Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn paź 15, 2018 6:02 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 822 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52 ... 55  Następna strona
 Dress code chrzescijanki 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

wyznanie: religia niechrześcijańska
Odpowiedz z cytatem
Post Re: stosowny ubiór dla chrzescijanki
Nie wiem czy moderacja zaakceptuje mój post w tym wątku (nie jestem chrześcijanką), ale może uzna myśli kogoś zupełnie z zewnątrz za ciekawe. Nie zamierzam mówić jak moim zdaniem mają się ubierać chrześcijanki, bo nie mam bladego pojęcia ;) Ale mam kilka obserwacji.

1) Kiedyś zostałam zaproszona na pierwszą komunię pewnej młodej damy. Jk zwykle kiedy potrzebuję być w kościele dość dokładnie planuję wizytę aby nikogo nie urazić (staram się stać na zewnątrz żeby nikogo nie dziwił brak pewnych gestów). Był bardzo upalny dzień i musiałam starannie zaplanować strój by okazać szacunek ceremonii religijnej i nie umrzeć z gorąca. Założyłam lnianą cienką sukienkę za kolano, z krótkim rękawem i bez dekoltu. Przed wyjściem zmieniłam sandały, które nie uchodzą w konserwatywnym dress codzie na czółenka z zakrytymi palcami.
Jak można się było spodziewać były dzikie tłumy i nie mogłam się na swoje nieszczęście ruszyć. Unieruchomiona zostałam za panią w okolicy 45 lat ubraną w bardzo obcisłe białe spodnie i widoczne spod nich czerwone stringi, które wystawały za każdym razem gdy kobieta wykonywała klękoprzykuc. Jeszcze nigdy się nie spotkałam z takim brakiem elegancji, to było naprawdę mocno niesmaczne. Myślałam, że to jakiś wyjątek, ale na przyjęciu po komunii poczułam się jak konserwatywna ciotka klotka. Mój strój był najskromniejszy na przyjęciu. Hitem była dorosła siostra dziewczynki, która przyjmowała komunię, w obcisłej rozkloszowanej i krótkiej sukience w panterkę wiązanej na szyi. Pomijając moralność i względy religijne - w życiu bym się tak nie ubrała na imprezę przeznaczoną dla dzieci, typu urodziny, to po prostu nieeleganckie.

2) Pogrzeb zasłużonego dla kościoła i miasta człowieka, ojca rodziny. Środek zimy, tłumy, delegacje szkoły katolickiej, biskup, etc, wiersze, nawet coś w rodzaju przemówień politycznych (kilka dni po dojściu PiSu do władzy). Dorosłe wnuczki zmarłego obok trumny w wysokich botkach do połowy uda i miniówkach. Jako religijnie niezaangażowana zostałam poproszona o robienie zdjęć i nie mogłam zrobić kadru, który nie byłby gorszący.

So sty 20, 2018 12:17 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dress code chrzescijanki
Na śluby, chrzciny, pogrzeby itp do kościoła przychodzi wielu ludzi, którzy na codzień z Kościołem nie mają nic wspólnego.

So sty 20, 2018 3:50 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Śluby czy chrzciny tworzą okazję do poznania przyszłego męża, dlatego wolne kobiety mogą ubierać się wtedy tak, by przyciągnąć uwagę.

So sty 20, 2018 3:56 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Katolicy okazyjni w Polsce mogą ubierać sie nieobyczajnie, ale nadal specjalnie a w Ameryce ludzie na msze przychodzą w adidasach, krótkich spodenkach sportowych, rozchełstanych koszulkach.

So sty 20, 2018 5:29 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Zapewne wiele dylematów typu: co wolno, co nie wolno, w tym: jaki ubiór w kościele, dałoby się rozwiązać odwołując się tylko do poczucia estetyki, smaku. No ale żeby odwołać się do czegoś, to trzeba to coś w sobie mieć/wypracować, a jeszcze wcześniej: mieć dobre wzorce. Promowany zewsząd kult ciała robi swoje. W kościele też daje się odczuć ów charakterystyczny dla owego kultu: luz, swobodę w ubiorze.
Ot taka sytuacja tuż przy Ołtarzu: chrzest dziecka, mama w rozkloszowanym mini pochylająca się po wielekroć nad dzieckiem w wózku... Naprawdę średnio przyjemny to widok: oglądanie podczas Mszy Św. czyjejś pupy. No na szczęście w stringach była. Co do panów to na pewno byli tak pochłonięci modlitwą, że nawet nie zauważyli, bo wiadomo: do kościoła człowiek przychodzi modlić się, nie gapić się na innych.

Swoją drogą, skoro twórczość Piriankova stanowi logo katolickiej strony traktującej o rodzinie i jej problemach, w internetowym katolickim sex shopie biznes się kręci, trudno się dziwić, że i w kościele daje się zauważyć pewne ..zmiany.

"Bo piękno na to jest, by zachwycało" pisał Cyprian Norwid.

So sty 20, 2018 11:16 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Krysia napisał(a):
Ot taka sytuacja tuż przy Ołtarzu: chrzest dziecka, mama w rozkloszowanym mini pochylająca się po wielekroć nad dzieckiem w wózku... Naprawdę średnio przyjemny to widok: oglądanie podczas Mszy Św. czyjejś pupy. No na szczęście w stringach była. Co do panów to na pewno byli tak pochłonięci modlitwą, że nawet nie zauważyli, bo wiadomo: do kościoła człowiek przychodzi modlić się, nie gapić się na innych.

Zapewne ta pani poczuła się w kościele prawie tak jak w raju :x :| 8O

W gablotach parafialnych przy kościele mogłyby być wywieszone poglądowe plakaty z informacją o dress code w kościele:przykład

So sty 20, 2018 1:49 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Brandeisbluesky napisał(a):
W gablotach parafialnych przy kościele mogłyby być wywieszone poglądowe plakaty z informacją o dress code w kościele:przykład

Niejaki to wzorzec, bo na rysunku, ale ..od czegoś trzeba zacząć :)

So sty 20, 2018 2:15 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Katolicy okazyjni w Polsce mogą ubierać sie nieobyczajnie,

Nie mam wrażenia, że to kwestia okazyjności. Wnuczki w mini na pogrzebie to dziewczęta z baaardzo katolickiej konserwatywnej rodziny, wciąż mieszkające z rodzicami, uczennice prywatnej, katolickiej szkoły. Dziewczyna w plażowej wyciętej kiecce w panterkę też z katolickiej rodziny.

Cytuj:
Śluby czy chrzciny tworzą okazję do poznania przyszłego męża, dlatego wolne kobiety mogą ubierać się wtedy tak, by przyciągnąć uwagę.

Pisałam konkretnie o pogrzebie i komunii świętej. Dla mnie jest różnica między momentem kontaktu z sacrum, jakiekolwiek by ono nie było, a przyjęciem.

So sty 20, 2018 6:07 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Rikissa napisał(a):
Wnuczki w mini na pogrzebie to dziewczęta z baaardzo katolickiej konserwatywnej rodziny, wciąż mieszkające z rodzicami, uczennice prywatnej, katolickiej szkoły. Dziewczyna w plażowej wyciętej kiecce w panterkę też z katolickiej rodziny.

Katolicy mają takie powiedzenie z Ewangelii: po owocach ich poznacie.
Jak ktoś nie rozróżnia plaży od kościoła, to tu już nie problem wyznania tylko postrzegania.

So sty 20, 2018 7:18 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem

Sensowne zestawienie.
A pytanie do kobiet: kobiety powinny czy nie powinny przychodzić do kościoła na wysokich obcasach? Czasami jak idą to tak stukaja o posadzkę, że na cały kościół słychać. Ale nie tylko chodzi o dźwięk.
Ja nie mam zdania.
Wy?

So sty 20, 2018 7:31 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
A pytanie do kobiet: kobiety powinny czy nie powinny przychodzić do kościoła na wysokich obcasach?

A dlaczego niby nie? Kwestia stukania przy tym to nie rzecz wysokości obcasów ale twardości fleków - szpilki często mają wymieniane fleki na metalowe bo te są najbardziej trwałe. Ale płaskie obcasy też potrafią stukać -sama mam buty - oficerki robiące taki hałas jak kolumna wojska :)

So sty 20, 2018 8:39 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Rikissa napisał(a):
Pisałam konkretnie o pogrzebie i komunii świętej. Dla mnie jest różnica między momentem kontaktu z sacrum, jakiekolwiek by ono nie było, a przyjęciem.

Tu zgoda. Zresztą kto jak kto ale chrześcijanka powinna wiedzieć że przy pomocy golizny to za bardzo nie wabi się kandydata na męża.

So sty 20, 2018 9:23 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Rikissa napisał(a):
panią w okolicy 45 lat ubraną w bardzo obcisłe białe spodnie i widoczne spod nich czerwone stringi, które wystawały za każdym razem gdy kobieta wykonywała klękoprzykuc. Jeszcze nigdy się nie spotkałam z takim brakiem elegancji, to było naprawdę mocno niesmaczne.

Mój strój był najskromniejszy na przyjęciu. Hitem była dorosła siostra dziewczynki, która przyjmowała komunię, w obcisłej rozkloszowanej i krótkiej sukience w panterkę wiązanej na szyi

Do kościoła idzie się ubranym wizytowo. Śmiem twierdzić,że nigdy i nigdzie nie uczy się zasad dobrego wychowania.

So sty 20, 2018 10:18 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
A pytanie do kobiet: kobiety powinny czy nie powinny przychodzić do kościoła na wysokich obcasach? Czasami jak idą to tak stukaja o posadzkę, że na cały kościół słychać. Ale nie tylko chodzi o dźwięk.
Ja nie mam zdania.
Wy?

Ja zwykle jeśli nie wiem jak się ubrać korzystam z tradycyjnych zasad savoir vivre. Najbardziej konserwatywne mi znane, mówią, że dla kobiety strój wizytowy dzienny ma być: czysty i schludny, zakrywać uda (maks dwa palce nad kolano), ramiona i część dekoltu z przedziałkiem. Niedopuszczalny jest brak rajstop lub pończoch i odsłonięte palce stóp. Wysokość obcasa dostosowana do umiejętności chodzenia na nich, w moim przypadku 7 cm przy krótkich wizytach, 5 jeśli zapowiada się więcej chodzenia. Mam też wyjątkowo wygodne 9 cm, ale to wyjątek. Mile widziane nakrycia głowy, torebka dopasowana do butów, rękawiczki. Wiele firm stosuje ten dress code jako biznesowy. W biznesie przyjęte bywa też nienoszenie perfum i widocznego mocno makijażu.

zetknęłam się też z ciekawą zasadą unikania fioletu - motywowaną tym, że ten kolor ma być zarezerwowany dla księży.

Co ciekawe suknie balowe w tradycyjnym savoir vivre powinny być długie, mieć długi rękaw i... głęboki dekolt.

N sty 21, 2018 12:02 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):

Sensowne zestawienie.
Ja nie mam zdania.
Wy?

Właściwie coraz rzadziej zwracam uwagę na to, kto jak się ubrał do kościoła, chyba że strój jest ekstremalny(!). Co do efektów dźwiękowych obuwia, to faktycznie mogą one być rozpraszające w sytuacjach, gdy akurat ksiądz głosi kazanie i w kościele jest relatywnie cicho. Dlatego wydaje mi się, że jeśli ktoś musi się przemieszczać po kościele w trakcie Mszy Świętej, dla takiej osoby lepiej zaczekać na moment, gdy wspólnota modli się lub śpiewa. Wtedy odgłosy twardych obcasów powinny zmieszać się z innymi dźwiękami.

Ostatnio przed spowiedzią, która zaczyna się godzinę przed Mszą Świętą, w kościele włączono jakieś pieśni — chyba dla zbudowania nastroju, albo po to, by zagłuszać odgłosy z konfesjonału. Mnie się to nie podobało, bo zamiast skupić się na odbyciu spowiedzi, "odpływałam" razem z muzyką. Czasami widzę, że ludzie odmawiają też jakieś modlitwy - im muzyka też może torchę przeszkadzać.

Rikissa napisał(a):
zetknęłam się też z ciekawą zasadą unikania fioletu - motywowaną tym, że ten kolor ma być zarezerwowany dla księży.

Jednak w sklepach można kupić śliczne purpurowe suknie i ja z tego korzystam, bo dobrze wyglądam w takim kolorze.

Pn sty 22, 2018 1:33 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 822 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52 ... 55  Następna strona