Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So maja 26, 2018 5:52 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 497 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 29, 30, 31, 32, 33, 34  Następna strona
 Jak działa Ofiara Jezusa? (wydz.) 
Autor Wiadomość
Zagadywacz
Zagadywacz

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jak działa Ofiara Jezusa? (wydz.)
Irbisol napisał(a):
@jozef
Pokonanie diabła bez umierania byłoby niesprawiedliwe?
Nie ma tu żadnej analogii.

Analogia jest następująca: tak jak Bóg Ojciec nie ukarał Kaina za zabójstwo zanim ten nie zabił sprawiedliwego Abla, tak też Bóg Ojciec nie ukarał Diabła zanim ten nie zabił bezgrzesznego Jezusa Chrystusa. Sprawiedliwość i mądrość wymaga, żeby nie karać za coś, czego jeszcze nie popełniono.

jotef
https://myslichrzescijanskie.wordpress.com/

Cz kwi 19, 2018 12:32 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
jotef napisał(a):
Analogia jest następująca: tak jak Bóg Ojciec nie ukarał Kaina za zabójstwo zanim ten nie zabił sprawiedliwego Abla, tak też Bóg Ojciec nie ukarał Diabła zanim ten nie zabił bezgrzesznego Jezusa Chrystusa

Powiedz mi, proszę, skąd wytrzasnąłeś tę podkreśloną naukę?

Cz kwi 19, 2018 12:42 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jaki jest sens rozmawiać o sensie Ofiary Jezusa z kimś, kto nie wierzy ani w jedno, ani w drugie - jedyne co ma na celu to wyśmianie wierzących?
Mt 7:6 "Nie dawajcie psom tego, co święte, i nie rzucajcie swych pereł przed świnie, by ich nie podeptały nogami, i obróciwszy się, was nie poszarpały."

Cz kwi 19, 2018 12:48 pm
Zobacz profil WWW
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Yarpen Zirgin napisał(a):
jotef napisał(a):
Analogia jest następująca: tak jak Bóg Ojciec nie ukarał Kaina za zabójstwo zanim ten nie zabił sprawiedliwego Abla, tak też Bóg Ojciec nie ukarał Diabła zanim ten nie zabił bezgrzesznego Jezusa Chrystusa

Zależy o jaką karę pytasz. Ja piszę o karze za zabicie Pana Jezusa. To było kulminacyjne przewinienie, choć było wcześniejsze, bo napisano: "Diabeł od początku grzeszy" (1 Jana 3:8). Kara za tę kulminację grzechu mogła zostać nałożona dopiero po ukrzyżowaniu. To właśnie krzyż pokonuje Diabła i odbiera mu władzę nad wierzącymi. Oto początek ostatecznej kary Diabła, którą jest jezioro ognia (Mat. 25:41) - co nie przeczy karze wcześniejszej. Dlatego Pan Jezus powiedział:

"Teraz odbywa się sąd tego świata, teraz władca tego świata będzie wyrzucony precz. A ja, gdy będę wywyższony nad ziemię, pociągnę wszystkich do siebie. A mówił to, dając znać, jaką śmiercią miał umrzeć." (Jana 12:31-33)

To niewinna śmierć Jezusa zwycięża Diabła:

"Ponieważ zaś dzieci uczestniczą we krwi i ciele, dlatego i On także bez żadnej różnicy stał się ich uczestnikiem, aby przez śmierć pokonać tego, który dzierżył władzę nad śmiercią, to jest diabła" (Hebr. 2:14)

Również w świetle zapodanych wcześniej cytatów:

Ambrozjaster (IV wiek):

"Grzech został potępiony przez Zbawiciela (...): Najpierw więc potępił grzech, skoro nie zgrzeszył, lecz mu się sprzeciwił. Następnie grzech został potępiony na krzyżu, ponieważ (szatan) zgrzeszył. A skoro jako grzesznikowi odebrana mu została władza, gdy zatrzymał w piekle ludzi z powodu przestępstwa Adama, widząc w nich znak krzyża nie śmiał ich [dłużej] więzić." (Ambrozjaster – Komentarz do Listu św. Pawła do Rzymian)

Leon Wielki:

"Chcąc wyzyskać, wydany kiedyś na cały nasz zepsuty rodzaj wyrok, [Szatan] posunął się wreszcie za daleko, poza swój cyrograf, bo domagał się kary [na krzyżu - j.] za przestępstwo od Chrystusa, nie znajdując w nim winy. Wtedy upada sam przez się podstępem zdobyty pakt śmiercionośny; niesprawiedliwe domaganie się zbyt wiele powoduje utratę całego długu. "Mocarz" pląta się we własne sidła, niegodziwy zamysł szatana obraca się przeciw niemu samemu." (Leon Wielki, Mowy, 22)

Przeczytaj artykuł ks. Bogdana Częsza pt. "Zwycięstwo Chrystusa nad grzechem i szatanem w ujęciu św. Leona Wielkiego". Dostępne w necie.

jotef

Cz kwi 19, 2018 2:34 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
A na pytanie Yarpena odpowiedzi udzielisz? ;)
Zapytał:
Cytuj:
odnosnie Twojego twierdzenia
Cytuj:
Bóg Ojciec nie ukarał Diabła zanim ten nie zabił bezgrzesznego Jezusa Chrystusa

Cz kwi 19, 2018 2:42 pm
Zobacz profil WWW
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
A na pytanie Yarpena odpowiedzi udzielisz? ;)

Udzieliłem odpowiedzi. Yarpen zapytał, skąd wytrzasnąłem tę naukę. Najpierw więc uściśliłem, o jaką naukę chodzi (co miałem na myśli), a następnie wyjaśniłem, że "wytrzasnąłem" ją z Pisma Świętego i od ojców Kościoła. A miałem na myśli to, że choć Diabeł był ukarany już wcześniej za zwiedzenie człowieka, to nie mógł być ukarany za zabicie Chrystusa zanim nie zabił. Ja pisałem o tej drugiej karze, która jest kluczowa.

jotef

Cz kwi 19, 2018 3:04 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
To co przytoczyłeś nie broni tezy, jaką postawiłeś.

Cz kwi 19, 2018 5:13 pm
Zobacz profil WWW
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
To co przytoczyłeś nie broni tezy, jaką postawiłeś.

Ja twierdzę, że po pierwsze, Szatan zabił niewinnego Jezusa i w ten sposób zaciągnął winę i został pokonany (dowód: cytaty). Z tego faktu wynika oczywistość: skoro Jezus "przez śmierć pokonał ... Diabła", to znaczy, że dopiero ta śmierć sprowadza na Diabła karę w postaci odebrania mu władzy nad ludźmi. Za zabicie Jezusa Bóg nie mógł ukarać Diabła wcześniej niż po ukrzyżowaniu. Nie mógł odebrać mu władzy nad wierzącymi bez dzieła krzyża - to chyba oczywiste.

jotef

Cz kwi 19, 2018 6:39 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
sapper napisał(a):
Niezrozumiale sa jedynie twoje wyobrazenia, spekulacje i insynuacje, ktore sa dokladnie takie same jak uznawanie wymyslonych teorii za fakty w sasiednim temacie.

Gdyby twój Bóg miał przesłanki choćby w 1% tak mocne, jak TE, to miałbyś prawo się o niej krytycznie wypowiadać.

---------

jotef napisał(a):
Irbisol napisał(a):
Pokonanie diabła bez umierania byłoby niesprawiedliwe?
Nie ma tu żadnej analogii.

Analogia jest następująca: tak jak Bóg Ojciec nie ukarał Kaina za zabójstwo zanim ten nie zabił sprawiedliwego Abla, tak też Bóg Ojciec nie ukarał Diabła zanim ten nie zabił bezgrzesznego Jezusa Chrystusa.

Czyli do śmierci Jezusa diabeł zachowywał się na tyle poprawnie, że nawet na śmierć nie zasłużył? Mało zła naczynił?

-------

Barney napisał(a):
Jaki jest sens rozmawiać o sensie Ofiary Jezusa z kimś, kto nie wierzy ani w jedno, ani w drugie - jedyne co ma na celu to wyśmianie wierzących?

Bo wiara lub jej brak nie ma tu nic do rzeczy.
Postawię pytanie inaczej - co to za sens, o którym można rozmawiać tylko z wierzącycm? Bezsens. Jeżeli coś ma sens, to można o tym czymś porozmawiać z każdym.

Cz kwi 19, 2018 8:09 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Irbisol napisał(a):
Postawię pytanie inaczej - co to za sens, o którym można rozmawiać tylko z wierzącycm? Bezsens. Jeżeli coś ma sens, to można o tym czymś porozmawiać z każdym.
Ja bardzo lubię matematykę, tylko że żaden humanista nie rozumie co do niego mówię.
Rozumiesz analogię?

Cz kwi 19, 2018 9:27 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Irbisol napisał(a):
Bo wiara lub jej brak nie ma tu nic do rzeczy.
Rozmowa o szczegółowych aspektach związanych z wiarą z niewierzącym ma dokładnie taki sens, jak rozmowa o pięknie obrazów Moneta z osobą ślepą od urodzenia.
Będzie mówił o fakturze obrazu dostępnej dla zmysłu dotyku, może mówić o zapachu... a potem powie: "udowodnij mi, że to piękne. Tylko bez odwoływania się do banialuków o kolorach, rozmawiajmy o tym, co poznawalne..."

Obrazek

Cz kwi 19, 2018 11:47 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
16/Niektórzy uczeni w Piśmie, spośród faryzeuszów, widząc, że je z grzesznikami i celnikami, mówili do Jego uczniów: Czemu On je i pije z celnikami i grzesznikami? 17/Jezus usłyszał to i rzekł do nich: Nie potrzebują lekarza zdrowi, lecz ci, którzy się źle mają. Nie przyszedłem powołać sprawiedliwych, ale grzeszników. (Mar. 2:16,17)

Pt kwi 20, 2018 8:18 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Nie za wszelką cenę rozmawiać, bo znajdziemy w NT scenę, gdy Jezus milczał. Pisano też o odchodzeniu od niegościnnych domów, strzepywaniu pyłu z sandalów, otwieraniu drzwi na wyraźne pukanie - ani chwili wcześniej. Obowiązuje więc chyba zlota zasada znana od starożytności; z kim, o czym i kiedy rozmawiać. Pan Bóg stosuje ciekawą strategię romowy z czlowiekiem: podchodzi, daje czas człowiekowi, kolejny raz podchodzi już zupełnie inaczej. zawsze jednak wchodzi na to miejsce, w którym znajduje się czlowiek.
Obowiązek przekierowany na wierzącego Niewierzący może nie rozumieć, mimo że ma odrębne zdanie na ten temat.

Pt kwi 20, 2018 9:52 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Analogie że sztuką i dziedziną nauki są bez sensu. W przypadku ofiary jezusowej wrażliwość na sztukę nie jest czynnikiem, a kwestie pojęciowe można dodefiniować.

Samo uwierzenie nie powoduje rozumienia.

Pt kwi 20, 2018 10:35 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Rozmowa o szczegółowych aspektach związanych z wiarą z niewierzącym ma dokładnie taki sens, jak rozmowa o pięknie obrazów Moneta z osobą ślepą od urodzenia.
Będzie mówił o fakturze obrazu dostępnej dla zmysłu dotyku, może mówić o zapachu... a potem powie: "udowodnij mi, że to piękne. Tylko bez odwoływania się do banialuków o kolorach, rozmawiajmy o tym, co poznawalne..."

Obrazek

Irbisol napisał(a):
Analogie że sztuką i dziedziną nauki są bez sensu
Tako rzecze Irbisol. Nie pisze czemu.
Cytuj:
W przypadku ofiary jezusowej wrażliwość na sztukę nie jest czynnikiem
https://sjp.pwn.pl/sjp/analogia;2440142.html

Irbisol napisał(a):
Samo uwierzenie nie powoduje rozumienia.
A kto twierdzi, że wystarczy "samo uwierzenie"?
Samo posiadanie zmysłu wzroku też nie powoduje, że rozumie się piekno obrazów Moneta.

Pt kwi 20, 2018 11:03 am
Zobacz profil WWW
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 497 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 29, 30, 31, 32, 33, 34  Następna strona