Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz paź 18, 2018 9:53 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 77 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Kara śmierci - kiedy wolno stosować 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kara śmierci - kiedy wolno stosować
Yarpen Zirgin napisał(a):
Swoją drogą, symptomatyczne jest, że piszesz o moim papieżu. Rozumiem, że złożyłeś akt apostazji albo przeszedłeś do innego wyznania?

Nie mam takiego zamiaru. Czekam na lepsze czasy.. A w czasach zamętu takiego jak dziś zawsze można czerpać z przebogatej Tradycji..

So sie 04, 2018 6:31 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
A teraz odpowiedz na pytanie, które pominąłeś:

Czy możesz wskazać dogmatyczne orzeczenie Kościoła lub papieża na temat dopuszczalności kary śmierci?

So sie 04, 2018 6:43 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Czy możesz wskazać dogmatyczne orzeczenie Kościoła lub papieża na temat dopuszczalności kary śmierci?

Czy KKK nie jest przypadkiem wykładnią zasad wiary, dogmatów?
Zatem jeszcze do niedawna dopuszczano karę śmierci w KKK.
Swoją szosą podczas poszukiwań natrafiłem na ciekawą stronę zatytułowaną: religia-spis-dogmatów-kościoła.
Intrygujące są te z XIII wieku. Przytoczę jako ciekawostkę:

1215 – O oznaczaniu żydów i muzułmanów
Ogłoszone przez Innocentego III na Soborze Laterańskim IV. Żydzi i muzułmanie, mieszkający wśród chrześcijan, zobowiązani zostali do noszenia wyróżniających ich oznak (żółte naszywki iżółte czapki).

1215 – O zakazie praktyk chirurgicznych
Ogłoszone przez Innocentego III na Soborze Laterańskim IV; chirurgia została wykluczona z obrębu medycyny i zakazana.

1252 – O torturach i głodzeniu heretyków
Zgoda na stosowanie wobec heretyków tortur i głodzenia; zawarta w bulli „Ad extirpanda”

To ostatnie orzeczenie dogmatyczne trochę w temacie ;)
źródło:
http://polskiateista.pl/wp-content/uploads/2015/02/religia-spis-dogmatow-kosciola-katolickiego.pdf

So sie 04, 2018 7:31 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
watchman napisał(a):

Czy KKK nie jest przypadkiem wykładnią zasad wiary, dogmatów?
Zatem jeszcze do niedawna dopuszczano karę śmierci w KKK.

Katechizm jest zapisem oficjalnego nauczania Kościoła, a ja nie pytałem gdzie to nauczanie znajdę, ale o to, czy jesteś wstanie wskazać dogmatyczną wypowiedź Kościoła lub papieża na temat stosowania kary śmierci. Ten unik pokazuje, że takiego dogmatu nie potrafisz wskazać, a Twoje pretensje do papieża o zmianę w nauczaniu opierają się tylko o to, że wg Ciebie nie wolno zmienić nawet jednej litery nie tylko w nauczaniu dogmatycznym, ale także i zwyczajnym Kościoła.

Gdybyś znał wiarę i nauczanie Kościoła, to momentalnie byś się zorientował, że to antykatolicka szmira, a nie spis dogmatów.

So sie 04, 2018 8:34 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gdybyś znał wiarę i nauczanie Kościoła, to momentalnie byś się zorientował, że to antykatolicka szmira, a nie spis dogmatów.

To, że jest zamieszczone na stronie polskiateista nie oznacza automatycznie, że są tam same kłamstwa. I odwrotnie. To, że coś mówi papież nie znaczy, że to musi być sama prawda. Ty masz z tym elementarne problemy. Dla Ciebie najważniejsze jest kto coś mówi, a nie co ten ktoś mówi.
To samo co na tej stronie masz np. w Wikipedii:
Bulla papieża Innocentego IV, Ad extirpanda, promulgowana 15 maja 1252 roku, w której papież upoważnił władze świeckie i kościelne do stosowania tortur w celu wymuszenia od heretyków zeznań, a także określił zasady stosowania tortur.
Katechizm jest zapisem oficjalnego nauczania Kościoła, a ja nie pytałem gdzie to nauczanie znajdę, ale o to, czy jesteś wstanie wskazać dogmatyczną wypowiedź Kościoła lub papieża na temat stosowania kary śmierci.

Czyli oficjalne nauczanie Kościoła można sobie zmienić o 180 stopni?
W jednym dniu jest coś moralnie dopuszczone, a na drugi dzień jest już niedopuszczalnym złem? Coś jak z rozwodnikami. Po lewej stronie Odry mogą do Komunii, a po prawej nie mogą.. Absurdy rosną jak grzyby po deszczu.

So sie 04, 2018 9:06 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
watchman napisał(a):

To, że jest zamieszczone na stronie polskiateista nie oznacza automatycznie, że są tam same kłamstwa.

To, że zamieścili na tej liście kilka rzeczywistych dogmatów, nie zmienia niczego w fakcie, że większość tych punktów dogmatami nie jest. W tym te przez Ciebie przytoczone (już pomijam to, że ja prosiłem o dogmat na temat dopuszczalności kary śmierci).

Cytuj:
Katechizm jest zapisem oficjalnego nauczania Kościoła, a ja nie pytałem gdzie to nauczanie znajdę, ale o to, czy jesteś wstanie wskazać dogmatyczną wypowiedź Kościoła lub papieża na temat stosowania kary śmierci.

Czyli oficjalne nauczanie Kościoła można sobie zmienić o 180 stopni?

To, które nie jest dogmatem, można. Ty zaś nadal nie wskazałeś dogmatu, o który prosiłem, co dobitnie pokazuje, że go nie masz. Zaś dopóki go nie wskażesz, dopóty Twoje pretensje do papieża, że wprowadza zmianę w nauczaniu Kościoła na temat kary śmierci są jedynie pustym krzykiem schizmatyka, który nie przyjmuje do wiadomości, że decyduje głos papieża, a nie jego.

So sie 04, 2018 9:16 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Zaś dopóki go nie wskażesz, dopóty Twoje pretensje do papieża, że wprowadza zmianę w nauczaniu Kościoła na temat kary śmierci są jedynie pustym krzykiem schizmatyka, który nie przyjmuje do wiadomości, że decyduje głos papieża, a nie jego.

Dlaczego miałbym przyjmować do wiadomości i stosowania nauczanie tego papieża, w tej sprawie.. Czy on się wypowiedział Ex cathedra? Nie wiadomo czy czasem nie bredzi.. Ja tam wolę np. Bullę Innocentego IV..

So sie 04, 2018 10:33 pm
Gaduła
Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
W Starym Testamencie mamy ukazane prawa stosowania kary śmierci.
Cytuj:
żródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Ksi%C4%99ga_Rodzaju
Księga Rodzaju jest księgą historyczną, to znaczy opisuje wydarzenia w sposób chronologiczny, ze związkami przyczynowo-skutkowymi. Na kanwie historii pierwotnej i historii patriarchów osadzone są opowiadania o charakterze ludowym, etiologicznym lub pouczającym. Według większości współczesnych biblistów nie relacjonują one dokładnie faktów, a jedynie zawierają echa pewnych faktów historycznych i doświadczeń dziejowych narodu żydowskiego Niektóre opowiadania (np. historia potopu, wieży Babel) mają tworzywo wspólne z kulturalnym dorobkiem starożytnego Wschodu, zostały jednak opracowane teologicznie.

W Nowym Testamencie mamy daną prawdę objawioną przez samego Boga.
Prawda ta nas poucza o miłości i miłosierdziu. Jest przeciwstawna sądzeniu i zabijaniu w imieniu tego sądu. Potwierdzają to liczne wersety.
Teraz jest zasadnicze pytanie - komu wierzą chrześcijanie?
Czy wyznawcy Jezusa Chrystusa wierzą Jego nauką i pragną te nauki wdrażać w swoje chrześcijańskie życie?
Czy wypierają je i dalej tak jak starotestamentowi uczeni w piśmie i faryzeusze ustalają własne prawa.

Karać musimy zbrodniarzy i złoczyńców, by się przed nimi bronić i chronić, by dobro miało prawo bytu, ale czy karząc trzeba zabijać?

N sie 05, 2018 1:30 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
wybrana napisał(a):
W Starym Testamencie mamy ukazane prawa stosowania kary śmierci.
Cytuj:
żródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Ksi%C4%99ga_Rodzaju
Księga Rodzaju jest księgą historyczną, to znaczy opisuje wydarzenia w sposób chronologiczny, ze związkami przyczynowo-skutkowymi. Na kanwie historii pierwotnej i historii patriarchów osadzone są opowiadania o charakterze ludowym, etiologicznym lub pouczającym. Według większości współczesnych biblistów nie relacjonują one dokładnie faktów, a jedynie zawierają echa pewnych faktów historycznych i doświadczeń dziejowych narodu żydowskiego Niektóre opowiadania (np. historia potopu, wieży Babel) mają tworzywo wspólne z kulturalnym dorobkiem starożytnego Wschodu, zostały jednak opracowane teologicznie.
W nowym też:
Rz 13:4 bt5 "Jest ona bowiem dla ciebie narzędziem Boga, [prowadzącym] ku dobremu. Jeżeli jednak czynisz źle, lękaj się, bo nie na próżno nosi miecz. Jest bowiem narzędziem Boga do wymierzania sprawiedliwej kary temu, który czyni źle."

Cytuj:
Prawda ta nas poucza o miłości i miłosierdziu. Jest przeciwstawna sądzeniu i zabijaniu w imieniu tego sądu.
Czyli uważasz, że z punktu widzenia istnienie sądów jest nielegalne? ;)
Cytuj:
Potwierdzają to liczne wersety.
W takim razie zapewne nie będziesz miała problemu z ich podaniem.

CIeszę się, że z takim zaangażowaniem bronisz decyzji katolickiego papieża;) Ale nawet broniąc dobrych decyzji wart zadbać, by podawane argumenty miały sens...

N sie 05, 2018 2:21 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
CIeszę się, że z takim zaangażowaniem bronisz decyzji katolickiego papieża;) Ale nawet broniąc dobrych decyzji wart zadbać, by podawane argumenty miały sens...

Tak w tej kwestii zgadzam się zupełnie z Papieżem Franciszkiem nie jako osobą stojącą nta czele Kościoła, ale jako z osobą głoszącą chrześcijańską zasadę wiary.
Jest on moim bratem w wierze tak jak ty, czy inny chrześcijanin. Jedynego największego Arcykapłana mamy w niebie - Jezusa Chrystusa, którego kapłaństwo jest nie przechodnie.
Nie podawałam cytatów potwierdzających moją wypowiedź, bo myślę, że chrześcijanin powinien wiedzieć o czym piszę.
Jeżeli chcesz jednak je tu przeczytać to kilka przytoczę.

Ewangelia Mateusza 5
5,38 Słyszeliście, że powiedziano: Oko za oko i ząb za ząb.
5,39 Lecz ja wam mówię: Nie sprzeciwiajcie się złemu, ale jeśli ktoś uderzy cię w prawy policzek, nadstaw mu i drugi.
5,44 Lecz ja wam mówię: Miłujcie waszych nieprzyjaciół, błogosławcie tym, którzy was przeklinają, dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą i módlcie się za tych, którzy wam wyrządzają zło i prześladują was;

List do Rzymian 12
12,17 Nikomu złem za zło nie odpłacajcie; starajcie się o to, co uczciwe wobec wszystkich ludzi.
12,19 Najmilsi, nie mścijcie się sami, ale pozostawcie miejsce gniewowi. Jest bowiem napisane: Zemsta do mnie należy, ja odpłacę – mówi Pan.
12,21 Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj.

5:43Słyszeliście, iż powiedziano: Będziesz miłował bliźniego swego, a będziesz miał w nienawiści nieprzyjaciela swego.
5:44A Ja wam powiadam: Miłujcie nieprzyjaciół waszych i módlcie się za tych, którzy was prześladują,
5:45Abyście byli synami Ojca waszego, który jest w niebie, bo słońce jego wschodzi nad złymi i dobrymi i deszcz pada na sprawiedliwych i niesprawiedliwych.
5:46Bo jeślibyście miłowali tylko tych, którzy was miłują, jakąż macie zapłatę? Czyż i celnicy tego nie czynią?
5:47A jeślibyście pozdrawiali tylko braci waszych, cóż osobliwego czynicie? Czyż i poganie tego nie czynią?
5:48Bądźcie wy tedy doskonali, jak Ojciec wasz niebieski doskonały jest.

Jk 2:13 bw "Nad tym, który nie okazał miłosierdzia, odbywa się sąd bez miłosierdzia, miłosierdzie góruje nad sądem."

N sie 05, 2018 4:39 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Odpowiedz z cytatem
wybrana napisał(a):
Prawda ta nas poucza o miłości i miłosierdziu. Jest przeciwstawna sądzeniu i zabijaniu w imieniu tego sądu. Potwierdzają to liczne wersety.
Teraz jest zasadnicze pytanie - komu wierzą chrześcijanie?
Czy wyznawcy Jezusa Chrystusa wierzą Jego nauką i pragną te nauki wdrażać w swoje chrześcijańskie życie?
Czy wypierają je i dalej tak jak starotestamentowi uczeni w piśmie i faryzeusze ustalają własne prawa.
Karać musimy zbrodniarzy i złoczyńców, by się przed nimi bronić i chronić, by dobro miało prawo bytu, ale czy karząc trzeba zabijać?

Uważam, że sedno problemu leży zupełnie gdzie indziej.
1. Jezus, ani apostołowie nie nauczali, że chrześcijanie mają tworzyć państwa wyznaniowe i wprowadzać tam prawa oparte na ewangelii.
2. Jezus powiedział do uczniów, że nie należą już do tego świata poprzez fakt wybraństwa.
3. Ap. Paweł powiedział, że żaden żołnierz Chrystusa nie daje się wplątać w sprawy doczesnego świata.
Jaki z tego wniosek?

Tak więc uważam, że nie należy mieszać wiary od systemu rządów, które tworzą prawo, również umieszczając w nim karę śmierci i ten fragment wypowiedzi Ap. Pawła przytaczał Barney. A wiemy, że w tym czasie władzę sprawowali poganie.

Czy przez zniesienie kary śmierci np. w Europie, stała się ona lepsza moralnie, bezpieczniejsza?

Ci co chcą źle czynić nadal to będą robić jeszcze zuchwalej, bo wiedzą że nie zapłacą najwyższej ceny za swoje zbrodnie.
Po owocach poznaje się drzewo.

N sie 05, 2018 5:29 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
Uważam, że sedno problemu leży zupełnie gdzie indziej.
1. Jezus, ani apostołowie nie nauczali, że chrześcijanie mają tworzyć państwa wyznaniowe i wprowadzać tam prawa oparte na ewangelii.
2. Jezus powiedział do uczniów, że nie należą już do tego świata poprzez fakt wybraństwa.
3. Ap. Paweł powiedział, że żaden żołnierz Chrystusa nie daje się wplątać w sprawy doczesnego świata.
Jaki z tego wniosek?

Tak więc uważam, że nie należy mieszać wiary od systemu rządów, które tworzą prawo, również umieszczając w nim karę śmierci i ten fragment wypowiedzi Ap. Pawła przytaczał Barney. A wiemy, że w tym czasie władzę sprawowali poganie.

Czy przez zniesienie kary śmierci np. w Europie, stała się ona lepsza moralnie, bezpieczniejsza?

Ci co chcą źle czynić nadal to będą robić jeszcze zuchwalej, bo wiedzą że nie zapłacą najwyższej ceny za swoje zbrodnie.
Po owocach poznaje się drzewo.

Ci,co czynią źle może nie zapłacą najwyższej ceny tu na ziemi,ale osądzeni będą bardziej sprawiedliwym sądem.
Ich życie w więzieniu pozwoli im żyć z piętnem winy i kary.
Ale przynajmniej otrzymują szansę nawrócenia,przeproszenia, by ratować się przed mękami wiecznymi.
Mylisz się, bo Jezus i Apostołowie nauczali,że wypełnianie praw Bożych jest dla człowieka najważniejsze. Tu nie chodzi o tworzenie państw wyznaniowych, ale tą wiarę ma wyznawać każdy człowiek, który pragnie być zbawiony i nie ważne jaką funkcję sprawuje, czy wykonawczą, czy ustawodawczą, czy osobą podległą władzy.
Żołnierz Chrystusa nie jest zawładnięty żądzami tego świata, ale walczy o prawdę, by prawda zwyciężała i słowo Boże było wypisane w sercach wierzących.

Chrześcijanin strzeże swojej wiary jak oka w głowie, posila się nią, bo ona jest celem jego życia.
Wykładnią wiary chrześcijanina jest Nowy Testament, gdzie mamy prawdę objawioną i daną nam przez samego Boga.
Słowo ciałem się stało i zamieszkało między nami.

N sie 05, 2018 7:27 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nie mylmy, wybrana, poleceń dla chrześcijan z prawem państwowym. Nie odpowiedziałaś - czy istnienie sądów jest nielegalne (bo mamy polecenie "nie sądźcie")?

N sie 05, 2018 7:34 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Odpowiedz z cytatem
wybrana napisał(a):
Ci,co czynią źle może nie zapłacą najwyższej ceny tu na ziemi,ale osądzeni będą bardziej sprawiedliwym sądem.

Nie wszyscy ludzie wierzą w życie pozagrobowe i dla nich kara śmierci ma wymiar sprawiedliwości.
wybrana napisał(a):
Ich życie w więzieniu pozwoli im żyć z piętnem winy i kary.
Ale przynajmniej otrzymują szansę nawrócenia,przeproszenia, by ratować się przed mękami wiecznymi.

Ludzie np. w USA, którzy otrzymali wyrok czapy, przebywają w celach śmieci po kilkanaście lat czekając na wyrok - to wystarczający czas na zrewidowanie swojego życia.
Poza tym pamiętaj, że na ziemi żyją synowie światłości i synowe Złego, a oni nie pragną nawrócenia.

wybrana napisał(a):
Tu nie chodzi o tworzenie państw wyznaniowych, ale tą wiarę ma wyznawać każdy człowiek, który pragnie być zbawiony i nie ważne jaką funkcję sprawuje, czy wykonawczą, czy ustawodawczą, czy osobą podległą władzy.

Jak wyżej - nie wszyscy pragną zbawienia.
Instytucję władzy powołał Bóg i wyposażył ją w prawo sądzenia i miecz.
I to zrobił dla bezpieczeństwa ludzi, aby niebezpieczne jednostki czasem eliminować.
Wytrącając ten miecz z reki władzy ludzie działają wbrew Bożemu postanowieniu i na własną szkodę w imię zwodniczego humanitaryzmu.
wybrana napisał(a):
Żołnierz Chrystusa nie jest zawładnięty żądzami tego świata, ale walczy o prawdę, by prawda zwyciężała i słowo Boże było wypisane w sercach wierzących.

Myślę, że walką chrześcijanina jest zwyczajnie głoszenie Ewangelii, bo ona jest mocą Bożą do zbawienia każdego kto uwierzy, oraz świadczenie swoim życiem.
W Objawieniu Jana mamy obraz jak zwierze bluźni przeciwko Bogu, niebu i jego mieszkańcom, a święci zostaną zwyciężeni. Co to dokładnie oznacza nie wiem, ale w proroctwie Daniela jest też mowa, że prawda zostanie powalona na ziemię, a więc zostanie zwyciężona przez kłamstwo, któremu ludzie uwierzą.

Dopóki jesteśmy na świecie jesteśmy światłością świata i wykorzystajmy ten czas,bo dni są złe.

N sie 05, 2018 8:32 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Chciałbym zadać pytanie o niezmienność nauki KK w kontekście ostatnich zmian w KKK. Co tak naprawdę jest niezmienne w nauce KK jeżeli okazuje się, zmieniają się zasady dotyczące tego kiedy można zabić człowieka a kiedy nie? Podejrzewam też, że nie były to jedyne zmiany które zaszły od czasu wydania pierwszego KKK w 16 w. Jeżeli ktoś ma jakąś wiedzę w tym temacie to proszę aby się nią podzielił.

Pt sie 10, 2018 2:35 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 77 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona