Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So wrz 23, 2017 9:27 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 173 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Następna strona
 Diabelska ewolucja 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Diabelska ewolucja
Czemu mialbym sie martwic? Ciezar dowodu po twojej stronie.

Tak poza tym to nikt nie wie czy te miejsca chociazby istnialy.

Wt wrz 06, 2016 2:22 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sapper napisał(a):
Jest jeszcze pewien maly kruczek, a mianowicie dokladne wyjasnienie powodowalo by proby sprawdzania co w wielu przypadkach prowadzilo by do "Sodomy i Gomory".
Tu wlasnie tkwi problem z wieloma wyjasnieniiami ktore dosc czesto sa tematami dyskusji.
Czy ktokolwiek rozwazny wyjasnil by szczegoly ktore byly by w takim celu wykozystane przez co najmniej jednego na dziesieciu?
I wiedzac ze doprowadzi ich to do zguby?
Byla by to tzw. niedzwiedzia przysluga, a prawnie morderstwo z premedytacja, a wedlug Boga grzech smiertelny.
Teraz przynajmniej wiem czemu w waszym kulcie ciagle wyskakuje jakas Tajemnica. :lol:

Śr wrz 07, 2016 2:18 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Mamy wolną wolę, ale ile możemy?
Wespecjan napisał(a):
Wiara w sensie religijnym nie kłóci się z nauką, bo nauka zajmuje się przypadkami szczególnymi z całościowego obrazu świata i do tego tylko tymi powtarzalnymi i replikowalnymi. System teologiczny natomiast obejmuje wszystko z góry lub pewne ponad-uniwersalne prawdy i nie posługuje się mikroskopem.
A wiara w sensie ogólnym jest bardzo potrzebna w nauce, bo wpierw musisz wierzyć w swoją hipotezę, by ją testować naukowymi metodami.

To prawda. Nauka zajmuje się przypadkami szczególnymi ale bada je z najwyższym stopniem prawdopodobieństwa. Wiara obejmuje dziedziny do których nauka nie sięga, ale... jest jedynie wiarą. Wewnętrznym osobistym przekonaniem a nie metodą dochodzenia do prawdy. Uważam, że kiedy dysponujemy mocnymi argumentami naukowymi, wtedy nie ma miejsca na wiarę. Wiara sprzeczna z obserwacjami to według mnie głupota i fanatyzm - vide płaska ziemia lub kreacjonizm.
Istnieje też fanatyczna wiara niezwiązana z religiom. Np. ruchy antyszczepionkowe.

Muszę uwierzyć w swoją hipotezę aby zacząć ją badać, ale zbyt duża wiara może tylko zaszkodzić. Przykładem może być odkrycie tzw. promieniowania N.

Cz sie 03, 2017 11:07 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Boro napisał(a):
Uważam, że kiedy dysponujemy mocnymi argumentami naukowymi, wtedy nie ma miejsca na wiarę.

Ciekawy wniosek nieprawdaż? Oczywiście zgadzam się z nim.
Ale zastanawiałeś się co on implikuje? Ano np to że wiedza niejako wymusza zajęcie danego stanowiska, nawet jak ci się ono nie podoba, wiara natomiast zawsze zawiera dobrowolność, wybór.

Boro napisał(a):
Wiara sprzeczna z obserwacjami to według mnie głupota i fanatyzm - vide płaska ziemia lub kreacjonizm.

Nie wierzysz, że Bóg stworzył Wszechświat?

Pt sie 04, 2017 5:21 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Boro napisał(a):
Wespecjan napisał(a):

Nie wierzę, że Wszechświat oraz organizmy powstały w pełni ukształtowanej formie. A Ty?

A wierzysz w to ze rozwinely sie z przypadkowej "zupy chemicznej" ktorej istnienia i dzialania oprocz wymyslonych pprzez czlowieka hipotez, nigdy nie potwierdzono?

Pt sie 04, 2017 3:09 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Boro napisał(a):
Wespecjan napisał(a):

Nie wierzę, że Wszechświat oraz organizmy powstały w pełni ukształtowanej formie. A Ty?

Coś tam pewnie ewoluowało...ale jak to przebiegało, to nie wiem. Mechanizmy ewolucji, są niby ustalone, ale tak naprwdę nie ma bezpośrednich dowodów na powstawanie całkiem nowych białek, które muszą się pojawiać by cos nowego mogło powstać.
A odnośnie początku życia - nie wiemy kompletnie nic. A dzisiejsze spekulacje sprowadzają się do stwierdzenia, że pioruny biły przez miliony lat w bajora ciepłej wody i tak powstało życie na Ziemi.

Krysia napisał(a):
Te zdrowe pragnienia, choćby ich realizacja (na dziś) wydawała się absolutnie niemożliwa, nie są bez znaczenia, ba, wykonują bardzo pożyteczną pracę dla człowieka: ukierunkowują myśli na piękno, dobro, z myśli z kolei rodzą się dobre czyny i ...niepostrzeżenie człowiek staje się jakby piękniejszy od wewnątrz.

A mnie się wydaje, że niespełnione, dobre pragnienia najcześciej prowadzą do maskowanego zgorzknienia i ukrytych pretensji do Boga.

Ostatnio edytowano So sie 05, 2017 8:27 am przez merss, łącznie edytowano 1 raz

scalenie dwóch postów

So sie 05, 2017 5:24 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sapper napisał(a):
A wierzysz w to ze rozwinely sie z przypadkowej "zupy chemicznej" ktorej istnienia i dzialania oprocz wymyslonych pprzez czlowieka hipotez, nigdy nie potwierdzono?

O nie... kreacjonista :P Powstanie życia jest zagadką. Najnowsze badania sugerują, że życie może być nieuchronna konsekwencją praw fizyki, ale tak jak napisałeś, są to hipotezy. Bardzo dobrze udowodniony został za to fakt, że organizmy powstały na drodze ewolucji.

So sie 05, 2017 10:58 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Boro napisał(a):
sapper napisał(a):

O nie... kreacjonista :P Powstanie życia jest zagadką. Najnowsze badania sugerują, że życie może być nieuchronna konsekwencją praw fizyki, ale tak jak napisałeś, są to hipotezy. Bardzo dobrze udowodniony został za to fakt, że organizmy powstały na drodze ewolucji.

No tak, ale ewolucja tez nie zostala udowodniona. :-)
To ciagle hipoteza, choc przyjeta przez Nauke.
To ze nie mamy lepszej i bardziej prawdopodobnej hipotezy wcale nie oznacza ze ta ktora jest dzis najbardziej prawdopodobna jest prawdziwa.

So sie 05, 2017 9:04 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
To trochę zboczenie z tematu, ale odpowiem
luki123 napisał(a):
Ciekawe w jaki inny sposób powstają na naszych oczach np. nowe gatunki owoców/warzyw/psów/kotów jeżeli nie przez dobór sztuczny i naturalny :)
Rozumiem, że nie ma to nic wspólnego z ewolucją i co za tym idzie mutacjami genów. W takim razie z czym ma?

To nie są nowe gatunki tylko odmiany. Różnica jest duża i istotna, bo teoria ewolucji bazuje na specjacji, czyli powstawniu nowych gatunków. Gatunek to zmiana jakościowa w puli genetycznej uniemożliwiająca krzyżowanie z innym gatunkiem, które by dało płodne potomstwo (pojawienie się nowych genów a więc też białek, RNA "regulacyjnych" itp) a odmiany zwierząt czy roślin to tylko zmiany ilościowe czyli zwykłe przetasowania tego co już jest w obrębie istniejących genów. Ewentualnie strata jakiś genów, czyli skurczenie się puli geneowej też daje jakąś odmianę. Ale te odmiany nadal można ze soba krzyżować, bo nadal są tym samym gatunkiem.

Narazie nikt nie był w stanie pokazać specjacji na poziomie molekularnym (udowodnienie powstania nowych genów z nowymi funkcjami czy białek). Najczęstsze zmiany to wspomniana już utrata całego genu albo osłabienie funkcji jakiegoś białka przez mutację albo odwrotnie - podkręcenie tejże funkcji. W genomach organizmów pokazano liczne geny nieczynne, o których się sądzi, że kiedyś były aktywne, ale nie udało się pokazać dzisiaj, że pojawia się coś nowego.

Narazie więc dziś, istnieją dowody tylko na zmienność powodowaną mieszaniem się tego co już jest, stratą albo osłabianiem, lub wzmacnianiem funkcji - czyli wszystko się dzieje tak naprawdę w obrębie jednego zbioru genów, charakterystycznego dla każdego gatunku.
luki123 napisał(a):
Nie? Wirus grypy nie ewoluuje? W takim razie jak się to nazywa?

Wirus grypy mutuje i powstaje nowy szczep, ale nadal jest wirusem grypy. Ot, coś trochę jak dzisiejsze zjawisko wśród ludzi, że młodsze pokolenia są wyższe wzrostem od swoich rodziców w tym samym wieku, ale to nadal ludzie i wszystko dzieje się w granicach elastycznosci gatunku. A dopiero wyjście poza gatunek oznacza ewolucję biologiczną.

N sie 06, 2017 4:34 am
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Merss przenieś wątek o ewolucji do osobnego tematu bo chcę polemizować z Boro i innymi ewolucjonistami... a tutaj się to rozmyje, a jednak się pojawił wątek :-) Bardzo bym chciał by mnie przekonał ktoś do ewolucji bo wychodzę na głąba w towarzystwie!

Edit
Przeniosłam. Jest kilka wątków dotyczących ewolucji. Jeśli ten wątek jest nieodpowiedni, proszę wskazać inny. (merss)

Śr sie 09, 2017 9:53 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
ZYL napisał(a):
Bardzo bym chciał by mnie przekonał ktoś do ewolucji bo wychodzę na głąba w towarzystwie!

Wyobraź sobie, że nie było ewolucji a wszystkie organizmy powstały od razu w pełni ukształtowane. Teraz poczytaj o dowolnym fakcie w biologii. Jeśli wykluczysz ewolucje, nie będzie on miał sensu. Bez ewolucji w biologii nic nie ma sensu. To tak jakby opisywać działanie komputera przy założeniu, że elektrony nie istnieją.

Śr sie 09, 2017 1:00 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Boro napisał(a):
sapper napisał(a):

Pytanie czy trzeba być kreacjonistą lub ewolucjonistą? Ja uważam że oba przypadki są tak samo możliwe dopóki nie zostaną komplementarnie wytłumaczone. Chyba, że Boro wiesz coś więcej. Bardzo bym Cię prosił o dowód na ewolucję, bo nie mogę przyznać, ze należę do nurtu jej zwoleników co głupio wypada w towarzystwie.

Jednak to samo towarzystwo nie jest w stanie mi wytłumaczyć w jaki sposób mutacjami owad (przykładowo motyl) mógł wytworzyć kilka etapów przepoczwarzania. Który organizm mutował? larwa, gąsienica, owad dorosły?

No i np mechanizmy dalece skomplikowane jak echolokacja u nietoperza. Odpowiedzialne za nie są trzy zupełnie odrębne ośrodki. Jeżeli mutowały/ewoluowały, to musiały wyewoluować jednocześnie. Inaczej nietoperz latałby z obciążającym układ emiter lub receptorem fal dźwiękowych, nie mając pojęcia po co on mu jest, dopóki w kolejnej mutacji pojawił się odpowiednio receptor lub emiter. następnie musiał mieć zmianę kodu, który pozwoliłby mu zinterpretować otrzymywane bodźce i upośledzić dotychczas dominujące zmysły.

Są też zwierzęta, które wchodzą w symbiozy z innymi zwierzętami tak dalece skomplikowane, że trudno zrozumieć jak mogło dojść do ich wytworzenia. Musiałyby np dwa zwierzęta zmutować jednocześnie stwierdzając, że od dzisiaj z samotnego trybu życia przechodzimy do trybu współpracy z gatunkiem Y, gdzie Y w tym samym czasie doszedł do tego samego wniosku.

Jak dasz radę to pomóż mi w tych kwestiach. może to było gdzieś wcześniej, ale przeszukiwanie steku dziwnych wpisów by znaleźć 3 odpowiedzi to orka na ugorze. Help!

Śr sie 09, 2017 1:07 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
ZYL napisał(a):
Chyba, że Boro wiesz coś więcej. Bardzo bym Cię prosił o dowód na ewolucję, bo nie mogę przyznać, ze należę do nurtu jej zwoleników co głupio wypada w towarzystwie.

Nie jesteś zacietrzewiony w swoich poglądach, co się bardzo ceni. Wydaja mi się, że w poprzednim poście podałem bardzo mocny dowód. Jeśli z nauk biologicznych wykluczyć teorię ewolucji, to w tej układance nic do siebie nie pasuje.

Nie jestem specjalistą, więc nie wytłumaczę Ci jak powstały te mechanizmy. Podejrzewam, że istnieje kilka hipotez ale nikt raczej nie wie na pewno.

Wiele argumentów i dowodów znajdziesz w świetnej książce Dawkinsa "Najwspanialsze widowisko świata. Świadectwa ewolucji"

Śr sie 09, 2017 2:33 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Boro napisał(a):
Nie jesteś zacietrzewiony w swoich poglądach, co się bardzo ceni. Wydaja mi się, że w poprzednim poście podałem bardzo mocny dowód. Jeśli z nauk biologicznych wykluczyć teorię ewolucji, to w tej układance nic do siebie nie pasuje.

No właśnie nie do końca. Można wymyślić teorię ingerencji kosmitów (jakkolwiek byłaby śmieszna). Są drobnoustroje "pach" i mamy gady, ale nie ruszamy ssaków ani ptaków, walnął meteor "pach" spróbujmy z ssakami i ptakami. Fajna wizja była pokazana jak King-Kong (w ostatniej wersji filmowej) nastrzelał dwóm T-rexom. Mogło tak być? no mogło (bo ssaki już wtedy żyły, inna rzecz, że ciekawe z czego wyewoluowały), ale jednak się nie wydarzyło.

Można też wymyślić teorię oddziaływania nieznanego promieniowania słonecznego (też taką słyszałem), które co kilkadziesiąt milionów lat zabija niemal całą populację, a przy okazji mutuje organizmy do form bardziej złożonych.

A może było kilka równoległych przyczyn rozwoju, a w tym również ewolucja?

Dopóki nie mamy dowodów nie łykam teorii ewolucji jako jedynej słusznej, a tych dowodów nie ma.

Cytuj:
Nie jestem specjalistą, więc nie wytłumaczę Ci jak powstały te mechanizmy. Podejrzewam, że istnieje kilka hipotez ale nikt raczej nie wie na pewno.

Potwierdzona teoria musi pasować do wszystkich elementów. Naukowcy mają z tymi sprawami problem. pasuje im, że kod DNA jest jak alfabet i można nim łatwo tłumaczyć, ze jak zmutował, to się coś nowego zrobiło. Niemniej brakuje wielu form pośrednich i mechanizm nie został potwierdzony. Został również niejako potwierdzony w warunkach laboratoryjnych, tylko w odniesieniu do najprostszych organizmów. W większych organizmach (urasowienie psów np.) prowadzi do osłabiania organizmu.

Cytuj:
Wiele argumentów i dowodów znajdziesz w świetnej książce Dawkinsa "Najwspanialsze widowisko świata. Świadectwa ewolucji"

Spróbuję poczytać, ale Dawkins jest słaby (albo ja jestem uprzedzony). Widziałem z nim debaty i facet słabo argumentuje wybierając najwygodniejsze "fakty" jako dowód.

Śr sie 09, 2017 3:10 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
ZYL napisał(a):
No właśnie nie do końca. Można wymyślić teorię ingerencji kosmitów (jakkolwiek byłaby śmieszna). Są drobnoustroje "pach" i mamy gady, ale nie ruszamy ssaków ani ptaków, walnął meteor "pach" spróbujmy z ssakami i ptakami. Fajna wizja była pokazana jak King-Kong (w ostatniej wersji filmowej) nastrzelał dwóm T-rexom. Mogło tak być? no mogło (bo ssaki już wtedy żyły, inna rzecz, że ciekawe z czego wyewoluowały), ale jednak się nie wydarzyło.

Logika nakazuje wybrać to wytłumaczenie, które jest najprostsze, najbardziej eleganckie i wymaga najmniejszej liczby założeń.
Jak wykonujesz jakiś prosty eksperyment, np wytrącasz kryształy siarczanu miedzi, to wytłumaczenie, że na 5 minut straciłeś świadomość i ktoś w tym czasie podrzucił kryształy, jest możliwe. Jednak stawianie go powyżej prostego wniosku, że siarczan miedzi krystalizuje, byłoby głupotą.
ZYL napisał(a):
Dopóki nie mamy dowodów nie łykam teorii ewolucji jako jedynej słusznej, a tych dowodów nie ma.

Ehh... szczątkowe nogi u ssaków morskich?
ZYL napisał(a):
Potwierdzona teoria musi pasować do wszystkich elementów. Naukowcy mają z tymi sprawami problem. pasuje im, że kod DNA jest jak alfabet i można nim łatwo tłumaczyć, ze jak zmutował, to się coś nowego zrobiło. Niemniej brakuje wielu form pośrednich i mechanizm nie został potwierdzony. Został również niejako potwierdzony w warunkach laboratoryjnych, tylko w odniesieniu do najprostszych organizmów.

Mylisz dwie sprawy. Spójność teorii oraz jej kompletność. Na temat ewolucji wielu rzeczy jeszcze nie wiemy, jednak jest to całkowicie spójna teoria.
ZYL napisał(a):
W większych organizmach (urasowienie psów np.) prowadzi do osłabiania organizmu.

W przypadku psów działał dobór sztuczny a nie naturalny. Psy nie ewoluowały w kierunku lepiej przystosowanych, tylko tak jak życzył sobie tego hodowca.
Polecam Ci również książki Darwina. Wychodząc od zupełnych podstaw wyjaśnia w nich w jaki sposób nie mając żadnych wątpliwości sformułował TE. Jako zagorzały protestant nie podobała mu się ta myśl, jednak pod naporem własnych odkryć musiał zrewidować swoje poglądy. Wciąż jednak dopuszczał, że życie na ziemi mogło rozpocząć się w nadprzyrodzony sposób.
ZYL napisał(a):
Spróbuję poczytać, ale Dawkins jest słaby (albo ja jestem uprzedzony). Widziałem z nim debaty i facet słabo argumentuje wybierając najwygodniejsze "fakty" jako dowód.

Debaty na YT nie są najlepszym przykładem jego argumentacji z powodu beznadziejnych oponentów. Kiedyś odbyła się debata Dawkinsa z Hellerem, jednak nigdzie nie mogę znaleźć całości. Poziom był pewnie o kilka lig wyższy niż te śmieszne dyskusje z YT.
W książkach opisuje wszystko niezwykle logicznie. Czasami ma nawet nieco "suchy" styl. Można go lubić lub nie, ale uważam, że warto się zapoznać.

Śr sie 09, 2017 7:49 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 173 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Następna strona