Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn lis 20, 2017 11:34 am

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 263 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18  Następna strona
 Prorok krzysiekniepieklo zaprasza 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Prorok krzysiekniepieklo zaprasza
Jockey napisał(a):
[b]Doszedłem do takiego wniosku:

Ja sądzę, że krzysiekniepiekło nie jest trollem, tylko gościem przekonanym co do swojej interpretacji poszczegóonych fragmentów Pisma - ale tak na 90%.
Te 10% jednak nie daje mu spokoju, więc konfrontuje swoje refleksje np na tym forum i dotąd będzie uparcie powtarzał swoje przemyślenia, dopóki ktoś przekonywująco (wg niego oczywiście) mu nie uzasadni innej interpretacji.

Drugim motywem krzyskaniepieklo jest wg mnie stosunkowo wysoki procent motywacji poznawczych w jego osobowosci, a to sprawia że:
1) chce mieć wyjaśnione a nie tylko podane do wierzenia oraz
2) nie jest w stanie utrzymać swoich refleksji i wg niego odkryć czy objawień, wewnątrz siebie, tylko musi jej rozproszyć, podzielić sie nimi.

Wt sie 01, 2017 6:35 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
krzysiekniepieklo napisał(a):
Yarpen; skoro twierdzisz, że obmycie nóg uczniom nie oznacza obmycia z grzechów, to by znaczyło, że przed komunią wcale nie trzeba się obmywać z grzechów bo Jezus ich z grzechów nie obmył.

Zadziwia mnie Twoje przekonanie, że akt odpuszczenia grzechów Apostołom musi być opisany w Biblii, aby rzeczywiście wtedy miał miejsce. :)
O tym, czym było obmycie nóg Apostołom przez Chrystusa napisał Barney. Nie będę po nim powtarzał.

Cytuj:
Co do obecności Judasza podczas Komunii, to jest oczywiste, że był. Poczytaj sobie Ewangelie - Marka, Łukasza i Mateusza. według tych trzech Ewangelii Judasz był podczas Komunii.

Sęk w tym, że taki wniosek można by wysnuwać jedynie na podstawie Ewangelii wg św. Łukasza (ujawnienie zdrajcy po ustanowieniu Eucharystii), ale przeczą mu pozostali dwaj synoptycy (ujawnienie przez ustanowieniem) oraz św. Jan (ujawnienie i wyjście Judasza już na samym początku Ostatniej Wieczerzy, tuż po obmyciu nóg).
Dlatego rzeczywiście oczywistym, a nie jedynie w Twoim przekonaniu, jest fakt, ze prezentujesz kolejne swoje interpretacje mające podpierać wyznawaną przez Ciebie wiarę o tym, iż każdy ma przystępować do Komunii Świętej.

Aha... Odpowiedz, krzysiu, na to, co pominąłeś:

Pan Jezus obmył mu nogi tak jak pozostałym uczniom ( obmył go z grzechów)(...)

Wskaż miejsce w Biblii lub nauczaniu Kościoła, że obmycie nóg apostołom było obmyciem ich z grzechów, a pociągniemy ten temat.

Cytuj:
Dlaczego Kościół nie naśladuje Jezusa w tym względzie? Nie chce takich obmywać z grzechów i dawać im Komunii?

Miałeś to już wyjaśniane i na wiara.pl i na Twoim blogu, więc skończ z takimi kłamstwami, bo mówiąc fałszywe oskarżenia pod adresem Kościoła dobitnie pokazujesz kto Cię posłał.

Aha... Kościół nikomu nie zabrania skorzystania z Sakramentu Pojednania, a następnie przystąpienia do Komunii. To od grzesznika zależy czy z tej możliwości skorzysta. To, że tego nie robi, bo np. nie chce zerwać z grzechem, którego się dopuszcza, to już wyłącznie jego wina i nie obciążaj za to Kościoła.

Mój blog: www.yarpen-zirgin.pl

Wt sie 01, 2017 8:02 am
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Co do obmycia nóg, to Jezus powiedział do Piotra zanim obmył mu nogi - jeśli cię nie obmyję, nie będziesz miał udziału ze mną. to wyklucza możliwość, że to było zwykłe obmycie, skoro od tego zależy udział z Chrystusem. Obmywał sam Bóg, a więc obmywał z grzechów. Nikt inny na ten moment nie mógł tego zrobić, bo to by nie oznaczało obmycia z grzechów.

Wt sie 01, 2017 8:30 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Co do obmycia nóg, to Jezus powiedział do Piotra zanim obmył mu nogi - jeśli cię nie obmyję, nie będziesz miał udziału ze mną. to wyklucza możliwość, że to było zwykłe obmycie, skoro od tego zależy udział z Chrystusem.
Oczywiście. Apostołowie bowiem mieli mieć udział - jako pierwsi prezbiterzy - w sprawowaniu Mszy Świętej.
Cytuj:
Obmywał sam Bóg, a więc obmywał z grzechów.
Nie ma takiego wynikania.
Cytuj:
Nikt inny na ten moment nie mógł tego zrobić, bo to by nie oznaczało obmycia z grzechów.
I nie oznaczało. A w każdym razie nie powodowało ich odpuszczenia, podobnie jak obmycie kapłana który miał wejść do Miejsca Najświetszego w Świątyni oznaczało czystość rytualną, ale nie odpuszczało grzechów.

Co do reszty - ostatni list Yarpena wyjaśnia wszystko - łącznie z Twoją postawą - co na temat Twoich twierdzeń jest do powiedzenia.

Wt sie 01, 2017 8:40 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Co do obmycia nóg, to (...)

Co do obmycia nóg, to jak chcesz dowodzić, że było to obmycie z grzechów, to wskaż stosowny fragment Biblii lub nauczania Kościoła, który o tym mówi. Twoja "prorocka" mowa to za mało. Przy okazji odnieś się do tego, co pominąłeś:

Cytuj:
Co do obecności Judasza podczas Komunii, to jest oczywiste, że był. Poczytaj sobie Ewangelie - Marka, Łukasza i Mateusza. według tych trzech Ewangelii Judasz był podczas Komunii.

Sęk w tym, że taki wniosek można by wysnuwać jedynie na podstawie Ewangelii wg św. Łukasza (ujawnienie zdrajcy po ustanowieniu Eucharystii), ale przeczą mu pozostali dwaj synoptycy (ujawnienie przez ustanowieniem) oraz św. Jan (ujawnienie i wyjście Judasza już na samym początku Ostatniej Wieczerzy, tuż po obmyciu nóg).
Dlatego rzeczywiście oczywistym, a nie jedynie w Twoim przekonaniu, jest fakt, ze prezentujesz kolejne swoje interpretacje mające podpierać wyznawaną przez Ciebie wiarę o tym, iż każdy ma przystępować do Komunii Świętej.

Cytuj:
Dlaczego Kościół nie naśladuje Jezusa w tym względzie? Nie chce takich obmywać z grzechów i dawać im Komunii?

Miałeś to już wyjaśniane i na wiara.pl i na Twoim blogu, więc skończ z takimi kłamstwami, bo mówiąc fałszywe oskarżenia pod adresem Kościoła dobitnie pokazujesz kto Cię posłał.

Aha... Kościół nikomu nie zabrania skorzystania z Sakramentu Pojednania, a następnie przystąpienia do Komunii. To od grzesznika zależy czy z tej możliwości skorzysta. To, że tego nie robi, bo np. nie chce zerwać z grzechem, którego się dopuszcza, to już wyłącznie jego wina i nie obciążaj za to Kościoła.

Wt sie 01, 2017 9:03 am
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Yarpen; ty czytasz cztery Ewangelie i piszesz sobie piątą, bo Ci Judasz nie pasuje. Jak te Ewangelie czytasz osobno, a każda stanowi pewną całość, to z żadnej Ewangelii czytanej osobno, nie wyciągniesz wniosków, że Judasza nie było podczas Komunii. Tamci nie piszą, że Judasz wychodził. Jan pisze, że jak wychodził, to była ciemna noc więc też nie mogło to być na początku. Chcesz powiedzieć, że Judasz przyszedł na Paschę, a wyszedł zanim się zaczęła?
W taką głupotę to sam nie wierzysz, więc po co takie głupoty piszesz?

Wt sie 01, 2017 10:11 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Yarpen; ty(...)

Zostaw mnie w spokoju, a zajmij się pisaniem odpowiedzi na mojego posta. Całego, a nie jedynie wybranych fragmentów.

Wt sie 01, 2017 10:17 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Jan pisze, że jak wychodził, to była ciemna noc więc też nie mogło to być na początku.
Naprawdę? Mały teścik wiedzy - o jakiej porze zaczynała się wieczerza sederowa?
Cytuj:
Chcesz powiedzieć, że Judasz przyszedł na Paschę, a wyszedł zanim się zaczęła?
Yarpen nie spekuluje i nie myli - jak Ty to czynisz - swoich spekulacji z faktami opisanymi w Biblii.

Odpowiedz na kwestie jakie poruszył w swoim poście, zamiast go atakować.

Wt sie 01, 2017 10:26 am
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Yarpen; na podstawie Ewangelii Łukasza można wyciągnąć wniosek, że Judasz był podczas Komunii. Naodatawie wszystkich Ewangeli razem wzietych i na podstawie każdej Ewangelii z osobna, nie da się wyciągnąć wniosku, że Judasza podczas Komunii nie było.

Wt sie 01, 2017 10:28 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Yarpen; ty czytasz cztery Ewangelie i piszesz sobie piątą, bo Ci Judasz nie pasuje. Jak te Ewangelie czytasz osobno, a każda stanowi pewną całość, to z żadnej Ewangelii czytanej osobno, nie wyciągniesz wniosków, że Judasza nie było podczas Komunii. Tamci nie piszą, że Judasz wychodził. Jan pisze, że jak wychodził, to była ciemna noc więc też nie mogło to być na początku. Chcesz powiedzieć, że Judasz przyszedł na Paschę, a wyszedł zanim się zaczęła?

Krzysiu, ale co to ma do rzeczy?
Jesli Jezus podal mu chleb umoczony w winie to znaczy ze lamanie chleba sie zaczelo, a Judasz mogl byc pierwszym ktoremu Jezus podal chleb.
Poza tym Jezus wyjasnial ze ktos go wyda, wiec to swiadczy o naukach, ktore mogly trwac dlugo przed rozpoczeciem lamania chleba, a ktore moglo rozpoczac sie dosc pozno w nocy.
W ogole wlasnie wiekszosc rzekomych niescislosci to wrecz odwrotnie, to sa precyzyjnne wskazowki jak dokladnie bylo bo pozostawiaja jedynie jedna mozliwa kolej zdarzen.

Wt sie 01, 2017 10:29 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Yarpen; na podstawie (...)

Powtarzaniem swoich tez nie sprawiasz, że pojawia się odpowiedź na mój post:

Co do obmycia nóg, to (...)

Co do obmycia nóg, to jak chcesz dowodzić, że było to obmycie z grzechów, to wskaż stosowny fragment Biblii lub nauczania Kościoła, który o tym mówi. Twoja "prorocka" mowa to za mało. Przy okazji odnieś się do tego, co pominąłeś:

Cytuj:

Cytuj:

Wt sie 01, 2017 10:47 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

sapper napisał(a):
Jesli Jezus podal mu chleb umoczony w winie to znaczy ze lamanie chleba sie zaczelo, a Judasz mogl byc pierwszym ktoremu Jezus podal chleb.
Niestety, nie. Chleba nie maczano w winie, tylko w miseczkach z różnymi... nie wiem jak to powiedzieć, dzisiaj byśmy nazwali to "dipami" :)
Ów chleb nie był tym kawałkiem macy (afikomanem) który Jezus konsekrował.

Cytuj:
W ogole wlasnie wiekszosc rzekomych niescislosci to wrecz odwrotnie, to sa precyzyjnne wskazowki jak dokladnie bylo bo pozostawiaja jedynie jedna mozliwa kolej zdarzen.
Słusznie.

Zróbmy mały przegląd:

Krzysztof zapomina, że żadna interpretacja bibijna konkretnego fragmentu nie może byc sprzeczna z całą resztą Pisma. Niestety, egzegeza jaką zaproponowałeś, Krzysztofie, dla fragmentu z Łukasza jest sprzeczna z innymi ewangeliami.

Mateusz (Mt 26, 17-30) - Judasz zdemaskowany przez Jezusa podczas uczty (pomiędzy II i III "kielichem", "Kielich błogosławieństwa" który Jezus konsekrował, następuje po tej uczcie, patrz struktura sederu w http://forum.wiara.pl/viewtopic.php?f=1&t=39040&start=0 ). Mateusz nie pisze o tym kiedy Judasz wyszedł (choć trochę dziwne byłoby gdyby po takiem zdemaskowaniu został - rozstrzygnie to zaraz dla nas Jan)

Jan (J 13, 1-37) - podobnie jak u Mateusza, Judasz zostaje zdemaskowany podczas uczty (a więc PRZED konsekracją). Jan opisuje iż bezpośrednio po zdemaskowaniu Judasz wychodzi.

Przy okazji - wprawdzie Jan pisze o Judaszu, iż "po spożyciu kawałka [chleba] wstąpił w niego szatan" (oczywiście, chodzi o kawałek chleba z uczty, a nie Ciało Chrystusa), to wcale nie znaczy, że szatan nie miał go w szponach szybciej - Jan nadmienia, że Judasz słuchał szatana już podczas obmywania nóg przed Wieczerzą: W czasie wieczerzy, gdy diabeł już nakłonił serce Judasza Iskarioty, syna Szymona, aby Go wydał, (3) [Jezus], wiedząc, że Ojciec oddał Mu wszystko w ręce oraz że od Boga wyszedł i do Boga idzie, (4) wstał od wieczerzy i złożył szaty. A wziąwszy prześcieradło, nim się przepasał.

W relacji Łukasza (Lk 22,1-38), jako jedynej, czytamy, że zdemaskowanie nastąpiło w czasie komunikowania. Łukasz nic jednak nie mówi o wychodzeniu Judasza.

Wreszcie Marek (Mk 14,1-26) - zdemaskowanie następuje przed konsekracją, Marek nie wspomina o wychodzeniu Judasza

Mamy więc w skrócie:
  • Mateusz - zdemaskowanie Judasza przed Komunią, brak informacji o wyjściu Judasza
  • Jan - zdemaskowanie Judasza przed Komunią, Judasz wychodzi natychmiast po zdemaskowaniu
  • Łukasz - zdemaskowanie podczas Komunii, brak informacji o wyjściu Judasza
  • Marek - zdemaskowanie przed Komunią, brak informacji o wyjściu Judasza

Jakie są możliwości pogodzenia tych sprzeczności?
Moim zdaniem są dwie możliwości:
  • przyjąć, że podobne rozbieżności mogą się zdarzyc (biblia wszak jest nieomylna co do przekazu wiary, a nie szczegółów typu "Judasz się powiesil czy rzucił z góry?"). Jest to jednak trochę dla mnie kiepskie wytłumaczenie w tym wypadku, chociaż go całkiem nie odrzucam.
  • druga możliwość pogodzenia relacji jest dużo prostsza i dużo bardziej prawdopodobna - przy tym typowa dla relacjonowania jednego wydarzenia przez parę różnych osób: przypatrzmy się owej relacji Łukasza:
    "Następnie wziął chleb, odmówiwszy dziękczynienie, połamał go i podał im, mówiąc: To jest Ciało moje, które za was będzie wydane: to czyńcie na moją pamiątkę! Tak samo i kielich [wziął] po wieczerzy, mówiąc: Ten kielich to Nowe Przymierze we Krwi mojej, która za was będzie wylana. (21) Lecz oto ręka mojego zdrajcy jest obok Mnie na stole."

Wygląda na to, że Jezus po prostu zdemaskował Judasza pod koniec uczty, kiedy to zgodnie z porządkiem sederowym - przystępował do spożycia afikomanu - kawałka macy, który konsekrował jako swoje cialo i wypicia Trzeciego Kielicha, tzw. Kielicha błogosławieństwa(to że był to ten własnie kielich, wiemy z 1Kor 10:16 )
    Konsekrował, i powiedział - w jednym ciągu - o "ręce zdrajcy na stole". W tym momencie Judasz wyszedł, prawdopodobnie nie komunikując.
    Takie rozumienie uzgadnia wszystkie cztery relacje ewangeliczne - może komuś się nie podobac, ale wówczas musi podać inne rozumienie, ktore nie jest sprzeczne z żadną z nich.

Wt sie 01, 2017 11:18 am
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Barney; powiedz mi jakie jest oficjalne stanowisko KK w sprawie Komunii Judasza? Wydaje mi się, że w tak kluczowej sprawie dla zrozumienia Bożego miłosierdzia, KK nie ma żadnego oficjalnego stanowiska. Każdy może mówic co chce. Znasz oficjalne stanowisko? Mogę Ci podac namiary na księdza, który twierdzi, że Judasz Komunię dostał. Jak rozmawiałem ze starszymi księżmii, to prawie wszyscy twierdza, że nie dostał Komunii. Widzisz, ta tym gruncie niedługo będzie wielka kłótnia. Jak by Judasz wyszedł przed Komunią, to by wszyscy o tym napisali. Jak Judasz wychodził, to wszyscy myśleli, że idzie zrobić zakupy na swięto. Wersja, że wychodził wkurzony z powodu wyjawienia zamiaru zdrady raczej nie jest prawdziwa. Skoro myśleli, że idzie zrobić zakupy, to znaczy, że było już po wieczerzy.

Wt sie 01, 2017 2:37 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Barney; powiedz mi jakie jest oficjalne stanowisko KK w sprawie Komunii Judasza?
Już Ci tu mówiono: Kościół wydaje "oficjalne stanowiska" w sprawie prawd wiary, a nie fragmentów Pisma.
Cytuj:
Wydaje mi się, że w tak kluczowej sprawie dla zrozumienia Bożego miłosierdzia, KK nie ma żadnego oficjalnego stanowiska.
Oczywiście że nie - patrz jak wyżej.
Zresztą nie jest to żadna "kluczowa sprawa" jak chciałbyś ją widzieć.
Cytuj:
Każdy może mówic co chce.
Może. Tylko my tu nie rozmawiamy "co kto może mówić" tylko jak było.

Czy potrafisz, zamiast tego paplania, podać interpretację, która - podobnie jak moja - będzie zgodna z WSZYSTKIMI czterema relacjami ewangelicznymi (a nie tylko z Ewangelią wg św.Łukasza, jak Twoja?)

Wt sie 01, 2017 2:52 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Według Ewangelii Łukasza jest dowód na to, że Judasz był podczas Komunii. Twoje stanowisko opiera się jedynie na spekulacjach, bo żaden Ewangelista nie podaje takiej informacji, że go nie było. Jak by wychodził na początku wieczerzy, to wszyscy byli by zdziwieni i o tym by napisali. Skoro Jan pisze, że to dla nikogo nie było dziwne i myśleli, że idzie zrobić zakupy na święto, to znaczy, że było to już po wieczerzy.

Wt sie 01, 2017 3:09 pm
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 263 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18  Następna strona