Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn paź 22, 2018 9:42 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 138 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona
 Świadome śnienie/sny 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

wyznanie: katolik bez łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Świadome śnienie/sny - Jakie jest Wasze zdanie?
Cytuj:
Ale chyba to nie w tym wątku bo tu o tym czymś czego nigdy nie doświadczyłem - świadome śnienie.

Na pewno kiedyś miałeś, samo uświadomienie sobie, że chcesz się obudzić w śnie, bo śni się Tobie coś złego, jest LD - tylko takim dość płytkim.

Co do Jogi, to w sumie nie wiem czy to beka, czy też i nie. Inna kultura etc, a to że taka joga jest wykorzystywana w religiach wschodnich to co innego. To w sumie tak, jak by azjata śmiał się z katolika, że klęczy z wyprostowanymi plecami, dodatkowo trzyma ręce przed sobą uniesione w okolicy klatki piersiowej, które są ze sobą złożone.

Z tego co wiem, to coś koło połowy ludzi na świecie miało bądź będzie mieć za swojego życia przynajmniej 1'den taki sen. Podobno u dzieci się najczęściej takie zdarzają. Idąc dalej jako że jest trochę mało hejtu na LD, a jego słuszność jest niepewna, to dodam od siebie że różnego rodzaju poradniki dot. tego znajdują się na stronach pokroju (przepraszam za reklamę) przebudzenie.net i innych. Te strony mi podchodzą albo pod ezoterykę, albo pod jakieś wschodnie techniki medytacji, czy też inne dziwaczne rzeczy pokroju "pracy nad samym sobą". W sumie to jeżeli mam wątpliwości w sprawie LD, to coś musi być na rzeczy, to prawie nierealne by coś tak "fajnego" było czymś normalnym/nie będącym złym. Nie mówiłem o tym, no ale - LD można pomylić z rzeczywistością, jest do tego stopnia realne, a nawet bym powiedział że bardziej realne niżeli rzeczywistość. 2 - Nie wiem jak to działa, ale w trakcie takiego snu posiadamy "czucie", choć w zwykłych snach również się zdarza.

Wt cze 07, 2016 10:34 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Na pewno kiedyś miałeś, samo uświadomienie sobie, że chcesz się obudzić w śnie, bo śni się Tobie coś złego, jest LD - tylko takim dość płytkim.

Miałem epizody w których pod koniec snu (przed przebudzeniem) w momencie gdy miałem o coś "pierdyknąć" budziłem sie gwałtownie. Z "podskokiem" :)
To nie świadome śnienie lecz fatalny sen.

Cytuj:
Azjata śmiał się z katolika, że klęczy z wyprostowanymi plecami, dodatkowo trzyma ręce przed sobą uniesione w okolicy klatki piersiowej, które są ze sobą złożone.

To prawda - nasze kultury są bardzo różne.
Natomiast Katolickie "Obrządki" (gdzie czasem mam wątpliwości) ulegają zmianom.

Cytuj:
Niegdyś synody diecezjalne, a nawet Sobór w Nicei (325 r.) zakazywały w ogóle postawy klęczącej w Niedziele i w całym okresie paschalnym. Klękano natomiast w dni postne oraz w okresie Wielkiego Postu. Do przyjęcia postawy klęczącej, a następnie powstania zachęcał wezwaniem diakon.

źródło: http://liturgia.wiara.pl/doc/420686.Postawy-i-gesty-w-liturgii/2

Różnie to jest z tymi obrzadkami.

Śr cze 08, 2016 5:22 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Hades napisał(a):
Cytuj:
Kontrola oddechu jest praktyką jogistyczną.

Owszem - "uczą" oddychać - czegoś co każdy normalnie rozwinięty śmiertelnik uczyć się nie musi bo jest to proces który możemy kontrolować bez większych problemów. Uczą tego też w każdej szanującej się szkółce sportowej - oddech i sposób oddychania to podstawa np w biegach.

Nic w tym złego w sporcie aby osiągnąć dobry wynik i pokonać konkurencje trzeba nauczyć się wielu technik nie tylko oddychania.

Czyli praktyka oddychania jest w porządku mimo że ma związek z jogą. Ale LD jest złe dlatego że ma związek z jogą?

Cz cze 09, 2016 2:15 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nie mieszajmy Panowie ... :) tzn. kontrola oddychania w sporcie ma na celu OPTYMALIZACJĘ energetyczną przy wysiłku.
Natomiast kontrola oddychania w jodze czy innych medytacjach transowych - ma na celu wprowadzenie w trans (ew. przynajmniej ułatwienie tego) - więc ma na celu ZABURZENIE normalnego działania organizmu w celu wprowadzenia go w stan nie-normalny.

Jeśli trans uważamy za coś dobrego - to i techniki medytacji, oddychania itd prowadzące do niego możemy uznać za coś dobrego - ale to już nie jest chrześcijaństwo wg mnie.

Cz cze 09, 2016 2:46 pm
Zobacz profil WWW
Milczek
Milczek

wyznanie: katolik bez łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Hades napisał(a):

Miałem epizody w których pod koniec snu (przed przebudzeniem) w momencie gdy miałem o coś "pierdyknąć" budziłem sie gwałtownie. Z "podskokiem" :)
To nie świadome śnienie lecz fatalny sen.

Źle zrozumiałeś, chodzi mi o uświadomienie sobie i to jeszcze w śnie (bez budzenia się!), że się śpi. No i dalej najczęściej przez to, że sen był zły to na własne życzenie budzisz się, mi przynajmniej się tak zdarzyło nie raz, nie dwa.

Cz cze 09, 2016 3:21 pm
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
@Tek de Cart
Jeżeli kontrola oddechu u sportowca jest ok, a ma związek z jogą. To znaczy że sam związek LD z jogą nie przesądza jeszcze że LD jest złe.

Cz cze 09, 2016 3:25 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Piotr Płatos napisał(a):
@Tek de Cart
Jeżeli kontrola oddechu u sportowca jest ok, a ma związek z jogą. To znaczy że sam związek LD z jogą nie przesądza jeszcze że LD jest złe.

kontrola oddechu u sportowca NIE MA ZWIĄZKU z jogą
a przynajmniej ma tyle samo wspólnego co oddychanie sportowca z oddychaniem astmatyka ;) tzn. i tu i tu występuje oddychanie, ale zupełnie inne
tak samo kontrola oddechu u sportowca jest ZUPEŁNIE inna niż kontrola oddechu w jodze czy medytacjach transowych

natomiast co do meritum - oczywiście sam związek LD z jogą nie przesądza jeszcze że LD jest złe. Bo związek to dosyć 'luźne' określenie i dużo można pod nie podczepić

Cz cze 09, 2016 4:07 pm
Zobacz profil WWW
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
U mnie świadome sny pojawiają się spontanicznie od kilkunastu lat. Czasami raz w tygodniu, innym razem 2 - 3 razy w miesiącu. Czy coś w tym złego? Uważam, że same w sobie świadome sny nie są niczym złym. Zła może być tylko ich treść.

Wt lip 12, 2016 5:55 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Świadomy sen - grzech i w ogóle chora rzecz

Wt lip 12, 2016 5:58 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
U wielu osób pojawiają się spontaniczne świadome sny :D Podaj mi jakiś argument, że to można nazwać grzechem.

Wt lip 12, 2016 6:28 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Celowe pożądanie świadomych snów jest grzechem.
W ogóle nie ma czego chcieć tego, to świństwo i tyle.
Ja mam często koszmary, gdy uprzytomnię sobie że to sen i nie mogę się natychmiast obudzić. Do tego dochodzą fałszywe przebudzenia. Człowiek oddycha z ulgą, gdy się wreszcie naprawdę obudzi.
Nie rozumiem jak można chcieć tego?

Wt lip 12, 2016 6:34 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
To, że masz problemy ze snem, koszmary oraz paraliże senne to nie jest żaden argument przemawiający za tym, że świadome sny są grzechem.

Wt lip 12, 2016 6:40 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Grzechem podobnym jak uzależnienie od gier czy narkotyków. Ktoś chce żyć w iluzorycznym świecie snów zamiast w realu.

Wt lip 12, 2016 6:41 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Andy72 napisał(a):
Ktoś chce żyć w iluzorycznym świecie snów zamiast w realu.

Gdyby to było grzechem, to nikt by się nie ostał..

Śr lip 13, 2016 12:42 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nie piszę przecież że sny są grzechem, nawet koszmary czyli świadome sny, których nie chcieliśmy są grzechem. Jedynie dążenie technikami do takich snów jest grzechem, Jeszcze większym jest OOBE, które niszczy mózg jak heroina.

Śr lip 13, 2016 12:46 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 138 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona