Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt cze 22, 2018 2:49 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2141 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 139, 140, 141, 142, 143  Następna strona
 TE bajeczką dla dorosłych? 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: TE bajeczką dla dorosłych?
witoldm napisał(a):
W Chrześcijaństwie jest to usystematyzowane.

A mógłbyś nam ten system z grubsza zaprezentować?

Cz maja 17, 2018 4:48 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Quinque napisał(a):
...transcendenty oberwator jakim jest Bóg. Który ponoć jest miłością, a tak przynajmniej twierdzi chrześcijaństwo. Patrzył na śmierć tych zwierząt i nic nie zrobił, więc jak go tu nazwać miłością? Nawet Darwin pisał: "wątpię w dobre intencje Stwórcy, skoro ten wybrał jako dzieło stworzenia owe gąsieniczniki, które rozwijają się w ten sposób, że wyżerają żywe ciała od środka…". A fakt że po Darwinie było więcej wierzących niż przed... No cóż. Katoliccy teologowie powoływali się na Św.Augustyna by postulować za ewolucją. który, twierdził iż organizmy mogą się zmieniać wraz z upływem czasu. Wszystko fajnie, ale jakby Augustyn usłyszał o ewolucji to by padł na zawał. O ile mnie pamięć nie myli Św.Augustyn z Hippony, uważał że wszystkie gatunki powstały na skutek jednego aktu twórczego. Jego nauka nie dość że nie pokrywa się z ewolucją to wręcz jest antyewolucyjna. Pragnę jeszcze zauważyć iż teologowie dopiero od połowy lat XX, zajęli się na poważnie ewolucją w kontekście wiary. I od tamtej pory próbują redefiniować dogmat o grzechu pierworodnym. Próbują do dziś. Są nawet naukowcy którzy też się za to biorą i wychodzą dziwnosci w stylu "mitochondrialnej Ewy". Warto też zaznaczyć iż papież Pius XII w encyklice Humani Generis pisze iż "synom Kościoła nie wolno wierzyć że słowo Adam może oznaczać jakąś większą liczbę osób..." Jawnie odrzuca poligenezę. Więc argumentacja w stylu; "Adam" oznacza ludzkość nie przejdzie... A nie wiem czy w końcu ludzkość pochodzi o jednej pary czy nie

Podsumowując mój wywód dodam iż w Starożytności czy Średnioweczu było łatwiej wierzyć w Pana Boga. I nie było dylematów "kreacja czy ewolucja?"

Cała dyskusja
https://ateista.pl/showthread.php?tid=13686&page=11[/quote]

Ten post? Ale z czym to sie nie zgodzic, z czym tu dyskutowac? Podaj jaki POJEDYNCZY problem.

Cz maja 17, 2018 11:15 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Eli
Nie żartuj, co tu prezentować czy streszczać.
Idź do kościoła na mszę i zobaczysz system w działaniu, a nie z mojego opisu.

Pt maja 18, 2018 6:25 am
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Leszcz napisał(a):
Quinque napisał(a):
...transcendenty oberwator jakim jest Bóg. Który ponoć jest miłością, a tak przynajmniej twierdzi chrześcijaństwo. Patrzył na śmierć tych zwierząt i nic nie zrobił, więc jak go tu nazwać miłością? Nawet Darwin pisał: "wątpię w dobre intencje Stwórcy, skoro ten wybrał jako dzieło stworzenia owe gąsieniczniki, które rozwijają się w ten sposób, że wyżerają żywe ciała od środka…". A fakt że po Darwinie było więcej wierzących niż przed... No cóż. Katoliccy teologowie powoływali się na Św.Augustyna by postulować za ewolucją. który, twierdził iż organizmy mogą się zmieniać wraz z upływem czasu. Wszystko fajnie, ale jakby Augustyn usłyszał o ewolucji to by padł na zawał. O ile mnie pamięć nie myli Św.Augustyn z Hippony, uważał że wszystkie gatunki powstały na skutek jednego aktu twórczego. Jego nauka nie dość że nie pokrywa się z ewolucją to wręcz jest antyewolucyjna. Pragnę jeszcze zauważyć iż teologowie dopiero od połowy lat XX, zajęli się na poważnie ewolucją w kontekście wiary. I od tamtej pory próbują redefiniować dogmat o grzechu pierworodnym. Próbują do dziś. Są nawet naukowcy którzy też się za to biorą i wychodzą dziwnosci w stylu "mitochondrialnej Ewy". Warto też zaznaczyć iż papież Pius XII w encyklice Humani Generis pisze iż "synom Kościoła nie wolno wierzyć że słowo Adam może oznaczać jakąś większą liczbę osób..." Jawnie odrzuca poligenezę. Więc argumentacja w stylu; "Adam" oznacza ludzkość nie przejdzie... A nie wiem czy w końcu ludzkość pochodzi o jednej pary czy nie

Podsumowując mój wywód dodam iż w Starożytności czy Średnioweczu było łatwiej wierzyć w Pana Boga. I nie było dylematów "kreacja czy ewolucja?"

Cała dyskusja
https://ateista.pl/showthread.php?tid=13686&page=11

Ten post? Ale z czym to sie nie zgodzic, z czym tu dyskutowac? Podaj jaki POJEDYNCZY problem.[/quote]

Podałem ci cytat z Darwina a ty dalej nie widzisz? Jak Leszcz łaczy istnienie dobrego i Miłosiernego Boga z łańcuchem Pokarmowym? A z wymiernaiem dinozaurów?

N maja 20, 2018 5:05 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Wbiłeś sobie do głowy, że odżywianie organizmów to zlo. To przeświadczenie ma swój fundament w zrównaniu człowieka ze zwierzętami, wrzuciłeś człowieka w świat biologii lub raczej wywyższyłeś świat zwierząt do poziomu człowieka. Jeśli bowiem zabijanie człowieka przez człowieka jest złe, zabijanie się zwierząt, zjadanie roślin też jest złem. Łańcuchowi pokarmowemu przypisaleś wartość etyczną a nie wynikającą z biologii organizmów. Tyle, że to autorska interpretacja dobra i zła. Bazując na takiej subiektywnej hierarchii wartości nie połączysz biologii z miłosierdziem Stwórcy. Przypisaleś mu cechy litości, swej litości. A litość to cecha biologiczna. Zrównałeś boże miłosierdzie z cechą wyposażenia fabrycznego niektórych zwierząt.
Straszliwy bałagan masz w głowie. Logicznie rzecz ujmując rozumiem teraz dlaczego napisaleś, że wierzysz, bo się boisz piekla. Lęk to też cecha biologiczna, ale patologiczna. Przystosowawczy jest strach.

N maja 20, 2018 5:46 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
Wbiłeś sobie do głowy, że odżywianie organizmów to zlo

Nie, zagryzanie jednego zwierzęcia przez drugie jest złe. Albo przynajmniej kłóci się z wizją kochającego Boga

Cytuj:
wrzuciłeś człowieka w świat biologii lub raczej wywyższyłeś świat zwierząt do poziomu człowieka

W hinduizmie zwierzęta również mają duszę. Gdybyś była hinduską zgodnie z ich teologią niczym byś się nie różniła od zwierząt. Prawda jest taka że gdzieś tam w kosmosie wśród miliardów planet, para małp wyewoulowała i wmówiła sobie ze jest wyjatkowa

Cytuj:
Przypisaleś mu cechy litości, swej litości

Skoro litość jakiegoś tam marnego pyłu jest bardziej etyczna i ludzka niż wszechmogącego Boga to co to za Bóg?

Cytuj:
Logicznie rzecz ujmując rozumiem teraz dlaczego napisaleś, że wierzysz, bo się boisz piekla

Tego nie napisałem. Chociaż serce jedno rozum drugie. Dla Tego tez uważam iż zakaz samobójstwa w chrześcijaństwie nie jest zbyt fajny. Pisałem o tym w wątku o samobójstwie, ale mam zakaz pisania w górnych działach. Samemu można by sprawdzić czy Bóg istnieje. A jak nie to i tak się nikt o tym nie dowie i nie mamy się czym przejmować

N maja 20, 2018 11:25 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
„Bo śmierci Bóg nie uczynił / i nie cieszy się / ze zguby żyjących. / Stworzył, bowiem / wszystko po to, / aby było, / i byty tego świata niosą zdrowie: / nie ma w nich / śmiercionośnego jadu / ani władania Otchłani na tej ziemi. // Bezbożni zaś / ściągają ją na siebie / słowem i czynem, / usychają, / uważając ją za przyjaciółkę, / i zawierają z nią przymierze... // Bo dla nieśmiertelności / Bóg stworzył człowieka / – uczynił go obrazem / swej własnej wieczności. / A śmierć weszła na świat / przez zawiść diabła / i doświadczają jej ci, / którzy do niego należą” (Mdr 1,13–16; 2,23–24).

https://www.przewodnik-katolicki.pl/Archiwum/2013/Przewodnik-Katolicki-33-2013/Wiara-i-Kosciol/Smierci-Bog-nie-uczynil

N maja 20, 2018 11:38 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Quinque napisał(a):
Nie, zagryzanie jednego zwierzęcia przez drugie jest złe. Albo przynajmniej kłóci się z wizją kochającego Boga

Wyjaśnialam i niczego nie zrozumialeś. Dwie różne etytki stawiasz jako te same. To kreatywna logika. Możesz jedynie głosić swe absurdalne opinie. Wiara w takim przypadku dotyczy Boga uszytego na swoją miarę i zostanie odrzucona, jeśli nauce przypisze się jej status. Jeśli błędu rozumowego nie dojrzysz, przeważy nauka i odpadniesz od chrześcijaństwa. Scala sie wg klucza metogolicznego a nie odczuć posiadania wiedzy o milosierdziu Boga. Bóg wyjaśnił tę kwestię: wszystko możecie jeść a ziemię czynić sobie poddaną, więc i poznawać tajniki tego świata.

O samobójstwie też masz zracjonalizowane przez psychikę poglądy. W medycynie to objaw etapu prowadzacego do samobójstwa. Opisywalam to na forum nie raz. Próbujesz przemycić chore jako zdrowe. Dlatego najpierw nalezy zająć się wyleczeniem przyczyn takiego stanu rzeczy.
EOT

Pn maja 21, 2018 8:17 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Quinque napisał(a):
Podałem ci cytat z Darwina a ty dalej nie widzisz? Jak Leszcz łaczy istnienie dobrego i Miłosiernego Boga z łańcuchem Pokarmowym? A z wymiernaiem dinozaurów?

Nie ma znaczenia kto to napisał. Zajmijmy się ideologią którą wyznajesz. Nie jest to napewno Katolicyzm :).

Twoja ideologia jest niekompatybilna (generalnie) ze zwykłym poznaniem świata (nie tylko TE) i tym co głosi Kościół. Nie martw się nie jesteś jedyny, to dość typowe: tzn. to że ludzie naciągają to czego naucza Kościół a do tego naciągają to co uczy TE. W efekcie mamy... CIEBIE :P.

Pytanie do Ciebie, w jaki sposób chrześcijanie (tak 1000 lat temu) patrzyli na lwa który rozrywa swoja ofiarę i w jaki sposób NADAL widzieli w tym miłosiernego Boga?

Czy wg. Ciebie Adam i Ewa mieli przewód pokarmowy? Jeśli tak to co jedli?... a jak jedli to czy wydalali? Czy bakterie były w Raju? Czy zasiedlały przewód pokarmowy Adama i Ewy? Czy przewód pokarmowy to jest dzieło Boga czy wynik... grzechu pierworodnego?

Jeszcze zapomniałem dodać. W kontekście tej dyskusji.

Możesz mi wytłumaczyć w jaki sposób Jezus chodził po wodzie, zmartwychwstał a potem tak dla jaj przechodził przez ściany?

Bardzo proszę o NAUKOWE wyjaśnienie tych FAKTOW (a nawet DOGMATU).

Ostatnio edytowano Pn maja 21, 2018 9:34 pm przez merss, łącznie edytowano 1 raz

scalenie dwóch postów

Pn maja 21, 2018 9:24 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
O ile o Adamie i Ewie nie wiemy na ile podanie było dosłowne, to dzieje Jezusa należy brać dosłownie: to znaczy, gdyby w tamtym czasie sfotografowano Go że idzie po wodzie, to dziś na tej fotografii by tak było.

Pn maja 21, 2018 9:34 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Andy72 napisał(a):
O ile o Adamie i Ewie nie wiemy na ile podanie było dosłowne, to dzieje Jezusa należy brać dosłownie: to znaczy, gdyby w tamtym czasie sfotografowano Go że idzie po wodzie, to dziś na tej fotografii by tak było.

Z punktu widzenie Nauczania Kościoła to mamy wierzyć, że OSOBY takie jak Adam i Ewa żyły - z punktu widzenia wiary Katolickiej tu nie ma o czym rozmyślać. Tak mamy wierzyć. Koniec.

Jezus dokonywał cudów (nie tylko Jezus! :lol:) itd. w to też mamy wierzyć.

I co teraz? Co z tym zrobić z punktu widzenia "nauki" i naszego LUDZKIEGO poznania świata? Jako naukowiec mam przestać wierzyć w Zmartwychwstanie Jezusa? Albo to że chodził po wodzie? Albo to że Maryja "poczęła z Ducha Świętego?

Albo może jako "dobry" katolik mam odrzucić "naukowe poznanie" świata, wyprzeć się wszystkich Teorii Naukowych które są niekompatybilne z... dogmatami mojej wiary? Mam zacząć czytać Biblie wg. własnego uznania?

Pn maja 21, 2018 9:46 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
O ile chodzi o naukę i stworzenie świata w 6 dni czy Adama i Ewę, to jest problem. Z Jezusem nie ma problemu bo nie ma dowodu że NIE czynił cudów, jest wprost przeciwnie - choćby słynny Całun Turyński.
W czym problem ? - w tym że fizyka, która zajmuje się tym co się ZWYKLE zdarza gdy nie ma cudów ma wynikać że nie ma cudów?
Cudem może być bardzo nieprawdopodobne wydarzenie, nie jak w lotto, 1/14 milionów ale jeden do kwadryliona kwadrylionów. Redukcja kwantowa, przynajmniej nie każda może być sterowana a nie losowa - choć nie mówię że akurat na tym poziomie Bóg działa.

Pn maja 21, 2018 10:03 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Andy72 napisał(a):
O ile chodzi o naukę i stworzenie świata w 6 dni czy Adama i Ewę, to jest problem.

Czyli Teoria Wielkiego Wybuchu do kosza (ta teoria nie wywodzi się z TE)?

Cytuj:
Z Jezusem nie ma problemu bo nie ma dowodu że NIE czynił cudów, jest wprost przeciwnie - choćby słynny Całun Turyński.

Właśnie... cuda...

Cytuj:
W czym problem ? - w tym że fizyka, która zajmuje się tym co się ZWYKLE zdarza gdy nie ma cudów ma wynikać że nie ma cudów?
Cudem może być bardzo nieprawdopodobne wydarzenie, nie jak w lotto, 1/14 milionów ale jeden do kwadryliona kwadrylionów. Redukcja kwantowa, przynajmniej nie każda może być sterowana a nie losowa - choć nie mówię że akurat na tym poziomie Bóg działa.

Ale czy cuda (dogmaty) mają być "naukowe"? Dlaczego starasz się tak usilnie je "wytłumaczyć" a to fizyką kwantową a to tamtym a nie tym...

Czy tak trudno zaakceptować to że nie wszystko nam dane poznać? Zrozumieć?

PS. A Trójca 3 osoby, ale 1 Bóg, no ale 1+1+1=3 a nie 1?! OMG. Teraz matematykę trzeba do kosza wywalić. Zostaje Muzułmaninem - dla nich to podstawowy argument na brak logiki w naszej wierze. Serio. Sprawdziłem.... tzn. przegadałem godziny.

Pn maja 21, 2018 10:11 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
No właśnie piszę - Adam i Ewa problem bo jak pogodzić z Wielkim Wybuchem?
Co do cudów Jezusa - dają się pogodzić z Wielkim Wybuchem i Ewolucją, choć nie wszystko co Jezus mówił da się pogodzić.
Nie wiem czy cuda nazwać "naukowymi" ale można je nazwać historycznymi twardymi fizycznymi faktami. Aby nie było dwójmyślenia: 6 dni myślę ściśle matematycznie i siódmego idę do Kościoła i wierzę w "prawdę wiary" która niekoniecznie jest "prawdą fizyczną", czy coś takiego.

A Trójca nie jest nielogiczna, nie jest tak że gdyby Bóg kazał mówić że 2+2=5 to by było, Trójca jest logiczna tylko nas nieskończenie przekracza. Dobrym przykładem jest to jak "obalacze Einsteina" nie rozumieją STW: - "mógłbym jeszcze zrozumieć że w poruszającej się rakiecie czas płynie wolniej, ale nie mogę zgodzić się że wtedy jest inny postulat - względności, czyli dla rakiety to ja się poruszam i u mnie czas płynie wolniej, Oba NIE MOGĄ płynąć wolniej względem siebie, jeden musiał by płynąć szybciej" - itd. nie rozumiejąc.
Tak samo my nie możemy pojąć nieskończenie wyższej prawdy Trójcy.

Pn maja 21, 2018 10:20 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Leszcz napisał(a):
ale 1 Bóg, no ale 1+1+1=3 a nie 1?!

Gdyby wiara mówiła że 1+1+1=1 czyli 1 jabłko + 1 jabłko + 1 jabłko = 1 jabłko oznaczało by to że jest nieprawdziwa.
Ale weźmy zwykły foton czy elektron - prawidła na jabłkach czy piłkach pingpongowych tu nie pasują, a to jest tylko foton! A co mówić o sprawach Boskich?

Pn maja 21, 2018 10:36 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2141 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 139, 140, 141, 142, 143  Następna strona