Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr wrz 20, 2017 3:57 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 76 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Dlaczego moim zdaniem Biblia nie przeczy reinkarnacji? 
Autor Wiadomość
Zagadywacz
Zagadywacz

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Dlaczego moim zdaniem Biblia nie przeczy reinkarnacji?
W biblii jest napisane, że jest jedno życie potem jest piekło lub niebo. Jest też napisane, że niebo jest ostatecznym przeznaczeniem człowieka. Jest także fragment który mówi o tym, że niewielu przechodzi przez ciasną bramę ale jednocześnie jest napisane, że zadaniem Chrystusa jest doprowadzenie wszystkich do nieba. Reasumując to wszystko a także biorąc pod uwagę relacje osób które przeżyły śmierć klinczną i miały doświadczenia NDE chciałbym rozpatrzeć taką hipotezę. W wyniku moich przemyśleń dochodzę do takich wniosków, że może być tak, że kiedy człowiek umiera to faktycznie trafia do nieba lub piekła lecz nie musi tam trafiać na zawsze. Może jest tak, że np. po odbyciu kary w piekle lub po pobycie w niebie dostaje ponownie możliwość aby wrócić na ziemię i czegoś się nauczyć w nowej inkarnacji. Taka możliwość tłumaczyłaby fakt iż niewielu przechodzi przez ciasną bramę (czyli są to ci którzy nie mają już powodów by wracać na ziemię) a jednocześnie wszyscy z czasem po odpowiedniej ilości inkarnacji trafią do nieba. Jest to spójne z tym co mówią ludzie którzy przeżyli doświadczenia NDE. Pozatym jest cała masa sensownych powodów aby uważać, że inkarnacje są możliwe. Może jest tak, że mimo tego, że KK mówi prawdę o tym, że niebo jest rzeczywistością ostateczną to pewna część prawdy może leżeć poza kościołem nieprzecząc jego nauczaniu w istotny sposób. Taka hipoteza nie wyklucza też istnienia czyśćca. Po prostu czyściec może być przeznaczony dla jednych dusz a inkarnacje dla drugich. Zdaję sobie sprawę, że istnieje z 1000 sposobów interpretowania Pisma Św. i pisząc takie rzeczy można w pewien sposób szkodzić KK natomiast nie daje mi spokoju taka myśl, że prawdziwa jest tylko duchowość katolicka i cała reszta to tylko wymysły człowieka. Pozatym taki sposób interpretacji tą daje możliwość że wszyscy będą zbawieni. Uważam też że przebywanie w niebie byłoby istnym piekłem :)gdyby miało być tak, że ktokolwiek przez całą wieczność będzie znajdował się w piekle.

Ostatnio edytowano Pn sie 07, 2017 8:56 am przez merss, łącznie edytowano 1 raz

Ortografia i interpunkcja w tytule wątku

Pn sie 07, 2017 12:59 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego moim zdaniem biblia nie przeczy reinkarnacji.
:no:
Hbr 9, 27
Cytuj:
27 A jak postanowione ludziom raz umrzeć, a potem sąd,

http://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=373#W27

Syr 38,21a
Cytuj:
Nie zapominaj, że nie ma on powrotu

http://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=628#W21

Pn sie 07, 2017 1:32 am
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
A jak postanowione ludziom raz umrzeć, a potem sąd.

Ponieważ dany człowiek raz umiera, potem jest sąd piekło lub niebo no i możliwość kolejnej reinkarnacji.

Cytuj:
Nie zapominaj, że nie ma on powrotu

Ponieważ ten człowiek nie ma już powrotu. Dusza tego człowieka w kolejnej inkarnacji natomiast może powrócić.

Więc jak widzisz jest to kwestia interpretacji. Nie zrozum mnie źle. Ja absolutnie nie twierdzę, że tak jest. Pokazuję tylko dlaczego jest tak wiele interpretacji biblii i dlaczego niektórzy wierzą w możliwość reinkarnacji. Przeczy to oczywiście nauce KK przez co może być pewnym zagrożeniem. Natomiast może jest to droga do zrozumienia innych rodzajów duchowości. Nawet tak bardzo wzgardzanej w KK wiary w reinkarnację. Katolicyzm w żadnym razie nie wyklucza ze zbawienia nawet duchowości ateistycznej.

Pn sie 07, 2017 6:12 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Sprawa tego co Kościół naucza a czego nie, w swym głoszeniu wiecznego życia w niebie jako ostatecznemu celowi jest taka.
Że dla dobra osób pouczanych, zakres uczenia obejmuje tyko to, co jest niezbędne do osiągnięcia celu nauk.
Tu wszystkie szczegóły - cała prawda, były by hamulcem jeżeli nie uniemożliwieniem celu nauk.

Tak było z nauczeniem Adama w raju.
Nie będziesz spożywał.
A i ta choć bardzo krótka informacja, nie była zrozumiała.
Nie mówiąc już o opisie całej gamy utrudnień jakie powstaną po spożyciu jednak.
My to wiemy i co.
Czy aby dalej nie doszukujemy się szczegółów, w nadziei że któryś z nich usprawiedliwi nas w tym że nie umiemy tego pojąć.

Ratunkiem na to jest (powiedziane tylko to co niezbędne ) i wykonane.
Dlatego tak a nie inaczej.

Jest to prymitywnie proste, skuteczne jednak w 100% jeśli się ludzie do tego stosują.
A jeśli nie, to mamy dokładnie to co mamy.
Nie trzeba Biblii by to zadziałało.
Lecz kto z nas nie doszukuje się więcej i więcej, a z czynem (wykonaniem tego ) jest średnio konsekwentnie.
Czy nie świadczy to o naszej współcześnie głupocie, większej od tej Adama.
Bo on miał mało danych my mamy ich mnóstwo, więc?

Pn sie 07, 2017 8:15 am
Zobacz profil WWW
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego moim zdaniem Biblia nie przeczy reinkarnacji?
Dlatego ja uważam, że radykalne podejście do kwestii wiary niesie za sobą ogromne zagrożenie. Zagrożenie to polega nomen omen na niekompleksowym przez co nieradykalnym podejściu do nauczania Chrystusa. Z tego co zauważyłem to bardzo często jest tak, że jeżeli ktoś tzw. przykładnym katolikiem :-) i spełnia np. wszystkie normy określone przez dekalog i przykazania kościelne to staje się bardzo osądzający w stosunku do innych. Dzieje się tak ponieważ jest wyczulony na wszelkie formy zła i często utożsamia zło czynione przez człowieka z samym człowiekiem który tego zła dokonuje. A to jest niekonsekwencja w stosowaniu nauk Chrystusa. "Nie sądźcie byście niebyli sądzeni", "kto by mu rzekł Bezbożniku, podlega karze piekła ognistego" nie umiem też przytoczyć cytatu ale w PŚ jest napisane, że sądzić może tylko Bóg. Pozatym w podczas mszy św. mówi się "moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina" a nie zwala się winę na kogoś innego. Co nie oznacza że mamy się ciągle obwiniać :-) tylko pracować nad sobą i starać się niegrzeszyć co tak czy siak się nie uda bo do zbawienia będziemy potrzebowač Chrystusa. Z perspektywy doświadczeń NDE miłość Boga jest opisywana jako całkowicie nieosądzająca i na tym polega największy komfort przebywania w niebie. Jeżeli ktoś tam trafia to jest całkowicie wolny i moze robić co chce, natomiast jest tak uformowany, że nie potrafi szkodzić innym. Tylko szkodzenie innym polega na podejściu polegającym na braku szacunku zrozumienia i akceptacji dla innych.

Pn sie 07, 2017 2:51 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nie wybielam ani siebie ani innych.
Ale doszło tu do czegoś takiego.
Wpaja urząd nauczycielski Kościoła, że wszyscy wierni są apostołami słowa Bożego, bo żniwo wielkie a robotników mało.
Są tego i konsekwencje.
Normalnie wierny Kościoła, zapoznaje się z treścią Biblii trochę więcej aniżeli inni ludzie.
Więc wielu coś już wie wpadając w zachwyt z tego powodu.
Gdy dochodzi do rozmów i dzielenia się tym poznaniem, dochodzi nieraz do krasomóstwa wywołanej zachwytem.
To choć szczere wypacza sens przekazu.
Tego trzymają się mniej zorientowani w przekazie Biblii.
A nie każdy przekaz jest po to by się inni lepiej poczuli, lecz także by przestrzec przed zagrożeniami i to nawet tymi, na które nie ma żaden człowiek wpływu, powinien tylko się na nie przygotować.

No i jak piszesz że osądzają.
Bo używają języka porównawczego, jeśli zrobiłeś to i to to grozi tobie piekło.
Bo tak jest to nośne i dociera, pozwala unikać kolejnych tłumaczeń, a przecież wiedzy do nich może braknąć.
Odebrać to można jako osądzanie, no bo nie powiedzieli że to tylko przykładowe określenia.
Tak to z igły powstają widły nieporozumień, no bo nie przewidział odpowiadający całej nośności tego przekazu.
A przecież nie chciał kłamać a i Biblia nie kłamie.
Więc tu trzeba poprawki z kolei, w osądzaniu tak się zachowującego wierzącego.
Czy celowo tak się zachowuje, czy tylko to taki jego sposób omawiania tematu.
Tak to działa.
Dlatego słusznie przytaczasz - nie sądź a nie będziesz sądzony.
Z tym żebym ja z kolei był dobrze zrozumiany to.
To sądzenie nie musi oznaczać czegoś negatywnego, gorszącego.
A może oznaczać poznanie z dawna oczekiwanej prawdy, wybawienie z niewiedzy.
To pozytywny aspekt sądu, którego pyszny człowiek może nie zauważyć.
Tak więc sąd sądowi nie równy.

Pn sie 07, 2017 4:38 pm
Zobacz profil WWW
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Nie obraź się ale muszę zadać Tobie pewne pytanie bo nie wytrzymam. :-) Dlaczego używasz takiego dziwnego języka. Mam na myśli przestawy szyk wyrazów w zdaniach które piszesz. Czasami czuję się jakbym rozmawiał z mistrzem Yodą z Gwiezdnych Wojen. :D

Pn sie 07, 2017 5:05 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nie obrażam się.
Piszę spontanicznie z marszu bez przygotowań.
Wybacz mi jeśli cierpi na tym mój przekaz.
Jeśli coś jest twoim zdaniem nie tak z moim pisaniem, a to utrudnia tobie zrozumienie tego, to pisz wyraźnie o co chodzi.
Co przestawiłem i jest trudne do zrozumienia?

Pn sie 07, 2017 5:42 pm
Zobacz profil WWW
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Ja wszystko rozumiem. Kiedyś jak odpiswałeś mi w innych wątkach to miałem problem z przestawnym szykiem w twoich zdaniach ale już się przyzwyczaiłem. Mam na myśli np. zdanie
Cytuj:
Wpaja urząd nauczycielski Kościoła,
a powinno być urząd nauczycielski Kościoła wpaja. Ale spoko. Mi tam twój sposób narracji odpowiada.

Pn sie 07, 2017 5:57 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
mi natomiast nie, i generalnie nie czytam wypowiedzi witolda - bo po prostu męczę się próbując to zrozumieć... tym bardziej, że często mam wrażenie, że pisze herezje - ale może po prostu ja go nie rozumiem...

co do reinkarnacji polecam poczytać:
Ks. dr Andrzej Wołpiuk
Reinkarnacja czy zmartwychwstanie
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/P/PR ... nacja.html

i oczywiście:
Katechizm Kościoła Katolickiego 1013 napisał(a):
Śmierć jest końcem ziemskiej pielgrzymki człowieka, czasu łaski i miłosierdzia, jaki Bóg ofiaruje człowiekowi, by realizował swoje ziemskie życie według zamysłu Bożego i by decydował o swoim ostatecznym przeznaczeniu. Gdy zakończy się "jeden jedyny bieg naszego ziemskiego żywota" (Sobór Watykański II, konst. Lumen gentium, 48. , nie wrócimy już do kolejnego życia ziemskiego. "Postanowione ludziom raz umrzeć" (Hbr 9, 27). Po śmierci nie ma "reinkarnacji".

i polecam obejrzeć:
Reinkarnacja - prawda czy fałsz? - s. Michaela Pawlik OP
(siostra zakonna która paręnaście lat spędziła w Indiach, początkowo jako pielęgniarka, później już jako zakonnica-pielęgniarka, dosyć dobrze poznała źródła wiary w reinkarnację i jasno to przedstawia)
https://www.youtube.com/watch?v=vxK0dbW7RKs

Pn sie 07, 2017 8:46 pm
Zobacz profil WWW
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Biblia w sposób jedniznaczny nie przeczy reinkarnacji co wykazuję powyżej. Przeczy natomiast naucznie KK. Siostra Michaela Pawlik natomiast w filmach na youtube pokazuje złe strony wiary w reinkarnację w wydaniu hinduistycznym. I z tym w pełni się zgadzam. Ludzie z powodu radykalnej interpreacji religii potrafią szkodzić sobie nawzajem w niewyobrażalny sposób. Z tymże w KK dzieje się to samo. Myślę, że większość forumowiczów zna obrzydliwe karty historii KK. Pozatym jestem ciekawy jak np. radykalni katolicy oceniają postawę matki Teresy z Kalkuty w kwestii zabraniania stosowania morfiny dla cierpiących i umierających dzieci. Uważam, że jest to idealny przykład na to do czego może doprowadzić źle rozumiany radykalizm religijny. A może doprowadzić do tego, że najwększe zło czyli torturowanie niewinnych istot można nazywać dobrem. Absolutnie nie chcę obwiniać ani oceniać Matki Teresy z Kalkty. Wydaje mi się że była bardzo dobrą kobietą a ja sam duchowo jestem tysiąc pińćsetsto dziewięćset poziomów niżej niż ona. Niestety w wyniku tego, że zbyt długo"żyła w ciemnościach" była zdolna do takich czynów.

Wt sie 08, 2017 12:57 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nie jest tak by Biblia miała przekazać wszystko co możliwe do przekazania.
Przekazuje najistotniejsze rzeczy z punktu wzajemnych relacji międzyludzkich, oraz ostrzeżenia przed zagrożeniami.
Ma bowiem trafić z przekazem, nawet do nie rozmyślających na te tematy.

Biblia niczego nie tworzy, jest natomiast księgą prawdy.
Oczywiście sprawa nowego życia przez nią głoszona ma w niej, zbieżne choć nie identyczne odniesienia.
Bo pisze o nowym wiecznym życiu już w formie idealnej z Bogiem.
Natomiast w reinkarnacji, chodzi o wielokrotny stopniowy ewolucyjny charakter powtórnych narodzin, ze stopniowym wchodzeniem na wyższy poziom jakości tego życia.
Pełnej zgodności więc nie ma.

Druga rzecz to pisanie o reinkarnacji, może powodować że ludzie wierzący w nią, będą mniej się starać poprawiać swoje życie teraz, bo i tak w domyśle lepiej będzie miał w następnym wcieleniu.
Tak utrwalała by się postawa odpuszczania sobie pracy nad sobą.
A raczej spotkałeś w życiu ludzi nieporadnych i wiesz jaki z tego powstaje problem.
Kościół ma wzbudzać w człowieku ambicję pracy nad sobą.
Reinkarnacja więc w żaden sposób w tym nie pomoże, a nawet przeszkodzi.

Wt sie 08, 2017 8:42 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wierzacy0987 napisał(a):
Nie obraź się ale muszę zadać Tobie pewne pytanie bo nie wytrzymam. :-) Dlaczego używasz takiego dziwnego języka. Mam na myśli przestawy szyk wyrazów w zdaniach które piszesz. Czasami czuję się jakbym rozmawiał z mistrzem Yodą z Gwiezdnych Wojen. :D

To z pewnoscia wplyw uzywania na codzien obcego jezyka, w ktorym skladnia zdan jest inna niz w polskim.

Wt sie 08, 2017 10:40 am
Gaduła
Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
witoldm napisał(a):
Nie jest tak by Biblia miała przekazać wszystko co możliwe do przekazania.
Przekazuje najistotniejsze rzeczy z punktu wzajemnych relacji międzyludzkich, oraz ostrzeżenia przed zagrożeniami.
Ma bowiem trafić z przekazem, nawet do nie rozmyślających na te tematy.

Biblia niczego nie tworzy, jest natomiast księgą prawdy.
Oczywiście sprawa nowego życia przez nią głoszona ma w niej, zbieżne choć nie identyczne odniesienia.
Bo pisze o nowym wiecznym życiu już w formie idealnej z Bogiem.
Natomiast w reinkarnacji, chodzi o wielokrotny stopniowy ewolucyjny charakter powtórnych narodzin, ze stopniowym wchodzeniem na wyższy poziom jakości tego życia.
Pełnej zgodności więc nie ma.

Druga rzecz to pisanie o reinkarnacji, może powodować że ludzie wierzący w nią, będą mniej się starać poprawiać swoje życie teraz, bo i tak w domyśle lepiej będzie miał w następnym wcieleniu.
Tak utrwalała by się postawa odpuszczania sobie pracy nad sobą.
A raczej spotkałeś w życiu ludzi nieporadnych i wiesz jaki z tego powstaje problem.
Kościół ma wzbudzać w człowieku ambicję pracy nad sobą.
Reinkarnacja więc w żaden sposób w tym nie pomoże, a nawet przeszkodzi.
Reinkarnacja nie daje nam żadnej taryfy ulgowej,
ponieważ mamy wciąż świadomość, że w każdej chwili Bóg może
zakończyć ten świat i osądzić żywych i umarłych i nie bez znaczenia
będzie w jakim miejscu naszej drogi do świętości nas ten dzień zastanie.

Wt sie 08, 2017 11:01 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jedno zycie jest wystarczajace na zrozumienie, tym bardziej ze przy tej zekomej reinkarnacji nie pamietasz swojego poprzedniego zycia, czyli za kazdym razem zaczynal bys od zera, wiec takie reinkarnacje w stosunku do jednego zycia nie maja po prostu sensu.

Poza tym to, Pismo mowi ze w przyszlym zyciu dostaniemy ciala doskonale, a samo to juz wyklucza reinkarnacje, bo w reinkarnacji te ciala ziemskie nie sa doskonale.

Wt sie 08, 2017 11:13 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 76 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona