Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr gru 12, 2018 1:13 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 138 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  Następna strona
 Świadome śnienie/sny 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Świadome śnienie/sny - Jakie jest Wasze zdanie?
Hades napisał(a):
Wake Induced Lucid Dream (WILD), which stems from Tibetan Dream Yoga.

Aha mi styka!
źródło : https://en.wikipedia.org/wiki/Lucid_dream

Zatem praktykowanie prawidłowego oddechu także jest złe bo ma jakiś tam związek z jogą?
Cytuj:
Wyczytałem że środowisko naukowe jest podzielone na 2 główne grupy.

1. Twierdzi że możliwy jest tzw świadomy sen i można go wykorzystać nop w leczeniu schorzeń psychicznych - lecz nie tylko.

2.Twierdzi że to nie sen na jawie lecz faza snu w którym mózg powoli się budzi - zatem ma częściową świadomość w tym stanie. Do niczego nie prowadzi i nie ma mowy o jakimś leczeniu gdzyż to zwyczajny proces fizjologiczny jak każdy inny.

A gdzie wyczytałeś? I odkąd to proces fizjologiczny nie może być częścią leczenia?

Cz cze 02, 2016 11:25 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Zatem praktykowanie prawidłowego oddechu także jest złe bo ma jakiś tam związek z jogą?

Zawsze myślałem że oddychanie to proces życiowy nie związany w żadnym stopniu z jogą :)

Cytuj:
I odkąd to proces fizjologiczny nie może być częścią leczenia?

Leczenia? Może jakiejś niby terapii w sensie rehabilitacyjnym.
W moim świecie dobry lekarz zwalcza przyczynę choroby ( przynajmniej stara się), a nie ćwiczy mięśnie pacjenta żeby ją dobrze znosił.

Ale ja jestem naiwny jak to stwierdził Derayers zatem nie przejmuj się zbytnio moim skromnym poglądem na świat.

Pt cze 03, 2016 12:30 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
A po co to świadome śnienie? Czy nie lepiej skoncentrować swoją świadomość na jawie. Ktoś napisał, że świadomy sen to najlepsza gra komputerowa w jaką grał. Załóżmy, że to metafora obecność dotykającej pełni. W tej perspektywie szukać w śnie.pełni doświadczenia życia wydaje się być nieporozumieniem, wyrobem czekoladopodobnym a nawet wyborem destrukcyjnym w skutkach (szczególnie gdy ktoś -jak ja - dopiero co oglądnął Incepcję :D )

Co do tego oddychania to powszechnie wiadomo, że zwrócenie uwagi na ten podstawowo podstawowy proces życiowy uspokaja. Szczególnie rozgorączkowany lub zapętlony umysł. Znaczy się może uwypuklić, zintensyfikować owo rozgorączkowanie co sprzyja nabraniu dystansu do niego (każda rzecz wyciągnięta na światło nabiera właściwej jej wartości, znaczy się w tym przypadku traci na wartości, przestaje nas interesować), w konsekwencji prowadząc do uspokojającego kontaktu z życiem przejawionym w oddechu. Nie ma tu miejsca na prawidłowe oddychanie. No bo niby jak? chcemy być mądrzejsi od naszego DNA, czy coś takiego, tutaj lepiej się poddać, odpuścić, zrezygnować z fantazji. Inaczej mówiąc co innego szukać mocy w "prawidłowym oddychaniu" a co innego poddać się mocy życia szukając z nim harmonii.

So cze 04, 2016 1:43 pm
Milczek
Milczek

wyznanie: katolik bez łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
tylko że, nikt a w tym ja raczej nie bierze LD pod uwagę jako forma "leczenia" - a jeżeli i nawet mówić o leczeniu, to i nawet nie na podłożu duchowym tylko bardziej coś w rodzaju "hmm widzisz, to sen - więc ten potwór co się Tobie na okrągło śni, to nic strasznego" - i takim sposobem da się powstrzymać koszmary senne... ale to nie ważne.

Wracając do pytania, na co świadomie śnić:

Tak, oczywiście że się zgadzam, że sen powinien być formą wypoczynku a nie formą zabawy - czyli to, do czego LD służy. Ale patrząc przykładowo na to z innej strony - Samochód służy do przemieszczania się w szybszy sposób, niżeli na piechotę, stąd wyścigi aka. formuła 1, natomiast również samochodem można drift'ować i jest to nawet dość popularny sport, mimo że całkowicie odchodzi od głównego zamysłu samochodu.

Tak ja myślałem, temat-rzeka, ciężki do "rozwiązania";

Niektórzy są przeciwni, ale nie do końca rozumiem ich stanowisko, choć ich zdanie jest na pewno dla mnie znaczące. Może i dla osoby która pierwszy raz o tym słyszy, jest to coś złego, natomiast hmm... no ja jestem podzielony. Głównym argumentem takich osób jest "otwarcie się na świat duchowy"... nie rozumiem w jaki sposób.

Ci co są za "tak"... no nie wiem, możecie zrobić kontr argumenty dla "nie", albo wprowadzić cokolwiek do dyskusji.

<Ja osobiście, nie ogarniam :roll:>

N cze 05, 2016 4:18 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
ramewn3323@gmail.com napisał(a):
Ci co są za "tak"... no nie wiem, możecie zrobić kontr argumenty dla "nie", albo wprowadzić cokolwiek do dyskusji.

Żeby podać kontrargument, najpierw musi paść sam argument. A żaden uzasadniony jeszcze nie padł. Chyba, że coś przeoczyłem.

Btw. jest takie zioło, nazywa się calea zacatechichi, które pomaga osiągnąć świadomy sen. Strasznie gorzkie :wink:

N cze 05, 2016 9:08 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Hades napisał(a):
Zawsze myślałem że oddychanie to proces życiowy nie związany w żadnym stopniu z jogą :)

Nie jest to prawda. Kontrola oddechu jest praktyką jogistyczną.
Cytuj:
Leczenia? Może jakiejś niby terapii w sensie rehabilitacyjnym.

A leczenie nie może być rehabilitacją?
Cytuj:
W moim świecie dobry lekarz zwalcza przyczynę choroby ( przynajmniej stara się), a nie ćwiczy mięśnie pacjenta żeby ją dobrze znosił.

Ale rzeczywistość nie ogranicza się do "Twojego świata". Leczenie przyczynowe jest tylko jednym z rodzajów leczeń.

PS. Ja dalej czekam na źródła tych Twoich danych nt środowiska naukowego.

Pn cze 06, 2016 8:23 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Kontrola oddechu jest praktyką jogistyczną.

Owszem - "uczą" oddychać - czegoś co każdy normalnie rozwinięty śmiertelnik uczyć się nie musi bo jest to proces który możemy kontrolować bez większych problemów. Uczą tego też w każdej szanującej się szkółce sportowej - oddech i sposób oddychania to podstawa np w biegach.

Nic w tym złego w sporcie aby osiągnąć dobry wynik i pokonać konkurencje trzeba nauczyć się wielu technik nie tylko oddychania.

Natomiast śmierdzi to:
... z pierwszej lepszej strony o jodze:

Cytuj:
Aspekt mentalno - duchowy oddychania jest związany z dążeniem do uzyskania pełnej kontroli mentalnej nad ciałem.. Pomostem łączącym ciało i umysł jest oddech, jedyna czynność fizjologiczna mogąca zachodzić zarówno spontanicznie (pod kontrolą ośrodka oddechowego w rdzeniu przedłużonym), jak i podlegać świadomej modulacji.

Oddychanie jako "pomost łączący ciało i umysł" lol (chyba chodzi o duszę)

Właśnie to dążenie do kontroli mentalnej nad ciałem jest dewiackie.
Było by OK (w miarę), jakby tu chodziło o to żeby ta kontrola opierała się na zwalczaniu tego co złe ciało wnosi w nasze życie.

Natomiast okazuje się że tutaj chodzi o coś zupełnie innego. Mianowicie aby mieć kontrole nad ciałem w sensie wyłączenia bulu, przewidzenia następnego ruchu przeciwnika itd... To śmierdzący podstęp!

Teraz oczywiście większość tych śmiesznych lekcji jogi to czysty biznes - który z jogą w sumie nie ma nic wspólnego - a opiera się na powolnych wdechach i wydechach (relaksujących) i jakiś zestawach ćwiczeń do naciągu.
To jest ok - tylko że to nie joga. To po prostu wyłudzenie kasy za zajęcia WF. :P

Wt cze 07, 2016 4:15 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Hades napisał(a):
Właśnie to dążenie do kontroli mentalnej nad ciałem jest dewiackie.

Co jest złego w chęci kontrolowanie funkcji swojego ciała? Organizm kontroluje je nieświadomie. Cóż takiego się stanie jeśli do pewnego stopnia zacznie to robić według naszej woli?

Wt cze 07, 2016 4:56 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
A czytasz mnie czasem?
Np nie czujesz bólu (takie "zombie" na wojnie perfekt!- Zagrożenie - to nasz mechanizm obronny - wyłanczając jesteś po prostu podatny na śmierć.

czy tez przewidujesz następny ruch przeciwnika w walce (na bazie telepatii która ponoć gdzieś tam w mózgu jest tylko nieaktywna)itd....
Inne procesy typu wyłączenie wzroku lool - bezsensu - mamy powieki można je zawsze zamknąć - uszy zatkać. Dotyk, smak - to wszystko nas chroni! Automatycznie!!!

Po cholerę to? Ciało kontroluje swe witalne procesy bez naszego wysiłku czy woli - tak już jesteśmy stworzeni i zapisani w DNA - radzi sobie tu doskonale po co kombinować?

Wt cze 07, 2016 7:32 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Bo można? Bo ktoś chce? I dlatego, że nie radzi sobie wcale doskonale?
Ból można wyłączyć - ale ma to swój koszt. Czy wyłączasz go farmakologicznie (to jakoś uznajesz, czy nie?) czy też za pomocą technik samokontroli.
Kiedy poznajesz swoje ciało na takim poziomie to te automatyzmy nie przestają nagle funkcjonować - tyle, że zaczynasz mieć świadomość, że funkcjonują i możesz, przy pewnym wysiłku (i zgadzając się na konsekwencje) nad nimi zapanować.
A świadome śnienie jest świetne, jak ktoś ma koszmary, czy problemy ze snem - zwyczajnie przestaje je mieć. Nauczyłam się tego sama, i dopiero parę lat temu czytając coś na ten temat odkryłam, że to przecież stosuję.

Wt cze 07, 2016 7:35 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Może i jestem w błędzie któż to wie.

Szczerze przyznam się że coś jest we mnie takiego że zawsze jak widzę i widziałem kogoś medytującego - oddychając rytmicznie z paluszkami złożonymi w jakims dziwnym układzie i nóżkani ułożonymi jakoś dziwnie w (określony przez kult wschodni sposób), zawsze ogarnia mnie śmiech.
Zwykła beka!

Wiem że to źle - bo może być to coś zupełnie nie do śmiechu, natomiast jako mechanizm obronny działa u mnie rewelacyjnie - w źyciu nie poszedłbym na taki seansik , nawet za darmo - no chyba że porobić jaja (kupa śmiechu i tyle).

Wt cze 07, 2016 7:39 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
A świadome śnienie jest świetne, jak ktoś ma koszmary, czy problemy ze snem - zwyczajnie przestaje je mieć.

Wiesz co czasem wystarczy wyimagowany lek aby pacjentowi się polepszyło.
Np tabletka z mąki pszennej :)

Jak ktoś ma koszmary to musi zmienić tryb życia (przestać oglądać horrory) czasem się nie da jak dzieciak ma np. chorych rodziców którzy się codziennie tłuką. Z regóły z nocnych mar się po prostu wyrasta. Joga? Śnienie?
Bądzmy realni!

Wt cze 07, 2016 7:44 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Hades napisał(a):
Po cholerę to? Ciało kontroluje swe witalne procesy bez naszego wysiłku czy woli - tak już jesteśmy stworzeni i zapisani w DNA - radzi sobie tu doskonale po co kombinować?

Nie wiem po co, ale nie o tym rozmawiamy. Napisałeś, że to niebezpieczne, ale nie podałeś powodu.
To co napisałeś w pierwszej części posta to fantastyka, więc nie będę komentował.
Porozmawiajmy o rzeczywistych przykładach. Np. niektórzy ludzie dzięki medytacji uczą się śpiewu alikwotowego. Jakie zagrożenie się z tym według Ciebie wiąże?

Wt cze 07, 2016 8:18 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Teraz to wymyślasz nie podyskutuję bo nie mam pojęcia co to jest ten "śpiew alikwotowy" i do czego służy i muszę lecieć do pracy więc nie będę goglował.

Natomiast chętnie pogadam o tym czym w gruncie rzeczy jest wg. Ciebie medytacja. Ale chyba to nie w tym wątku bo tu o tym czymś czego nigdy nie doświadczyłem - świadome śnienie.

Wt cze 07, 2016 8:23 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Śpiew alikwotowy to tylko taki przykład. Weźmy jakikolwiek inny. Podobno są ludzie, którzy potrafią świadomie kontrolować rytm własnego serca. Nie wiem czy ma to jakies zastosowanie, ale może to być ćwiczenie na zwiększenie świadomości własnego ciała.

Nie upieram się, że taka kontrola nie niesie ze sobą żadnych zagrożeń, ale po prostu ja takich nie widzę a nikt jeszcze żadnego nie wymienił i nie uzasadnił.

Może faktycznie trochę zbaczamy z tematu, ale wszystkie osoby krytykujące LD po pytaniu o argumenty, jakoś się zmyły :wink:

Wt cze 07, 2016 8:57 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 138 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  Następna strona