Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N lis 18, 2018 5:01 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 138 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna strona
 Świadome śnienie/sny 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

wyznanie: katolik bez łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Świadome śnienie/sny
Cześć, witam, dzień dobry!

Od dłuższego czasu zastanawiam się nad tzw. świadomym śnieniem, czyli zjawiskiem snu podczas którego zachowujemy świadomość (wiemy że śnimy). Jak pisałem, od długiego czasu nad wszystkim się zastanawiam, staram się być co do tego obiektywny, przy czym podkreślam że sam się uważam za Chrześcijanina - głosy są ogólnie podzielone, czytałem wiele opinii. Te bardziej przechylne obrały takie stanowisko, że nie widzi nic złego w śnieniu - sen jak każdy inny, z tym że ma się świadomość. Osoby przeciwne temu zjawisku argumentują swoje zdanie tym, że jest to rodzaj pewnego rodzaju projekcji, stan który jest narzędziem wiadomo kogo... Poza tym, nie za bardzo rozumiem dlaczego LD (świadome śnienie) jak i OOBE są traktowane w większości przypadków tak samo, są wrzucane "do jednego worka". Akurat co do OOBE, czyli doświadczeń poza ciałem zgadzam się, jest to z pewnością nie zgodne z KK - ale LD? Dlaczego w ogóle te dwie "rzeczy" są tak ściśle ze sobą na siłę wiązane w różnego rodzaju wątkach na forach internetowych? Zdaniem ezoteryków (chciałem być obiektywny) istnieje coś takiego jak "Astral" (mówię co czytałem) gdzie są "tak jakby" odtwarzane sny, tam się tworzą, również są tam jakieś stany bytowe etc. - ja nie mówię że w to wierze, ale w sumie ta ich filozofia niewiele mi dała ws. wyjaśnienia zagadki świadomego snu. A jak mogło by wyglądać zdanie takiego przeciętnego zjadacza chleba, który coś nieco więcej wie - Jakie jest powiązanie między OOBE a LD? Ja osobiście szczerze nie widzę, poza tym że stan jakim jest OOBE podobno uzyskuje się głownie wtedy "gdy idziemy spać" a sen analogicznie :P Oficjalnego stanowiska KK nie ma, nie znalazłem nawet wielu opinii, może kilka. Co prawda dotarłem do jednej, co twierdzi że to szatan, zuo wcielone i tym podobne (łatwo znaleźć w Google) - niestety po tym, jak przeczytałem że sen prowadzi do narkomanii... to przestałem traktować autora na poważnie. Rozumiem że owa świadomość która by mogła występować podczas snu mogła by być powodem grzechu, powiedzmy sen erotyczny na siłę wywołany, no ale powiedźmy że owe narzędzie chciałbym wykorzystać w celu swojej własnej zabawy, pokroju budowania wieżowców i latanie. Prosiłbym nie pisać - jak nie jesteś pewien jak i my, to po prostu sobie odpuść. Problem w tym że mi trochę na tym zależy, z drugiej strony jestem osobą wierzącą. Liczę na merytoryczne odpowiedzi, które z góry nie zakładają że wszystko co mogło by stać się narzędziem złego czynu to szatan, pozdrawiam :)

Ostatnio edytowano So cze 17, 2017 9:30 pm przez merss, łącznie edytowano 1 raz

zmiana tytułu wątku

Cz maja 19, 2016 10:34 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Świadome śnienie/sny - Jakie jest Wasze zdanie?
ramewn3323@gmail.com napisał(a):
Poza tym, nie za bardzo rozumiem dlaczego LD (świadome śnienie) jak i OOBE są traktowane w większości przypadków tak samo, są wrzucane "do jednego worka". Akurat co do OOBE, czyli doświadczeń poza ciałem zgadzam się, jest to z pewnością nie zgodne z KK - ale LD?

Zastanawiam się na tym samym. Zazwyczaj takie opinie pochodzą od osób, które nie mają pojęcia ani o jednym ani o drugim. Niestety sądy są często wydawane na podstawie tego z czym się coś komuś kojarzy. Jakiś sen, jakaś magia, jakis astral -> ZUO :-D

Nie wiem czy LD może nieść ze sobą jakieś intelektualne lub duchowe korzyści, ale na pewno jest bardzo przyjemne :wink: Można latać, skakać z budynków, przełamywać strach i bariery. Można też... :x

OOBE to zupełnie inna bajka. Istnieje tutaj kilka możliwości. Jedną z nich jest po prostu wytwór ludzkiego umysłu Takie złudzenie. Zazwyczaj lokalizujemy naszą świadomość w głowie, ale nie jest to żaden imperatyw a jedynie przyzwyczajenie. Przy medytacji i odpowiednim wysiłku woli jesteśmy w stanie przenieść "położenie" naszej świadomości np. do brzucha, lub zupełnie poza ciało.
Istnieje też możliwość, że podczas OOBE nasza świadomość (dusza, jak zwał tak zwał) opuszcza nasze ciało. Wiele osób siedzących w temacie uważa to za niebezpieczne, ponieważ nie wiadomo czy ktoś inny w tym czasie nie zainteresuje sie naszym ciałem lub czy całkowicie do niego wrócimy.
Pewnie nie dowiemy się jaka jest prawda, ale czy warto ryzykować?

Pt maja 20, 2016 1:44 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
:P :P :P

Problematyczny temat. Z tego co szukałem w Biblii to nie ma (raczej) nic, co przemawiało by za tym że świadomy sen to nie grzech. Co do OOBE to wiadomo, również zgadzam się z tym że to zupełnie inna bajka ale dziwnym trafem wszędzie ktoś, coś, zawsze oby te dwie rzeczy łączy, choć nie mam pojęcia, co to ma ze sobą wspólnego.

Pt maja 20, 2016 3:20 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
pytanie bardziej ogólne - czy takie doświadczenie buduje moją miłość do Boga? czy buduje mój egoizm? pokorę czy pychę? jeśli to drugie to już dalej nie ma się co zastanawiać, tylko od razu to odrzucić.
Jeśli po szczerym zastanowieniu wybierzesz odpowiedź pierwszą - to dopiero wtedy można się zastanawiać dalej.

Pt maja 20, 2016 4:47 pm
Zobacz profil WWW
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Szczerze mówiąc, to ja w tym nic złego nie widzę. Jakoś mi się osobiście nie wydaję bym nagle... uważał się za lepszego etc. - Do Boga mnie to nie przybliża, ale i nie oddala. Jest to (według mnie) neutralne, natomiast chciałbym znać czyjąś opinię, bo te co są w google w większości przypadków są krótkie i mało konkretne, przykład:

"Nie rub tego bo szatan cie openta!!!111" - Dobrze, rozumiem co taka osoba ma na myśli, ale niech poda jakiś argument przemawiający za tą tezą - w drugą stronę to samo...

Pt maja 20, 2016 8:18 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Obrazek

Przepraszam za double-post'a, no ale nie ma opcji jego edycji. Jak interpretujecie tekst widoczny na tym ScreenShot'cie? Tekst jest z Wikipedii i ma charakter para-naukowy, czyli jak dla mnie lipa - natomiast czemu i by nie wziąć tego pod uwagę, komuś, coś mówi ten kawałek tekstu?

Pt maja 20, 2016 10:28 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
ramewn3323@gmail.com napisał(a):
Szczerze mówiąc, to ja w tym nic złego nie widzę. Jakoś mi się osobiście nie wydaję bym nagle... uważał się za lepszego etc. - Do Boga mnie to nie przybliża, ale i nie oddala. Jest to (według mnie) neutralne, (...)

w moralności chrześcijańskiej nie ma czegoś takiego jak 'neutralność'....
tak samo jak nie ma 'neutralnych' aniołów. Są tylko tacy co opowiedzieli się za Bogiem (aniołowie) i tacy co opowiedzieli się przeciw Niemu (szatani)
Każdy nasz świadomy czyn albo nas przybliża do Boga, albo od Niego oddala.
Czasem ciężko to rozpoznać, bo 'waga' działania jest niewielka - ale tak właśnie jest. Stąd też jeśli to 'śnienie' jest świadome - to jak najbardziej podlega ocenie moralnej i jest albo przybliżające do Boga, albo wręcz przeciwnie.

Pt maja 20, 2016 11:57 pm
Zobacz profil WWW
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Domyślam się o co Tobie chodzi, no ale raczej przykładowo pójście do sklepu "po bułki" do Boga mnie nie przybliży, tak jak i LD. Stąd też te moje mniemanie o neutralności

So maja 21, 2016 10:28 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ja sny traktuję jako informację, te w sensie pozytywnym, służą umocnieniu mnie, te o sensie negatywnym do powstrzymania mnie w jakimś kierunku, powstrzymanie pychy n.p.

Nie uważam że cokolwiek mnie dotyczy to jest to złudzenie.
Sny traktuję o ile dobrze je rozumiem poważnie.
Zwykle to o czym śnię ma sens tylko mnie znany, więc dla innych osób jest bezsensem.
No a jeśli czegoś nie rozumiem, także ze snów to nic się nie dzieje, sprawę zamykam, nie myślę o tym.

So maja 21, 2016 11:04 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Tek de Cart
Czy jak przejdę się raz na jakiś czas do McDonalda i kupię sobie McFlurry, to przybliza mnie to do Boga czy oddala? Czy jeśli po głębokim zastanowieniu stwierdzę, że jedzenie ludów nie jest doświadczeniem, które umacnia mnie duchowo, to powinienem przyjąć, że są one dziełem Szatana i głosić wszystkim żeby się ich wystrzegali?

Analogicznie sprawa wyglada z LD. Nasz mózg ma taką śmieszną właściwość, że czasemi odzyskuje świadomość podczas snu. Dla niektórych moze być toprzyjemne a dla innych nie. Poprostu tak się dzieje. Po co doszukiwać się w tym niewiadomo czego? Innych zjawisk fizjologicznych nie rozpatruje się w kategoriachduchowych, więc dlaczego z tym miałoby być inaczej? :wink:

So maja 21, 2016 1:12 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Boro napisał(a):
Tek de Cart
Czy jak przejdę się raz na jakiś czas do McDonalda i kupię sobie McFlurry, to przybliza mnie to do Boga czy oddala? Czy jeśli po głębokim zastanowieniu stwierdzę, że jedzenie ludów nie jest doświadczeniem, które umacnia mnie duchowo, to powinienem przyjąć, że są one dziełem Szatana i głosić wszystkim żeby się ich wystrzegali?

Analogicznie sprawa wyglada z LD. Nasz mózg ma taką śmieszną właściwość, że czasemi odzyskuje świadomość podczas snu. Dla niektórych moze być toprzyjemne a dla innych nie. Poprostu tak się dzieje. Po co doszukiwać się w tym niewiadomo czego? Innych zjawisk fizjologicznych nie rozpatruje się w kategoriachduchowych, więc dlaczego z tym miałoby być inaczej? :wink:

czym innym są zjawiska fizjologiczne, niezależne od nas, a czym innym ŚWIADOME działanie.
Jeżeli w tym śnie ŚWIADOMIE działam - to dlaczego miałoby być to wyłączone z moralności?

a co do wcześniejszego - to czy ja / Ty dobrze rozeznamy że dana działalność przybliża / oddala nas od Boga (choćby w minimalnym stopniu) - to oczywiście nie jest oczywiste. Mylimy się i to często. Ale to nie zmienia faktu że takie pójście na frytki może być dobre (bo pożywiamy nasz organizm), a może być złe (bo trujemy go chemią), może być dobre bo przy okazji spotkamy się z przyjaciółmi, a może być złe, bo w tym czasie powinniśmy być na mszy świętej itd.
Czynników jest tysiące, każdy jest inny i ma inną sytuację - więc często nie da się przyłożyć prostego 'szablonu' żeby rozpoznać czy dane działanie w tym konkretnym czasie i w tych konkretnych okolicznościach jest dla mnie dobre czy złe. Ale tak jest.
I dodatkowo - czasem to co mnie przybliża do Boga - dla innego może być oddalające od Niego! Np. jakaś książka może mnie do Boga przybliżyć - bo jest głęboka i mistyczna, a dla innego będzie nudna i odstręczająca od Boga.
Ale zasada pozostaje stała - nie ma neutralności w moralności
Bo moralność chrześcijanka to po prostu postępowanie tak jak Bóg by chciał byśmy postępowali. A każde inne postępowanie jest temu przeciwne. I nie da się być 'neutralnym' wobec Boga. Zobacz że na Sądzie Ostatecznym nie będzie kategorii 'neutralni'... albo Niebo albo Piekło.

So maja 21, 2016 1:48 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Szczerze mówiąc nigdy nie doświadczyłem takiego zjawiska jak "świadome śnienie". Pachnie mi tu czymś na bazie "psychologicznego zachwiania" - chociaż są i Biblijne wątki o takowych snach. Mam wrażenie że gdybym czegoś takiego doświadczył byłbym ciężko wystraszony. Tu chyba trzeba ostrożnie bo granice śą marginalne co jest świadomym snem a co zaburzeniem psychiki.
Tak to widzę.

Podobnie jak i jest ze zjawiskamu nadprzyrodzonymi - część z nich (mniejsza) to cuda a większość to oszustwo bądź właśnie psychoza.

So maja 21, 2016 2:25 pm
Zobacz profil WWW
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
tzn. ten cały LD to wywoływanie zjawiska, dzięki któremu ma się świadomość że się śni, co pociąga za sobą to, że sen można kontrolować - jest to naukowo udokumentowane, nie żadna pseudo-nauka. Co do moralności Chrześcijańskiej, to nie widzę w tym żadnej sprzeczności z wiarą. Natomiast zgadzam się, jest to można by powiedzieć dość nietypowy temat, mało znany.

Podobno, oczywiście tego nie wiem (mówię co czytałem), że dzięki temu zjawisku jakieś tam inne religie przykładowo Buddyzm przechodzi w jakieś inne, dziwne stany świadomości etc, podchodzące już pod paranormalne. Natomiast wychodząc z założenia, że magik-czarodziej skacząc 3 razy osiągnie coś "okultystycznego", nie oznacza że podskakiwanie samo w sobie jest szkodliwe - mam nadzieje że wiadomo o co mi chodzi. Głównie podszedłbym do tematu względem drugiego akapitu tego posta, niżeli pierwszego skupiającego się na moralności.

So maja 21, 2016 5:32 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Raz mi sie zdarzylo gdy bylem malym dzieckiem.
Byl to okres gdy podczas snu dreczyly mnie rozne koszmary, co czesto konczylo sie obudzeniem i ladowaniem w lozku Babci, gdzie juz koszmary nie mialy dostepu.
Jednak pewnej nocy podczas bezskutecznej ucieczki juz nie pamietam przed czym, gdy nogi jak na zlosc poruszaly mi sie jak w molasie nagle doznalem olsnienia - "zaraz, zaraz, przeciez to juz bylo i ja po prostu snie !".
W tym momencie obudzilem sie i wkrotce, zadowolony zasnalem znowu a koszmary nigdy sie juz nie powtorzyly.
Minelo kilka lat i w wieku nastoletnim zauwazylem ze przestalem pamietac swoje sny. Moja noc wyglada tak ze zasypiam i za sekunde juz sie budze, do tego spie b. mocno i normalnie czyje sie wyspany po 6 / 7 godzinach snu.
Taka karma :).
Tak ze nawet nie musze sie zastanawiac czy w snach zblizam czy oddalam sie od Boga.

So maja 21, 2016 6:22 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
"Świadome sny" to świadome szukanie kłopotów.

So maja 21, 2016 8:05 pm
Zobacz profil WWW
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 138 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna strona