Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So gru 15, 2018 7:09 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 822 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 50, 51, 52, 53, 54, 55  Następna strona
 Dress code chrzescijanki 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dress code chrzescijanki
mareta napisał(a):
Ostatnio w reklamie widziałam sukienkę komunijną z odkrytymi plecami, więc jeżeli nie w tym roku, to w następnym, na pewno jakaś mama ubierze tak swoje dziecko.

Tylko czekać komunijnej miniówki.

Cz kwi 19, 2018 9:17 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
U mnie w parafii od wielu lat nie ma rewii mody w czasie komunii. Obowiązujące są stroje liturgiczne czyli alby. I uważam, że to jest słuszny kierunek.

Cz kwi 19, 2018 9:23 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):
U mnie w parafii od wielu lat nie ma rewii mody w czasie komunii. Obowiązujące są stroje liturgiczne czyli alby. I uważam, że to jest słuszny kierunek.

Słuszny jak najbardziej, jednak pamiętajmy o tym,że reklama ma swoją siłę oddziaływania.
Poza tym, szyjąc dzieciom jednakowe alby, spokojnie można rywalizować dobierając odpowiednio drogie i modne dodatki. Modne jest uczesanie przez fryzjera dziewczynki na ten dzień, słyszałam o makijażach. Fryzura czesana przez mamę, nie wchodzi w grę.
Nie może uszyć alb któraś z mam, lub miejscowa klrawcowa bo to obciach, szycie w firmie (!) jest trendy. Materiał też nie może być za tani, ani skromne białe kwiaty, ustawione przez mamy na ołtarzach, konieczna jest firma dekorująca kościół, za ciężkie pieniądze. I tak dalej i tak dalej.

Cz kwi 19, 2018 10:07 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Wszystkie dzieci maja od tego samego krawca. Przychodzą na lekcje religii i biorą miarę. Kościół dekoruje wciąż ten sam człowiek. Tak w ciągu roku jak i na święta czy komunie, śluby itp. Z fryzjerem to nie wiem bo ja mężczyzna jestem i nie zauważam jaka różnica.
Na początku była wojna bo jak to tak. Ale od lat jest spokój. I w sąsiednich parafiach tez juz się przyjmuje. Znaczy się można.

Cz kwi 19, 2018 11:57 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
(...)Natomiast na każdą okazję nalezy się (w miarę możliwości) ubrać stosownie. (...)

Nazwałabym te słowa prostą i zrozumiała parafrazą 'dress code'.

Wespecjan napisał(a):
mareta napisał(a):
Ostatnio w reklamie widziałam sukienkę komunijną z odkrytymi plecami, więc jeżeli nie w tym roku, to w następnym, na pewno jakaś mama ubierze tak swoje dziecko.

Tylko czekać komunijnej miniówki.

Sukienki mini na I Komunię już się pojawiały w historii klik, podobnie jak i krótkie spodnie w stroju chłopców. klik.

W mojej rodzinie starsze pokolenie wspomina takie przyjęcie po I Komunii: dla wszystkich wspólna kawa z mlekiem i bułka na ławie przed kościołem. Ciekawe, czy coś takiego wróciłoby do łask?

Pt kwi 20, 2018 12:29 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Brandeisbluesky napisał(a):
Barney napisał(a):
(...)Natomiast na każdą okazję nalezy się (w miarę możliwości) ubrać stosownie. (...)

W mojej rodzinie starsze pokolenie wspomina takie przyjęcie po I Komunii: dla wszystkich wspólna kawa z mlekiem i bułka na ławie przed kościołem. Ciekawe, czy coś takiego wróciłoby do łask?

Dziś, zamiast kawy rodzice wybraliby colę i chamburgera (też bułka),plus frytki, w modnym i drogim lokalu. Z dawnego zwyczaju zostałoby może tylko " dla wszystkich".
Znam inną historię;ksiądz zafundował stroje, bo dzieci nie miały w czym pójść do I Komunii. Wtedy była powojenna bieda, dziś koniecznie chcemy pokazać,że nas stać Może być brzydko i kiczowato, byleby bogato. Po wojnie było biednie i skromnie,ale była ta najlepsza, jedna sukienka na sumę.
Do kościoła większość z nas nie umie się ubrać. Może dlatego, że ciuchów mamy za dużo? Wystarczy, że się odrobinę ociepli i w świątyni oglądamy stroje niemal plażowe.

Nawiasem mówiąc, oglądałam na YT suknie ślubne celebrytek i córek milonerów. Część panien młodych to chrześcijanki, część ateistki. Jak dla mnie te suknie były tylko drogie :no:

So kwi 21, 2018 8:10 am
Zagadywacz
Zagadywacz

wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
ciach - brak uprawnień do pisania w wątku (merss)

So kwi 21, 2018 2:03 pm
Odpowiedz z cytatem
Brandeisbluesky napisał(a):
NocnaNutka napisał(a):
(...)
Chciałabym, aby dzisiaj nikt nie oceniał kobiety źle, dlatego, że więcej zasłania, niż odsłania. Doczekaliśmy się czasów, gdy półnagie kobiety budzą powszechną akceptację, często też podziw, podczas gdy zasłonięte są wyszydzane za zaściankowość, ciemnotę i zacofanie. Smuci mnie, że nie mogę założyć na głowę chusty (a przecież Matka Boża mogłaby tu być pięknym wzorem do naśladowania!), latem nosić długich rękawów (przy odpowiednio dobranych materiałach jest to możliwe) i nie narażać się na nieprzychylność. Z mojej strony jest to oczywiście dość skrajna forma skromnego ubioru, na którą jeszcze nie jestem gotowa, bo wiem, czego się mogę spodziewać, jednak wciąż dążę do coraz większej skromności. Pozostałym kobietom radzę się zastanowić nad kwestiami opisanymi przeze mnie w akapicie powyżej.

Oczywiście warto też zacząć od zachowania... „dress code” to jedno, ale skromność powinna wypływać z wnętrza, to, co na zewnątrz, powinno być jej zwieńczeniem.

Z tym "zasłanianiem" to trzeba znaleźć złoty środek, bo wydaje mi się, że im więcej się zasłania, tym bardziej pobudza się wyobraźnię; i podobnie — im więcej się odsłania, tym mniej pola dla wyobraźni. Umysł przestaje pracować i pewne sprawy powszednieją. Często widuję muzułmanki w chustach i żydówki w perukach. I te, i te zakrywają głowy, jednak efekt wizualny jest zupełnie inny. Niestety, peruka, żeby dobrze wyglądała na głowie, musi być świetnie wykonana i dopasowana. Nie wiem, dlaczego te panie poszły za perukami — może dlatego, że z jednej strony chcą włosy zakrywać, a z drugiej — jednak nie. :idea:

Trochę dziwię się, że masz opory, aby ubierać się tak, jak masz życzenie. Czy spotkałaś się z tym, że taki ubiór, jak proponujesz, spotkał się z krytyką? :buja:

Z muzułmankami też bywa różnie. Niektóre łączą jaskrawe chusty z makijażem, inne odwrotnie, idą w czerń od stóp do głów. Temat nie o muzułmankach, ale ja szukam czegoś pomiędzy, czyli żeby nie błyszczeć, ale też nie cała na czarno (choć to całkiem elegancki, a zarazem stonowany kolor).

Spotykam się z krytyką nawet w kwestii mojego obecnego ubioru (czyli dalekiego od mojego ideału) i słyszę tylko złośliwe: „Idź do zakonu!”. Serio, ten świat jest nienormalny pod tym względem. Nie mówię, że ludzie, którzy tak reagują – oni po prostu przejęli to, co zrobiły ze społeczeństwem lata 60.

Pn kwi 23, 2018 12:28 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ostatnimi czasy byłam na szkoleniu na którym była dziewczyna (kobieta w zasadzie ale wygląd miała młodzieńczy) okutana w długie, czarne, i dość lużne stroje i z chustą na głowie. Na co dzień mieszka w UK a w warunkach polskich jej ubiór był ekscentryczny jednak nie spotkała się z krytyką, czy jakimś zdziwieniem. Być może NocnaNutko warto zatem znaleźć towarzystwo w którym spotkasz się z większą aprobatą. Albo popracować nad swoją asertywnością. Albo rozważyć zasadność uwag krytycznych jeśli tylko takie słyszysz. Na tym kursie była też kobieta przebywająca w Norwegii która opowiedziała mi że raz usłyszała na randce że wygląda jak dziewczyna z Europy Wschodniej. Wkurzyło ją to ale była to zasadniczo prawda (w istocie pochodzi z Europy Wschodniej zaś Norweżki wg jej obserwacji noszą się sportowo, niedbale, i mało kobieco). Moim zdaniem mógł to być zatem komplement a ona chyba dopiero w rozmowie ze mną tak na to spojrzała.
Ja sama zawsze ubierałam się jak chciałam. Myślę że od nawrócenia noszę się dość skromnie zwłaszcza gdy idę jak to się mówi do ludzi (bez dekoltów na skarbonkę, ramiona zakryte, spódnice czy sukienki po kolano lub trochę za (dłuższych nie lubię), bywają dopasowane ale nigdy obcisłe, jeśli bardziej obcisłe spodnie to z koszulą lub tuniką zakrywającą krocze, tylko buty miewam niespotykane) i nie chcę się chwalić ale naprawdę jeśl słyszę jakieś uwagi pod adresem mojego wyglądu czy stroju to są to tylko komplementy. Zwłaszcza gdy nie przebywam w Polsce. I to utwierdza mnie w przekonaniu że Polki ubierają się ogólnie dobrze, bo w Polsce widuję często na ulicy kobiety które noszą się jak ja, lub lepiej.

Pn kwi 23, 2018 9:42 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
bergamotka napisał(a):
Na tym kursie była też kobieta przebywająca w Norwegii która opowiedziała mi że raz usłyszała na randce że wygląda jak dziewczyna z Europy Wschodniej.

Być może osoba która komentowała jej wygląd miała na myśli specyficzny typ urody, wschodnioeuropejski / słowiański, bardziej niż wygląd w sensie typ ubioru. Na tle skandynawek, kobiety z Europy Wschodniej mogą wyróżniać się typem wyglądu/ stroju.

Ale chyba w tym względzie to nic nie przebije Włoszek, tam niemal każda to ''miss Italia''.

Śr kwi 25, 2018 2:50 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
equuleuss napisał(a):
Być może osoba która komentowała jej wygląd miała na myśli specyficzny typ urody, wschodnioeuropejski / słowiański, bardziej niż wygląd w sensie typ ubioru.

Ale jej uroda nie nasuwa słowiańskich skojarzeń - czarne włosy, bardzo ciemne, jak czarne oczy. Można powiedziec że Włoszka właśnie :)

Ona sama za głównych "winowajców" uznała delikatny makijaż i małe kolczyki. Jej zdaniem Norweżki często ubierają się celowo niedbale bo nie chcą by ktoś pomyślał że się starają. To komunikat w stylu "nie zależy mi i mogę sobie na to pozwolić"

Ostatnio edytowano Śr kwi 25, 2018 8:45 am przez merss, łącznie edytowano 1 raz

scalono dwa posty

Śr kwi 25, 2018 7:46 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
bergamotka napisał(a):
Ale jej uroda nie nasuwa słowiańskich skojarzeń - czarne włosy, bardzo ciemne, jak czarne oczy. Można powiedziec że Włoszka właśnie :)

Hm, to podobnie jak ja, za granicą nikt nie brał mnie za Polkę, pytano - Spain?

Cytuj:
Ona sama za głównych "winowajców" uznała delikatny makijaż i małe kolczyki. Jej zdaniem Norweżki często ubierają się celowo niedbale bo nie chcą by ktoś pomyślał że się starają. To komunikat w stylu "nie zależy mi i mogę sobie na to pozwolić"

A może rzeczywiście nie czują takiej potrzeby wyrażania siebie poprzez eksponowanie kobiecości w ubiorze, stylu, makijażu? Ja tego nie potrzebuję po prostu, w sensie nie czuję tego, nie zależy mi na takich rzeczach bo tak czuję, a nie że chcę cokolwiek przez to pokazać.

Tutaj trzeba by zastanowić się czy taka potrzeba / styl przejawiający się podkreślaniem wolorów kobiecości, dbałość o wygląd, to potrzeba wrodzonej natury kobiety, czy też raczej kulturowa naleciałość. Czy też sygnał - muszę se znaleźć chłopa. :wink: W ptasiej społeczności to samce przystrajają się w piórka i śpiewają arie, podczas kiedy samiczki są zazwyczaj szare.

Śr kwi 25, 2018 2:42 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
equuleuss napisał(a):
A może rzeczywiście nie czują takiej potrzeby wyrażania siebie poprzez eksponowanie kobiecości w ubiorze, stylu, makijażu? Ja tego nie potrzebuję po prostu, w sensie nie czuję tego, nie zależy mi na takich rzeczach bo tak czuję, a nie że chcę cokolwiek przez to pokazać.

Ja opieram się na jej obserwacjach. Trudno tu streszczać całość naszych rozmœw ale nie mam powodów by negować jej słowa że za tym kryje się swego rodzaju ideologia jako że całość była spójna. Wynikało z tego że Norweżki też w zachowaniu są często męskie - ale w negatywnym tego słowa znaczeniu - jej zdaniem z uwagi na silny nacisk na równouprawnienie ktore często sprowadza się do ujednolicenia - była taka historia że jedna z zagranicznych linii lotniczych chciała zatrudnić Norweżki jako stewardessy ale oczekiwała że będą nosiły spódnice mini. Ichniejszy rzecznik ds. rówouprawnienia ocenił że wymaganie przez pracodawcę innego ubioru od kobiet a innego od mężczyzn jest sprzeczne z prawem.
equuleuss napisał(a):
Tutaj trzeba by zastanowić się czy taka potrzeba / styl przejawiający się podkreślaniem wolorów kobiecości, dbałość o wygląd, to potrzeba wrodzonej natury kobiety, czy też raczej kulturowa naleciałość. Czy też sygnał - muszę se znaleźć chłopa. W ptasiej społeczności to samce przystrajają się w piórka i śpiewają arie, podczas kiedy samiczki są zazwyczaj szare.

Myślę że nie bez znaczenia jeśli chodzi o sam gust Norweżek jest dość surowy klimat i wielowiekowe ubóstwo Norwegii - w takich warunkach trudno się stroić. Obecnie to jedno z najbogatszych państw ale ta dziewczyna opowiadała że w Norwegii - poza oczywiście przyrodą - nie za bardzo jest co oglądać. Szczerze mówiąc to co usłyszałam potwierdziło mi prawdziwość słów Pisma Świętego - "ku twemu mężowi będziesz kierowała swe pragnienia, on zaś będzie panowal nad tobą". Bo w zasadzie co to za rożnica - ubierać się żeby coś pokazać "muszę se znaleźć chłopa" czy też "nie ubierać się" by coś pokazać " nie muszę se znaleźć chłopa". Mężczyźni mają mniejszy problem z tym że kobiety ich kręcą i dużo rzeczy robią ze względu na kobiety i chcą znaleźć sobie babę - parafrazując twoje słowa. A kobiety? Często udają że super niezależne gdy im zależy albo przeciwnie - uczepiają się mężczyżny jak pnącze. Jak powiedzą że się starają i chcą znaleźć sobie chłopa mogą spotkać się z krytyką - w szczególności innych kobiet. Sama napisałaś. "muszę se znaleźć chłopa" to brzmi lekceważąco i pobrzmiewa nuta wyższości choč opatrzyłaś to emotikonką. Bo dlaczego założyłaś że ten ewentualny sygnał to "muszę"? Może chcę? Jak dają sygnały że się nie starają i nie chcą znaleźć sobie chłopa - też źle.

Śr kwi 25, 2018 4:00 pm
Odpowiedz z cytatem
bergamotka napisał(a):
Ostatnimi czasy byłam na szkoleniu na którym była dziewczyna (kobieta w zasadzie ale wygląd miała młodzieńczy) okutana w długie, czarne, i dość lużne stroje i z chustą na głowie. Na co dzień mieszka w UK a w warunkach polskich jej ubiór był ekscentryczny jednak nie spotkała się z krytyką, czy jakimś zdziwieniem. Być może NocnaNutko warto zatem znaleźć towarzystwo w którym spotkasz się z większą aprobatą. Albo popracować nad swoją asertywnością. Albo rozważyć zasadność uwag krytycznych jeśli tylko takie słyszysz.

Z opisu wynikałoby, że to muzułmanka, co łatwiej byłoby jeszcze zrozumieć Polakom, chociaż i one mają problem. Jeśli ubiorą się w Polsce na czarno, to czasem mylą je z zakonnicami, więc mają spokój. Jeśli na kolorowo, mogą mieć przykrą niespodziankę na ulicy.

Oczywiście nie tylko uwagi krytyczne słyszę; starsze panie mówią mi, że ładnie wyglądam, że jak zakonnica (a dla mnie to komplement), rodzina jednak się dziwi, a nawet więcej niż dziwi, i przez to nie mogę wyglądać tak, jakbym chciała. Ale to inny temat, niestety.

Wydaje mi się, że dzisiaj jednak jest problemem dla kobiety zakrywać ciało, bo chrześcijance (mnie) zarzucą, że sympatyzuje z islamem (i nic nie poradzę, że ich chusty, w stonowanych barwach, są całkiem sensowne) albo że jest nienormalna.

Ewentualnie jest to kwestia miejscowości; jestem z małego miasta, to i tolerancja mniejsza. Może macie inne doświadczenia z większych miast.

Cz kwi 26, 2018 4:58 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Mam wrażenie, że w większych miastach faktycznie znacznie łatwiej nie przyciągać do siebie uwagi, ale to raczej nie nowina, bo gdy wokół dużo ludzi, wszystko się w końcu opatrzy i stali mieszkańcy miasta nie zwracają uwagi na siebie nawzajem. Inaczej może być z przejezdnymi.

Cz kwi 26, 2018 6:11 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 822 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 50, 51, 52, 53, 54, 55  Następna strona