Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt lis 24, 2017 7:16 am

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 101 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona
 Uczeni w Piśmie. 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Post Uczeni w Piśmie.
Wielu sądzi, że wszyscy Żydzi za czasów Jezusa umieli czytać i pisać. Skoro jednak jest w Ewangeliach o uczonych w piśmie i faryzeuszach przedstawianych jako elita, to należy sądzić, że tylko nieliczni byli piśmienni.

Ostatnio edytowano So sie 19, 2017 3:19 pm przez merss, łącznie edytowano 1 raz

błąd ortograficzny w tytule wątku

Wt sie 15, 2017 11:49 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Post Re: Uczeni w piśmie.
To twoje przekonanie, w dodatku wynikające z błędnego rozumienia określenia "uczeni w Piśmie". Masz na to jakiś konkretniejszy dowód?

Mój blog: www.yarpen-zirgin.pl

Wt sie 15, 2017 11:54 am
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Ile listów napisał pierwszy papież?

Wt sie 15, 2017 11:57 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Nie wiadomo. Wiadomo że dwa są w kanonie Pisma Świętego.
A od napisania ilu listów można powiedzieć, że ktoś "umie pisać"? :mrgreen:

Wt sie 15, 2017 12:14 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

krzysiekniepieklo napisał(a):
Ile listów napisał pierwszy papież?

Swoje przekonania na temat tego, jaki był poziom wykształcenia apostołów, już przedstawiłeś. Teraz czekamy na konkretny, poparte materiałami źródłowymi, które je potwierdzą.

Wt sie 15, 2017 12:17 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Barney napisał(a):
Nie wiadomo. Wiadomo że dwa są w kanonie Pisma Świętego.
A od napisania ilu listów można powiedzieć, że ktoś "umie pisać"? :mrgreen:

Przecież zawsze, ktoś może komuś dyktować :)

Wt sie 15, 2017 12:24 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Wielu sądzi, że wszyscy Żydzi za czasów Jezusa umieli czytać i pisać.

Od starożytności Żydzi byli jedynym narodem, gdzie edukacja i umiejętność czytania i pisania były raczej normą niż przywilejem elit.

Tuż przed zniszczeniem Jerozolimy przez Rzymian, Najwyższy Kapłan o imieniu Jehoszua ben Gamla (64 r.) nakazał, aby każda żydowska społeczność ustanowiła szkoły dla ubogich dzieci, utrzymywane z gminnego podatku. Talmud orzekał: „społeczność, która nie ma publicznych nauczycieli szkolnych, powinna być wyklęta”.Żydowskie metody edukacyjne daleko wyprzedzały wszystko, co widziała reszta świata.Miszna i Talmud wymagały istotnych umiejętności myślenia. Praktyka studiowania w parach i głośnego uczenia się, kształciły sztukę dialogu. Dobrym studentem był ten, który zadawał dobre pytania i „sprawiał, że nauczyciel stawał się mądrzejszy"...

Wt sie 15, 2017 12:30 pm
Gaduła
Gaduła

Jozek napisał(a):
Wielu sądzi, że wszyscy Żydzi za czasów Jezusa umieli czytać i pisać.

Od starożytności Żydzi byli jedynym narodem, gdzie edukacja i umiejętność czytania i pisania były raczej normą niż przywilejem elit.

Tuż przed zniszczeniem Jerozolimy przez Rzymian, Najwyższy Kapłan o imieniu Jehoszua ben Gamla (64 r.) nakazał, aby każda żydowska społeczność ustanowiła szkoły dla ubogich dzieci, utrzymywane z gminnego podatku. Talmud orzekał: „społeczność, która nie ma publicznych nauczycieli szkolnych, powinna być wyklęta”.Żydowskie metody edukacyjne daleko wyprzedzały wszystko, co widziała reszta świata.Miszna i Talmud wymagały istotnych umiejętności myślenia. Praktyka studiowania w parach i głośnego uczenia się, kształciły sztukę dialogu. Dobrym studentem był ten, który zadawał dobre pytania i „sprawiał, że nauczyciel stawał się mądrzejszy"...

To teraz widać dlaczego nauczyciele KK nie stają się mądrzejsi ale coraz bardziej zadufani w swoją wiedzę. Głoszą kazanie ( wykład) ale nikt nie ma prawa się pytać. Jak po mszy parę razy zadałem pytanie, to wpadali w irytację i nie chcieli odpowiadać. nawet jeden mi powiedział - " To niech będzie, że ksiądz kłamie"

Wt sie 15, 2017 1:17 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Krzysiu, zamiast robić offtopa, przedstaw konkretne materiały źródłowe, które potwierdzą Twoje tezy na temat analfabetyzmu wśród Apostołów.

Wt sie 15, 2017 1:28 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wpadali w irytację i nie chcieli odpowiadać

Być może wytłumaczenie powodu ich irytacji jest dosyć prozaiczne.
To wcale nie musiała być pycha 1 Koryntian 8:1(b) ,ale fakt że zwyczajnie jesteś irytujący. Na pewno nie było tak, że zadałeś pytanie a oni bez powodu się zdenerwowali. Przypuszczalnie było tak, jak jest na tym forum. Otrzymujesz odpowiedź, a nadal trwasz przy swoim. Prawda?

Wt sie 15, 2017 1:31 pm
Gaduła
Gaduła

To Ty Jozek jak otrzymujesz odpowiedź to automatycznie zmieniasz zdanie?
Ja czekam na argumenty, które mnie przekonają, że nie mam racji.
Jeśli jestem w błędzie to umiem się przyznać. Człowiek, który po dwóch minutach dyskusji mówi - " to niech będzie, że ksiądz kłamie" nie traktuje drugiego poważnie. Odważę się powiedzieć, że drugiego lekceważy.

Wt sie 15, 2017 2:04 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Przede wszystkim, kiedy mam jakieś wątpliwości dot. nauczania, to proszę księdza aby mi je wytłumaczył, kiedy jest u mnie w domu. Mam więc ten komfort, że go nie zaskakuje. On również ma czas na to, aby mi spokojnie i bez irytacji (bo się spieszy) odpowiedzieć. Owszem, nie każdy należy do jakiejś tam wspólnoty przy kościelnej, ale chyba każdy może przyjść do biura parafialnego, porozmawiać, albo umówić się na taką rozmowę.Czekasz na argumenty, a to wymaga czasu. To tak w kwestii formalnej i realnej.

I druga sprawa, na twoją korzyść. Niegdyś pewien stary ksiądz, kiedy wspólnie rozważaliśmy przyp. o "miłosiernym Samarytaninie", powiedział że ma przez tą historię bardzo dużo wątpliwości natury moralnej. Tam jest opisany kapłan, który przechodzi obojętnie obok potrzebującego.Kapłan, a potem pomocnik podczas obrzędów religijnych - lewita. Dlaczego akurat oni? Dlaczego takie funkcje Jezus wymienił? Jaka była ich rola? Ten stary ksiądz stwierdził, że czasem się na tym łapał. Przychodził człowiek do biura parafialnego, po wypis aktu chrztu. Niby tylko tyle, ale na twarzy rysował się ból, albo zmartwienie. Widać, że człowiek cierpiał a ja przecież za 15 min mam odprawić Mszę...

Tak więc nawet tak ważne sprawy związane z liturgią i posługą, nie są ważniejsze od człowieka potrzebującego.

Pytanie które pozostaje zadać na koniec jest takie, czy ty Krzysztofie jesteś potrzebujący, cierpiący, spragniony Słowa Bożego i wynikającej z tego pociechy ? Ja czytam to co piszesz, dosyć pobieżnie. Nazywasz siebie samego prorokiem i raczej starasz się być nauczycielem Pisma, niż z tego Pisma się uczyć. To jest twoja wewnętrzna blokada. Wierzysz że masz misję. Jak wyglądała twoja rozmowa z księdzem, mogę się tylko domyślać. Nauczyciel jest tylko jeden, tak jak i Kościół jest tylko jeden.

Wt sie 15, 2017 2:29 pm
Gaduła
Gaduła

Cytuj:
Pytanie które pozostaje zadać na koniec jest takie, czy ty Krzysztofie jesteś potrzebujący, cierpiący, spragniony Słowa Bożego i wynikającej z tego pociechy ? Ja czytam to co piszesz, dosyć pobieżnie. Nazywasz siebie samego prorokiem i raczej starasz się być nauczycielem Pisma, niż z tego Pisma się uczyć. To jest twoja wewnętrzna blokada. Wierzysz że masz misję. Jak wyglądała twoja rozmowa z księdzem, mogę się tylko domyślać. Nauczyciel jest tylko jeden, tak jak i Kościół jest tylko jeden.

Dobrze napisałeś. że nauczyciel jest jeden.
Powiedz Jozek, jak Pan Jezus mówił do Piotra - paś baranki moje, paś owce moje - to miał na myśli, żeby Piotr nauczał owce, czy raczej żeby je karmił [ciach?

Ostatnio edytowano Wt sie 15, 2017 4:08 pm przez merss, łącznie edytowano 1 raz

no i wracamy do starych przymusów

Wt sie 15, 2017 3:41 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Kombinujesz jak koń pod górkę z tą codzienną komunią. Intencja się odsłania, więc uciekaj we wlaściwy temat lub skasuję tak jak powyzsze i ten post czasowy. Wybór Krzysia. :wink:

Wt sie 15, 2017 4:05 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dobrze napisałeś. że nauczyciel jest jeden.
Powiedz Jozek, jak Pan Jezus mówił do Piotra - paś baranki moje, paś owce moje - to miał na myśli, żeby Piotr nauczał owce, czy raczej żeby je karmił [ciach?

...Eucharystia ? Mysle, ze i jedno i drugie.

Wt sie 15, 2017 5:38 pm
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 101 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona