietonu jakąś historią, znaczy nie zdarza się nic, co nie zdarzyło się już wcześniej.
To pamięć pokoleniowa, przekazywanie z ojca na syna, budowa z mozołem cywilizacji. Elementy absolutnie potrzebne. Inaczej do dziś chodzilibyśmy w skórach.

Nie chodzi o przerywanie łańcucha pamięci. Chodzi o to, żeby przy całym respekcie do dziedzictwa przodków iść naprzód. Kiedy jakieś rozwiązania będące przekazywaną z pokolenia na pokolenie tradycją przestają się sprawdzać w nieustannie zmieniającym się świecie, to trzeba się zastanowić, czy aby jest sens tradycję kontynuować. A może czas najwyższy, żeby wprowadzić ożywczą reformę, a stare rozwiązanie odłożyć na półkę z historią?

Robur napisał(a):
Komplementarność to nijakość ładniej nazwana, jest czynnikiem hamującym, nie wzrostu.

Jak to hamującym? Racz rozwinąć.

Wt lip 24, 2018 9:20 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
equuleuss napisał(a):

To musisz się uzupełnić kobietą.

Wiara zabrania mi tworzenia takich relacji z kobietą.

Wt lip 24, 2018 4:13 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wiara Ci nie pozwala na związek z kobietą biologiczną. Ty tę kobietę, z którą zalecam Ci się połączyć, masz w sobie. Dopuść do głosu piękną yin.

Wt lip 24, 2018 6:21 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Wiara Ci nie pozwala na związek z kobietą biologiczną. Ty tę kobietę, z którą zalecam Ci się połączyć, masz w sobie. Dopuść do głosu piękną yin.

Możesz przestać propagowania swoich bzdurnych idei

Wt lip 24, 2018 6:50 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Mogę, ale dlaczego miałabym to robić? To jest HydePark,a nie dział dla chrześcijan, z którego zostałam w drodze ostracyzmu wykluczona. Ponoć tak długo jak nie łamię regulaminu, mogę myśleć samodzielnie.

Wt lip 24, 2018 7:59 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Jest różnica pomiędzy rozmową a agitacją. Ty właśnie ją przekroczyłaś i przywołuję cię do porządku.

Wt lip 24, 2018 8:57 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
towarzyski.pelikan napisał

Cytuj:
Chodzi o to, żeby przy całym respekcie do dziedzictwa przodków iść naprzód. Kiedy jakieś rozwiązania będące przekazywaną z pokolenia na pokolenie tradycją przestają się sprawdzać w nieustannie zmieniającym się świecie, to trzeba się zastanowić, czy aby jest sens tradycję kontynuować.

Czyżby nie zauważyłaś, że nie używa się już sierpów, lecz kombajny? Rozwiązanie typu sierp jakoś nie jest przekazywane. Tradycyjne pozostają zaś dożynki, stroje ludowe i bochen chleba ze solą.

Cytuj:
A może czas najwyższy, żeby wprowadzić ożywczą reformę, a stare rozwiązanie odłożyć na półkę z historią?

Nie wiem co ma wspólnego z twoimi poglądami stare lewackie hasło - cel jest niczym ruch jest wszystkim, a tym to pachnie. Nowe rozwiązanie może być dobre lub złe, lepsze lub gorsze. Natomiast każdą ożywczą reformę należy roztropnie przejrzeć, zastanowić się nad skutkami. Potem ewentualnie wprowadzić to co konieczne lub odrzucić. Samo nazywanie czegoś ożywczą reformą, tylko dlatego - bo nowe i ładnie brzmi nie jest właściwe.

Cytuj:

Robur napisał(a):

Jak to hamującym? Racz rozwinąć.

Jak zapewne zauważyłaś wzrost cywilizacyjny odbywał się na braku komplementarności, raczej na jasnym rozdziale cech męskich i żeńskich. Z jakiegoś powodu jesteś przekonana, że jest niepotrzebne.
W momencie kiedy ludzie widzą u innych te same cechy co u siebie, stają się sobie niepotrzebni, społeczeństwo się atomizuje. Zaryzykujesz twierdzenie, że zatomizowane społeczeństwo lepiej sie rozwinie niż wspólnotowe? Dla mnie traci motywacje, traci element poświęcania się.
Zanikają różnice, co się lepiej rozwija jest silniejsze, monokultura, czy różnorodność form życia?

Cytuj:
To jest HydePark,a nie dział dla chrześcijan, z którego zostałam w drodze ostracyzmu wykluczona

Zdumiewające, regulaminowi drogowemu się podporządkowujesz jadąc autem, a regulaminowi forum nie chcesz. Dura lex, sed lex z ostracyzmem nie ma nic wspólnego. Ostracyzm na forum jest wówczas, kiedy są lajki. Tu nie ma lajków dodatnich i ujemnych. Dzięki tym ostatnim grupa w dużej mierze anonimowa możne stygmatyzować ludzi o odmiennych poglądach.
O twoim pisaniu nie decyduje pseudodemokracja, lecz konkretne osoby "na świeczniku" do których możesz zanosić uwagi.

Cytuj:
Mogę, ale dlaczego miałabym to robić?

Ponieważ, ograniczenie własne jest formą samodyscypliny, która uszlachetnia wnętrze. Wszyscy wielcy mieli tę cechę.
Onegdaj uczestniczyłem na nieistniejącym już forum polsko - norweskim. Moderatorkami były tam srogie niewiasty, który w Norwegii odkryły "prawdziwa kobiecość" w tamtejszym stylu. Aby przekazać to co chciałem musiałem się postarać, przez ekran czułem fluidy chęci złapania mnie. :D Wyostrza to niewątpliwie zmysły i bystrość, szczerze polecam.
Reasumując, poglądy są poglądami, natomiast personalne wpływanie na kogoś wbrew przesłaniu forum nie jest już właściwe.

Wt lip 24, 2018 9:09 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona