Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt sie 21, 2018 12:17 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 90 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Biblijne uzasadnienie inkwizycji 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Biblijne uzasadnienie inkwizycji
Ostatnio dużo słyszę od katolików, że jedynym Kościołem (grupą wyznaniową która ma prawo być tak nazywaną) jest Kościół rzymskokatolicki, gdyż to właśnie Kościół rzymskokatolicki założył Chrystus, kiedy pierwszym papieżem uczynił św. Piotra.

Tak więc nie ma wątpliwości, że instytucja inkwizycji musiała mieć jakieś uzasadnienie w Piśmie Świętym.

Czy ktoś może mi wskazać takie biblijne uzasadnienie inkwizycji stworzonej przez Kościół?

Możesz przeczyć, tęga głowo,
temu, co mówię.
Ale nie zmienisz tego,
że twoje serce kiwa głową
do tego, co czuję.

Pt lip 27, 2018 8:17 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Biblijne uzasadnienie inkwizycji
towarzyski.pelikan napisał(a):
Ostatnio dużo słyszę od katolików, że jedynym Kościołem (grupą wyznaniową która ma prawo być tak nazywaną) jest Kościół rzymskokatolicki, gdyż to właśnie Kościół rzymskokatolicki założył Chrystus, kiedy pierwszym papieżem uczynił św. Piotra.

Jeżeli już, to Kościół katolicki.

Cytuj:
Tak więc nie ma wątpliwości, że instytucja inkwizycji musiała mieć jakieś uzasadnienie w Piśmie Świętym.

Kolejny błąd. Kościół katolicki, w przeciwieństwie do protestantów i postprotestantów, nie wyznaje zasady sola scriptura i "wszystko musi mieć uzasadnienie w Biblii".

Pt lip 27, 2018 8:22 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
A co milośnik Pieczyńskiego wie o Inkwizycji?

Wątki o Inkwizycji już są. Poczytaj, dołącz się tam ze swoimi "mundrościami z niebieskigo światła" ;)

Pt lip 27, 2018 8:28 am
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Yarpen Zirgin napisał(a):
Kolejny błąd. Kościół katolicki, w przeciwieństwie do protestantów i postprotestantów, nie wyznaje zasady sola scriptura i "wszystko musi mieć uzasadnienie w Biblii".

W czym więc ma uzasadnienie inkwizycja, jeśli nie w Biblii?

Barney napisał(a):
A co milośnik Pieczyńskiego wie o Inkwizycji?

Prawie nic. Dlatego postanowił zasięgnąć wiedzy u tych, którzy są ekspertami od inkwizycji. Kłaniam się w pas.

temu, co mówię.
Ale nie zmienisz tego,
do tego, co czuję.

Ostatnio edytowano Pt lip 27, 2018 8:37 am przez towarzyski.pelikan, łącznie edytowano 1 raz

Pt lip 27, 2018 8:36 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem

Czy ktoś może mi wskazać takie biblijne uzasadnienie inkwizycji stworzonej przez Kościół?

Pytanie typu, czy w Biblii napisano coś o pomocnikach papieża, jak szczegółowo powinien sobie ich dobierać i jakie im wyznaczać stanowiska...
Zanim się rozkręcisz w sprawie inkwizycji jako takiej - poczytaj. Acha.. Jeszcze jedno - mam nadzieję że znasz różnicę pomiędzy Świętą Inkwizycją, a Hiszpańską? To tak - by uprzedzić pewne kwestie..

Pt lip 27, 2018 8:36 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
PeterW napisał(a):
Pytanie typu, czy w Biblii napisano coś o pomocnikach papieża, jak szczegółowo powinien sobie ich dobierać i jakie im wyznaczać stanowiska...

Nieomylny papież raczej nie powinien mieć problemów z prawidłowym doborem pomocników i podziałem obowiązków.

Cytuj:
Zanim się rozkręcisz w sprawie inkwizycji jako takiej - poczytaj.

[/quote]

Bardzo dziękuje za ten materiał. Wiele mi wyjaśnił w kwestii Inkwizycji. Do tej pory wzdrygałam się przed pisaniem tego słowa dużą literą, ponieważ swoją wiedzę opierałam na wioskowych plotkach. Natomiast teraz czuję się zobowiazana oddać tej zacnej instytucji należny szacunek.

Na podstawie przeczytanego materiału, pozwoliłam sobie na sformułowaniu 6 prawd na temat Świętej Inkwizycji:

1. Święta Inkwizycja działa w sposób sprawiedliwy. Kary wymierzano tylko osobom, które na to zasłużyły (kara musiała być niezbicie udowodniona).
2. Święta Inkwizycja praktycznie nie maczała palców w torturowaniu oskarżonych (nie sprawowała władzy wykonawczej), a jedynie ustawodawczą i sądowniczą.
3. Święta Inkwizycja w swoim miłosierdziu zabraniała torturować dzieci, starców czy kobiet w ciąży.
4. Święta Inkwizycja w swojej dobrotliwości aż 98.5% oskarżonym darowała życie. Czymże jest taka garstka skazańców w obliczu bezmiaru ofiar bezlitosnych kierowców samochodów?
5. Święta Inkwizycja budziła lęk tylko wśród tych, którzy mieli nieczyste sumienia. Znakomita większość obywateli w swojej prawości calym sercem popierała Świętą Inkwizycję.
6. Święta Inkwizycja wcale nie piętnowała światłych ludzi nauki, którzy to stanowili zaledwie nieznaczący odsetek heretyków, którzy ponieśli śmierć z wyroku Świętej Inkwizycji. Świętej Inkwizycji zawdzięczamy natomiast pozbycie się potencjalnych "hitlerów". Gdyby nie Święta Inkwizycja, zapewne nie mielibyśmy teraz sposobności miedzy sobą dyskutować. Obłąkani heretycy wycięliby nas wszystkch w pień, zanim wymyślono by Internet.

temu, co mówię.
Ale nie zmienisz tego,
do tego, co czuję.

Pt lip 27, 2018 10:14 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
PeterW napisał(a):

Nieomylny papież raczej nie powinien mieć problemów z prawidłowym doborem pomocników i podziałem obowiązków.

Kpisz czy naprawdę jesteś aż taką ignorantką?

Pt lip 27, 2018 10:21 am
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Kpisz czy naprawdę jesteś aż taką ignorantką?

Jestem ignorantką. Ale bardzo pragnę to zmienić. Przepraszam, jeśli moje pytania mogą się wydawać głupie. Wiem, że ma do czynienia z ludźmi niezwykle światłymi, a ja nawet nie wiem, gdzie tej wiedzy szukać. Jak weryfikować informacje, które do mnie napływają.

Dlatego potrzebna jest mi Wasza pomoc. Jako ludzie przewyższajacy mnie swoją mądrością na pewno zdołacie pomóc mi w uzupełnieniu moich braków w wiedz. Potrzebuję jakiegoś autorytetu, bo sama się w tym wszystkim gubię :(

temu, co mówię.
Ale nie zmienisz tego,
do tego, co czuję.

Pt lip 27, 2018 10:25 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Kpi. Gdyby pragnęła wiedzy, wiedziałaby, jaki jest zakres nieomylności papieża - chocby z tego forum.
Cytuj:
Prawie nic. Dlatego postanowił zasięgnąć wiedzy u tych, którzy są ekspertami od inkwizycji.
Zatem zapraszam, choć Ci nie wierzę. http://analizy.biz/marek1962/inkwizycja.pdf

Pt lip 27, 2018 10:32 am
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Kpi. Gdyby pragnęła wiedzy, wiedziałaby, jaki jest zakres nieomylności papieża - chocby z tego forum.

Przekonuje się, że ciężko jest opierać się na wszystkich wypowiedziach katolików, czego przykładem jest chociażby kwestia Inkwizycji poruszana w tym wątku.

PeterW podsunał mi takie źródło:
https://www.pch24.pl/6-mitow-na-temat-s ... 754,i.html

Na podstawie tego tekstu nasuwa się mi wniosek, że Inkwizycja była w istocie czymś dobrym, natomiast na podstawie Twojego tekstu (za który, swoją drogą, ślicznie dziękuję) takiego wniosku nie mogę sformułować.

Twoje stanowisko w kwestii Inkwizycji jest jasne:
Inkwizycja stanowiła grzech w historii Kościoła, oczywiście nie umniejszając jej wkładu chociażby w rozwój sądownictwa. A celem Twojego tekstu jest odkłamanie legendy o Inkwizycji rozsiewanej przez ignorantów oraz próba zrozumienia motywacji inkwizytorów poprzez osadzenie jej w kontekście historyczno-społecznym.

Mnie z kolei nasuwa się taki wniosek, że Inkwizycja jest dowodem na to, że nawet Kościołowi zdarza się grzeszyć. Nie ma tu rzecz jasna złej woli Kościoła, a jedynie brak wiedzy, której przecież nam nieustannie przybywa wraz z rozwojem nauki i wrostem cywilizacjynym w ogóle.

temu, co mówię.
Ale nie zmienisz tego,
do tego, co czuję.

Pt lip 27, 2018 12:03 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Twoje stanowisko w kwestii Inkwizycji jest jasne:
Inkwizycja stanowiła grzech w historii Kościoła, oczywiście nie umniejszając jej wkładu chociażby w rozwój sądownictwa. A celem Twojego tekstu jest odkłamanie legendy o Inkwizycji rozsiewanej przez ignorantów oraz próba zrozumienia motywacji inkwizytorów poprzez osadzenie jej w kontekście historyczno-społecznym.

Nie do końca.
  • Inkwizycja jako taka nie stanowiła grzechu - przeciwnie, jak widać po porównaniu chociażby liczby zabitych "czarownic" w krajach gdzie była i gdzie jej nie było (10% tam gdzie była, 90% tam gdzie jej nie było), stanowczo zapobiegła wielu tragediom. W końcu zdelegalizowała samo oskarżenie o czarostwo
  • natomiast Inkwizycja - jak każda instytucja mająca dużą władzę i trwająca 700 lat - miała w swojej historii szereg grzechów a nawet osób, które nigdy nie powinny zostać inkwizytorami. Jednak wyciągac z tego wniosek że "Inkwizycja stanowila grzech" to tak, jak z faktu nadużyć policji wyciagać wniosek że "Policja to grzech"
  • Mój tekst ma na celu obiektywizację zarówno zaslug, jak i win Inkwizycji - bo tylko wówczas można się czegos z jej historii nauczyć.
    Nie słuza temu ani nadmierne wybielanie, ani też przypisywanie Inkwizycji win, których nie popełniła
  • Dla ewentualnej oceny moralnej ważne jest oddzielenie ocen estetycznych i etycznych, oraz osadzenie czynów - dobrych czy złych - w rzeczywistości historycznej i geograficznej.
    Z drugiej strony - dla wyciągnięcia nauki z historii Inkwizycji takie osadzanie w czasie nie jest konieczne

Cytuj:
Mnie z kolei nasuwa się taki wniosek, że Inkwizycja jest dowodem na to, że nawet Kościołowi zdarza się grzeszyć.
To, że ludzie Koscioła są grzeszni wiemy i bez Inkwizycji ;)

Pt lip 27, 2018 1:36 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Inkwizycja jest papierkiem lakmusowym .
Jest to użyteczny "termin-zagadnienie" do wyrobienia sobie opinii, o tych, którzy teraz jej bronią, i o tych którzy ją teraz atakują. Tamtych miłych nauczycieli już nie ma , ważni są jej fani żyjący obecnie.

Pt lip 27, 2018 2:16 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Inkwizycja jako taka nie stanowiła grzechu - przeciwnie, jak widać po porównaniu chociażby liczby zabitych "czarownic" w krajach gdzie była i gdzie jej nie było (10% tam gdzie była, 90% tam gdzie jej nie było), stanowczo zapobiegła wielu tragediom. W końcu zdelegalizowała samo oskarżenie o czarostwo

Jednak w podumowaniu swojego tekstu piszesz:

Inkwizycja zawsze pozostanie nieuprawnioną próbą narzucenia wiary siłą.

Czyli mam rozumieć, że Inkwizycja nawet oczyszczona z tych nadużyć, nie jest instytucją, którą warto kontynuoować w takiej formie, w jakiej funkcjonowała?

Piszesz ponadto w tekście o swego rodzaju współczesnym kontynuatorze Inkwizycji - Kongregacja Doktryny Wiary, która jednak ma zupełnie inny zasięg oddziaływania.

Jak czytam na wikipedii:
Podstawowym zadaniem Kongregacji jest dbanie o prawowierne głoszenie i obronę wiary katolickiej w całym Kościele

A więc Inkwizycja, która próbowała narzucić wiarę ludziom spoza Kościoła zamieniła się w Kongregację, która dba o prawidłowe podejście do wiary wewnątrz Kościoła.

temu, co mówię.
Ale nie zmienisz tego,
do tego, co czuję.

Pt lip 27, 2018 2:24 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
A więc Inkwizycja, która próbowała narzucić wiarę ludziom spoza Kościoła(...)

Bzdury prawisz. Inkwizycja działała wewnątrz Kościoła i zajmowała się ludźmi, którzy do niego należą, a nie np. poganami.

Pt lip 27, 2018 2:26 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Bzdury prawisz. Inkwizycja działała wewnątrz Kościoła i zajmowała się ludźmi, którzy do niego należą, a nie np. poganami.

To znaczy, że ja jako heretyk (gnostyk) należę do Kościoła?

temu, co mówię.
Ale nie zmienisz tego,
do tego, co czuję.

Pt lip 27, 2018 2:41 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 90 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona