Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt gru 11, 2018 10:56 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 89 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Wieczne potępienie a dobroć Boga 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wieczne potępienie a dobroć Boga
HeresJohnny napisał(a):
Przecież napisałem, że tez fundamentalnych dla mojego światopoglądu nie przyjmuję na wiarę. Poza tym, teorii ewolucji nie akceptuję w oparciu o wiarę, tylko o konkretne argumenty, które za nią stoją i które można poddać weryfikacji za użyciem metody naukowej.

A jakie są fundamentalne tezy Twojego światopoglądu?

Pn lip 30, 2018 11:41 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
HeresJohnny napisał(a):
sahcim napisał(a):
Problem polega na tym, że w Koranie nie ma nigdzie zapisanych słów Boga Abrahama skierowanych do ojca naszej wiary - Abrahama, że jeżeli ktoś nie przyjmie islamu(nie będzie muzułmaninem), to Bóg go potępi zatem ci o których mówisz zmyślają, a ty powtarzasz za nimi bezmyślnie... :D
Dlatego mówiłem o doktrynie(nauczaniu) islamu, tak jak katolicy odnoszą się do doktryny katolickiej, gdy mówią o wiecznym potępieniu. No chyba że Ty jesteś konsekwentny i ignorujesz KKK, a za jedyne źródło dot. swojej religii uznajesz Biblię. No ale wtedy musisz swoje przemyślenia dot. "świadomego odrzucenia Boga" poprzeć cytatami z Pisma Świętego.
Zamiast wymyślać przytocz może jakiś cytat z katolickiej doktryny dot. potępienia, która mówi co innego niż napisałem

Pn lip 30, 2018 11:46 pm
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
[Zamiast wymyślać przytocz może jakiś cytat z katolickiej doktryny dot. potępienia, która mówi co innego niż napisałem

Nie zrozumiałeś mnie. Bynajmniej nie twierdzę, że Twoje poglądy odbiegają od doktryny.
Chodzi mi o to, że Ty Koran uznajesz za jedyne możliwe źródło wiedzy o islamie, jeśli ignorujesz doktrynę(a ta twierdzi, że będziesz potępiony). Dlatego jeśli piszesz o wiecznym potępieniu wg chrześcijaństwa, powinieneś poprzeć to Biblią, bo będąc konsekwentnym KKK(i pozostały dorobek doktryny) nie może stanowić źródła wiedzy.

Pn lip 30, 2018 11:53 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
HeresJohnny napisał(a):
Dlatego jeśli piszesz o wiecznym potępieniu wg chrześcijaństwa, powinieneś poprzeć to Biblią, bo będąc konsekwentnym KKK(i pozostały dorobek doktryny) nie może stanowić źródła wiedzy.

O! Ateista wyznacza co ma być źródłem wiedzy/wiary dla katolika, a co nie.. Świetne, tyle że to co napisałeś nie jest prawdziwe, bo dla nas źródłem jest i Biblia i Tradycja Kościoła (wyrażona m. in. w Katechizmie)

Wt lip 31, 2018 7:30 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Quinque napisał(a):
HJ napisał(a):
Bzdury. Nauka opiera się na tzw. metodzie naukowej.

Stworzonej przez Katolika

Kogo konkretnie masz namyśli? Prekursorów metody naukowej można doszukiwać się wśród ludzi o różnych światopoglądach a nawet żyjących w innych kulturach i wyznających inne religie, niż katolicyzm. Egipski Papirus Edwina Smitha to ok. XVI-XVIII w.p.n.e. i pochodzi z czasów XVII dynastii faraonów. Pomijając nazwiska takich ludzi jak Arystoteles, Epikur, Galileusz, Newton, Popper jest jeszcze świat islamski a wśród nich: Alhazen, Geber, Biruni, Al-Kindi.
https://en.wikipedia.org/wiki/History_o ... fic_method

Quinque napisał(a):
Cytuj:
Jeśli już to wierzę, że ewolucja jest faktem, co wynika chociażby z genetyki.

Co wynika chociażby z genetyki?

To co stwierdza cały świat naukowy ze wszystkich jej szczebli, prawie wszystkich gałęzi i krajów zgodnie uznając ewolucję. Przejdź się na pierwszy lepszy uniwersytet, bo ta wiedza jest ogólnodostępna. Jeżeli ktoś ma wątpliwości zawsze może zgłosić się do Nobla i sprawdzić, czy poruszy naukę w posadach. A może okaże się kolejnym kreacjonistą. I sorki, to nie jest niczyje osobiste widzimisię, tylko fakty są zawsze do sprawdzenia dla każdego, jeśli się postara. Równie dobrze można kwestionować teorię grawitacji.

Quinque napisał(a):
Cytuj:
Poza tym, jest mnóstwo mądrzejszych od Ciebie i mnie, którzy nie wierzą w Boga

Więcej jest wierzących. Natomiast warto zauważyć że wybitnych(Ale to naprawdę wybitnych) naukowców ateistów było kilku może kilkunastu

Pokaż konkretnie nazwiska tych niewierzących i przytocz wierzących z rozróżnieniem, którzy podzielają koncepcję monoteistyczną, panteistyczną i uniwersalistyczną pojęcia "Bóg", bo są one różne i te dwie ostatnie nie mają za wiele wspólnego z mojżeszowym Bogiem Izraelitów rozumianym przez świat judaistyczny, chrześcijański i islamski. Przytocz też kontekst czasowy, w którym zgodnie z konwenansem lub zwyczajem bardziej wypadałoby czy nie wierzyć w jakiegoś Boga.

Wt lip 31, 2018 8:17 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
PeterW napisał(a):
O! Ateista wyznacza co ma być źródłem wiedzy/wiary dla katolika, a co nie.. Świetne, tyle że to co napisałeś nie jest prawdziwe, bo dla nas źródłem jest i Biblia i Tradycja Kościoła (wyrażona m. in. w Katechizmie)

Ech, czasami dochodzę do wniosku, że wiele osób tutaj w ogóle nie czyta postów w ich kontekście.
Sahcim mówi o wiecznym potępieniu i używa w tym celu KKK i tradycji kościoła, a jak ja mówię, że tradycja islamu mówi inaczej(że zostanie potępiony na wieki za bycie katolikiem) i jeśli ta tradycja jest tą właściwą(czyli to islam jest doskonałym objawieniem), to sahcim się skazuje na potępienie i to, że tradycja chrześcijańska mówi inaczej tego przecież nie zmieni. Ja mu nie mówię, co ma być jego źródłem wiedzy o jego religii, tylko oczekuję konsekwencji. Jeśli KKK jest źródłem wiedzy o katolicyzmie, doktryna islamu jest źródłem wiedzy o islamie.

Wt lip 31, 2018 10:58 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Przyznam że nie łapię problemu: jeżeli Niebem jest przebywanie z Bogiem, Piekłem - nie przebywanie z Nim, a sąd polega na tym że w momencie śmierci my decydujemy czy chcemy być z Bogiem czy nie, to gdzie tu miejsce na sprzeczność pomiędzy miłosierdziem Bożym a istnieniem Piekła?

Rozumowanie na zasadzie "jak nie wybiorę bycia w wiecznej relacji z Bogiem to za karę pójdę do piekła" nie ma sensu - bowiem pierwsza część zdania oznacza dokładnie to samo co druga.

Pójdziesz tam, gdzie będziesz chciał.
Owszem, zapewne jeśli rozmiłujesz się w grzechu, w złych rzeczach na ziemi, to będzie Ci trudno wybrac wieczną relację z Nieskońćzonym Dobrem.
Bóg zrobił wszystko, by Ci to ułatwić (nawet umarł za krzyżu, byś był pewien że - jesli tylko Ty sam tego nie uniemożliwisz swoim wolnym wyborem - zrobi wszystko, byś jednak wybrał bycie z Nim tj. Niebo). Zrobi wszystko, oprócz łamania Twojej wolnej woli.

Wystarczy zapamiętać:
  • Niebo to synonim wybrania Boga, a nie nagroda za ten wybór
  • Piekło to synonim odrzucenia Boga, a nie kara za ten wybór

Wt lip 31, 2018 11:09 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Barney, jestem z Ciebie dumna. Czytajcie, bo mądrze prawi.

Wt lip 31, 2018 11:26 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
HeresJohnny napisał(a):
sahcim napisał(a):
[Zamiast wymyślać przytocz może jakiś cytat z katolickiej doktryny dot. potępienia, która mówi co innego niż napisałem

Nie zrozumiałeś mnie. Bynajmniej nie twierdzę, że Twoje poglądy odbiegają od doktryny.
Chodzi mi o to, że Ty Koran uznajesz za jedyne możliwe źródło wiedzy o islamie, jeśli ignorujesz doktrynę(a ta twierdzi, że będziesz potępiony).
A skąd wytrzasnąłeś wniosek, że ja Koran uznaje za jedyne możliwe źródło wiedzy o islamie...?

Wt lip 31, 2018 11:31 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
A skąd wytrzasnąłeś wniosek, że ja Koran uznaje za jedyne możliwe źródło wiedzy o islamie...?

Nie zmieniaj tematu. Powiedz dlaczego tradycja islamu, która mówi, że będziesz potępiony, ma nie być brana pod uwagę, jeśli islam jest tą właściwą religią. Szczególnie, że sam podpierasz się tradycją katolicką.

Wt lip 31, 2018 11:40 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
HeresJohnny napisał(a):
sahcim napisał(a):

Nie zmieniaj tematu.
A kto tu zmienia temat...wciskasz coś po moim adresem, to ja proszę o dowody, że sprawy tak się mają jak piszesz...
Cytuj:
Powiedz dlaczego tradycja islamu, która mówi, że będziesz potępiony, ma nie być brana pod uwagę, jeśli islam jest tą właściwą religią.
A kto i gdzie na tym forum poza tobą sugeruje, że wierzący w Boga Abrahama sahcim będzie potępiony przez tegoż Boga...?
Cytuj:
Szczególnie, że sam podpierasz się tradycją katolicką.
W czym się podpieram, że HeresJohnny bedzie potępiony przez Boga...? Wskaż coś takiego w katolickim nauczaniu lub w moim wpisie...

Wt lip 31, 2018 12:03 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):

A kto i gdzie na tym forum poza tobą sugeruje, że wierzący w Boga Abrahama sahcim będzie potępiony przez tegoż Boga...?

No i znowu rżniesz głupa. Ja pisałem, że jeśli islam jest prawdziwą religią, Ty się skazujesz na potępienie, a Ty stwierdzasz że tradycja islamu to bzdury, bo Koran nic takiego nie mówi. No więc jeśli powinniśmy ignorować tradycję islamu, gdy mówimy o islamie, dlaczego KKK ma jakiekolwiek znaczenie, gdy mówimy o katolicyzmie? Liczy się tylko Biblia idąc takim tokiem rozumowania.
Cytuj:
W czym się podpieram, że HeresJohnny bedzie potępiony przez Boga...? Wskaż coś takiego w katolickim nauczaniu lub w moim wpisie...

Cytuj:
Jeżeli do końca swojego życia będziesz świadomie odrzucał Boga, to przecież Bóg siłą cię nie zbawi od potępienia się...

Czy to nie jest nauczanie wyjęte z tradycji(nauki, doktryny) kościoła katolickiego?

Wt lip 31, 2018 12:12 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nie bardzo rozumiem HeresJohnny - chcesz się czegoś dowiedzieć, czy też zamierzasz nam wmawiać, w co wierzymy a w co nie?

Wt lip 31, 2018 12:19 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
HeresJohnny napisał(a):
sahcim napisał(a):

No i znowu rżniesz głupa. Ja pisałem, że jeśli islam jest prawdziwą religią, Ty się skazujesz na potępienie, a Ty stwierdzasz że tradycja islamu to bzdury, bo Koran nic takiego nie mówi.
No więc jeśli powinniśmy ignorować tradycję islamu, gdy mówimy o islamie, dlaczego KKK ma jakiekolwiek znaczenie, gdy mówimy o katolicyzmie? Liczy się tylko Biblia idąc takim tokiem rozumowania.
Bo w katolicyzmie Biblia jest cześcia(elementem) Tradycji KK, a w islamie nie tradycja się liczy tylko to co jest napisane w Koranie. Doucz się trochę...:P
Cytuj:
Czy to nie jest nauczanie wyjęte z tradycji(nauki, doktryny) kościoła katolickiego?
Najpierw wskaż jakiś dowód, że świadomie odrzucam Boga Abrahama geniuszu logiki..

Wt lip 31, 2018 12:30 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Przyznam że nie łapię problemu: jeżeli Niebem jest przebywanie z Bogiem, Piekłem - nie przebywanie z Nim, a sąd polega na tym że w momencie śmierci my decydujemy czy chcemy być z Bogiem czy nie, to gdzie tu miejsce na sprzeczność pomiędzy miłosierdziem Bożym a istnieniem Piekła?

No chyba, że akurat się woli ujęcie św. Tomasza (a wiadomo, jaki Kościół miał stosunek do jego teologii).

Cytuj:
Czy Bóg odrzuca jakiegoś człowieka?
Tak, Bóg odrzuca jakichś ludzi. Uzasadnienie: wyżej powiedzieliśmy, że przeznaczenie jest częścią opatrzności. Do opatrzności zaś, jak wyżej powiedzieliśmy należy dopuścić do jakowychś uchybień w rzeczach jej podległych. A ponieważ opatrzność Boska prowadzi ludzi do życia wiecznego, do tejże opatrzności należy dopuścić, by niektórzy do tego celu nie doszli; i to właśnie zwie się odrzuceniem.
Jak więc przeznaczenie jest częścią opatrzności odnośnie do tych, których Bóg prowadzi do zbawienia wiecznego, tak odrzucenie jest częścią opatrzności odnośnie do tych, którzy od tego celu odpadają. Widać z tego, że odrzucenie wyraża nie tylko gołe przewidzenie, ale według naszego pojmowania oznacza coś więcej, podobnie jak i opatrzność - jak to wyżej powiedzieliśmy. Chodzi o to, że jak przeznaczenie zawiera w sobie wolę udzielenia łaski i chwały, tak odrzucenie zawiera w sobie wolę dopuszczenia, by ktoś popadł w grzechy, i wolę wymierzenia kary i potępienia za grzech.

Wt lip 31, 2018 12:52 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 89 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona