Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N gru 16, 2018 10:53 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 Narodziny duszy 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Narodziny duszy
witoldm napisał(a):
Kościół uczy o nieśmiertelności duszy, nie wyjaśniając iej losów przed obecnością w ciele człowieka, jak też po śmierci. Tu sama jej nieśmiertelność jest wyjaśnieniem że istnieje nadal.

KREACJONIZM - nauka Magisterium Kościoła, która w odróżnieniu od generacjanizmu i traducjonizmu głosi, że Bóg stwarza z niczego każdą poszczególną duszę łącząc j jednocześnie z rodzicielskimi komórkami połączonymi w akcie prokreacji i tworząc w ten sposób człowieka jako jedność (Ds 1440 n. 2015 2017 3896). Dusza nie istnieje przed jej substancjalnym zjednoczeniem z ciałem (DS 403 456; w przeciwieństwie do teorii preegzystencjanizmu i teorii wędrówki dusz).
Większość teologów katolickich przyjmuje, że udzielenie duszy następuje w momencie połączenia się komórek rodzicielskich (Mały Słownik Teologiczny)

Na Katolik.pl zaś mamy:
2. Dusza ma swój początek.
"Jak ciało "otrzymujemy" od rodziców, tak każda dusza jest zawsze bezpośrednio stwarzana przez Boga. Przedtem nie istniała. Historia duszy ma swój początek w momencie poczęcia. Dusza nie jest "produktem" rodziców. (zob. KKK 366)
- - -
Nie ma mowy o tym, aby dusza robiła jakieś wycieczki po innych ciałach. Każda dusza ma tylko jedno ciało, które jest tylko tej duszy przypisane. (por. KKK 366)"

Jak widać Kościół wyjaśnia, że dusza nie istnieje przed stworzeniem jej w momencie poczęcia człowieka. Wyjaśnia też co dzieje się z nią po cielesnej śmierci: zstępuje do Hadesu.
Cytuj:
Poza tym to zmyślasz, ja nic o poczekalni czy oczekiwaniu duszy nie pisałem. Bo niby skąd mam to wiedzieć.

Wybacz, pytałem o 'poczekalnię' w zwiąku z Twoim: Ona po prostu nie ginie, może spełniać swą rolę, będąc użyta w innym ciele w innym czasie
Gdzie mianowicie takie dusze oczekują na inne ciało w innym czasie?

Pt cze 01, 2018 10:08 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
No i w reszcie coś konkretnego, dzięki.
Do ostatniego zdania i zapytania zarazem.
Zdanie oczekują dusze na swe inne ciało. No przecież nie jest tajemnicą że człowieka obecne ciało umiera. Nie jest tajemnicą że jednak człowiek zmartwychwstaje. Tu Kościół uczy że w nowym ciele, ciele przebustwionym, czyli pozbawionym obecnych ułomności. Tak pokazał nam to zmartwychstanie Jezus Chrystus. Co prawda miał ślady po swej śmierci krzyżowej. Ale one już nie stanowiły dla niego problemów typu osłabienia i brak aktywności życiowej. W tym sensie jest to kolejne swe ciało, chociaż dokładnie odwzorpwujące nas jako sylwetkę. Zapewne w wersji docelowej, będzie przez nas odbierana jako ukochane nasze ciało, sprawdzające się do końca w naszym istnieniu. Czego raczej teraz do końca nie wiemy, a wierzymy że tak będzie. Jest to obietnica Boża dla nas.

Jeśli drążysz już temat oczekiwania dusz po śmierci naszego ciała to. Jest mowa o czyścu gdzie właśnie dusze które wymagają oczyszczenia są. Wspomniałeś o Hadesie. Jest przecież niebo, jest piekło. Są to mięjsca przebywania dusz, po naszej śmierci tu na ziemi. Z tym że nam trudno określić, gdzie jest z całą pewnością dana dusza. Dlatego poznajemy znaczenie tych miejsc i potencjalną konieczność znalezienia się w nich danej duszy. Jednak my o tym nie decydujemy.
Więc trudno tu mi jest wprost powiedzieć gdzie dusza trafia. Czy wykazać jej drogę po śmierci ciała.
Jak już szukasz w opisach biblijnych, to może znajdziesz coś jeszcze z tematu duszy po naszej śmierci.

Pt cze 01, 2018 12:27 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Eli napisał(a):
Jak widać Kościół wyjaśnia, że dusza nie istnieje przed stworzeniem jej w momencie poczęcia człowieka. Wyjaśnia też co dzieje się z nią po cielesnej śmierci: zstępuje do Hadesu.

Kościół uczy o zstąpieniu do Hadesu? Gdzie? Dokumenty poproszę, Eli.

Pt cze 01, 2018 1:45 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
witoldm napisał(a):
No i w reszcie coś konkretnego, dzięki.
Do ostatniego zdania i zapytania zarazem.
Zdanie oczekują dusze na swe inne ciało. No przecież nie jest tajemnicą że człowieka obecne ciało umiera. Nie jest tajemnicą że jednak człowiek zmartwychwstaje. Tu Kościół uczy że w nowym ciele,

Patrz, że prawie, tak ładnie i składnie to redagując, udało Ci się wywinąć z kłopotu, brawo! Jednak nie do końca. Kościół bowiem uczy, że zmartwychwstaniemy w tych samych ciałach, choć, i tu masz rację, odmienionych. Chrystus zmartwychwstał w swoim ciele a nie w innym.

Pt cze 01, 2018 4:36 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
witoldm napisał(a):
Jeśli drążysz już temat oczekiwania dusz po śmierci naszego ciała to. Jest mowa o czyścu gdzie właśnie dusze które wymagają oczyszczenia są. Wspomniałeś o Hadesie. Jest przecież niebo, jest piekło. Są to mięjsca przebywania dusz, po naszej śmierci tu na ziemi. Z tym że nam trudno określić, gdzie jest z całą pewnością dana dusza. Dlatego poznajemy znaczenie tych miejsc i potencjalną konieczność znalezienia się w nich danej duszy. Jednak my o tym nie decydujemy.
Więc trudno tu mi jest wprost powiedzieć gdzie dusza trafia. Czy wykazać jej drogę po śmierci ciała.
Jak już szukasz w opisach biblijnych, to może znajdziesz coś jeszcze z tematu duszy po naszej śmierci.

Podpuszczaj mnie, podpuszczaj… . To samobójcza misja. W pojedynkę nie dam rady. Zacznę, rzucą się na mnie i zjedzą w mig. Ale jednak spróbuję, bo milczeć jest jeszcze gorzej. :D

Piszesz: Wspomniałeś o Hadesie. Jest przecież niebo, jest piekło. Są to mięjsca przebywania dusz, po naszej śmierci tu na ziemi.

O Hadesie wspomina Jezus i Apostołowie. W oryginalnych tekstach Hades jest wspomniany 11 razy* a piekło... ani razu. W oryginałach biblijnych termin piekło nie występuje. Występuje natomiast w tłumaczeniach jako zamiennik nazwy Gehenna. Nazwy - jak pewnie wiesz - rozciągającej się pod murami Jerozolimy doliny do której wrzucano śmieci i zwłoki skazańców aby je tam spalić. Doliny, która uznana przez współczesnych za symbol wiecznej męki jest jednak, w księdze Jeremiasza przewidziana do miana świętej w oczach Pana**. Zapowiedź natomiast stania się świętą w oczach Pana, jak i wiele innych, kwestionujących ‘wieczne piekło’ argumentów (choćby ten, że wszystko co stworzone, a zarówno dusza jak i piekło również do stworzonych należą, zostanie zniszczone co uniemożliwia kontynuację wiecznej męki) zdecydowanie podważa dogmat o piekle i wiecznych mękach skazańców.
Do nieba zaś, po swym zmartwychwstaniu, wstąpił tylko Ten, który z nieba zstąpił. Wszyscy inni trafiają do Hadesu oczekując na zmartwychwstanie. Jedni, ci uważam ochrzczeni (oczyszczeni) duchem świętym, w pierwszym zmartwychwstaniu do życia, które wyklucza doświadczenia śmierci drugiej, inni, ochrzczeni ogniem, na oczyszczającą drugą śmierć w jeziorze ognia.
---------------------
*w Nowym Testamencie: Mt 11,23; 16,18; Łk 10,15; 16,23; Dz 2,27; 2,31; 1 Kor 15,55; Ap 1,18; 6,8; 20,13.14
**Gehenna, która w Księdze Jeremiasza, z polecenia Boga nazwana Doliną Mordu, w innym miejscu tej Księgi, (pod nazwą Dolina trupów i popiołów) otrzymuje obietnicę stania się... miejscem świętym dla Pana

Pt cze 01, 2018 5:04 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Terremoto napisał(a):
Kościół uczy o zstąpieniu do Hadesu? Gdzie? Dokumenty poproszę, Eli.

Choćby w KKK 633

Pt cze 01, 2018 5:12 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Eli napisał(a):
O Hadesie wspomina Jezus i Apostołowie. W oryginalnych tekstach Hades jest wspomniany 11 razy* a piekło... ani razu.

Wiesz, było by dziwne, gdyby w tekście greckim, zapisanym w koine, pojawiły się wyraz "piekło" pochodzący od prasłowiańskiego pьkъlъ. Więc wybacz, ale w ten sposób niczego nie dowodzisz. Już pomijam fakt, że Chrystus mówił po aramejsku, a wyraz "Hades" jest odpowiednikiem słowa aramejskiego, a nie użytym przez Zbawiciela.

Pt cze 01, 2018 5:17 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
A Zbawiciel jakiego słowa używał?

Pt cze 01, 2018 5:50 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Trzeba by sprawdzić w aramejskim, a ja tego języka nie znam.

Pt cze 01, 2018 6:00 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Eli
Dziękuję za link KKK 633.
Już to wyjaśnia nasze przeznaczenie.
Co prawda nie oczekiwałem wyjaśnień, wierzę Bogu na tyle że co będzie z jego powodu, będzie najlepszym co może być.
No ale chcesz pokazać, że się mocno tym interesujesz i to jest prawda.
Natomiast Hades związany z mięjscem za murami Jerozolimy. Oznacza miejsce cielesnych szczątków. Nie wyobrażasz sobie by tylko tam składać z całej ziemi szczątki umarłych ludzi.
Dlatego obecny Hades to cmentarne miejsca w przy ogrodzeniach. Zbyt wielu tam nie spoczywa, bo zwyke ludzie są ochrzczeni. Więc są chowani w centrum cmentarza.
Jednak mówimy o duszy, a ta nie wymaga takich miejsc. Dla duszy przeznaczeniem jest czyściec, niebo i piekło.
Tu Hades duszy czekającej na zmartwychstanie to czyściec.
Ale i to nie jest problemem ludzi. Bo w twym linku jest optymistyczny tekst. Pozwalający myśleć że Bóg wyzwoli każdego z opresji w jakiej się znalazł.
Jest to dobra nowina i tego się trzymajmy. Bóg wie co robić.
Z kolei jeśli nie będziemy się Bogu sprzeciwiać, to nawet z piekła nas uwolni.
To by po prostu dylematy z duszą związane wyjaśniało. No ale to moje myślenie, możesz mieć jeszcze jakieś uwagi.

Pt cze 01, 2018 9:35 pm
Zobacz profil WWW
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3