Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So lis 18, 2017 1:48 pm

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 263 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 14, 15, 16, 17, 18
 Prorok krzysiekniepieklo zaprasza 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Prorok krzysiekniepieklo zaprasza
Barney napisał(a):
Nie rozpatrujemy Judasza pod żadnym kątem. Widzę, że, nie mając NIC na uzasadnienie swoich wymysłów, usiłujesz zmienić temat na motywy i późniejsze postępowanie Judasza.
Taki chwyt "a la Świadek Jehowy" ;)

Rozmawiamy na zupełnie inne tematy:
  • o tym, że Twoja egzegeza tekstu Łukasza nie da się pogodzić z tekstem pozostałych Ewangelii.
    Podałem interpretację, która jest niesprzeczna z wszystkimi czterema relacjami. Jesli chcesz jej zaprzeczyć, poszukaj innej, również niesprzecznej. Albo spróbuj udowodnić, że Twoja aktualna jest niesprzeczna
  • o tym, że nawet, gdybys miał rację i Judasz by otrzymał Komunię, nie oznacza to, ze w stanie grzechu śmiertelnego nalezy przystępować do Komunii Świetej; przeciwnie, los Judasza pokazuje, czym to się kończy (zresztą w mysl tego, jak o tym pisał Paweł)

• o tym, że Twoja teza jakoby umycie nóg apostołom było obrzędem odpuszczenia grzechów nie ma żadnych podstaw biblijnych - tym bardziej, że dokładnie wiadomo jakie ten obrzęd ma znaczenie podczas wieczerzy sederowej.

W dodatku Jezus dokładnie powiedział, po co to zrobił (i nie było to bynajmniej odpuszczenie grzechów):
    "A kiedy im umył nogi, przywdział szaty i znów zajął miejsce przy stole, rzekł do nich:
    Czy rozumiecie, co wam uczyniłem?"

i wyjasnił:
    "Wy Mnie nazywacie „Nauczycielem” i „Panem”, i dobrze mówicie, bo nim jestem. Jeżeli więc Ja, Pan i Nauczyciel, umyłem wam nogi, to i wy powinniście sobie nawzajem umywać nogi. Dałem wam bowiem przykład, abyście i wy tak czynili, jak Ja wam uczyniłem." /J 13,12-15/
  • o tym, wreszcie, że (dobre gdyby było zachętą, złe, jesli przedstawiane jest jako rzekoma obligatoryjność) nawoływanie do codziennej Komunii Świętej, jesli jest połączone z głoszeniem, że nalezy przystępować nawet w stanie grzechu ciężkiego jest prowadzeniem ludzi prosto do piekła i jednoznacznie kwalifikuje CIę jako fałszywego proroka.

Barney, Ty czytasz ale nie rozumiesz tego co czytasz.
To PeterW poruszył sprawę Judasza po zdradzie, nie ja.

Co do Ewangelii Łukasza, to różnica jest tylko taka, czy ujawnienie zdrady było w trakcie Komunii, czy przed Komunią. Ta różnica z punktu widzenia, czy Judasz przyjął Komunię czy nie, to nie ma żadnego znaczenia.
Łukasz pisze wprost, że Judasz był podczas Komunii i dlatego Ewangelię Łukasza usiłujesz wyrzucić do kosza.

Co do obligatoryjności codziennej Komunii, to ja tego nie głoszę.
Ja twierdzę, że bez codziennej Komunii, nie można być na stałe w królestwie Bożym. Komu się nie chce, to bywa w królestwie Bożym tylko gościem ( jest tam od czasu do czasu) Każdy może wybrać.

Co do przyjmowania Komunii w stanie grzechu śmiertelnego, to nigdy czegoś takiego nie proponowałem.

Śr sie 02, 2017 11:11 am
Gaduła
Gaduła

PeterW; faktycznie, z tym powieszeniem Judasza, źle zrozumiałem - przepraszam.

Śr sie 02, 2017 11:16 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Cytuj:
Co do Ewangelii Łukasza, to różnica jest tylko taka, czy ujawnienie zdrady było w trakcie Komunii, czy przed Komunią. Ta różnica z punktu widzenia, czy Judasz przyjął Komunię czy nie, to nie ma żadnego znaczenia.
Tylko wówczas, jeśli - tak jak Ty to robisz - nie uznajemy, że wszystkie cztery relacje ewangeliczne są prawdziwe.
Bo jeśli uznajemy prawdziwość wszystkich Ewangelii (a nei tylko Łukasza), to jest sprawa kluczowa, bowiem u Jana czytamy, że Judasz wyszedł "zaraz" po spożyciu, podanego przez Jezusa kawałka chleba umaczanego w przyprawach, a więc przed zarówno konsekracją afikomanu, jak i przed "Kielichem Błogosławieństwa" który konsekrował Jezus. Prawdopodobnie w chwili, kiedy Jezus zaczynał konsekrować afikoman, co zgadzałoby się z wersją Łukasza.
Cytuj:
Łukasz pisze wprost, że Judasz był podczas Komunii
Pisze że był, ale nie pisze że przyjął. Jezus zwrócił uwagę na to, że jest z nimi zdrajca, podczas konsekracji - jest to jedyna wersja, która jest zgodna z wszystkim czterema Ewangeliami. Wygląda na to, że w wyniku tego zwrócenia uwagi Judasz natychmiast wyszedł.
Cytuj:
i dlatego Ewangelię Łukasza usiłujesz wyrzucić do kosza.
Nie pokrywaj fałszywymi oskarżeniami swoich kłamstw - ja, w przeciwieństwie do Ciebie, uzgadniam wszystkie cztery relacje ewangeliczne, a nie tylko jedną. To Ty ograniczasz się do Łukasza, bo ta wersja, wyjęta z kontekstu Pisma i zinterpretowana pokrętnie przez Ciebie pasuje do Twoich urojeń.

Śr sie 02, 2017 11:24 am
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Problem jest w tym Barney, że nie masz prawa odrzucić Ewangelii Łukasza. tak jest wprost, że Judasz był podczas Komunii.

Śr sie 02, 2017 11:28 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

krzysiekniepieklo napisał(a):
Problem jest w tym Barney, że nie masz prawa odrzucić Ewangelii Łukasza. tak jest wprost, że Judasz był podczas Komunii.
Nie odrzucam, nie kłam po raz kolejny.
Podana przeze mnie wersja jest zgodna z WSZYSTKIMI Ewangeliami, łącznie z Ewangelią wg św.Łukasza.
W przeciwieństwie do Twojej, która jest niezgodna np. z Ewangelią wg Jana.

Więcej czytaj, mniej kłam, Krzysiu.

Śr sie 02, 2017 12:00 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Powiedz mi Barney, czy jest napisane wprost, że któryś uczeń przyjął Komunię? Jak nie ma napisane, że Jan przyjął Komunię, nie ma napisane, że Mateusz przyjął, to nie wymagaj żeby było napisane, że Judasz przyjął. Skoro był podczas komunikowania, to przyjął, bo nikt nie napisał, że nie przyjął.

Śr sie 02, 2017 4:02 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

dobra
Dość tych bzdur zamykam.
To jednak forum dyskusyjne a nie forum plucia na Kościół katolicki.

Śr sie 02, 2017 5:18 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Pozwolę sobie przywołać interpretację Benedykta XVI.
A po spożyciu kawałka [chleba] wstąpił w niego szatan (J 3, 27)
Znalazł się pod panowaniem kogoś innego. Kto zrywa przyjaźń z Jezusem ten nie odzyskuje wolności, lecz zostaje niewolnikiem innych mocy. Fakt zdradzenia jest następstwem działania innych mocy, na które się Judasz otworzył. Epizod z Judaszem Jan tłumaczy dramatycznymi słowami
on więc po spożyciu kawałka[chleba] zaraz wyszedł. A była noc (13, 30).
1. 'Zgrzeszyłem' mówi swym zleceniodawcom. Próbuje ocalić Jezusa i zwraca pieniądze (Mt 27, 3). Widoczny jest więc krok ku nawróceniu, nie wymazał światła z duszy.
2. Następuje druga tragedia polegająca na niemożności uwierzenia w przebaczenie. Jego skrucha zmienia się w rozpacz, odtąd widzi już tylko siebie i swoje ciemności. To fałszywa skrucha, która utraciła zdolność nadziei i widzi tylko własne ciemności, jest destrukcyjna. Prawdziwa skrucha zawiera nadzieję.
3. Judasz wychodzi na zewnątrz także w głębszym sensie. Wchodzi w noc, znalazł się pod panowaniem ciemności (J 3, 29; Łk 22, 53)

Spotykamy tu niebezpieczeństwo wierzącego, który w następstwie całej serii drobnych niewierności podupada duchowo i w końcu wychodzi ze światłości, wchodzi w noc i traci zdolność nawrócenia się.

Śr sie 02, 2017 9:29 pm
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 263 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 14, 15, 16, 17, 18